Ολυμπιακοί 2008

Alexandra said:
Μου τη δίνει αφάνταστα όταν αυτός ο νεαρός πάει με έξοδα του Έλληνα φορολογούμενου στο Πεκίνο, και μάλιστα κάθεται στην περίοπτη θέση της αναμετάδοσης της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων. Μου τη δίνει επίσης όταν αυτός ο νεαρός τυχαίνει να είναι γιος άλλου παλιού αθλητικού συντάκτη των κρατικών καναλιών. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν δεκάδες άλλοι νέοι με πολύ περισσότερα προσόντα από αυτόν γι' αυτή τη θέση.

Αλεξάνδρα, χωρίς να διαφωνώ καθόλου μαζί σου, να πω ότι ο συγκεκριμένος νεαρός δεν είναι γιός του παλιού αθλητικού συντάκτη της κρατικής τηλεόρασης, είναι γιός του συνθέτη Γιώργου Κατσαρού.
Με τόσους ποδοσφαιρόφιλους στο σπίτι, το 'μαθα κι αυτό.

(όπως και ότι τον συνάδελφο του Παύλο Παπαδημητρίου τον φωνάζουνε κοροϊδευτικά Πουρουπουπού. Είχα σκάσει στα γέλια όταν μου το είπανε)
 
Α! Και να συμπληρώσω κάτι αναφορικά με την επιλογή των αθλημάτων που μεταδίδονται. Δεν είπα να μην μεταδίδονται τα δημοφιλή αθλήματα, ούτε να μεταδίδεται όλη μέρα χόκει επί χόρτου και μπάντμιντον.
Αλλά δεν είναι δυνατόν να δείχνουνε όλη μέρα κολύμβηση, τζούντο, μπάσκετ και ενόργανη γυμναστική.
Από τις πεντέμισι σηκώθηκα το Σ/Κ μπας και πετύχω τη σκοποβολή (τα 10 μέτρα αεροβόλο πιστόλι απ' όπου και το βίντεο που παραθέτει ο Προφέσορ), έστω και ένα μέρος του αγωνίσματος βρε αδερφέ, αλλά τίποτα. Λες και δεν υπήρχε το άθλημα. Μόνο στην περίληψη του μεσημεριού πέτυχα ένα πεντάλεπτο του αγωνίσματος και ένα τρίλεπτο από το τραπ.
Εμείς δηλαδή που ενδιαφερόμαστε και για άλλα αθλήματα πέρα από το μπάσκετ, τι πρέπει να κάνουμε;
Τελικά, μάλλον πρέπει να το βάλω εκείνο το δορυφορικό πιάτο που μου λέγανε, μπας και δω ποτέ αγώνες σκοποβολής στην τηλεόραση...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αλεξάνδρα, χωρίς να διαφωνώ καθόλου μαζί σου, να πω ότι ο συγκεκριμένος νεαρός δεν είναι γιός του παλιού αθλητικού συντάκτη της κρατικής τηλεόρασης, είναι γιός του συνθέτη Γιώργου Κατσαρού.
Ούτε εγώ το ήξερα. Απλώς συνδυάζοντας το επώνυμο με την εμφανή ανεπάρκεια του νεαρού, είδα και νεποτισμό στην ούτως ή άλλως συχνά αναξιοκρατική κρατική τηλεόραση. (Sorry, σε άλλο επεισόδιο θα παίξει και ο νεποτισμός.)
 

nickel

Administrator
Staff member
(Ξανά) καλημέρα.

(Ναι, ο Γιώργος Κατσαρός δεν έχει καμιά σχέση με την Ελληνική Τηλεόραση. :D )

Εγώ έχω και τα δύο κανάλια Eurosport, τα οποία αντί να πρωτοτυπούν και να διαφοροποιούνται, δίπλα στην κολύμβηση της ΝΕΤ, μας δίνουν και τα δύο... κολύμβηση. (Κάτω τα χέρια από το μπάσκετ.)

Διαφημίσεις... Ώρα για δουλειά.
 
nickel said:
Εγώ έχω και τα δύο κανάλια Eurosport, τα οποία αντί να πρωτοτυπούν και να διαφοροποιούνται, δίπλα στην κολύμβηση της ΝΕΤ, μας δίνουν και τα δύο... κολύμβηση. (Κάτω τα χέρια από το μπάσκετ.)

