Ολυμπιάδα 2012, Λονδίνο

Elsa

¥
Η δεύτερη στα 200 (επίσης Κινέζα), που τερματίζει μισό σώμα μακριά, αυτή πάντως είναι σίγουρα με μπριζόλες...

Δεν ξέρω αν ντοπάρεται, αλλά μην στοιχηματίσεις για το τι τρώει:
Από εδώ:
CARBOHYDRATES
For swimming this is the most important nutrient because it is the easiest way to get the energy you need to
move and swim faster. Carbohydrates come in two forms – simple and complex. Complex carbohydrates are
the better source as they provide the best source of energy for exercise because the energy they give is
released slowly throughout the day. The simple carbohydrates give you a quick energy burst. Carbohydrates
should make up just over half of the food on your dinner plate.[...]
PROTEIN
[...]
Protein is not as important as carbohydrates for swimmers but you still need some protein foods in your diet
everyday. Make sure the protein sources you eat are lean and low in fat. Cooking methods are also important –
try and opt for grilled or baked foods and avoid fried foods whenever possible.[...]


Αρκετοί αθλητές, είναι βέγκαν ή χορτοφάγοι ακόμα και σε πολύ απαιτητικά αθλήματα όπως το τρίαθλο. Ο πιο γνωστός από αυτούς, είναι μάλλον ο Καρλ Λιούις. :cool:
http://www.veganathlete.com/index.php
 

LostVerse

Member
Σοβαρή, άψογη επαγγελματίας, ατσαλάκωτη, Κανέλλη και Τρέμη και Στάη μαζί επί δέκα.

Σαν να λες, η Σκύλλα, η Χάρυβδη κι η Μέδουσα, πλήρης αντίφαση του πρώτου μέρους της πρότασης με το δεύτερο. :p Δεν την ξέρω την κυρία, αλλά αν είναι όντως τα 3 πρώτα δεν μπορεί να είναι και τα 3 επόμενα. :angel:

Όλοι μιλάνε σήμερα για τον αυτοσαρκασμό των Βρετανών και την απομυθοποίηση που λιγότερο έχει να κάνει με τη μουσική του Βαγγέλη σε εκτέλεση Σάιμον Ρατλ και γελοιοποίηση Ρόουαν Άτκινσον και περισσότερο με την απίστευτη συμμετοχή της Ελισάβετ.

Είναι αλήθεια πάντως ότι το επίπεδο αυτοσαρκασμού των Βρετανών είναι αρκετά πάνω από το μέσο όρο.
 

SBE

¥
Προχτές πολύ μου κίνησε το ενδιαφέρον η Κορεάτισσα αθλήτρια της ξιφασκίας που έκανε καθιστική διαμαρτυρία επειδή νόμιζε ότι είχε κερδίσει αλλά από λάθος στη χρονομέτρηση έχασε- και οι διαιτητές ευνόησαν την παγκόσμια πρωταθλήτρια.
Διαβάζω λοιπόν ότι θα της δώσουν μετάλλιο της παρηγοριάς, στην ουσία δηλαδή παραδέχονται ότι οι κριτές τα έκαναν θάλασσα. Κάτι είναι κι αυτό, αν και θα προτιμούσα να είχε επαναληφθεί ο αγώνας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα γιατί δεν κλείνει λίγο το στόμα της η σχολιάστρια στις ασκήσεις εδάφους; Όταν δεν έχει τίποτε τεχνικής φύσης να πει, λέει "Ένα πολύ πλούσιο πρόγραμμα, σωστά δομημένο..." και άλλες τέτοιες παρλαπίπες. Εμείς εντωμεταξύ δεν μπορούμε ν' ακούσουμε καν τη μουσική.
 

SBE

¥
Δυο φωτογραφίες που μου άρεσαν
149372478_10-419x278.jpg
Άννα: Τι βλεπουν τα ματάκια μου
Κόου: Εγώ περαστικός ήμουνα και μπήκα [Κοιτάζω αλλού για να μην τρομάξω]

149363018_10-419x348.jpg

Ελισάβετ: Δεν αντέχω άλλο
Ρογκ: Ωχ, ωχ... Θα με βρίσει η βασίλισσα
Αρχιεπίσκοπος (πίσω απο την Ελισάβετ): Θου Κύριε...
Ο κύριος πισω απο τον Ρογκ: Είναι τρελλοί αυτοι οι Άγγλοι.
Τελευταία σειρά: Μην κοιτάς, μην κοιτάς...
 

