Ολυμπιάδα 2012, Λονδίνο

MelidonisM

New member
Οι Άγγλοι, λέει, σήμερα αισθάνονται περήφανοι, και καλά κάνουν οι άνθρωποι. Ωραίο συναίσθημα! Εμάς, γιατί μας το στέρησαν οι "αγορές";
Μια και πήγαμε πίσω στο 1976, γιατί στην επέτειο από την Διοργάνωση και Περήφανη Νίκη του '66 ΠΚΠ, δεν τους άφησαν οι αγορές τους Άγγλους να χαρούν; ελπίζω εμάς το 2014 να μας αφήσουν.

Ιn 1976 the British Government led by James Callaghan, a Labour politician, faced a Sterling crisis during which the value of the pound tumbled and the government found it difficult to raise sufficient funds to maintain its spending commitments. The Prime Minister was forced to apply to the International Monetary Fund for a £2.3 billion rescue package; the largest-ever call on IMF resources up to that point. In November 1976 the IMF announced its conditions for a loan, including deep cuts in public expenditure, in effect taking control of UK domestic policy. The crisis was seen as a national humiliation, with Callaghan being forced to go "cap in hand" to the IMF.
http://en.wikipedia.org/wiki/United_Kingdom_national_debt#1970s
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εννοώ ότι τώρα, 8 χρόνια μετά, που έστω και μεθοδευμένα μας δακτυλοδείχνουν τουλάχιστον οι μισοί Ευρωπαίοι, νιώθουμε ότι τζάμπα υπερηφανευόμαστε τότε. Νομίζω ότι για να είναι κάποιος υπερήφανος πρέπει να έχει την αίσθηση ότι, έστω και σε κάποιο μικρό βαθμό, ο απέναντί του τον θαυμάζει ή τουλάχιστον τον εκτιμά. Διαφορετικά αισθάνεται γελοίος.
Νομίζω ότι το καμάρι που νιώσαμε τότε (όσοι το νιώσαμε), για ό,τι καταφέραμε, ήταν απόλυτα δικαιολογημένο. Και τότε, αν θυμάσαι, πολλοί δεν πίστευαν ότι θα τα καταφέρουμε αλλά μας έβγαλαν το καπέλο μετά. Ήταν τότε όμως και από τότε πέρασαν οχτώ χρόνια που, όπως έδειξε η ζωή, δεν κινηθήκαμε σωστά ώστε να διευρύνουμε τα όποια πλεονεκτήματα κερδίσαμε τότε (αν κερδίσαμε κάποια).

Δεν θα συμφωνήσω όμως ότι πρέπει να εξαρτούμε το αίσθημα του αυτοσεβασμού και της περηφάνιας για τις όποιες ατομικές, συλλογικές, ακόμη και εθνικές επιτυχίες μας από το πώς τις βλέπουν οι όποιοι άλλοι --ούτε από το πόσοι είναι αυτοί. Και τότε, μέχρι τις παραμονές της δικής μας Ολυμπιάδας, είχαμε επί χρόνια τα δημοσιεύματα για τους Έλληνες που δεν θα τα καταφέρουν, αλλά είχαμε στόχο και σφιχτό πρόγραμμα (και πίεση απέξω, πάλι) --και πετύχαμε.

Το σημερινό πρόβλημά μας δεν νομίζω ότι έγκειται στο πώς και στο τι λένε οι ξένοι, αλλά στο ό,τι ακόμη δεν έχουμε προσανατολιστεί στο αλλαγμένο διεθνές περιβάλλον, δεν έχουμε κλείσει ακόμη τους δικούς μας λογαριασμούς με τον χαμένο παράδεισο μιας πιο εύκολης ζωής, δεν έχουμε ξεκαθαρίσει μέσα μας τι θέλουμε σε αυτές τις νέες συνθήκες και δεν έχουμε βάλει τους στόχους μας για το πώς θα τα καταφέρουμε. Εμείς πρώτοι από όλους είμαστε ζαλισμένοι από τις ραγδαίες αλλαγές, το έχουμε ρίξει στην παθητική άμυνα και στη χρονοτριβή, δεν έχουμε γίνει ακόμη ομάδα και δεν έχουμε αντικείμενο προς το οποίο να δουλέψουμε για να περηφανευτούμε πετυχαίνοντάς το.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από τουίτ στο πρόταγκον:

Εκτός από το «σπίτι» [στδρ7χ: εννοεί την «επιστροφή» που ανέφερε ο Ρογκ] των Αγώνων, κάποιος πρέπει να θυμίσει στη ΔΟΕ ότι η ολυμπιακή φλόγα δεν διίσταται [sic]. «Αγριότητες» θα πείτε που δεν πρόσεξε κανείς...

