Τα καυτά του Hot Seat

nickel

Administrator
Staff member


Πάλι στραβά πατήσανε τα κουμπιά στο Hot Seat. Η ερώτηση:

Ο boomman είναι ο ηχολήπτης σε ένα γύρισμα. Τι ακριβώς σημαίνει η λέξη στα ελληνικά;
Α. άντρας-κατάρτι
Β. άντρας-καμηλοπάρδαλη
Γ. άντρας-κυπαρίσσι
Δ. άντρας-ουρανοξύστης


Ο πρώτος παίκτης πήγε πάσο και ο παίκτης που πήρε τη θέση του απάντησε «Α. άντρας-κατάρτι». «Κι εγώ αυτό θα απαντούσα», είπε ο Ζουγανέλλης. ‘Όταν είδε ότι η σωστή απάντηση που έδωσε το μηχάνημα ήταν η Β, εκάμφθη: «Για να το λένε εδώ, σημαίνει ότι έχουν απολύτως δίκιο». Όχι, όχι τόση σιγουριά. Μέτρα λάθη:

Ο boomman γράφεται έτσι ελληνικά. Στα αγγλικά προτιμούν boom operator τώρα και boom man παλιότερα. Η μπούμα είναι ο βραχίονας του γερανού και μπουμ (boom) είναι το κοντάρι με το μικρόφωνο στην άκρη. Το slang.gr έχει λήμμα για το μπουμ.

Τι σημαίνει λοιπόν boomman στα ελληνικά; Μα σημαίνει ηχολήπτης, χειριστής του μπουμ, χειριστής του κονταριού του μικροφώνου.
Υποψιάζομαι πάντως ότι στο παιχνίδι θα ήθελαν την πρώτη απάντηση, επειδή boom είναι (δείτε την εικόνα στη Wikipedia) «η ξύλινη οριζόντια δοκός πάνω στην οποία δένεται το κάτω μέρος του τραπεζοειδούς ιστίου». Το οριζόντιο αυτό δοκάρι στα ελληνικά λέγεται κέρκος ή ράντα και το πανί που το κάτω μέρος του δένεται στη ράντα λέγεται μπούμα.
http://www.naftotopos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=102&Itemid=483&lang=el

Καμηλοπάρδαλη δεν βλέπω…



Η επόμενη ερώτηση ήταν για τα παιδιά του δημοτικού, απ' αυτές που μπερδεύουν τους μεγάλους:
Πόσες οκτάδες έχουν δύο ντουζίνες;

Ο παίκτης που ρωτήθηκε (σύμβουλος επιχειρήσεων — όχι σε οικονομικά θέματα, ελπίζω) πήγε πάσο, ενώ η παίκτρια που τον διαδέχτηκε στην καυτή καρέκλα δεν πρόλαβε να απαντήσει στα 45 δευτερόλεπτα.
 
Η επόμενη ερώτηση ήταν για τα παιδιά του δημοτικού, απ' αυτές που μπερδεύουν τους μεγάλους:
Πόσες οκτάδες έχουν δύο ντουζίνες;

Ο παίκτης που ρωτήθηκε (σύμβουλος επιχειρήσεων — όχι σε οικονομικά θέματα, ελπίζω) πήγε πάσο, ενώ η παίκτρια που τον διαδέχτηκε στην καυτή καρέκλα δεν πρόλαβε να απαντήσει στα 45 δευτερόλεπτα.

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να ακούσω συμβουλές για τίποτα από κάποιον που δεν μπορεί να υπολογίσει πόσο κάνει 2 + 2.
 

SBE

¥
45 δευτερόλεπτα; Εγώ το απαντησα μεσα μου ενώ το διαβαζα. Άντε να βάλουμε και 30 δευτερόλεπτα τρακ. Αλλά 45;;;;;;
 

nickel

Administrator
Staff member
Στη σημερινή εκπομπή του Hot Seat η τελευταία ερώτηση ήταν:

Ποιο «ρόδο» ήταν αντιστασιακή οργάνωση που έδρασε στη ναζιστική Γερμανία από το 1942 ως το 1943, εναντίον του καθεστώτος;

Και ο Γιάννης Ζουγανέλης συμπλήρωσε την ερώτηση λέγοντας:

«Για να θυμόμαστε ότι η Γερμανία ήταν ναζιστική εκ πεποιθήσεως.»

