11-6-2015: Η ΕΡΤ μετά το μαύρο

SBE

¥
Επειδή δεν βλέπω το λάθος στη φωτογραφία, μπορείς να το εξηγήσεις;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ούτε εγώ θα το είχα καταλάβει αν δεν είχα φίλη από τα Γιαννιτσά :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συνεχίζουμε με τον κοτζάμ αντιδραστήρα που λειτουργεί καταναλώνοντας τελικά σίγμα από τις γενικές (μασημένα τα θέτε πχια :) ):

 

Attachments

  • ερτικά 2.jpg
    ερτικά 2.jpg
    38.6 KB · Views: 159

SBE

¥
Εγώ το βλέπω σαν δύο ανεξάρτητες προτάσεις. Λείπει η τελεία.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εγώ το βλέπω σαν δύο ανεξάρτητες προτάσεις. Λείπει η τελεία.

+1. Αλλά μπαίνει τελεία στο τέλος της γραμμής στα σουπεράκια; Ρωτάω, δεν ξέρω, γιατί τηλεόραση δεν βλέπω.

Στον υποτιτλισμό πάντως, σε τέτοια narrative —δηλαδή επιπλέον υπέρτιτλους που δεν αποδίδουν κάτι που ακούγεται ή φαίνεται στο βίντεο, αλλά προστέθηκε μετά το γύρισμα, όπως τα σουπεράκια— συχνά δεν μπαίνει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
@SBE: Αν υπάρχει τελεία (νοητή ή άλλη) οι προτάσεις είναι κάπως ασύνδετες. Επιπλέον, μη στέκεσαι μόνο στη γενική. Για τον «αντιδραστήρα» τι λες;
 

daeman

Administrator
Staff member
... Για τον «αντιδραστήρα» τι λες;

Fail. Reactor fail. Beware of the fallout, the radioactive rain with heavy water. :-)
Εκτός αν η συσκευή είναι χημικός αντιδραστήρας.

High On Radiation - Reactory :devil:


Ας μην κολλάμε όμως στο ασήμαντο με την τελεία (άλλωστε σε τίτλους και σούπερ το ασύνδετο μεταξύ προτάσεων δεν είναι σπάνιο), γιατί χάνουμε το σημαντικό, το αντιδραστικό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χημικός αντιδραστήρας με βρόχινο νερό. Πλάκα θα είχε, ναι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εδώ, π.χ., πριν μπαγιατέψει εντελώς, οι «*δευσμεύσεις» πέρασαν απαρατήρητες από τον συλλέκτη του στιγμιοτύπου...

 

Attachments

  • ερτικο 3.jpg
    ερτικο 3.jpg
    30.5 KB · Views: 163

daeman

Administrator
Staff member
Και σχετική φβική συζήτηση:
...

Ε, βάλε μας την είδηση, βρε Δόκτορα, για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται, γιατί μόνο με τα σχόλια και τα πέριξ του, χωρίς το ζουμί, φυλαγόμαστε και μυρίζουμε τα νύχια μας μήπως υπάρχει έστω και μία περίπτωση να το πει κάποιος αντιδραστήρα αυτό το πράμα, έστω και τραβηγμένο απ' τα μαλλιά, πριν το ρίξουμε στη χωματερή. Μην κρατάς κλειστά τα χαρτιά, γιατί στο ίδιο τραπέζι παίζουμε, το λεξιλογικό, συμπαίκτες, όχι αντίπαλοι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν έχω περισσότερα, αν είχα δεν θα έβαζα; Με ξέρεις για άνθρωπο που δεν δίνει πηγές; :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ΟΚ, υποθέτω ότι εννοεί (δεν το άκουσα ούτε το είδα) χημικό αντιδραστήρα.

(1) Ο εφευρέτης είναι αυτός (είναι γεμάτο το νέτι, μια γκουγκλιά και στον βρίσκει).

(2) Επίσης προφανώς, το στιγμιότυπο θα μπορούσε να είναι και από την ΕΡΤ των σαμαροβενιζέλων (και άρα να είμαι φάουλ εκτός αν υπάρχει κάποια αλλαγή στο λογότυπο).
 

SBE

¥
ΟΚ, ο εφευρέτης έχει ανακαλύψει τον τροχό.
Όλοι αυτοί οι δημοσιογράφοι που τον παιρνουν συνεντευξη δεν ρωτάνε κανέναν αν ο εφευρέτης λέει βλακείες ή όχι;
 

SBE

¥
Τελικά μόνο εγώ δεν έχω βγει στα κανάλια να πουλήσω μούρη, έτσι όπως φαίνεται...
 
Ναι, έχω ξαναδιαβάσει γι' αυτόν. Ειδικά εκεί που περιφρονητικά και όλο περηφάνεια λέει πώς δουλεύει την γεννήτριά του με ελαιόλαδο αντί πετρέλαιο, που είναι 4-5 φορές ακριβότερο, έχω ρίξει το γέλιο της αρκούδας.
 
Top