Ένα γλωσσικό: Ξέρω ότι μπορεί να διίστανται γνώμες και απόψεις, αλλά τα υλικά διασπώνται, όχι;

Ένα ουσιαστικό: Ισχύει αυτό για τη φλόγα; Αφού όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχει εφεδρική (από την ίδια, αρχική εστία) σε χάιτεκ καντίλι (που χρειάστηκε μάλιστα, στην Αγγλία, επειδή κάπου έσβησε η «μία και μοναδική» στη φετινή πορεία). Καταλαβαίνω το να μην υπάρχουν εφτά διαφορετικές φλόγες, αλλά είναι πρόβλημα το ταυτόχρονο μοίρασμά της --και μάλιστα, σύμφωνα με τις καλύτερες ελληνορθόδοξες παραδόσεις του «Δεύτε λάβετε φως»;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξέρετε, βέβαια, ότι για οτιδήποτε μεταφυσικό σε σχέση με φλόγες και άγια φώτα, είμαι ικανός να δαγκώσω... :)
 

SBE

¥
Συμφωνώ με τον δόχτορα σχετικά με τα δικά μας. Η τότε εθνική υπερηφάνεια ήταν δικαιολογημένη, και ίσως (συνωμοσιολογικά σκεπτόμενη) απαραίτητη, η ΔΟΕ θέλει τέτοια για να φτιάξει ατμόσφαιρα στην εκάστοτε χώρα. Στη διοργάνωση του Λονδίνου είδα ακριβώς το ίδιο έργο που παίχτηκε στην Αθήνα- καθυστερήσεις, σπατάλη, μίζες, οικολογική καταστροφή, κοινωνικός αποκλεισμός, αθέτηση υποσχέσεων προς τους κατοίκους της περιοχής, έργα άρπα κόλλα, το μεγάλο φιάσκο της ασφάλειας και οι γελοιότητες της πολιτιστικής ολυμπιάδας μας ξεπερνάνε μάλιστα. Απλά όσο γίνονταν αυτά ο κόσμος ζούσε ριζικές αλλαγές που αναγκαστικά οι Ολυμπιακοί περνούσαν σε δέκατη τρίτη μοίρα. Επιπλέον, εμείς δεν κάναμε άλλη δουλειά από το να βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας με αλληλοκατηγορίες και υπερβολικά δημοσιεύματα ενώ εδώ υπήρχαν πολύ καλύτερες δημόσιες σχέσεις και το όλο ζήτημα ήταν πολύ καλά ελεγχόμενο. Να σας πω ιστορίες με δημοσιοσχεσίτες της Αθήνας και του Λονδίνου να φρίξετε (αλλά όχι σε ανοιχτό φόρουμ).
 

Elsa

¥
Κακώς γράφω εδώ, γιατί είμαι εντελώς εχθρική προς τους αγώνες και τις τελετές αυτού του είδους, οπότε είμαι προκατειλημμένη. Αλλά, πέρα από αυτό, ακόμα και να μου άρεσαν αυτές οι διοργανώσεις, θα ήθελα να επισημάνω, δόκτωρ, ότι ο βασικός λόγος που δεν θα μπορούσα να είμαι περήφανη για τη «δική μας» Ολυμπιάδα, είναι το απίστευτο πάρτι μίζας και κερδοσκοπίας, οι τρελές υπερβάσεις του προϋπολογισμού των έργων με την επίφαση των καθυστερήσεων, η απόλυτη αδιαφάνεια –ακόμα και σήμερα- σε σχέση με το κόστος, τα στραβά μάτια σε παρανομίες τύπου Mall, και τέλος, η κατάντια στην οποία περιήλθαν οι περισσότερες εγκαταστάσεις, οφειλόμενη κατά μεγάλο μέρος στο ότι σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν με λάθος τρόπο (πολλές αρχικά προβλεπόταν να γίνουν λυόμενες και δεν έγιναν, πιθανόν για να ανέβει το κόστος τους). Θα ήθελα κάποτε να μάθουμε τι ποσοστό του χρέους μας αντιστοιχεί στην σύγχρονη αυτή «Μεγάλη Ιδέα», που για πολλούς ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και οδήγησε στην χρεοκοπία μας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι εγώ που νόμισα ότι προσπάθησα να γράψω αφήνοντας επαρκή χώρο ακόμη και για την αντίθετη άποψη, ... :)