SBE

¥
Tόσο πολύ κατρακύλησε πια το ελληνικό μπάσκετ σε δυο- τρία χρόνια; Τι έγινε; Δηλητηρίασε κάποιος όλη την ομάδα;

Εγώ άλλο δεν πίστευα, που το είδα χτες, εννοείται πράιμ τάιμ, Ισπανία- Αγγλία 79-78. Δεν είδα όλο τον αγώνα, μόνο το τελευταίο πεντάλεπτο, και ναι, πάντα η διαιτησία ευνοεί τη διοργανώτρια, αλλά όταν η διοργανώτρια δεν το παίζει το σπορ ... Το καλύτερο ήταν οι σχολιαστές. Ο ένας δεν είχε ιδέα από μπάσκετ και έλεγε βλακείες, με αποκορύφωμα να φωνάζει ότι τους αδικεί η διαιτησία γιατί δεν δίνει φάουλ σε φάσεις που κι εγώ που έχω να παρακολουθήσω μπάσκετ από τότε που ήρθα εδώ, ήξερα ότι δεν υπήρχε φάουλ.

Άλλα νέα: το νέο τρένο δεν το αναφέραμε, οπότε λεπτομέρειες εδώ. Πρόκειται για νέο για τα εδώ δεδομένα τρένο, που κάνει τη διαδρομή κέντρο- ολυμπιακό χωρίο σε εφτά λεπτά. Με την αγορά εισιτηρίου για άθλημα παίρνεις και δωρεάν κάρτα μίας ημέρας που ισχύει σε όλα τα μέσα, συμπεριλαμβανόμενου και του τρένου αυτού. Δεν μπορείς να βγάλεις εισιτήριο για το τρένο αυτό στο σταθμό. Το οποίο σημαίνει ότι αν για κάποιο λόγο δεν έλαβες την κάρτα μαζί με το εισιτήριο, αν αγόρασες εισιτήριο τελευταία στιγμή, αν το εισιτήριο σε περιμένει στο ταμείο του σταδίου κλπ θα πρέπει να πας με την κανονική συγκοινωνία, 45 λεπτά.
Δε βαριέσαι, εγώ δεν έχω κανένα εισιτήριο. Θα περάσω από τις ολυμπιακές αποστολές μπας και βρεθεί τίποτα. Χτες λέει οι Γάλλοι πούλαγαν τα εισιτήριά τους. Αυτά μετά από μια ακόμα βραδιά στον υπολογιστή για εισιτήρια, που αφού σε βάζει σε αναμονή δέκα ώρες σου λέει δεν υπάρχουν. Χτες η αναμονή ήταν αρχικά 15 λεπτά, μετά 12, μετά 10, μετά 15 πάλι (για μια στιγμή, ποιός μπήκε μπροστά μου; ) κλπκλπ.

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω βάλει όριο 120 λίρες για δύο εισιτήρια και κοιτάζω για μη-εργάσιμες ώρες κυρίως. Αυτό γιατί ο ένας φίλος που θέλει να πάει να δει σπορ και διαθέτει και κάτι παραπάνω (αλλά όχι πολύ) εργάζεται, και περιοριζόμαστε στις ώρες, ενώ η μόνη γνωστή μου που θα μπορούσε να έρθει ό,τι ώρα να'ναι έχει πάθει κρίση τσιγκουνιάς (ή πονηριάς και ψάχνει για κορόιδα) και θα πρέπει να της πληρώσω και το εισιτήριο για να έρθει. Γιατί; Γιατί δε λέει να πας μόνος σου σε αθλητικό γεγονός. Ειδικά μέσα σε τέτοιο πλήθος που αν σου συμβεί κάτι επαφίεσαι στην καλοσύνη των διοργανωτών.
Αυτό δεν είναι καινούργιο φρούτο, εδώ και πολλά πολλά χρόνια ανακάλυψα ότι δεν έχω ενθουσιώδεις γνωστούς, δεν ενδιαφέρονται σχεδόν ποτέ να πάνε να δουν κάτι και πρέπει να τους δωροδοκώ με δωρεάν εισιτήρια. Κάποια εποχή είχα πρόσβαση σε δωρεάν εισιτήρια, κι ίσως έτσι κακόμαθαν. Έχω χάσει συναυλίες με μεγάλα ονόματα, αθλητικά, θεατρικά κλπ που θα μπορούσα άνετα να βρω εισιτήρια γιατί κανένας δεν θέλει να ξεκολλήσει από το σπίτι του. Ναι, στην αρχή με ενοχλούσε, μετά που ήμουνα εθελόντρια και πήγαινα ανάπηρους στο θέατρο είδα ότι και οι ανάπηροι μας δωροδοκούσαν με δωρεάν εισιτήριο, κι έτσι μου φύγαν οι ενδοιασμοί. Αγοράζω δύο και δίνω το ένα. Αυτό προϋποθέτει βέβαια ότι τα εισιτήρια έχουν λογική τιμή. Και πάλι, στα προκριματικά της ενόργανης το Μάρτιο, ακύρωσε τελευταία στιγμή αυτή που είχε πει να έρθει, μου έστειλε μήνυμα ενώ ήμουνα καθ'οδόν γιατί "βαριόταν γιατί έβρεχε". Προφανώς κατάλαβε ότι τα πήρα γιατί μου έδωσε τα χρήματα, με χίλια συγγνώμη κλπ.
Ναι, το σκέφτομαι καμιά φορά πώς θα καταντήσω όταν γεράσω, που θα πρέπει να πληρώνω ακόμα και για αυτά που τώρα είναι δωρεάν.
Τι κάθομαι και λέω τώρα...
 
