Ολυμπιακοί 2008

efi

¥
Εγώ τρελάθηκα με τις φορεσιές των συμμετοχών (εκτός από κείνες τις κινέζες- μαζορέτες να τις πω; εργαζόμενες σε φαστφουντάδικο να τις πω; με το πατούμενο κάτι μεταξύ αγγλικού μποτινιού του 1800 και πέδιλου πατινάζ-).
Οι αθλητές και οι αθλήτριες μου φάνηκαν πολύ όμορφοι και όμορφες, και από κοτσάνες δε θυμάμαι και πολλές, ας πούμε, για το καλό της κοτσάνας, ότι η Ιάβα βρίσκεται στη Τζακάρτα και ότι η Δομινικανή Δημοκρατία περιλαμβάνει την Αϊτή.
Έμαθα και διάφορα πράγματα που (πραγματικά) δεν ήξερα, όπως ότι το πινγκ πονγκ είναι ολυμπιακό άθλημα.


Αλλά η Bjorg ήταν καλύτερη. Τραγούδι ήταν αυτό;

ΥΓ: Ωκεανία; Τρέλα!
 

efi

¥
Δεν κρατιέμαι, θα το πω: μου φαίνεται πως ο Παπαϊωάννου δημιούργησε σχολή. Σε κάποια φάση, η αισθητική λευκό/μπλε/ασημί μου θύμησε έντονα τη δική μας τελετή έναρξης.
Εντυπωσιακότατη, πάντως. Απ' όλα μου άρεσε περισσότερο η ανυψωμένη υδρόγειος!

Να πω την κακία μου, αν δεν υπήρχε εκείνο το μπλε ασημί και έμενα με τη θύμηση των φωσφορούχων ανθρώπων με τα λαμπάκια, δε θα μου άρεσε καθόλου :-)
Και, εντάξει, η υδρόγειος ήταν πολύ εντυπωσιακή, αλλά οι αστροναύτες ήταν μαΐμού :-)
 
Πέρα απο την τελετή έναρξης πάντως, αν οι πρώτες μεταδόσεις των ποδοσφαιρικών αγώνων μπορούν να αποτελέσουν κάποιου είδους μπούσουλα, τότε πάμε για μία από τις πιο χάλια τηλεοπτικές καλύψεις από καταβολής τηλεόρασης.

(Να μη μιλήσω για τις διαιτησίες...)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αλεξάνδρα, μη θυμώνεις - κι η Σοφία της οικογενείας είναι!
Πέρα από την τελετή έναρξης πάντως, αν οι πρώτες μεταδόσεις των ποδοσφαιρικών αγώνων μπορούν να αποτελέσουν κάποιου είδους μπούσουλα, τότε πάμε για μία από τις πιο χάλια τηλεοπτικές καλύψεις από καταβολής τηλεόρασης.

Crystal, ίσως δεν έγινα αντιληπτή, απλώς νόμιζα ότι μετά από τόσες και τόσες φορές που έχω εκφράσει τη δυσαρέσκειά μου για τα κρατικά κανάλια, θα έπρεπε να έχει φανεί ποιο είναι το θέμα της ενόχλησής μου:

Δεν με ενοχλεί αν ένας 25χρονος νεαρός δεν είναι σε θέση να αναγνωρίσει αν δίπλα στον Κωνσταντίνο στέκεται η γυναίκα του ή η αδελφή του. Στο κάτω-κάτω, ήταν αγέννητος όταν όλοι αυτοί κυριαρχούσαν στα μέσα ενημέρωσης. Δεν με ενοχλεί αν ένας ημιμαθής έως ανίδεος δημοσιογραφίσκος έχει μεσάνυχτα από γεωγραφία, σκοτώνει την ελληνική γλώσσα κλπ.

