Πολιτικός χάρτης

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, είχα βοήθεια χειρός αοράτου (Θενκς, Ντοκ!) και το κατάλαβα πώς παίζει. Πάντως κι εγώ διαφορετική εικόνα είχα στο μυαλό μου.
 

SBE

¥
Ίσως μας επηρεάζει η εικόνα των Γερμανών* και Ιταλών χριστιανοδημοκρατών (Αντενάουερ, Κολ, Αντρεότι) και το ότι η ΝΔ ανήκε στους ευρωπαίους χριστιανοδημοκράτες, αν δεν κάνω λάθος.

Αν κοιτάξουμε βέβαια τον ορισμό της χριστιανοδημοκρατίας είναι χοντρικά κεϊνσιανοί στην οικονομία, παραδοσιακοί στα οικογενειακά ζητήματα, σοσιαλιστές στα κοινωνικά, δηλαδή λίγο-πολύ, η τυπική μεταπολεμική ευρωπαϊκή δεξιά- κεντροδεξιά. Θεωρητικά θα έπρεπε να έχουν ακόμα απήχηση, αλλά ο Κέινς έπεσε σε δυσμένεια, η θρησκεία έπεσε σε δυσμένεια κλπ κλπ. Κι αν θυμάμαι καλά στην Ιταλία το κόμμα δεν υπάρχει μετά τα σκάνδαλα του Αντρεόττι.

*Από την άλλη θυμάμαι δασκάλα των Γερμανικών να μας προειδοποιεί ότι στη Γερμανία για ιστορικούς λόγους κανένας δεν είναι "δεξιός' ή "συντηρητικός", όλοι είναι χριστιανοδημοκράτες και τα συναφή.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πολιτιστική παρατήρηση: βλέπω ότι όσοι έκαναν το τεστ αναφέρουν με βγάζει πιο πάνω, πιο κάτω, με πέτυχε διάνα κλπ αλλά τελικά μόνο εγώ είπα και το κόμμα και τον πολιτικό χώρο που με έβγαλε. Δεν είναι αυτό το μήνυμα πρόσκληση για να αρχίσετε τις δηλώσεις, είναι όπως είπα παρατήρηση γεγονότων.
Ωστόσο εσύ δεν είπες τι είσαι, είπες τι ΔΕΝ είσαι. :)
 

SBE

¥
Κι αυτό ήταν περισσότερη πληροφορία από των άλλων. :D
Σοβαρά πάντως, εδώ και πολλά χρόνια, πολύ πριν την κρίση, δεν με αντιπροσωπεύει κανένα κόμμα στην Ελλάδα- αυτό συμβαίνει όταν απομακρύνεσαι από την πλύση εγκεφάλου των ΜΜΕ, αρχίζεις να βλέπεις τα στραβά όλων και παρατηρείς ότι δεν έχουν και μεγάλες ιδεολογικές αποκλίσεις. Αλλά θεωρώ ότι ιδεολογικά βρίσκομαι κεντροδεξιά. Τελευταία φορά που ψήφισα ήταν εδώ στο Λονδίνο και ψήφισα Φιλελεύθερους (πριν γίνουν κυβέρνηση) και θα ψήφιζα Οικολόγους αν δεν είχαν μια- δυο χοντρές βλακείες στο μανιφέστο τους που μου ανέβασαν την πίεση (βεβαίως για πλάκα είπα σε μερικούς εύθικτους ότι ψήφισα τους εθνικιστές γιατί θέλω να φύγουν όλοι οι μετανάστες σαν εμένα- κάποιοι κατάλαβαν ότι τους δούλευα, δυστυχώς όχι όλοι).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως εγώ νόμιζα ότι στο ΗΒ το “Do not discuss politics or religion in polite company” εξακολουθεί να αποτελεί εξαίρετη συμβουλή, όχι;
 

rogne

¥
Απείρως καλύτερη η "πολιτική πυξίδα", αλλά δεν θα γίνει ποτέ χιτ στο ελληνικό ίντερνετ (δεν έχει ΠΑΣΟΚ, ΛΑ.Ο.Σ. και τα ρέστα, είναι και στ' αγγλικά...).
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ καλό. Βγάζει καμιά εκατοστή νήματα στο φόρουμ της πολιτικής ή των συζητήσεων. :)

Γείτονας του Μαντέλα βρέθηκα.
 

SBE

¥
Το είχα κάνει παλιότερα και με είχε βγάλει Δαλαϊλάμα. Δεδομένου ότι οι Θιβετιανοί πιστεύουν οτι μετεμψύχωση μπορεί να γίνει και εν ζωή, έχουμε και θεολογική ερμηνεία για το φαινόμενο.
 