Tόσο πολύ κατρακύλησε πια το ελληνικό μπάσκετ σε δυο- τρία χρόνια; Τι έγινε; Δηλητηρίασε κάποιος όλη την ομάδα;

Εγώ άλλο δεν πίστευα, που το είδα χτες, εννοείται πράιμ τάιμ, Ισπανία- Αγγλία 79-78. Δεν είδα όλο τον αγώνα, μόνο το τελευταίο πεντάλεπτο, και ναι, πάντα η διαιτησία ευνοεί τη διοργανώτρια, αλλά όταν η διοργανώτρια δεν το παίζει το σπορ ... Το καλύτερο ήταν οι σχολιαστές. Ο ένας δεν είχε ιδέα από μπάσκετ και έλεγε βλακείες, με αποκορύφωμα να φωνάζει ότι τους αδικεί η διαιτησία γιατί δεν δίνει φάουλ σε φάσεις που κι εγώ που έχω να παρακολουθήσω μπάσκετ από τότε που ήρθα εδώ, ήξερα ότι δεν υπήρχε φάουλ.

Για όλα τα ερωτήματά σου υπάρχει μια πολύ απλή απάντηση: οι εθνικές δεν ενδιαφέρονται για ολυμπιακά μετάλλια και γι' αυτό τα αποτελέσματα είναι ασύμφωνα με τις διαδρομές των εθνικών σε σπορ όπως το μπάσκετ και το ποδόσφαιρο. Ένα μόνο θα σου πω. Στο ολυμπιακό ποδόσφαιρο, πρώτη σε μετάλλια είναι η Αμερική, ενώ η Βραζιλία είναι 20η. Αυτό νομίζω ότι τα λέει όλα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν ξέρετε πού μπορούμε να βρούμε αυτόν τον αγώνα μπάσκετ (ΗΠΑ-Νιγηρία) ή πότε θα προβληθούν επόμενοι, κάντε μια σημείωση για τους ανοργάνωτους του φόρουμ, γιατί αυτή η αμερικάνικη ομάδα έχει πολύ χάζι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να βρεις τον αγώνα, δύσκολο με τα ολυμπιακά κοπιράιτ...

Κατάλαβα, πάλι στα μεγάλα μέσα πρέπει να καταφύγει ο λαουτζίκος.
 
http://www.usabasketball.com/

Για να βρεις τον αγώνα, δύσκολο με τα ολυμπιακά κοπιράιτ...

Περίεργο που ένα τόσο ύψιστο λειτούργημα με τόσο σπουδαία ιδανικά και προσφορά στον πολιτισμό του πλανήτη επιβάλλει πνευματικά δικαιώματα και μετά την αρχική προβολή. Είμαι βέβαιος ότι τούς ξέφυγε εκεί στην ΔΟΕ.:p
 
Για όλα τα ερωτήματά σου υπάρχει μια πολύ απλή απάντηση: οι εθνικές δεν ενδιαφέρονται για ολυμπιακά μετάλλια και γι' αυτό τα αποτελέσματα είναι ασύμφωνα με τις διαδρομές των εθνικών σε σπορ όπως το μπάσκετ και το ποδόσφαιρο. Ένα μόνο θα σου πω. Στο ολυμπιακό ποδόσφαιρο, πρώτη σε μετάλλια είναι η Αμερική, ενώ η Βραζιλία είναι 20η. Αυτό νομίζω ότι τα λέει όλα.

Θα μου άρεσε να το έβλεπα με στοιχεία αυτό. Αλλά δεν θα το δω. Οι ΗΠΑ είναι μπροστά στα μετάλλια όσο αφορά το γυναικείο ποδόσφαιρο, στο οποίο έτσι κι αλλιώς είναι υπερδύναμη. Για το ανδρικό, οι όποιες ιδιαιτερότητες εξηγούνται από το ότι οι επαγγελματίες δεν είχαν μέχρι πρόσφατα δικαίωμα συμμετοχής (οπότε σάρωναν για μια περίοδο οι χώρες του υπαρκτού, μια και οι ποδοσφαιριστές τους θεωρούνταν τυπικά ερασιτέχνες).
 