Έλσα, σέβομαι απόλυτα αυτόν τον αντίλογο· συμφωνώ σε πολλά από αυτά, δεν συμφωνώ στο σύνολό τους και δεν συμφωνώ ιδίως στο ότι εκείνα μας οδήγησαν νομοτελειακά εδώ, λες και δεν μεσολάβησε τίποτε (εδώ και διεθνώς) από τότε μέχρι σήμερα. Αλλά αυτή είναι μια άλλη, τεράστια συζήτηση.

Για την εδώ συζήτηση, η άποψή μου είναι ότι κάθε οργανωμένο σύνολο ανθρώπων (άρα και οι χώρες, οι λαοί, οι κοινότητες, όλοι) πρέπει να έχουν μικρούς και μεγάλους στόχους και ρεαλιστικά, υλοποιήσιμα σχέδια (με ενδιάμεσα βήματα, ανατροφοδότηση προόδου και όλα τα καλά) για να τους πετύχουν. Ένα από τα ουσιαστικά στοιχεία αυτών των στόχων πρέπει να είναι, κτγμ, ότι θα προσφέρει στα μέλη του συνόλου την ικανοποίηση μιας δουλειάς που σχεδιάστηκε, υλοποιήθηκε και ολοκληρώθηκε σωστά.

Και δεν είναι καθόλου ευχάριστο, πάντα κτγμ, ότι σπάνια (και συνήθως μόνο σε έκτακες συνθήκες) καταφέρνουμε καν να θέσουμε τέτοιους στόχους --και πολύ περισσότερο, να τους υλοποιήσουμε σε τόσο ικανοποιητικό βαθμό, ώστε να είμαστε περήφανοι.
 

Elsa

¥
Η δική μου αντίθετη άποψη λέει πάντως ότι α) αυτός ο στόχος δεν άξιζε τον κόπο και β) καθόλου ικανοποιητικά δεν υλοποιήθηκε. Μερικούς λόγους που το πιστεύω αυτό, τους ανέφερα πριν.
Και βέβαια, ούτε εγώ θεωρώ ότι ήταν η μοναδική αιτία της σημερινής κατάστασης, προφανώς.
 

SBE

¥
Εμένα μου αρέσουν οι Ολυμπιακοί. Δεν πολυπαρακολουθώ τα αθλητικά, ειδικά τα ομαδικά, αλλά για τους Ολυμπιακούς κάνω μια εξαίρεση ανά τετραετία. Κάθε ολυμπιάδα μας έχει προσφέρει αξέχαστες στιγμές. Φυσικά και έχει τα προβλήματά του ο θεσμός, και διαφθορά και απ'όλα, αλλά δεν πρόκειται να με κάνει κανένας να χάσω την θετική εικόνα που έχω και ναι, ανήκω σε αυτούς που απολαύσανε τους ολυμπιακούς του 2004. Και του 2008 και πιστεύω και του 2012.

