Το κάπνισμα

Με τέτοιους όρους ("αμπελοφιλοσοφίες", "τάχα μου", "από καθέδρας", "φιλοσοφικές περικοκλάδες" (sic), και άλλα συναφή) εγώ δεν μπορώ να κουβεντιάσω. Η όλη "συζήτηση" ενισχύει τη γενικότερη πεποίθησή μου ότι ο διάλογος μέσα από blog είναι κατά κανόνα μάταιος.

Εγώ δεν θα πω τίποτα παραπάνω επειδή απλώς θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο. Δικαίωμα του καθενός είναι να πιστεύει και να πρεσβεύει ό,τι θέλει.
Θα το διασκεδάσω μόνο λίγο με μια τελευταία παρατήρηση:
Επειδή έκοψε το κάπνισμα, αλλοιώθηκε η ταυτότητα αυτού του νήματος κι από κομμάτι του φόρουμ έγινε ανάρτηση σε ιστολόγιο :)
 
Συμφωνώ με τον arberlis ότι όταν κόβεις το κάπνισμα αλλοιώνεται κατά κάποιο τρόπο η αίσθηση της ταυτότητάς σου. Ίσως επειδή το τσιγάρο σε έχει συντροφέψει σε πολλές και διάφορες στιγμές της ζωής σου και χωρίς αυτό οι ίδιες στιγμές φαντάζουν λειψές. Η μνήμη μας λειτουργεί με συσχετισμούς, συνειρμούς και εικόνες και όταν κάποιο στοιχείο φύγει από την εικόνα, η όλη εικόνα φαντάζει μισή.

Συμφωνώ και με τον nickel ότι για τους περισσότερους είναι λάθος τεράστιο να νομίσουν ότι μπορούν να καπνίσουν ένα μόνο τσιγάρο και μετά να συνεχίσουν πάλι την αντικαπνιστική τους πορεία όπως πριν. Το λέω εκ πείρας. Οι εξαιρέσεις που έχω δει σ' αυτόν τον κανόνα, ελάχιστες.

Τέλος, ενώ αναμφισβήτητα το τσιγάρο δεν κάνει καλό στη υγεία (όχι επειδή έτσι-λένε-σώνει-και-καλά οι γιατροί, αλλά επειδή το έχω δει στον εαυτό μου), με ενοχλούν οι στατιστικές που χρησιμοποιούν το τσιγάρο για να του φορτώσουν όλα τα κακά του τρόπου ζωής μας. Γιατί πριν από 40 και 50 χρόνια, οι γέροι στα χωριά καπνίζανε στούκας και δεν παθαίνανε τίποτα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γιατί πριν από 40 και 50 χρόνια, οι γέροι στα χωριά καπνίζανε στούκας και δεν παθαίνανε τίποτα;
Επειδή ο καπνός δεν ήταν της ίδιας ποιότητας με αυτόν που καπνίζουν οι σημερινοί καπνιστές. Και το ότι δεν πάθαιναν τίποτα (καρκίνο, καρδιά, εγκεφαλικά κτλ) δεν το ξέρουμε με βεβαιότητα. Δεν ήταν το προσδόκιμο ζωής στην ελληνική επαρχία ποτέ τα 90 χρόνια, αλλά πολύ λιγότερο.
 
Επειδή ο καπνός δεν ήταν της ίδιας ποιότητας με αυτόν που καπνίζουν οι σημερινοί καπνιστές.

Όχι, ήταν χειρότερος.

Και το ότι δεν πάθαιναν τίποτα (καρκίνο, καρδιά, εγκεφαλικά κτλ) δεν το ξέρουμε με βεβαιότητα. Δεν ήταν το προσδόκιμο ζωής στην ελληνική επαρχία ποτέ τα 90 χρόνια, αλλά πολύ λιγότερο.