Φαντάζομαι ότι τα περισσότερα ευρωπαϊκά αθλητικά κανάλια την ίδια τακτική ακολουθούν (όπως και το συφοριασμένο Sport+ της κρατικής που δείχνει τζούντο γυναικών την ώρα που η ΝΕΤ δείχνει τζούντο ανδρών, οποία πρωτοτυπία!)
Αν είχα όμως δορυφορικό πιάτο, όλο και κανένα ρώσικο κανάλι θα έπιανα που θα είχε το στοιχειώδη σεβασμό προς την αθλήτρια της χώρας του να μεταδώσει το άθλημα στο οποίο συμμετέχει.
Μπορεί εσάς να σας φαίνεται υπερβολή αυτό που λέω, αλλά προσωπικά τρέχω εδώ και χρόνια σε προπονήσεις και αγώνες, έχω σκάσει ένα κάρο λεφτά για τον εξοπλισμό, αφιερώνω όλο σχεδόν τον ελεύθερο χρόνο μου στο άθλημα και απαιτώ από την ΕΡΤ (που στην τελική, όπως είπε και η Αλεξάνδρα, με τα δικά μου τα λεφτά στέλνει τους ανάξιους παρουσιαστές της στους ολυμπιακούς) να δείξει έστω και ένα μέρος του αθλήματος που μ΄ενδιαφέρει... Δεν είναι όλοι οι έλληνες μόνο ποδοσφαιρόφιλοι και μπασκετολάγνοι.
Κι από πότε έγινε το τζούντο δημοφιλές άθλημα; Τον Ηλιάδη έχουμε κι αυτόν ξενόφερτο. Και ξαφνικά αποφασίστηκε να βλέπουμε όλη μέρα τζούντο. Νισάφι!!!
 
Όποιος δεν βαρεθεί και ποστάρει τίποτα για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα (μπάσκετ Ελλάδα-Γερμανία, 9.30 πρωινή), πολύ θα το εκτιμήσω. Έστω και στο ημίχρονο. Θα ακούω τον αγώνα από ΕΡΑ Σπορ αλλά τι να σου κάνει άμα δεν έχεις eye contact με το παρκέ. :-)
 
Δεν χρειάζεται warning.
Ήθελα να πω ότι ο εκφωνητής της ΕΡΤ, λόγω νεαρής ηλικίας, προφανώς, όταν είδε τον Τέως μετά της συμβίας του να χαιρετάνε την ελληνική ομάδα, είπε "να ο Κωνσταντίνος και η Σοφία".

Και πλέον είναι επίσημο: το όνομά της είναι Σοφία!

Σε μερικά blogs, τουλάχιστον.
 
Ρε Κινέεεεεζοι! Μπορείτε να μας δείχνετε τα φάουλ των παικτών στο μπάσκετ, το στανιό μου μέσα;

Ρε εκφωνητές της ΕΡΤ! Πότε θα πάρετε χαμπάρι ότι οι Κινέζοι δεν δείχνουν τα φάουλ των παικτών στο μπάσκετ, το στανιό μου μέσα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλύτερα να κάνεις διάβημα στην κινεζική πρεσβεία, γιατί αν περιμένεις να διορθωθούν οι Έλληνες, θα πάθεις ασφυξία - don't hold your breath, εννοώ.
 
 
Βρε δεκαοχτούρα, δεν το είχα δει το ποστ... Όλο και κάτι θα σου έγραφα. Τέλος πάντων, το βλέπαμε βαρέλι σήμερα το καλάθι και τους ρίξαμε καμιά εικοσαριά πόντους.
 
Ελπίζω καμιά εικοσαριά πόντους διαφορά και όχι καμιά εικοσαριά όλους κι όλους...
 

nickel

Administrator
Staff member
Παίξαμε, ε; Το ωράριό μου δεν έχει καμία σχέση με ώρες Πεκίνου. Αυτοί ξεκινούν την ώρα που εγώ κατεβάζω ρολά. Τουλάχιστον γλιτώνω την αγωνία.
 
Καμία αγωνία σήμερα. Οι 20 πόντοι (και βάλε) ήταν διαφορά. Και λογικά καμία αγωνία μεθαύριο, με τους Αμερικανοί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Γίνετε λίγο πιο σαφής, κύριε Κόμη. Καμία αγωνία με τους Αμερικανοί, επειδή έχουμε σίγουρη την ήττα;
 
Γίνετε λίγο πιο σαφής, κύριε Κόμη. Καμία αγωνία με τους Αμερικανοί, επειδή έχουμε σίγουρη την ήττα;

Ε, μη λέμε και τα αυτονόητα... Άλλωστε μετά έχουμε Αγκόλα και Κίνα για να σιγουρέψουμε πρόκριση, δεν είναι να ζοριζόμαστε και να μας κάτσει και κάνας τραυματισμός.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για τόσο εύκολο αντίπαλο την έχεις την Κίνα; Σήμερα οι Ισπανοί στην παράταση κατάφεραν να τη νικήσουν.
 
Καθόλου, καθόλου. Πού είπα εγώ τέτοιο πράμα; Αν διαβάσεις προσεκτικά το ποστ μου θα δεις ότι λέω ακριβώς το αντίθετο.
 
Top