Got Talent

Πάντως, κατ' αντιπαράσταση, δείτε τι έκαναν οι νικητές του Αμερική Έχεις Ταλέντο με τα δικά τους σκυλιά και πείτε με ότι δεν είναι 100 κλάσεις ανώτερο σόου από αυτό της Βρετανίδας με τον μαλλιαρό της μπόγο:


 

SBE

¥
Οι Αμερικανοί σε όλα είναι καλύτεροι από τους Άγγλους.
Το Βρετανία έχεις Ταλέντο το είδα μια φορά μόνο γιατί είχα πάει σε φίλους φανατικούς και θυμάμαι τα εξής:
α. είπαν σε μια Ισπανίδα καλλίφωνη που είχε φτάσει μέχρι προημιτελικά ότι εδώ είναι το Βρετανία έχεις Ταλέντο, όχι το Ισπανία έχεις Ταλέντο (ντροπή, δε νομίζω να έχει ειπωθεί τέτοιο ούτε στα ελληνικά ρηάλιτι με τις αλλοδαπές νικήτριες).
β. καταχειροκροτήθηκε ένα ατάλαντο χορευτικό συγκρότημα μαύρων έφηβων αλητάμπουρων από αυτούς που άμα τους δεις στο δρόμο αλλάζεις πεζοδρόμιο για παν ενδεχόμενο. Ο εκπρόσωπός τους μας φλόμωσε στα γραμματικά/ συντακτικά λάθη και στους αμερικανισμούς για να δείξει ότι είναι παιδί του λαού. Κι όλοι τους λέγανε τι role models θα γίνουν για όλα τα παιδιά των φτωχών συνοικιών, διότι ως γνωστών τα παιδιά των φτωχών συνοικιών χρειάζεται να ονειρεύονται ότι θα πιάσουν την καλή με το να κουνάνε τον ποπό τους στις γωνίες για να τους πετάνε οι περαστικοί δίφραγκα, όχι διαβάζοντας κανένα μάθημα μπας και ξεστραβωθούνε (άλλα άμα ξεστραβωθούνε θα αρχίσουν να ρωτάνε γιατί είναι φτωχοί, και δε βολεύει).

Σε ένα πρόγραμμα όλες οι ψυχώσεις της χώρας μαζί.
 
Κι εγώ τις ίδιες εντυπώσεις είχα από το Βρετανία -νομίζεις πως- έχεις Ταλέντο. Επίσης κατέληξα ότι... Βρετανία, δεν έχεις σχεδόν καθόλου ταλέντο και μόλις εμφανίζεται ένας τραγουδιστής που καταφέρνει να βγάλει 3 νότες σωστά, αρχίζεις να χειροκροτάς. Τουλάχιστον άσ' τον να τελειώσει.
 

pontios

Well-known member
Καλημέρα.

nickel wrote .. ωραία αλλά μπαγιάτικα νέα μάς έφερες, pontios.
Σωστή παρατήρηση .. αλλά το ξαναείδα τις προάλλες (στο youtube), και γι αυτό ήταν φρέσκο στο νου μου. :)

Alexandra wrote..
Επειδή στο "... got talent" το πάτημα του κουμπιού σημαίνει απόρριψη. Δεν είχα ξαναδεί κανένα επεισόδιο του The Voice.

Στο Voice, μόνο ταλαντούχοι τραγουδιστές λαμβάνουν μέρος, ακόμα κατά το (τυφλό) στάδιο του οντισιόν. Προφανώς θα πρέπει να υπάρχει ένα προγενέστερο στάδιο, το οποίο δεν μεταδίδεται, που εξασφαλίζει μια πηγή συγκέντρωσης ταλέντου.