Είπε και διάφορα άλλα όταν ο παίκτης έδωσε τη (λάθος) απάντηση, ίσως προσπαθώντας να μπαλώσει την κοτσάνα του. Υπεύθυνος πλατό δεν υπήρχε να σταματήσει το γύρισμα; Να του πει να περιορίσει τα καραγκιοζιλίκια του στις τραγουδιστικές του επιδόσεις;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μέχρι τώρα έβλεπα την εκπομπή, παρά το γεγονός ότι ο Ζουγανέλης είναι ανεπαρκέστατος ως παρουσιαστής, για να βλέπω σε πόσες ερωτήσεις ξέρω την απάντηση. Μετά από το σημερινό, διαγράφηκε ο κ. Ζουγανέλης από τους ανθρώπους που ανέχομαι να βλέπω στην τηλεόραση.

Το "ναζιστική εκ πεποιθήσεως" το συμπλήρωσε λέγοντας "Στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας της ήταν ναζιστική, αλλά υπήρχε και αυτή η αντιστασιακή οργάνωση..."
 

SBE

¥
Το "ναζιστική εκ πεποιθήσεως" το συμπλήρωσε λέγοντας "Στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας της ήταν ναζιστική, αλλά υπήρχε και αυτή η αντιστασιακή οργάνωση..."

Δηλαδή ήταν και προ του ναζισμού ναζιστές, ε; Πώς γινόταν αυτό, με χρονομηχανή;
 

nickel

Administrator
Staff member
Για την ακρίβεια: Δεν ξέρω αν κατάλαβε την κοτσάνα που είπε (νομίζοντας ίσως ότι έκανε αντίσταση κι αυτός) ή του ψιθύρισαν κάτι από το κοντρόλ, αλλά, προτού δώσει τη σωστή απάντηση, ψέλλισε τα παρακάτω κατατοπιστικά (μέρος του παιχνιδιού γνώσεων κι αυτά…):

Είναι της πρόσφατης ιστορίας μας. Οι Γερμανοί, παρότι ήταν ναζιστές κατά το μεγαλύτερο ποσοστό της ζωής τους και υπάρχουν ακόμα και τώρα, όπως παντού δηλαδή, δεν θέλω πω τίποτα για τον λαό αυτόν, είχαν όμως δημιουργήσει πάρα πολλές αντιστασιακές οργανώσεις κατά τη διάρκεια όλης της επικράτησης της χυδαίας αυτής προσωπικότητας, του Χίτλερ, που υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν ακόμα τις λογικές του.
Αν είχες δει την ταινία «Οι τελευταίες μέρες της Σόφι Σολ»…


Υπόδειγμα λόγου με συνοχή και πλούσιο ενημερωτικό περιεχόμενο.
 
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι θα πει ακριβώς "ναζιστική εκ πεποιθήσεως" γιατί δεν το έχω καταλάβει.
 

SBE

¥
Εννοεί ότι οι Γερμανοί θα εκλέγανε τον Χίτλερ με 99.99% αν είχαν γίνει ελεύθερες εκλογές στη Γερμανία μετά το 1933.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μιλάμε για κατάπτυστο παραλήρημα ενός ανθρώπου που τόσες εβδομάδες που τον παρακολουθώ αποδεικνύει ότι είναι εντελώς αμόρφωτος, ανέμπνευστος και γενικά ακατάλληλος για να παρουσιάζει παιχνίδι γνώσεων. Ο τρόπος που συλλαβίζει όταν προσπαθεί να διαβάσει τα ξένα ονόματα σού δημιουργεί άγχος, σου έρχεται να ξεφωνίσεις, "Πες το επιτέλους!"
 
Εννοεί ότι οι Γερμανοί θα εκλέγανε τον Χίτλερ με 99.99% αν είχαν γίνει ελεύθερες εκλογές στη Γερμανία μετά το 1933.

Α, μάλιστα. Δηλαδή τον Χίτλερ απλά τον περίμεναν· από πάντα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως θα ήθελα να ξαναδηλώσω ότι παρακολουθώ την εκπομπή με κατεβασμένο τον ήχο: προτιμώ να ακούω ειδήσεις. Έτσι δεν θα είχα πληγώσει τα αφτιά μου αν δεν μου έλεγαν για το σχόλιο.
 