Μου τη δίνει αφάνταστα όταν αυτός ο νεαρός πάει με έξοδα του Έλληνα φορολογούμενου στο Πεκίνο, και μάλιστα κάθεται στην περίοπτη θέση της αναμετάδοσης της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων. Μου τη δίνει επίσης όταν αυτός ο νεαρός τυχαίνει να είναι γιος άλλου παλιού αθλητικού συντάκτη των κρατικών καναλιών. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν δεκάδες άλλοι νέοι με πολύ περισσότερα προσόντα από αυτόν γι' αυτή τη θέση.

Αν συμβαίνει, τελικά, κι αυτό που επισημαίνει ο Count Baltar, δηλαδή ότι οι αθλητικές μεταδόσεις είναι από τις χειρότερες όλων των εποχών, πραγματικά η ενόχλησή μου χτυπάει κόκκινο.
 
Last edited:
χαχαχα, εγώ δεν μιλούσα για τους σπήκερ μας, που είναι σεσημασμένοι άλλωστε. Μιλούσα για τους Κινέζους οπερατέρ, τηλεσκηνοθέτες και λοιπά.

Μανούλες στο να δείχνουν ριπλέι όταν γίνεται φάση, να μη δείχνουν ριπλέι επειδή έχουν χάσει τη φάση, να δείχνουν ριπλέι όπου η κάμερα δείχνει ένας θεός ξέρει τι, και άλλα ωραία.

(π.χ. κατάλαβε κανείς τι έγινε στο πρώτο πέναλτι υπέρ της Ιταλίας, στο Ιταλία-Ακτή Ελεφαντοστού; )

Και οι δικοί μας να επιτείνουν τη σύγχυση.

Ο συνδυασμός που σκοτώνει.

Για να πούμε την κακία μας, ΚΑΙ η Μαργαρίτα Μυτιληναίου πιάστηκε ουκ ολίγες φορές αδιάβαστη στην τελετή έναρξης.
 
Μικρούτσικη Αγγελία

Ζητούνται: Μπότες DocMartens χρυσαφί γυαλιστερές Ολυμπιακών προδιαγραφών. Όποιος από τους 2008 τυμπανιστές φοράει νούμερο 41, παρακαλείται να στείλει μήνυμα πάραυτα.
 

curry

New member
Παιδιά, εμένα μου θύμισε Παπαϊωάννου η αισθητική της τελετής αλλά η φλόγα ήταν απίστευτη! Από εκεί και πέρα, δεν θα δω Ολυμπιάδα γιατί θα κάνω τα μπάνια μου σαν καλός λαουτζίκος, αυγουστιάτικα. Όσο για τους σπίκερ μας, ε, δημόσιοι υπάλληλοι (=άχρηστοι) είναι. Πόσες χιλιάδες από δαύτους πληρώνουμε αδίκως καθημερινά; Κλείστε τον ήχο και απολαύστε! Ακόμα καλύτερα, δυναμώστε και διασκεδάστε με τις κοτσάνες τους! Γιατί ό,τι και να λέμε, αυτοί από την ΕΡΤ δεν κουνιούνται!

Να σε δω με το χρυσό άρβυλο και τι στον κόσμο...!
 

danae

¥
Ωραία η τελετή έναρξης, άσχημα όσα είναι από πίσω και δεν φαίνονται. Ο πόλεμος, τα σκυλιά που γδέρνονται ζωντανά, η σπατάλη για το τίποτα (στη βιομηχανία του πρωταθλητισμού αναφέρομαι) κι ένα σωρό άλλα.

Πιο πολύ απ' όλα μου άρεσαν τα χαμόγελα που βγήκαν μέσα από τα κουτιά.

Αλήθεια, το νόμισμα της Πορτογαλίας δεν είναι πια το ευρώ; :D (Η Μαργαρίτα που λέτε μίλησε για εσκούδο. Αλεξάνδρα, συμφωνώ απολύτως με το σχόλιό σου.)
 
