Got Talent

nickel

Administrator
Staff member
Μπράβο. Εγώ είδα το δεύτερο μέρος και ένιωσα την ίδια έκπληξη. Όλα τα παιδιά είχαν εντυπωσιακές φωνές και είχαν κάνει πολύ καλή δουλειά με τους δασκάλους τους. Αλλά ο τρόπος που η Κατερίνα απέδωσε το αγαπημένο μου τραγούδι από τους Άθλιους ήταν συγκλονιστικός.
 

SBE

¥
Η δεύτερη από τις πιο πάνω κοπελίτσες έχει φωνή φυσιολογική για την ηλικία της (η ερμηνεία είναι διαφορετικό ζήτημα).
Η πρώτη ακούγεται σαν γυναίκα μεγαλούτσικη και ίσως και καπνίστρια. Κι έχει και μεγαλίστικο στυλ ερμηνείας, οπότε αν ακούσεις μόνο τη φωνή περιμένεις καμιά λαϊκή αρτίστα, όχι ένα κοριτσάκι.
Από κει και πέρα, επαυξάνω τα περί παιδιών σε διαγωνισμούς ταλέντων και αναρωτιέμαι γιατί οι δύο μικρές δεν μπορούσαν να τραγουδήσουν κάτι πιο κατάλληλο για την ηλικία τους από το ελληνικό και διεθνές ρεπερτόριο. Δε νομίζω ότι μόνο αυτά τα δύο άσματα καλύπτουν τις ανάγκες της εκπομπής ή μόνο αυτά προβάλλουν τις ικανότητες των μικρών.

Μια άλλη απορία που μου τη θύμισε ο Πόντιος: πώς γίνεται αυτό το "πηδάω πέντε τάξεις" βρε παιδιά; Πάει ο άλλος πρώτη γυμνασίου και του λένε μετά από έξι μήνες σε βάζουμε στην τρίτη λυκείου; Και πότε μαθαίνει την ύλη των ενδιάμεσων τάξεων; Εγώ δυο φορές πήδηξα χρονιά σε μάθημα, γιατί το πρότεινε η δασκάλα, και έκανα ένα μήνα το καλοκαίρι εντατικά την ύλη της χρονιάς που θα πήδαγα (εντατικά, τρόπος του λέγειν, τρεις ώρες κάθε μέρα). Αν χρειαζόταν να το κάνω αυτό για 10 μαθήματα επί πέντε, δηλαδή 50 μαθήματα, μάλλον δεν θα είχα αρκετό χρόνο στις διακοπές. Παρεμπιπτόντως, ξέρω άνθρωπο που πήδηξε πολλές τάξεις στο σχολείο αλλά έγινε ως εξής: ξεκίνησε σχολείο σε ξένη χώρα που δεν ήξερε τη γλώσσα, τον έβαλαν στην πρώτη τάξη ενώ ήταν ήδη εννιά χρονών και σε δύο χρόνια τελείωσε το δημοτικό και ήταν μαζί με άλλα παιδιά της ηλικίας του. Αλλά αυτό ήταν καθαρά ζήτημα γλώσσας. Άλλη περίπτωση που ξέρω είναι π.χ. το βαφτιστήρι μου που πηγαίνει β' δημοτικού αλλά τελειώνει τώρα την ύλη της γ' δημοτικού στην αριθμητική με τη μητέρα του. Αλλά μόνο την αριθμητική. Όχι τα άλλα μαθήματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τον μικρό που πηδά τάξεις, αν δεν εξηγεί κάπου πώς έγινε αυτό, νομίζω ότι η πιο απλή λύση είναι να του γράψεις και να τον ρωτήσεις.
 

