Το ευχετήριο γαϊτάνι

areti

New member
Χρόνια πολλά και από εμένα! Χρόνια πολλά, καλά κι ευτυχισμένα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίδιος και καλύτερος για χρόνια πολλά, να μας γεμίζεις με τις οσύνες σου (δοκτοροσύνη, καλοσύνη, σωφροσύνη κ.λπ.).
 
Χρόνια πολλά και καλά με υγεία, χαρά, δροσιά, ησυχία, καθαρό αέρα, πουλάκια να κελαηδούν, σνίτσελ με λεμόνι και μπράτκαρτόφελν και, κυρίως αποτοξίνωση από το ίντερνετ και τον υπολογιστή.

A, το δωράκι μου:



Με τέτοιο σκληρό, έγινες. Πιο γρήγοροι, πιο αποδοτικοί, πιο αξιόπιστοι και καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια. ;)

Alles Gute zum Geburtstag!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά και καλά, Δοκτωρ, με ό,τι επιθυμείς!
dr7.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
Σήμερα έχει γενέθλια και η Νάνσι Σινάτρα, η οποία —άκουσον, άκουσον— κλείνει τα 71. Εγώ έχω ακόμα ολόφρεσκη στη μνήμη μου εκείνη τη χρυσή τριετία (1965-67). Για τον δικό μας εορτάζοντα, δύο αφιερωματάκια:

Nancy Sinatra & Dean Martin: Things




Nancy Sinatra & Lee Hazlewood: Some Velvet Morning

 
Πολλές πολλές ευχές, καλέ μας Δόκτορα! Να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι αυτούς που αγαπάς!

Και εξαιρετικά αφιερωμένο: DOCTOR DOCTOR
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Προς το παρόν, μέχρι να βρω κάτι δαεμανίως αντάξιο της δοχτοροσύνης σου, ένα ευχετήριο ορντεβριδάκι, Δόχτορα! :laugh:

Dr. Kiss Kiss - 5000 Volts

Το 'χει ξαναβάλει ο Νικέλιος εδώ, αλλά δεν παίζει πια.

Μπαϊδεγουέι: πάντα σου σπίθες να πετάς, φωτιά να καίει στο νου σου. ;)

I'm on Fire - 5000 Volts
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σας ευχαριστώ και πάλι, όλες και όλους.

Σήμερα έχει γενέθλια και η Νάνσι Σινάτρα, η οποία —άκουσον, άκουσον— κλείνει τα 71.
Δεν είναι περίεργο φυσικά ότι ήταν από τις αγαπημένες μου φωνές και οι μπότες της το πρώτο μου φετίχ...
Τι θα πει αν την άκουσα όταν το πρωτοτραγούδησε; Η απάντηση και σε αυτό βρίσκεται (πού αλλού) στη Λεξιλογία...

Και το Doctor, doctor, επίσης (είναι τα δύο ντοκτορά...)
 
Πλανεύτρα η γνώση, μ’ άπαρτο το κάστρο της φαντάζει,
δύσβατοι είν’ οι δρόμοι της, μα ο Δόκτωρ δεν δειλιάζει.
Την πιάνει απ’ τα κέρατα κι αυτή ’ναι όλο νάζι.
Όποιος γιορτάζει σήμερα εφτά φορές γιορτάζει.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
O Δόχτορας εφτάφορος
εφτάψυχος να γίνει,
όποτε χρεία έχουμε
τα φώτα να μας δίνει

Σέπτιμο δόχτορα, σοφό
'γώ τον παρανομιάζω
χρόνους πολλούς τού εύχομαι
πλάι στους εφτά τον βάζω
τη θύρα εφτά τού τάζω

Μουσικά σε τίμησα, ορίστε και χιουμοριστικά, πάλι με Doctor Who όπως και στο ξεκίνημα αυτού του νήματος.
Μην κοιτάς τον τίτλο, δες το βιντεάκι και διάβασε τη γουίκι: αναγέννηση και πολυμορφισμός. :D

Doctor Who and the Curse of Fatal Death


Χμμμ, με τα ταξίδια στον χρόνο εξηγούνται πολλές από τις απίστευτες ιστορικές του γνώσεις. ;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ευχαριστώ εφτά φορές
τους λόγους και τη ρίμα
και τις θερμές σας τις ευχές
στο γλωσσικό μας βήμα
 

nickel

Administrator
Staff member
Άλλη μια Νάνσι Σινάτρα, με πολλές πολλές ευχές για την... ξέρετε ποια.

Lady Bird (Nancy Sinatra & Lee Hazlewood)

 
Χρόνια πολλά και από εμένα... αν και εμφανίζομαι σαν τον κομήτη τελευταία! .... Φιλιάαααα
 
Τα ζεβράκια μου (που φρόντισαν να μου ευχηθούν πρωί πρωί) κι εγώ σας ευχαριστούμε ολόθερμα για τις γενέθλιες ευχές! Και του χρόνου με λιακάδα -ρίχνει ασταμάτητα από χθες αλλά δεν μασάμε!

:)
 
Top