Here's some British Talent (Voice UK), for Helle.
UK's Leanne Mitchell this time, performing " 'It's A Man's Man's Man's World".
http://www.youtube.com/watch?v=gClh69oPmUE
 
Προσωπικά, στα Got Talent βαριέμαι τους τραγουδιστές. Είναι απολύτως αδύνατον να με εντυπωσιάσει τραγουδιστής. Μπορεί να μ' αρέσει και να βρίσκω την φωνή του φρέσκια, αλλά έχουμε ηχογραφημένους ερμηνευτές ενός αιώνα. Η ανθρώπινη φωνή δεν ποικίλει τόσο πολύ που να μην τα έχεις ακούσει όλα. Είναι και το ότι η μουσική είναι κομμάτι της καθημερινότητάς μας, ακούμε τραγούδια όλην την ώρα. Πόσο πιθανό είναι να εντυπωσιαστούμε από μια νέα φωνή, όσο καλή κι αν είναι; Πόσο πιθανόν είναι να μην θυμίζει, καθόλου, κανέναν τραγουδιστή, κανένα στυλ;
 
Πώς με εκνευρίζει που αρχίζει να ουρλιάζει το κοινό με την πρώτη μη φάλτσα νότα που ακούνε. Συγκρατηθείτε λίγο, ρε αλόγατα.
 

SBE

¥
Μα αφού υπάρχει ένας κύριος που δεν τον βλέπουμε στις οθόνες μας που τους κάνει νοήματα και τους έχουν πει από πριν ότι όταν σας κάνω αυτό το νόημα ουρλιάζετε (αν και το λένε συνήθως ως εξής: οι θεατές από το σπίτι δεν αντιλαμβάνονται την ατμόσφαιρα και δεν αρκεί να χειροκροτήσετε, πρέπει να δείξετε πολύ ενθουσιασμό για να καταλάβουν τι ωραία που περνάμε εδώ πέρα).
 
Εννοείς τον floor manager. Οκέι, αλλά δεν νομίζω να τους κάνει σήμα από την πρώτη νότα. Εξάλλου συνήθως το κοινό σε τέτοια σόου είναι 15χρονα ξεμυαλισμένα, δεν φαντάζομαι να θέλουν και πολύ πρόλογο για να ουρλιάξουν.
 

SBE

¥
Τα έχουν προετοιμάσει από πριν.
Βεβαίως ποτέ δεν κατάλαβα το νόημα του τσιρίγματος σε τέτοιες περιπτώσεις γενικότερα. Το θέμα είναι να τον ακούσεις πρώτα, αλλά ίσως και όχι- ίσως το ζητούμενο είναι να πας εκεί να τσιρίξεις να ξεδώσεις να κλείσει η φωνή σου μερικές μέρες να ησυχάσουν οι πάντες.
Πριν μερικά χρόνια είχα παει στο μπαλέτο και για κακή μου τύχη καθόταν σχετικά κοντά μου μια κοπέλλα η οποία με το που βγήκε ο πρωταγωνιστής στη σκηνή σηκώθηκε απάνω και χειροκροτούσε σε κάθε βήμα που έκανε, και στα δύσκολα σημεία φώναζε κι όλας μπράβο, μπράβο. Ήταν φοβερά ενοχλητική γιατί δεν ακούγαμε τη μουσική ύστερα από λίγο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όταν γίνεται γύρισμα τα κορίτσια αυτά ξέρουν πολύ καλά ότι αν τσιρίξουν είναι σχεδόν βέβαιο πως θα τις δείξει η κάμερα. Κι όσο γρηγορότερα τσιρίξουν, τόσο πιο σίγουρο είναι ότι θα τις δείξει (διότι αν ωρύεται όλη η κερκίδα τότε ο τηλεσκηνοθέτης θα κάνει γενικό πλάνο ή πανοραμίκ· κι αν κλείσει το κάδρο μπορεί να δείξει άλλα άτομα, αφού θα 'ναι πολλοί αυτοί που τσιρίζουν). Πρόκειται για την επιβίωση του καλύτερα τσιρίζοντος.
 
Αυτό που λες Ζαζ, συμφωνεί με αυτό που μόλις έγραψα, ότι δηλαδή πρόκειται για ξεμυαλισμένα* 15χρονα που δεν θέλουν και πολύ προτροπή.


* είπα να είμαι ευγενικός και μια φορά, άλλη λέξη είχα στο μυαλό μου.
 

pontios

Well-known member
In regards to "pumping up" the audience -
The floor manager would probably oversee this duty - but the actual person (whose duty is to "pump up" the audience) is usually referred to as the "warm-up" guy (or the audience warm up guy).
 

nickel

Administrator
Staff member
the "warm-up" guy (or the audience warm up guy).
Καλημέρα. Και εδώ έχουμε τους αντίστοιχους, που νομίζω ότι τους λένε ανιματέρ και ανιματρίς.
 
Top