Πίσω στο Λονδίνο...
Χτυπάει το τηλέφωνο. Ήταν πρόσκληση σε μπάρμπεκιου της τελευταίας στιγμής, με αφορμή το ότι είχαν έρθει κάτι Γάλλοι γνωστοί για τους Ολυμπιακούς. Εννοείται είπα ναι, μπήκα στο ιχ και ξεκίνησα, με κάποιο φόβο ότι θα κολλήσω στην κίνηση γιατί ισχύουν πλέον οι ολυμπιακές λωρίδες. Τελικά κίνηση δεν υπήρχε ιδιαίτερη. Υπήρχε όμως εορταστική ατμόσφαιρα γυρω από το Χάιντ Παρκ, με πολύ κόσμο να κυκλοφορεί και- επιτέλους- μερικά χαμογελαστά πρόσωπα.
Οι Γάλλοι έχουν εισιτήρια για το ντρεσάζ. Σχολιάσαμε ότι περίεργο ήταν που υπήρχαν πολλές αδειανές θέσεις στην τελετή έναρξης. Δεν ήμασταν οι μόνοι, το ζήτημα των αδειανών καθισμάτων ενώ ο πολύς κόσμος δεν μπορούσε να βρει εισιτήριο, έχει γίνει είδηση. Η συζήτηση περιλάμβανε σχόλια για την τελετή έναρξης. Λίγο πολύ τα ίδια με αυτά που είπα κι εγώ πιο πάνω. Γελάσαμε όταν κάποιος είπε ότι οι στολές της αγγλικής ομάδας, άσπρη φόρμα με χρυσή κουκούλα, ήταν η αποθέωση της τσαβοσύνης. Η ιδανική στολή για τη χώρα, επομένως. Πάει ασσορτί με το χρυσό δόντι και τις πολλές αλυσίδες στο λαιμό.
Στην επιστροφή, βράδυ πλέον, το Λονδίνο φανταστικά φωταγωγημένο. Για πρώτη φορά έκανε κλικ ότι ένα τσιμεντένιο τέιχος που έχω περάσει πολλές φορές στο δρόμο για το σπίτι των φίλων μου, είναι γλυπτό. Το οποίο απόψε ήταν πολύ ωραία φωταγωγημένο με τα χρώματα των αγώνων. Στο βάθος ο νέος ουρανοξύστης φωταγωγημένος επίσης- την ημέρα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Η γέφυρα του Ουεστμίνστερ φίσκα στον κόσμο να βγάζουν φωτογραφίες τον φωταγωγημένο Τάμεση, πολύχρωμα φώτα στα πλοία, σώου με φώτα στον τροχό παρατήρησης . Προβολές ιστορικών αθλητικών φωτογραφιών στην πρόσοψη του κοινοβουλίου. Οι προβολές αλλάζουν κάθε βράδυ. Και το σπίτι της Ιταλίας απέναντι από το Αββαείο του Ουεστμίνστερ. Το πάρκο κλειστό (!!!) και περιστοιχισμένο από σεκιουριτάδες. Αύριο θα περάσω από όλα αυτά τα μέρη πάλι να τα δω καλύτερα. Τώρα, ώρα για ύπνο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σχολιάσαμε ότι περίεργο ήταν που υπήρχαν πολλές αδειανές θέσεις στην τελετή έναρξης. Δεν ήμασταν οι μόνοι, το ζήτημα των αδειανών καθισμάτων ενώ ο πολύς κόσμος δεν μπορούσε να βρει εισιτήριο, έχει γίνει είδηση.

 

Attachments

  • 798_964x300.jpg
    798_964x300.jpg
    75.3 KB · Views: 178

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. And I Will Kiss λέγεται το κομμάτι των Underworld που έπαιζε στη σκηνή της Βιομηχανικής Επανάστασης στην τελετή έναρξης, με την Evelyn Glennie στα κρουστά.
Glennie has been profoundly deaf since age 11. This does not inhibit her ability to perform at the international level. She regularly plays barefoot during both live performances and studio recordings in order to "feel" the music better.

Το μουσικό κομμάτι, για όσους το προλάβουν:

 