Σκιούζμι, να ρωτήσω κάτι; Γιατί λέμε Beijing Olympics αλλά δε λέμε Beijing duck;
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί λέμε Beijing Olympics αλλά δε λέμε Beijing duck;

Επειδή την πάπια τη λέμε έτσι από το 1880 (περίπου). Άλλαξε το σύστημα προφοράς αλλά δεν αλλάξαμε τα ονόματα των φαγητών (ή των σκύλων). (Πρώτο πληθυντικό για τους Εγγλέζους. Εμείς, οι Έλληνες, δεν αλλάξαμε ούτε το όνομα της πόλης.)
 
Εμείς, οι Έλληνες, δεν αλλάξαμε ούτε το όνομα της πόλης.

Προφανώς αυτό είχε υπόψη της κάποια "συνάδελφος" (ο Θεός να την κάνει) όταν σε αντίστροφη μετάφραση έγραψε το Πεκίνο Peking...
 
(ο Θεός να την κάνει)
Kάνει και μαθήματα μετάφρασης για να συμπληρώσει το εισόδημά του; Ώστε γι' αυτό τον είχε φτιάξει εκείνο τον Πύργο...
(Ναι, ξέρω, ντροπή μου.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
χαχαχα, εγώ δεν μιλούσα για τους σπήκερ μας, που είναι σεσημασμένοι άλλωστε. Μιλούσα για τους Κινέζους οπερατέρ, τηλεσκηνοθέτες και λοιπά.
Είναι κωμικοτραγική η προσπάθεια του οπερατέρ να παρακολουθήσει την αθλήτρια της γυμναστικής στις ασκήσεις εδάφους. Αλλού η κάμερα, αλλού η αθλήτρια.
 
Ε μα κι αυτή δεν στέκεται σε μια μεριά! Πιλαλάει πάνω κάτω σαν το κατσίκι! Βάλτου του ανθρώπου μια νεκρά φύσις (sic) να δεις τι ωραία θα στην κινηματογραφήσει!
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω πως το Peking δεν είναι λάθος.

Το πού βάζουμε Peking και πού Beijing σε αγγλικά κείμενα είναι λεπτή υπόθεση. Έζησα την αλλαγή από κοντά στο BBC το 1979, που έγινε η αλλαγή.

Η φράση-κλειδί στο Pinyin είναι: Hanyu Pinyin was adopted in 1979 by the International Organization for Standardization (ISO) as the standard romanization for modern Chinese (ISO-7098:1991).

Ένας καλός τρόπος να δούμε διαφορετικές χρήσεις του Peking είναι να το βάλουμε στη μηχανή αναζήτησης του BBC (χωρίς να δίνουμε ιδιαίτερη σημασία στα γραφτά μελών του φόρουμ). Εκεί θα δούμε παγιωμένες και ιστορικές χρήσεις: Peking Man, Peking University, the infamous 1907 Peking to Paris race κ.λπ. Αλλά το σημερινό Πεκίνο είναι μόνο Beijing.

Και ένα ενδιαφέρον άρθρο:
http://www.guardian.co.uk/uk/2004/aug/17/world.travelnews

(Και τώρα ΗΠΑ-Κίνα...)
 
Δεν ξέρω Νίκελ. Εγώ σχεδόν πάντα το έβρισκα ως Beijing, αλλά πρόσφατα σε βιβλίο από Αμερικάνικο εκδοτικό οίκο, έκδοσης 1998, που αναφέρεται εκτενώς στην Κίνα (και την Κινεζική τέχνη, συγκεκριμένα), ο συγγραφέας (Ευρωπαίος scholar που ζούσε στο Πεκίνο) χρησιμοποιεί το Peking.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με την ιστορική σημασία, το πιθανότερο.
Θα ήταν ωραίο να θυμηθείς ποιο βιβλίο.
 
Όχι, δεν ήταν με την ιστορική σημασία, απλά νομίζω ότι ήταν μια ιδιαιτερότητα του συγγραφέα που ο εκδότης θέλησε να σεβαστεί.

Το βιβλίο είναι αυτό.
 
Top