Μα κανένας σύγχρονος πολιτικός ηγέτης να μην βγει στο ίδιο τεταρτημόριο με τον Μίλτον Φρίντμαν;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι αυτό το τεστ με δείχνει στα νερά μου :). Όμως έχω την αίσθηση ότι κάποιες ερωτήσεις δεν είναι καλά διατυπωμένες (ή δεν τις διαβάζω καλά). Παράδειγμα:

The prime function of schooling should be to equip the future generation to find jobs. Εδώ μπαίνουν μια σειρά από θέματα, το βασικότερο κτγμ είναι αν η ερώτηση υπονοεί ότι το σχολείο θα πρέπει να δίνει τα εφόδια στον καθένα να αντεπεξέλθει σε κάθε περίσταση σύμφωνα με τις ικανότητες και τις ανάγκες του ή μήπως υπονοεί ότι το σχολείο θα πρέπει να προετοιμάζει ανθρώπινες μονάδες για τη σύνδεση με την παγκόσμια παραγωγή. Πώς διαχωρίζονται όσοι απαντήσουν ότι συμφωνούν εννοώντας μια από τις δύο περιπτώσεις; Καταλαβαίνω τον αντίλογο: η ερώτηση εξετάζει το αν χρειάζεται καν το σχολείο ως θεσμός· είναι μια συζήτηση που γίνεται στις ΗΠΑ, αλλά τι σχέση έχει αυτό π.χ. με τα ευρωπαϊκά στάνταρ;

Ένα άλλο παράδειγμα. Τι μπορεί να απαντήσει κανείς στην ερώτηση A significant advantage of a one-party state is that it avoids all the arguments that delay progress in a democratic political system; Ναι, επειδή αυτό υποτίθεται ότι είναι το μοναδικό θετικό ενός αυταρχικού πεφωτισμένου συστήματος; Όχι επειδή υπάρχουν κι άλλα πλεονεκτήματα; Όχι επειδή το μονοκομματικό κράτος είναι κακό, τελεία; Και πώς αθροίζονται αυτά τα δύο εντελώς αντιδιαμετρικά όχι;

Για να μην αναφερθώ σε πεντέξι τουλάχιστον ερωτήσεις όπου θα ήθελα την επιλογή δεν ξέρω/διαφωνώ/κάτι άλλο --επειδή υπάρχουν και άλλες επιλογές...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένα άλλο παράδειγμα. Τι μπορεί να απαντήσει κανείς στην ερώτηση A significant advantage of a one-party state is that it avoids all the arguments that delay progress in a democratic political system; Ναι, επειδή αυτό υποτίθεται ότι είναι το μοναδικό θετικό ενός αυταρχικού πεφωτισμένου συστήματος; Όχι επειδή υπάρχουν κι άλλα πλεονεκτήματα; Όχι επειδή το μονοκομματικό κράτος είναι κακό, τελεία; Και πώς αθροίζονται αυτά τα δύο εντελώς αντιδιαμετρικά όχι;
Εκεί κόλλησα κι εγώ για λίγο. Αλλά η απάντηση πρέπει να είναι καταφατική σύμφωνα με όλα τα εγχειρίδια. Αυτό δεν σημαίνει ότι καθαγιάζεις το σύστημα. Άμα πεις κι εκεί όχι, τι του αφήνεις;
 

rogne

¥
Κι αυτό το τεστ με δείχνει στα νερά μου :). Όμως έχω την αίσθηση ότι κάποιες ερωτήσεις δεν είναι καλά διατυπωμένες (ή δεν τις διαβάζω καλά). Παράδειγμα:

The prime function of schooling should be to equip the future generation to find jobs. Εδώ μπαίνουν μια σειρά από θέματα, το βασικότερο κτγμ είναι αν η ερώτηση υπονοεί ότι το σχολείο θα πρέπει να δίνει τα εφόδια στον καθένα να αντεπεξέλθει σε κάθε περίσταση σύμφωνα με τις ικανότητες και τις ανάγκες του ή μήπως υπονοεί ότι το σχολείο θα πρέπει να προετοιμάζει ανθρώπινες μονάδες για τη σύνδεση με την παγκόσμια παραγωγή. Πώς διαχωρίζονται όσοι απαντήσουν ότι συμφωνούν εννοώντας μια από τις δύο περιπτώσεις; Καταλαβαίνω τον αντίλογο: η ερώτηση εξετάζει το αν χρειάζεται καν το σχολείο ως θεσμός· είναι μια συζήτηση που γίνεται στις ΗΠΑ, αλλά τι σχέση έχει αυτό π.χ. με τα ευρωπαϊκά στάνταρ;

Ένα άλλο παράδειγμα. Τι μπορεί να απαντήσει κανείς στην ερώτηση A significant advantage of a one-party state is that it avoids all the arguments that delay progress in a democratic political system; Ναι, επειδή αυτό υποτίθεται ότι είναι το μοναδικό θετικό ενός αυταρχικού πεφωτισμένου συστήματος; Όχι επειδή υπάρχουν κι άλλα πλεονεκτήματα; Όχι επειδή το μονοκομματικό κράτος είναι κακό, τελεία; Και πώς αθροίζονται αυτά τα δύο εντελώς αντιδιαμετρικά όχι;

Για να μην αναφερθώ σε πεντέξι τουλάχιστον ερωτήσεις όπου θα ήθελα την επιλογή δεν ξέρω/διαφωνώ/κάτι άλλο --επειδή υπάρχουν και άλλες επιλογές...