SBE

¥
Έχουν κι άλλοι τα προβλήματά τους... :) Μια άγνωστη γυναίκα παρέλασε μαζί με την αποστολή της Ινδίας
Αν όντως έγινε, τότε κρύφτηκε καλά από τις κάμερες.
Αλλά οι αδειανές θέσεις, 1000 στο κολυμβητήριο και από τις καλές, 500 στη γυμναστική, όλες οι πρώτες σειρές στον αγώνα του Φέντερερ αδειανές κλπ είναι λέει των χορηγών οι οποίοι της παίρνουν δώρο λόγω της χορηγίας και δεν τις χρησιμοποίησαν. Κανονικά θα έπρεπε να έχουν διαφορετικό σύστημα για τις θέσεις αυτές. Να λένε π.χ. στους χορηγούς ότι σας έχουμε σίγουρες θέσεις αλλά πρέπει να τις κλείσετε χ ώρες πριν να μας επιβεβαιώσετε ότι θα τις χρησιμοποιήσετε αλλιώς τις πουλάμε. Και να φτιάξουν κάπου κοντά στις εγκαταστάσεις, π.χ. μια-δυο στάσεις με το τρένο πριν, ένα γραφείο για εισιτήρια της τελευταίας στιγμής. Κι αν δεν θέλουν να έχουν ουρές, ας χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία, όπως τη χρησιμοποίησαν ήδη. Ας πουν π.χ. ότι αν θέλετε εισιτήριο της τελευταίας στιγμής, δώστε μας το τηλέφωνό σας και θα σας στείλουμε SMS μόλις εμφανιστεί το εισιτήριο αυτό, θα μας έχετε δώσει στοιχεία πληρωμής και αρκεί απάντηση στο μήνυμα εντός χ λεπτών για να γίνει η κράτηση και η πληρωμή και θα σας στείλουμε αμέσως κωδικό εισόδου που θα ισχύει αντί για εισιτήριο ώστε να πάτε αμέσως στο στάδιο.
Βέβαια αν το έκαναν αυτό θα γινόταν ίσως το ίδιο που έγινε με τη Βίζα χορηγό (για να αγοράσεις εισιτήρια έπρεπε να πληρώσεις μόνο με Βίζα, δεν δέχονταν κανέναν άλλο τρόπο πληρωμής κι αν δεν είχες πιστωτική σου έλεγαν να αγοράσεις μια προπληρωμένη).

Επειδή χτες έριξα μια ματιά, όπως είχα προβλέψει, υπάρχουν ακόμα εισιτήρια για κάποια σπορ, κανονικά, όχι των χορηγών, αλλά είναι τα πολύ ακριβά.
 

Earion

Moderator
Staff member
Να πω κι εγώ τι μου άρεσε και τι όχι. Γράφω χωρίς να έχω διαβάσει τι έχει γραφτεί έξω από τη Λεξιλογία.

Μου άρεσε η ακομπλεξάριστη περιδιάβαση στο ιστορικό κοινωνικό παρελθόν της κάποτε κοσμοκράτειρας. Και ειδυλλιακή Αγγλία (Merry England) και Τρικυμία και κατάμαυρη Βιομηχανική Επανάσταση, και σουφραζέτες και κοινωνικά κινήματα* και ματοβαμμένα πεδία του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου.

Δεν μου άρεσε η πολυθεματική ανάπτυξη. Εκτός που η διάρκεια τράβηξε σε μάκρος (το τρίωρο με εξουθένωσε, παρόλο που γνωστοί μου με διαβεβαιώνουν ότι τόσο ακριβώς κράτησαν οι τελετές και στην Αθήνα και στο Πεκίνο), δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε σώνει και καλά να αλλάζει κάθε τρεις και λίγο ο θεματικός άξονας. Με τα αναπόφευκτα άλματα. Μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο να βγαίνουν οι Μπητλς του Σάρτζεντ Πέππερς, πώς γίνεται αυτό;

Μου άρεσε η χρήση των παιδιών σε κάθε ευκαιρία, αλλά μήπως τα παράκαναν; Παιδική αθωότητα, ομαδικότητα, ναι, αλλά τσουπ και πολυπολιτισμική παρουσία με την παραμικρή ευκαρία. Γιατί τα δύο εφηβάκια που ερωτεύτηκαν να είναι και τα δύο μη λευκά; Γιατί να υπονοείται τόσο έντονα ότι κάπου έχουμε να δώσουμε λογαριασμό; Αχ, αυτοκρατορία ... πόσες ακάλυπτες επιταγές στο όνομά σου!