Μήπως έχεις στατιστικά στοιχεία για να δούμε τι ακριβώς γινόταν στην ελληνική επαρχία; Ή μιλάς κι εσύ εμπειρικά;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι, ήταν χειρότερος.
Γιατί καλλιεργούταν με περισσότερα χημικά που ήταν διαθέσιμα στο παρελθόν, φαντάζομαι. Και τα τσιγάρα είχαν τις ίδιες εθιστικές ουσίες τις οποίες προσθέτουν οι καπνοβιομηχανίες. Εκτός και αν οι σημερινοί καπνιστές καπνίζουν βιολογικό, αγνό παρθένο καπνό. Τότε πάσο.
Μήπως έχεις στατιστικά στοιχεία για να δούμε τι ακριβώς γινόταν στην ελληνική επαρχία; Ή μιλάς κι εσύ εμπειρικά;
Όπως ακριβώς κι εσύ μιλάω, φίλτατε. Ή μήπως η δική σου εμπειρία έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μου για κάποιον περίεργο λόγο; :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
  • Όταν επιλέγεις το νήμα «Γαύροι ενωμένοι, ποτέ νικημένοι» αντί για το νήμα «Ελληνικό ποδόσφαιρο» για να εξηγήσεις γιατί παίζει φέτος μπαλάρα ο Παναθηναϊκός αλλά τον αδικεί η διαιτησία...
  • Όταν πηγαίνεις σε χορτοφαγικό εστιατόριο ψέλνοντας από μέσα σου τον ύμνο «Ψητό, ψητό, ας είναι κρέας, έστω και κοκκινιστό»...
  • Όταν μπαίνεις από την ορθάνοιχτη πόρτα στο πάρτι όπου κάποιοι άνθρωποι γιορτάζουν και χαίρονται και συγχαίρουν την επιτυχία ενός φίλου τους για να τους εξηγήσεις ότι όλα είναι μάταια και όλοι θα πεθάνουμε...
  • Όταν χρησιμοποιείς για ισχυρό σου επιχείρημα κάτι που η πείρα στα φόρουμ έχει δείξει ότι είναι αντιπαραγωγικό και αρνητικό...
  • Όταν θεωρείς ίδιο το λεωφορείο με το ΙΧ αυτοκίνητο επειδή έχουν τέσσερις τροχούς...

με άλλα λόγια, όταν δεν ξέρεις τους κανόνες του μέσου (και ολοφάνερα, δεν σε ενδιαφέρει να τους μάθεις, επειδή μπορεί να διαψευστεί μια πάγια άποψή σου),

τουλάχιστον, μην τα φορτώνεις στο μέσο.


Συγγνώμη για την εκτός θέματος του νήματος παρέμβαση.
 
Εγώ εμπειρικά μιλούσα (προφανώς για να αναφέρομαι σε "γέρους στα χωριά"). Αλλά μια και το θέτεις έτσι και φτάσαμε να μιλάμε και για προσδόκιμο ζωής, ας δούμε και καμιά μελέτη: http://www.inout.gr/showthread.php?t=17053. Και στα Αγγλικά από το BBC: http://news.bbc.co.uk/2/hi/5407636.stm

Περί ποιότητας καπνού, ...στούκας! (όπως ήδη ειπώθηκε)

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συγγνώμη, αλλά από πότε έγινε η Κούβα ελληνική επαρχία;
Όσο για τα πρόσθετα που υπάρχουν σήμερα στα τσιγάρα και δεν υπήρχαν στο παρελθόν, δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, αλλά όποιος ενδιαφέρεται, δυο κλικ υπόθεση και έμαθε.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μετέφερα τις αναρτήσεις με αφορμή τη συζήτηση που ξεκίνησε από εδώ, όχι μόνο επειδή είχαμε ξεφύγει από το θέμα, αλλά και εν είδει υποστήριξης στην προσπάθεια που κάνει η Κατερίνα. Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν θίγεται κανείς, αλλά με έχει πιάσει μανία συμμαζέματος σήμερα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Στις κόντρες καπνιστών - αντικαπνιστών, που είναι πάντα εντονότατες και συχνά περιέχουν το στοιχείο της υπερβολής και του παραλόγου, δεν υπάρχει αυτό το άσπρο-μαύρο που μπορεί να έχουν άλλες κόντρες. Σ' αυτές εδώ τις συζητήσεις όχι μόνο ο αντικαπνιστής αλλά και ο καπνιστής, φωναχτά ή ενδόμυχα, ξέρει ότι το τσιγάρο κάνει κακό στην υγεία. Για την ακρίβεια, ο καπνιστής ξέρει πολύ καλύτερα από τον μη καπνιστή τις βλαβερές συνέπειες. Από το αρχικό μήνυμα του Μπερλή εγώ προτιμώ να κρατήσω ένα σημαντικό μήνυμα για τους νέους: «Καλό είναι να μην αρχίσει κανείς, μετά είναι αργά». Γιατί, εκτός απ' αυτούς που το έχουν κόψει με επιτυχία και καλώς εμψύχωσαν την Κατερίνα (και, πριν απ' αυτήν, εμένα) στην προσπάθεια για την απεξάρτηση, είναι πολύ περισσότεροι εκείνοι που το κόβουν... και το ξανακόβουν... και κόψιμο δεν πετυχαίνουν.

«Καλό είναι να μην αρχίσει κανείς, μετά είναι αργά». Αυτό είναι το ένα δίδαγμα. Το άλλο είναι: μην αφήνεις καπνιστές να συνομιλούν με αντικαπνιστές. :)


(Για το κομμάτι το κοινωνικό και τα ναζιστικά θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου, αλλά θα περιμένω πρώτα να ηρεμήσουν τα πνεύματα, να ξεχαστεί το νήμα και, μετά, θα του δώσω ένα γερό καρούμπαλο bump.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι, δεν ήρθε ακόμα η ώρα για την αναθέρμανση του νήματος (ή, πάντως, δεν είμαι εγώ έτοιμος να το κάνω), αλλά δεν μπορούμε να αφήσουμε να μας ξεφύγει αυτή η είδηση από τη Γαλλία. Μπορούμε ίσως να την αφήσουμε ασχολίαστη, σίγουρα όχι αδιάβαστη.