Σε σχέση με αυτά τα δύο:

1. Για μένα, Δρ., εννοεί ξεκάθαρα το δεύτερο που λες, "ότι το σχολείο θα πρέπει να προετοιμάζει ανθρώπινες μονάδες για τη σύνδεση με την παγκόσμια παραγωγή". Equip... to find jobs: αν εννοούσε το πρώτο, θα το έθετε πολύ διαφορετικά. Προσοχή επίσης στο the prime function: άλλο μία από τις λειτουργίες του σχολείου, άλλο η πρωταρχική λειτουργία του σχολείου.

2. Δεν είναι καθόλου αυτονόητο ότι ένα μονοκομματικό κράτος έχει κάποιο τέτοιο πλεονέκτημα, και προσωπικά τα μόνα "εγχειρίδια" που ξέρω ότι απαντούν απερίφραστα "ναι" είναι τα βιβλία του Καρλ Σμιτ και των οπαδών του. Είναι κλασικό αυταρχικό επιχείρημα ότι στις δημοκρατίες όλο φλυαρούν και από πράξεις τίποτα. Στην πραγματικότητα, ένα μονοκομματικό κράτος, που δεν ξέρω γιατί το ονομάζετε "πεφωτισμένο", έχει αποδειχθεί ότι είναι εξίσου, αν όχι περισσότερο επιρρεπές σε εσωτερικές διαβουλεύσεις, αντιπαραθέσεις, εκκαθαρίσεις και καθυστερήσεις. Προφανές μου φαίνεται επίσης ότι το μονοκομματικό κράτος δεν ισοδυναμεί με την απόλυτη μοναρχία, πεφωτισμένη ή μη.

Γενικά το τεστ έχει όντως κάμποσες παγίδες (σκόπιμες, νομίζω). Και οι πιθανές παρερμηνείες των ασαφώς διατυπωμένων ερωτήσεων μέσα στο παιχνίδι είναι, διαφορετικά δεν θα ήταν πολιτικό τεστ, αλλά τεστ γνώσεων.
 

SBE

¥
Για την παιδεία θα μπορούσε κανείς να πει ότι οφείλει να σου δίνει τα εφόδια για να εργαστείς.
Κι έτσι δε ξέρει κανείς τι να απαντήσει.
Αλλά και άλλες προτάσεις είναι δύσκολες:
There is now a worrying fusion of information and entertainment.
Ή αυτό: It's a sad reflection on our society that something as basic as drinking water is now a bottled, branded consumer product.
Αυτό σε μια χώρα που δεν είχε ποτέ πρόβλημα λειψυδρίας ίσως ακούγεται λογικό, αλλά στην Ελλάδα; Ή
Those with the ability to pay should have the right to higher standards of medical care.
Τι εννοεί; Άμα πληρώνεις αγοράζεις την περίθαλψη που θέλεις, δεν είναι δικαίωμα, είναι αγοραπωλησία.
 

Earion

Moderator
Staff member
Αν εννοείς αυτήν εδώ, γιατί εκπλήσσεσαι;

Στις εκλογές του 1977, συμμετείχε στην Συμμαχία Προοδευτικών και Αριστερών Δυνάμεων, η οποία έλαβε 2,72%.....

Τι μου θύμισε πρωινιάτικα...
 
Εγώ έκανα σήμερα το τεστ (τώρα το πήρα χαμπάρι) και με έβγαλε μεταξύ Σοσιαλδημοκρατίας και Σύριζα αλλά πιο πολύ στο πρώτο, ενώ λέω να ψηφίσω το δεύτερο ως μη χείρον βέλτιστο πάντα. Λέτε να κάνω λάθος;
 

Elsa

¥
Ωραίο! Τέρμα αριστερά και 2 γραμμές από τα κάτω :cool:
Και το ελληνικό όμως, με έπιασε... φαίνεται πως είμαι απλός άνθρωπος :rolleyes:
 

LostVerse

Member
Δεν θα έλεγα ότι μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη το συγκεκριμένο. Μόνο και μόνο το ότι θεωρεί δεδομένο ότι συγκεκριμένες τοποθετήσεις δίνουν και συγκεκριμένη πολιτική απόχρωση καθίσταται αυτόματα αναξιόπιστο. Την δεκαετία του '80 μπορεί να το έπαιρνα στα σοβαρά, σήμερα που η πολιτική ιδεολογία είναι κατεξοχήν είδος προς εμπορία και πώληση, όχι.
 
Top