Αλλά εκεί που πας να οικτίρεις, νά το πετιέται το ακαταμάχητο υπερόπλο: ο αγγλικός αυτοσαρκασμός. Αθάνατο εγγλέζικο χιούμορ, με το πονηρό ματάκι και τη γλώσσα κολλημένη στο μάγουλο. Αυτό τα σώζει όλα την τελευταία στιγμή. Ποιος το περίμενε ν' ακούσει από τα ορίτζιναλ βασιλικά χείλη "Γκουντίβνινγκ Μίστερ Μποντ"; Αλλά γιατί θα τη βρίσκατε αφύσικη τη σκηνή; Τόσες δεκαετίες στην υπηρεσία της Αυτής Μεγαλειότητας, να μην έχει παραχωρήσει ούτε μία συνέντευξη η βασίλισσα στον Τζέιμς; Κι έπειτα, τη στιγμή που ο Μποντ ανοίγει την πόρτα στο ελικόπτερο, σου 'ρχεται να πεις "Μα τι κάνει; Θα πηδήξει έξω χωρίς αλεξίπτωτο;", κι αμέσως έπειτα ο εαυτός σου σε διορθώνει "Γιατί; Πρώτη φορά θα είναι;". Και η βασίλισσα... Αχ, η βασίλισσα. Θα είχα τόσα πολλά να πω γι' αυτήν που θα χρειαζόταν ξεχωριστό σημείωμα.

Και μετά ο Ρόουαν Άτκινσον. Τρίλεπτο ρεσιτάλ. Ένας άνθρωπος που για χάρη του θα καθόμουν κι άλλες τρεις ώρες να υπομέινω παρελάσεις, φτάνει να τον δω να κάνει άλλες τρεις μούτες.

Κι έπειτα αλλάζει η οπτική και περνάμε στα παραμύθια. Αλλά πίσω από τα μικρά παραμύθια να κρύβεται το Μεγάλο Παραμύθι: Τι έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα η Μεγάλη Βρετανία. Εθνικό Σύστημα Υγείας. Ούτε ένας άνθρωπος χωρίς περίθαλψη σ' αυτή τη χώρα. Η ενσάρκωση του τρίτου κύκλου των δικαιωμάτων του ανθρώπου, των κοινωνικών, έτσι όπως τα μαθαίναμε στη Νομική. Το απαύγασμα του Διαφωτισμού. Και ο Παγκόσμιος Ιστός: εμείς δικτυώσαμε τον κόσμο. Αν δεν είναι αυτό πολιτικό μήνυμα, υψηλότατης κομψότητας πολιτικό μήνυμα, τότε τι είναι;

Είναι προσφορά στην ανθρωπότητα η παιδική λογοτεχνία; Κι από αυτό έχουμε. Είναι επίτευγμα η μουσική βιομηχανία; Εδώ να δεις κόσμε. Διαμαρτύρεται μέσα σου και δαγκώνεται ο παλαιοροκάς; Μα μπροστά στη βασίλισσα οι Σεξ Πίστολς; Και γιατί όχι; Οι ίδιοι πρώτοι πρώτοι δεν μας το 'λεγαν πως δεν ήταν παρά η μεγαλύτερη αρπαχτή που είχε γίνει ποτέ; Πάλι καλά που η ευγένεια επικράτησε του σαρκασμού και τους βάλανε να τραγουδάνε το Πρίτι βέικαντ κι όχι το Γκοντ σέιβ δε Κουίν (δε φάσιστ ρεζίμ, σι έιντ νο γιούμαν μπίιν...). Αμ οι Κλας; Ποιος απ' τους επιζώντες έδωσε το δικαίωμα στους διοργανωτές να βάλουν το Λόντον Κόλιν', που κάποτε το ακούγαμε σαν κάλεσμα σε κοινωνικό πόλεμο; Α, ώστε έτσι λοιπόν, ο καλός μύλος όλα τα αλέθει. Και το πανκ και όλα...

Τι θα μου μείνει από τη γιορτή;

Κάτι μελαγχολικό: το γρήγορο κολάζ με τις φωτογραφίες των απόντων (αν κατάλαβα καλά, οι διοργανωτές ζήτησαν από τους θεατές να προσφέρουν τις φωτογραφίες των αγαπημένων τους).

Και κάτι ευφρόσυνο: ο Μάικ Όλντφιλντ (τι είχε γίνει αυτή η ψυχή;), αγέραστος, με τη μαγική του κιθάρα, που θα την αναγνώριζες μέσα σε εκατό άλλες. Να επενδύει μουσικά εφιάλτες με το Τιούμπουλαρ Μπελς, αλλά να μας απογειώνει στο τέλος με το πιο ξεσηκωτικό κομμάτι, το περίφημο Ιν ντούλτσι τζούμπιλο (In dulci jubilo), που είχα χρόνια να τ' ακούσω και με ανέβασε στα ουράνια.