SBE

¥
Τότε γιατί την παρακολουθείς; Για το οπτικό-μη-ακουστικό θέαμα;

Και επειδή ανέφερε τις προφορές η Άλεξ, είχα δει διαφήμιση της εκπομπής τα Χριστούγεννα στο Ελλάντα και μου έκανε φοβερή εντύπωση η προφορά του παρουσιαστή για τον τίτλο της εκπομπής. Χότσιτ. Μία λέξη.
 
Τότε γιατί την παρακολουθείς; Για το οπτικό-μη-ακουστικό θέαμα;

Και επειδή ανέφερε τις προφορές η Άλεξ, είχα δει διαφήμιση της εκπομπής τα Χριστούγεννα στο Ελλάντα και μου έκανε φοβερή εντύπωση η προφορά του παρουσιαστή για τον τίτλο της εκπομπής. Χότσιτ. Μία λέξη.

Χότ-σιτ. Όχι χότσιτ.
 
Όπως μόλις έγραψα, δεν έχω ακούσει να προφέρεται χότσιτ ούτε χοτσίτ. Εκτός κι αν εννοείτε χότ-σιτ και χοτ-σίτ αντίστοιχα. Από την άλλην, προφέρεται -και γράφεται- σαν μια λέξη στα αγγλικά εδώ και πολλά χρόνια (τουλάχιστον 20) σε βιντεοπαιχνιδικές χρήσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια ενδιαφέρουσα ερώτηση στο σημερινό παιχνίδι ρωτούσε για την αγγλική ομάδα ποδοσφαίρου που έχει το προσωνύμιο The Grecians. Δίπλα έβαλαν και τη δική τους απόδοση «Οι Ελληνιστές» — λάθος και παραπλανητική, μια και στις εναλλακτικές αναφέρονταν ποδοσφαιρικές ομάδες της Οξφόρδης και του Κέμπριτζ. Ένα «Έλληνες» θα έφτανε.

Για την προέλευση του προσωνυμίου:

Origin of the name 'Grecians'

In 1908 the club supporters had a vote to adopt a nickname and the old, traditional name for those who lived in St Sidwells won - the name was 'The Grecians'.

There is at least one reference to the name dating from as early as 1669:

"Yesterday, the gardeners and hatters of the number of 300 marched to the works likewise... and this day, 300 Grecians of the Parish of St. Sidwell's... with eight drums, two trumpets, and other sorts of music."

There are several other possible explanations of the origin of the name. One story is that there was a group of kids in St Sidwells who were referred to as the 'Greasy Un's'. A second possible, but unlikely source for the name was a clock that hung outside a jeweller's shop in Sidwell Street, close to the ground, which had the word 'Grecians' engraved or painted on the face.

A third possible source for the name is that it is a corruption of Caerwysc, the Roman name for Exeter. Citizens would have been called Caer Iscuns which became Grecians.

The likeliest explanation is that the local boys of St Sidwell's fought the boys of the city during the annual beating the bounds. The city boys wore blue, the Tory colour and the St Sidwells boys wore the Whig colour, yellow. Because the St Sidwell boys were outside the city wall they were referred to as though they were Greeks outside the walls of Troy. This traditional name was also used in the 19th century, when the plaintiffs in court cases from St Sidwells were referred to as Greeks or Grecians.

There is a Grecian entrance gate at the ground.

http://www.exetermemories.co.uk/em/stjamesp.php
 

nickel

Administrator
Staff member

Ο πτιλονόρυγχος (από πτίλον «πούπουλο» + ρύγχος, Ptilonorhynchus, satin bowerbird) προσελκύει τα θηλυκά με τη φωλιά του. Ο τύπος τη στολίζει με λογής λογής χρωματιστά αντικείμενα! Αλλά, αμάν με την ορθογραφία σας, φίλτατοι. (Για να μην πω για τη σύνταξη > «Στον κόσμο των πτηνών με ποιον τρόπο προσελκύει τα θηλυκά ο πτιλονόρυγχος;»)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκτός από Snipper και Immitation, έχασαν την ευκαιρία να γράψουν και theorry...





SnipperImmitation.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
Διαισθάνομαι ότι, αν η ερώτηση είχε τους ελληνικούς τίτλους των ταινιών, εκτός του ότι θα έδειχνε λιγότερη ξενομανία, θα είχε και λιγότερα ορθογραφικά.

Παιχνίδι της μίμησης - Ελεύθερος σκοπευτής - Η θεωρία των πάντων
 
Top