SBE

¥
Μα δεν είναι μόνο αυτός, κι από άλλους το έχω ακούσει και φαντάζομαι γίνεται στις ΗΠΑ συχνά, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται στην πράξη. Γιατί ναι μεν για κάποια μαθήματα π.χ. ιστορία, να πεις άστον να τα διαβάσει μόνος του με την ησυχία του κάποια στιγμή, ή στη γυμναστική να μην έχει καν σημασία, αλλά τα μαθήματα που στηρίζονται σε γνώσεις που τις χτίζεις σιγά σιγά δεν μπορείς να πηδήξεις μερικούς ορόφους χωρίς πρόβλημα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους χτίσεις ταχύρρυθμα.
 
Είμαι δογματικά αντίθετος με το πήδηγμα τάξεων. Το θεωρώ μέγιστη βλακεία, αλλά δυστυχώς επιτρέπεται σε κάποιες χώρες. Στο σχολείο δεν πάμε μόνο για να μάθουμε πράγματα ή για να γίνουμε εξυπνότεροι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους χτίσεις ταχύρρυθμα.
Το ξέρω γιατί το είχα κάνει κι εγώ κάποτε: ένα καλοκαίρι του δημοτικού που μάλλον δεν είχαν οι δικοί μου να μου πάρουν αρκετά βιβλία, κάθισα και διάβασα την Άλγεβρα της Β΄ Γυμνασίου της αδελφής μου. (Τάξη δεν πήδηξα· απλώς βαριόμουν ύστερα και έκανα τον έξυπνο.) Αλλά θα ήθελα να ακούσω μια λεπτομερέστερη περιγραφή από τον συγκεκριμένο νεαρό.
 

SBE

¥
To κοίταξα στο ιντερνέτιο και ίσως υπάρχει μια μικρή δόση υπερβολής.
Ο μικρός έιναι λέει στην ογδοη τάξη, αντίστοιχη της δικής μας β' γυμνασίου και ήταν εννέα ετών όταν έγιναν οι ακροάσεις κλπ πριν μερικούς μήνες (δηλαδή στην αρχή της σχολικής χρονιάς). Και λέει η Βίκι ότι στις ΗΠΑ οι μαθητές αυτής της τάξης είναι 13-14 ετών. Οπότε φαντάζομαι 14-9=5, αλλά έλα που πολλοί στη β' γυμνασίου είναι 12, επομένως 12-9=3. Αλλά δεν πάει το πράγμα ηλικιακά, γιατί άμα είχαν και σύστημα που μένεις στην ίδια τάξη θα μπορούσε να είναι κανείς στην β΄γυμνασίου στα 25 του.
Το μόνο λογικό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είναι κατ'οίκον διδαχθείς και ίσως πηγε σχολείο με κατάταξη.
Kι ένα κυνικό σχόλιο πού είδα: He skipped 5 grades of american school, so he's basically at the same level as most Εuropean kids of his age.
 

pidyo

New member
Η πρώτη ακούγεται σαν γυναίκα μεγαλούτσικη και ίσως και καπνίστρια. Κι έχει και μεγαλίστικο στυλ ερμηνείας, οπότε αν ακούσεις μόνο τη φωνή περιμένεις καμιά λαϊκή αρτίστα, όχι ένα κοριτσάκι.
Από κει και πέρα, επαυξάνω τα περί παιδιών σε διαγωνισμούς ταλέντων και αναρωτιέμαι γιατί οι δύο μικρές δεν μπορούσαν να τραγουδήσουν κάτι πιο κατάλληλο για την ηλικία τους από το ελληνικό και διεθνές ρεπερτόριο. Δε νομίζω ότι μόνο αυτά τα δύο άσματα καλύπτουν τις ανάγκες της εκπομπής ή μόνο αυτά προβάλλουν τις ικανότητες των μικρών.
Το μεγαλίστικο στυλ ερμηνείας το έχουν πολλά παιδιά, ιδίως σε τέτοια κομμάτια. Την αδικείς πάντως την πρώτη, είδα κι άλλα βιντεάκια, να λέει για παράδειγμα την Όμορφη Πόλη με τελείως ιδιαίτερη ερμηνεία που δεν έχει τίποτε από σκυλάδικο. Κι είναι εντυπωσιακό το πόσο παιδάκι (άχαρο κι ατσούμπαλο) παραμένει μόλις τελειώσει το τραγούδι.
 