Πώς; Δεν υπάρχει βιντεάκι για Μάικ Όλντφιλντ στη Λεξιλογία; Ανεπίτρεπτον.
Ιδού το εν λόγω τραγουδάκι στην πρώτη του εκτέλεση:




*"Τότε άρχισαν και κάποιες διαμαρτυρίες" είπε ο ανεκδιήγητος Έλληνας σχολιαστής. Κάποιες διαμαρτυρίες...
 

SBE

¥
Ωραίος, Εάριον.
Σχετικά με τις φωτογραφίες των απόντων, το πρωί της Παρασκευής σκεφτόμουν την ημέρα εκείνη, της ανάθεσης των αγώνων και την επόμενή της. Σκεφτόμουν πως πέρασαν εφτά χρόνια και θυμόμουν την ένταση των ημερών τότε- και δυστυχώς εγώ τα είχα ζήσει από πολύ κοντά τα γεγονότα και με είχαν καταβάλει, μόνο που το κατάλαβα πολύ καιρό αργότερα. Και μετά αναρωτήθηκα αν θα γίνει καμιά αναφορά μέσα στις γιορτές και τα πανηγύρια, αλλά δεν περίμενα τίποτα. Είχα διαβάσει ότι είχαν καλέσει τους συγγενείς των θυμάτων στην τελετή, πράγμα που μου είχε φανεί ας πούμε παράξενο. Χάνεις το παιδί σου π.χ. και γίνεσαι VIP;

Μια διευκρίνηση στην "ακομπλεξάριστη περιδιάβαση": κι αυτή μέρος της λαϊκής μυθολογίας είναι. Και μέρος του ίδιου κόμπλεξ που βάζει τα δύο μαύρα εγγλεζάκια* να πρωταγωνιστούν στο τρίτο μέρος ως τυπικοί εκπρόσωποι της αγγλικής νεολαίας.

* Το "μη-λευκά" το λες από πολιτική ορθότητα;
 

Earion

Moderator
Staff member
Το "μη-λευκά" το λες απο πολιτική ορθότητα;

Όχι, απλώς μου φάνηκε ότι δεν ήταν και τα δύο στον ίδιο βαθμό μαυράκια. Η κοπελίτσα ήταν μιγάδα ή κάνω λάθος;
 

SBE

¥
Ο όρος μιγάς θεωρείται ρατσιστικός εδώ. Βλέπω ότι ο νεαρός λέγεται Ενρίκε Κόστα, μετανάστης από την Πορτογαλία, και η νεαρή λέγεται Γιασμίν Μπράινμπουργκ. Aναζήτηση του επιθέτου της στο Γκουγκλ μου βγάζει κυρίως την Αρούμπα και τις άλλες Ολλανδικές Αντίλλες. Ο πληθυσμός της Αρούμπας σύμφωνα με τη Βίκι είναι κατά 80% μιγάδες (ινδιάνοι- μαύροι- λευκοί). Αλλά στην Ευρώπη μάλλον δεν είναι και τόσο σπουδαία διαφορά αυτό.
Πάντως και στην Ν. Αφρική είχα δει πολλούς σαν την μικρή και νόμιζα ότι είναι μιγάδες και μου είπαν όχι, είναι η αφρικανική φυλή Τάδε, οπότε η απόχρωση δεν είναι πάντα κριτήριο.
 

SBE

¥
Απλώς για να υπάρχει...
Είμαι γραμμένη στη συγκοινωνία του Λονδίνου και την περίοδο των Ολυμπιακών μου στέλνουν κάθε μέρα ενημέρωση για τις αλλαγές στη συγκοινωνία. Για δείγμα το σημερινό, κοπιπαστωμένο, χωρίς τα γραφικά:

Here is your daily travel information update for tomorrow, Tuesday 31 July.

Olympic Football is taking place at Wembley Stadium; the Jubilee and Metropolitan lines will be extremely busy between central London and Wembley from 17:00 - 19:30. Baker Street, King’s Cross St. Pancras and Green Park stations are expected to be very busy.

