metafrasi banner

First Sea Lord (UK Navy)

Ωραία δουλειά, που τα μάζεψες όλα έτσι! Δηλαδή πρέπει να υποθέσουμε ότι ο κατά Ζαζ Διευθυντής των Ναυτικών Έργων, ο civil lord, ο πολιτικός λόρδος της ΜΕΕ, ήταν ο υπουργός ναυτικών. (Άραγε ήταν έτσι;)
 
Πρώτο Λόρδο της Θάλασσας ονομάζει ο εκ των συγγραφέων του τόμου ΙΔ' της Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους (Εκδοτική Αθηνών, 1977), δικηγόρος Νικόλαος Οικονόμου, τον First Naval Lord το 1913 "πρίγκιπα Λουδοβίκο του Battenberg" (σελ. 326, β).
 

Earion

Moderator
Staff member
Είχα την καλή τύχη να γνωρίσω τον Νικόλαο Οικονόμου, έναν άνθρωπο με θαυμαστή ευρύτητα γνώσεων, που μου έκανε την τιμή να συνυπογράψει κείμενα μαζί μου. Το ότι τον εκτιμώ δεν σημαίνει ότι δεν έχω το δικαίωμα να τον διορθώσω σε (δευτερεύουσας άλλωστε σπουδαιότητας) σημεία, αφού ως άνθρωποι όλοι κάνουμε λάθη.

Απαντώ λοιπόν με παράθεση από το Εγκυκλοπαιδικό Λεξικό Ελευθερουδάκη, τόμ. Συμπληρ. Γ΄.

Μαουντβ̇άττεν (Λουδοβίκος Φραγκίσκος Αλβέρτος Βίκτωρ Νικόλαος, Α΄ κόμης Mountbatten of Burma). Βρεττανός ναύαρχος, γενν. τω 1900. Υιός του Λουδοβίκου, πρίγκιπος του Β̇άττενβεργ̇. Κατά τον Α΄ παγκ. πόλεμον έλαβε μέρος εις την ναυμαχίαν της Γιουτλάνδης. (…) Κατά τον Β΄ παγκ. Πόλεμον εχρημάτισεν αρχηγός συνδεδυασμένων επιχειρήσεων (1942-43) και ανώτατος διοικητής των συμμαχικών δυνάμεων εις την Ν.Α. Ασίαν (1943). (…) Την 12 Σεπτ. 1945 παρεδόθησαν εις αυτόν εις Σιγγαπούρην άπασαι αι νότιαι στρατιαί της Ιαπωνίας. Τω 1946 έλαβε τίτλον ευγενείας, τω δε 1947 ωνομάσθη αντιβασιλεύς των Ινδιών. (…) Τω 1955 ωνομάσθη πρώτος λόρδος του Ναυαρχείου και αρχηγός του Ναυτικού Επιτελείου. (…) Θεωρείται ως μία των σημαντικοτέρων βρεττανικών φυσιογνωμιών του Β΄ παγκ. πολέμου.


Άφιξη του Πρώτου Λόρδου του Βρετανικού Ναυαρχείου Ναυάρχου Λούις Μάουντμπάτεν στην Αθήνα (από 00:02:12:03 - 00:03:12:02).
 
Top