pontios

Well-known member
To κοίταξα στο ιντερνέτιο και ίσως υπάρχει μια μικρή δόση υπερβολής.
Ο μικρός έιναι λέει στην ογδοη τάξη, αντίστοιχη της δικής μας β' γυμνασίου και ήταν εννέα ετών όταν έγιναν οι ακροάσεις κλπ πριν μερικούς μήνες (δηλαδή στην αρχή της σχολικής χρονιάς). Και λέει η Βίκι ότι στις ΗΠΑ οι μαθητές αυτής της τάξης είναι 13-14 ετών. Οπότε φαντάζομαι 14-9=5, αλλά έλα που πολλοί στη β' γυμνασίου είναι 12, επομένως 12-9=3.
Το μόνο λογικό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είναι κατ'οίκον διδαχθείς και ίσως πηγε σχολείο με κατάταξη.


Kι ένα κυνικό σχόλιο πού είδα: He skipped 5 grades of american school, so he's basically at the same level as most Εuropean kids of his age.


Είπε ότι ήταν στην 8η τάξη φέτος, αλλά πρόσθεσε ότι ολοκλήρωσε και τα μαθήματα της 9ης τάξης, πράγμα που σημαίνει ότι ενδέχεται να προχωρήσει στην 10η τάξη τον επόμενο έτος.

re: the cynical comment and swipe at the US education standards, here's an interesting link, SBE.

http://www.bobinoz.com/blog/4077/australian-education-standards-compared-to-the-uk-and-usa/

Looks like the UK leads the other European countries, but the USA is right up there (and is ahead of most other European countries?).
Australia doesn't fare too badly (I'm surprised), according to this article, anyway (and especially in the PISA assessment).
 
Η διαδικασία που γνωρίζω εγώ, γιατί το είχα συζητήσει παλιότερα το θέμα με γνωστή μου Ελληνοαμερικανίδα που το έκανε αυτό, είναι ότι ζητάνε από την διεύθυνση του σχολείου να αξιολογήσει την αίτηση των γονιών/παιδιού για μετάβαση σε μεγαλύτερη τάξη (μία την φορά). Στο μεσοδιάστημα ο μαθητής θα πρέπει να διαβάσει την ύλη που δεν διδάχθηκε, αλλά δεν εξετάζεται σ' αυτήν. Απλά αν δεν την διαβάσει θα έχει κενά και ελλείψεις οπότε ίσως χρειαστεί να επαναλάβει την τάξη στην οποία βρίσκεται ώστε να έχει τον χρόνο να επαναπροσαρμοστεί στην τρέχουσα ύλη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Την ίδια ώρα, στη Νέα Ζηλανδία: www.dailymail.co.uk/news/article-29...ng-astonishing-tirade-against-contestant.html
 
Καλά τούς έκαναν. Επειδή πήραν μια θέση κριτή νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν χυδαία σχόλια απέναντι στον οποιονδήποτε, ταλαντούχο ή ψώνιο. Ντροπή τους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτι μου λέει ότι δεν είναι πολύ έξυπνο να διαφημίζονται κάποιες τέτοιες δεξιότητες σαν κάτι που ταιριάζει σε τόσο μικρά παιδιά.

 
Άσε που εγώ δεν βλέπω ταλέντο, βλέπω επίδειξη από τις συνηθισμένες που θα έβλεπε κανείς σε μια τάξη μαθητευόμενων. Καλή εκτέλεση, ομολογουμένως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δύσκολη μέρα σήμερα.


Calysta Bevier, 16-year-old cancer survivor, delivers her rendition of Rachel Platten's "Fight Song" at America's Got Talent 2016

 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως θέλετε να μπείτε στην ΕΕ τώρα που θα φύγει το Βασίλειο; Πώς μπήκατε στη Eurovision, κάπως έτσι...
 
Top