Got Talent

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ μου άρεσε — περισσότερο από το τραγούδι της, η άνεση και σιγουριά της. Πήγα και μελέτησα και ανακάλυψα ότι είχε ήδη εμφανιστεί στους Αθλίους ως Κοζέτ (Τιτίκα) στο Μπρόντγουεϊ στα εφτά της, έχει τραγουδήσει τον εθνικό ύμνο σε στάδια και οπωσδήποτε δεν είναι νέο ταλέντο.

Στο τέλος έπιασε τη δεύτερη θέση. Την πρώτη την πήρε ο Tate Stevens, τραγουδιστής κάντρι. Άκουσα την εκτέλεση τού Rolling In The Deep, όπως τη δασκάλεψε η Μπρίτνεϊ Σπιρς να το πει. Πολύ κακή έμπνευση. Το τραγούδι της Αντέλ απαιτεί ρωμαλέα φωνή σαν της Αντέλ και οτιδήποτε άλλο φαίνεται λίγο. Αντίστοιχα ο Τέιτ είπε κάτι πολύ βατό.

Αλλά η μικρή έχει μια σίγουρη καριέρα.
 
Καλή, αλλά απλά τραγουδίστρια. Δεν υπάρχει τραγουδιστής να με εντυπωσιάσει γιατί δεν υπάρχουν φωνές που να μην έχουμε ακούσει. Τα έχουμε ακούσει όλα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια και ο Κάουελ ανέφερε την Κάρι Άντεργουντ και η μικρούλα τραγούδησε τραγούδι της, ιδού και η οντισιόν της Άντεργουντ στο American Idol το 2004. Για τη συνέχεια, στη Wikipedia: ένα μάτσο ρεκόρ.

 
Για ταλέντο δεν ξέρω, αλλά από IQ σκίζει. Δεν έφερε λέει κανέναν μαζί της, στην οντισιόν, γιατί αν αποτύγχανε δεν θα ήθελε να το μάθει κανείς. Hello! Την βλέπεις για πολύ πριβέ την οντισιόν, κοπελιά;

Προσωπικά την βρήκα υπερβολικά κατασκευασμένη την ερμηνεία της. Απολύτως μηδέν συναίσθημα, κατά την γνώμη μου πάντα. Μού άρεσε φέτος αυτός:

 

SBE

¥
Η συγκεκριμένη υποψήφια έκανε τη γύρα των διαγωνισμών ταλέντου πέρσι, με οικογένεια στο κοινό, με έξαλλο ντύσιμο, με απ'όλο το σώου της μοιραίας γυναικας και δεν προχώρησε σε κανέναν εκτός από αυτό εδώ που το έπαιξε ντροπαλή και χαζούλα και έριξε δέκα τόνους κλάμα. Δεν ξέρω αν ήταν φτιαχτό ή αν όντως είχε απογοητευτεί από τις αποτυχίες (όλα είναι πιθανά, αλλά...), πάντως και σε αυτό μόνο μέχρι τα προκριματικά πήγε.
 
Είναι η ιδέα μου ή οι μουσικοί σ' αυτά τα σόου εκθειάζονται δεκάδες φορές περισσότερο απ' όσο αξίζουν στ' αλήθεια; Το λέω με αφορμή το παρακάτω, που το θεωρώ ως μια από τις πιο πομπώδεις και αρμονικά τρισάθλιες ερμηνείες που έχω ακούσει ποτέ, αλλά το κοινό και οι κριτές τούς αποθέωσαν, πραγματικά.

 

SBE

¥
Nαι, γιατί νομίζουν ότι ο κόσμος θα τα παρακολουθήσει μονο αν δείχνουν πολύ επιτυχημένους και ανέχονται μόνο μικρό ποσοστό γελωτοποιών στα πρώτα στάδια των διαγωνισμών.
 

SBE

¥
Αν ηταν πραγματικοί διαγωνισμοί ταλεντων δεν θα χρησιμοποιούσαν autotune.
 
Κατά την γνώμη μου ήταν καλύτερη η Τζάκι Εβάνκο (εμφανίστηκε στα 10 της, στο AGT 2010). Είχε αρκετά πιο ώριμη φωνή, λιγότερο παιδική. Βέβαια θα την πω την κακία μου. Άλλο κομμάτι από το Άβε Μαρία δεν υπάρχει; Έλεος, πια! Φοβούνται ότι αν πουν κάτι άλλο δεν θα το αναγνωρίσουν και δεν θα τους ψηφίσουν; Ή ότι δεν θα έχουν μέτρο σύγκρισης με τους 400 προηγούμενους διαγωνιζόμενους που είπαν το ίδιο πράγμα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα συμφωνήσω ότι η Εβάνκο είχε πιο ώριμη (λιγότερο παιδική) και ίσως πιο καλοδουλεμένη φωνή. Εύκολα γίνεται η σύγκριση, μια και στην πρώτη τους εμφάνιση επί σκηνής τραγούδησαν και οι δύο το O mio babbino caro: η Amira (στο 2:45) και η Jackie (1:40). Πάω με την ευκαιρία να ακούσω το Songs from the Silver Screen.
 

nickel

Administrator
Staff member
Άσχετο κάπως με τον τίτλο, αλλά όχι με το όνειρο.

Από την Καθημερινή:
15-01-2014
Το «My Way» της Φιλιππινέζας
Η Rose Fostanes πήγε στο Ισραήλ για να αναλάβει την φροντίδα ηλικιωμένων. Εκτός από αυτό, κατάφερε να κερδίσει και το δημοφιλέστερο τηλεπαιχνίδι της χώρας, το X-Factor. Την τελική βραδιά νίκησε τέσσερις Ισραηλινούς συμπαίκτες της, τραγουδώντας Frank Sinatra και My Way.


Στη Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rose_Fostanes

Η εκτέλεση:

 

SBE

¥
Τώρα θα γίνω κακιά γιατί θα πω: άμα ήθελες να γίνεις ροκ σταρ βρε κορίτσι, τι το ήθελες το μοναστήρι; Κι άμα ήθελες το μοναστήρι, γιατί πας σε διαγωνισμούς;
Δεν είμαι κατά του να συμμετέχουν οι κληρικοί στα κοσμικά (με μέτρο, ελπίζω να μη δούμε κανέναν παπά να τραγουδάει ραπ με κακές κουβέντες) ή να εμφανίζονται στα ΜΜΕ, να βγάζουν δίσκους κλπ. Αλλά τους διαγωνισμούς τι τους θέλουν;

ΥΓ Και ναι, δεν έχουν κατασταλάξει οι απόψεις μου για το θέμα, οπότε αύριο μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη, αλλά για την ώρα είμαι της παροιμίας: ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς.
ΥΓ2 Περιμένω πότε θα δούμε μπαλλέτο με καλόγριες. Ή μόνο στο τραγούδι περιορίζονται;
 
Top