French in uproar over oral sex anti-smoking posters
 

crystal

Moderator
Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτή η αφίσα μού φαίνεται οικτρή. Δεν είμαι μουτζαχεντίν φεμινίστρια, συντηρητική ή ενάντια στις αντικαπνιστικές καμπάνιες, οπότε δεν μπορώ να σας το αιτιολογήσω. Υποθέτω πως απλά προσβάλλει την αισθητική μου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτή η αφίσα μού φαίνεται οικτρή. Δεν είμαι μουτζαχεντίν φεμινίστρια, συντηρητική ή ενάντια στις αντικαπνιστικές καμπάνιες, οπότε δεν μπορώ να σας το αιτιολογήσω. Υποθέτω πως απλά προσβάλλει την αισθητική μου.

Είδες και τη δεύτερη ίδια αφίσα, με τον καπνιστή; Άλλο θέμα βέβαια γιατί διάλεξε η εφημερίδα να προβάλλει αυτήν με την καπνίστρια.
 

danae

¥
Θα έλεγα ότι υπάρχουν άπειρες πιο ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις του ζητήματος από αυτήν που επιλέχτηκε για τη συγκεκριμένη αντιδιαφήμιση.
 

crystal

Moderator
Είδες και τη δεύτερη ίδια αφίσα, με τον καπνιστή; Άλλο θέμα βέβαια γιατί διάλεξε η εφημερίδα να προβάλλει αυτήν με την καπνίστρια.

Επίσης φρικτή!
 
Έχει βέβαια τη λογική της:

Marco de la Fuente, the leader of the project for the BDDP et Fils ad agency, said: "The old arguments – tobacco is bad for you – don't work any more. The message here is that tobacco is a form of submission. In the popular imagination, oral sex is the perfect symbol of submission."

Gérard Audureau, the president of Les Droits des Non-fumeurs (The Rights of Non-smokers), the pressure group which commissioned the ads, said health arguments did not reach teenagers. "Young people think that they are invincible, immortal," he said. "Fear of sexual exploitation worries them more than illness."


Αλλά γιατί είναι τόσο κακό και "σκλαβωτικό" το στοματικό σεξ για έναν/μια έφηβο/η, άραγε;... Μήπως θα 'πρεπε μια ομάδα για τα δικαιώματα των αιδοιοπεολεικτών να διαμαρτυρηθεί για ρατσιστική απεικόνιση μιας υγιέστατης ερωτικής πρακτικής και για εξομοίωσή της με μια χημική εξάρτηση; Τι είδους κατάπτυστος σεξουαλικός συντηρητισμός είν' αυτός; Εγώ, αυτό βρίσκω φριχτό σ' αυτή τη διαφήμιση.
 

Elsa

¥
Αλλά γιατί είναι τόσο κακό και "σκλαβωτικό" το στοματικό σεξ για έναν/μια έφηβο/η, άραγε;... Μήπως θα 'πρεπε μια ομάδα για τα δικαιώματα των αιδοιοπεολεικτών να διαμαρτυρηθεί για ρατσιστική απεικόνιση μιας υγιέστατης ερωτικής πρακτικής και για εξομοίωσή της με μια χημική εξάρτηση; Τι είδους κατάπτυστος σεξουαλικός συντηρητισμός είν' αυτός; Εγώ, αυτό βρίσκω φριχτό σ' αυτή τη διαφήμιση.

Μα, αυτό δεν εννοούμε όλοι; :confused:
 
Δεν μπορώ να ξέρω τι εννοεί ο καθένας. Άκουσα για αισθητική, για φρίκη, για απουσία έμπνευσης, κλπ. Εγώ λέω κάτι που δεν αποκλείει τα παραπάνω, αλλά είναι και διαφορετικό ή έστω διατυπωμένο διαφορετικά. Τέλος πάντων, ο διαμηφιστής το λέει ρητά: In the popular imagination, oral sex is the perfect symbol of submission. Αυτή την άποψή του στιγματίζω, το πώς δηλαδή ο διαφημιστής την αποδέχεται άκριτα αυτή την 'popular' imagination και την εκμεταλλεύεται κιόλας, χρησιμοποιώντας ένα από τα χειρότερα σεξιστικά κλισέ (ασχέτως φύλου) για να περάσει, υποτίθεται, ένα υγιές αντιδουλικό μήνυμα στους νέους. Αν εννοούμε όλοι αυτό, τόσο το καλύτερο! :)
 
Top