Beach Volleyball is taking place at Horse Guards Parade tomorrow. On each day this event takes place, Embankment station will be exceptionally busy.

The Olympic Route Network (ORN) is in operation for most days of the Games. Tomorrow, it will be serving venues in Wembley, Wimbledon, Greenwich, ExCeL, Olympic Park and Royal Artillery Barracks. It will also be in operation to Lee Valley, Eton Dorney and Weymouth.
Games venues for tomorrow
The following Games venues will be in operation tomorrow:

Earls Court
ExCeL
Greenwich Park
Horse Guards Parade
Lord’s Cricket Ground
North Greenwich Arena
Olympic Park
Royal Artillery Barracks
Wembley Arena
Wembley Stadium
Wimbledon
Public Transport
Many bus routes are on diversion. To check whether your bus is affected, please visit tfl.gov.uk/2012buses

For a map of tomorrow’s hotspot stations and day by day information for each day of the Games, please click here

We expect the following sections of lines, in both directions, to be the busiest tomorrow. Please avoid these if you can:
Central line
Between Chancery Lane and Stratford
Busiest station(s): Bank, Bond Street, Chancery Lane, Holborn and St. Paul’s
District line
Between Earl’s Court and Southfields
Busiest station(s): Fulham Broadway and Kensington (Olympia)
If you want to avoid the queues at Stratford, consider using West Ham for the Olympic Park; this is a short walk and is clearly signposted
Jubilee line
Between Wembley Park and Stratford
Busiest station(s): Baker Street, Bond Street, Canary Wharf, London Bridge and Waterloo
If you want to avoid the queues at Stratford, consider using West Ham for the Olympic Park; this is a short walk and is clearly signposted
Metropolitan line
Between King’s Cross St. Pancras and Wembley Park
Busiest station(s): King’s Cross St. Pancras
Northern line
Between London Bridge and King’s Cross St. Pancras
Busiest station(s): Bank, Clapham North, Euston, King’s Cross St. Pancras, London Bridge and Old Street
Piccadilly line
Between Holborn and Earl’s Court
Busiest station(s): Holborn and King’s Cross St. Pancras
Docklands Light Railway
Between Canning Town and Prince Regent
Busiest station(s): Bank and Canary Wharf
Roads
Please avoid driving into central London, on and around the Olympic Route Network (ORN) and near Games venues and live sites throughout the Games. Roads within central London and inner London between the North Circular and the South Circular are also affected. Drivers using the roads in these parts of London or the A2, A3, A4, A12, A13 and A40 should be prepared for significant delays.

The ORN is now in operation and being enforced from 06:00 to 00:00. This also includes 30 miles of ’Games Lanes’ for the use of athletes, officials and the world’s media to get them to their events on time. Games Lanes are being operated flexibly and being opened to regular traffic when they are less busy. A network of 150 Variable Message Signs along the route will advise motorists when Games Lanes are open to regular traffic. To watch a short video explaining how the Olympic Route Network and Games Lanes work, please click here

For a map of tomorrow’s roads hotspots and day by day information for each day of the Games, please click here

Roads in and around the following areas will be the busiest tomorrow and should be avoided if possible:

A4 Corridor (Earls Court)
Shepherd’s Bush Roundabout to Fulham Broadway, Turnham Green and Knightsbridge

A40/A406 (Wembley Stadium and Arena)
Neasden to Acton and Hanger Lane

Chelsea and Wandsworth (Wimbledon)
Putney Heath to Vauxhall, including Wandsworth town centre, Battersea and southern parts of Fulham and Chelsea

Blackwall Tunnel (Greenwich and Royal Artillery Barracks)
All approaches to the Blackwall Tunnel

Greenwich town centre (Greenwich Park)

Stratford (Olympic Park)

St John’s Wood (Lord’s Cricket Ground)
For full details online of:
Planning your Games time journey, please visit tfl.gov.uk/2012planner
Twitter rail and traffic updates, visit tfl.gov.uk/socialmedia
Cycling routes and maps, visit tfl.gov.uk/cyclingjourneyplanner
Games travel advice, visit getaheadofthegames.com
We are working to both deliver a great Games and to keep London moving. Thank you for your help with this.
Yours sincerely,

Vernon Everitt
Managing Director, Marketing and Communications
 
Top