Υπάρχει λογική πίσω απ' όλο αυτό. Οι δυνατοί παίκτες κάθε εθνικής, έχουν τυπικά άλλες υποχρεώσεις, που τις θεωρούν πιο σημαντικές από ένα μετάλλιο. Ακόμα και το Τσάμπιονς Λιγκ είναι πιο σημαντικό. Για σπουδαίες διοργανώσεις υπάρχουν τα ηπειρωτικά πρωταθλήματα και φυσικά το παγκόσμιο πρωτάθλημα. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι είναι κι αυτά ανά 4 χρόνια, όπως οι ολυμπιακοί. Δέχομαι ότι ο παλιότερος περιορισμός περί επαγγελματιών αθλητών παραλλάσσει την κατανομή μεταλλίων, αλλά θεωρώ ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε ο περιορισμός, τα αποτελέσματα δεν θα συμφωνούσαν με τα διεθνή ποδοσφαιρικά και μπασκετικά δεδομένα.

Για έναν επαγγελματία αθλητή, το να δώσει τον καλύτερό του εαυτό σε ολυμπιακούς, σημαίνει ότι ρισκάρει τραυματισμό και μειωμένη απόδοση στο τοπικό πρωτάθλημα που αγωνίζεται.
 
Ελληγενή ισχυρίστηκες κάτι και επικαλέσθηκες στοιχεία που φέρνουν τις ΗΠΑ πρώτες σε μετάλλια στο ποδόσφαιρο. Αναμένω τα αποδεικτικά στοιχεία σου, αλλά... Λοιπόν, ο μόνος τρόπος για να φέρουμε τις ΗΠΑ πρώτες είναι: α. να λάβουμε υπόψη μόνο το γυναικείο ποδόσφαιρο, όπου οι ΗΠΑ είναι πιο υπερδύναμη απ' ό,τι η Βραζιλία στο ανδρικό, β. να προσθέσουμε μετάλλια ανδρικού και γυναικείου ποδοσφαίρου. Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι ότι αυτή η μέθοδος πάσχει. Με τον ίδιο τρόπο μπορώ να σου βγάλω την πρωταθλήτρια Κατάρ ισχυρότερη ποδοσφαιρική ομάδα παγκοσμίως. [για τα ολυμπιακά μετάλλια στο ποδόσφαιρο: εδώ ]

Για να τελειώνουμε με το ζήτημα: τα αποτελέσματα στα ποδοσφαιρικά τουρνουά των ΟΑ είναι απολύτως λογικά εάν ληφθεί υπόψη το ποιοι είχαν δικαίωμα συμμετοχής (και ποιοι το έχουν σήμερα). Υποθέτω ότι τα γνωρίζεις αυτά, όπως και το με ποια κριτήρια καταρτίσθηκαν οι ποδοσφαιρικές ομάδες που συμμετέχουν στους φετινούς ΟΑ.
 
Αν θες να βγάλουμε τις γυναικείες ομάδες, καμμιά αντίρρηση. Εδώ είναι όλοι οι πίνακες. Ο Καναδάς π.χ. έχει ένα χρυσό ενώ η Βραζιλία μηδέν (οι ΗΠΑ είναι μια θέση πίσω, στην κατάταξη). Χρυσά έχουν επίσης το Καμερούν, το Βέλγιο, η Σουηδία, η Νιγηρία, η Πολωνία, η πρώην Γιουγκοσλαβία, ενώ πρώτες στην κατάταξη είναι η Ουγγαρία και το ΗΒ, με 3 χρυσά η καθεμιά. Υπόψιν ότι στους ολυμπιακούς κατεβαίνει ομάδα ΗΒ, ενώ σε όλες τις υπόλοιπες διοργανώσεις, τα βασίλεια έχουν ξεχωριστές εθνικές ομάδες (Αγγλία, Σκωτία, Ιρλανδία, Ουαλία).
 

SBE

¥
Σήμερα πήγα στο σπίτι της Βραζιλίας, κλείνοντας έτσι την περιήγηση στους χώρους φιλοξενίας των χωρών. Λοιπόν, η παρουσίαση της Βραζιλίας ήταν η καλύτερη. Περιλαμβάνει εκτός από το τουριστικό μέρος και το κομμάτι με τους Ολυμπιακούς του 2016, μια μεγαλούτσικη έκθεση σύγχρονης τέχνης βραζιλιάνων καλλιτεχνών, η οποία είναι πολύ καλή. Και στο τέλος έχει μαγαζί με ολυμπιακά σουβενίρ, έτσι πήρα μολύβια για τις ανιψιές κλπ.
Και μια που πέρναγα απέξω, πήγα στην έκθεση ιστορίας των ολυμπιακών στο Κόβεντ Γκάρντεν. Έχουν μετατρέψει την Όπερα σε μουσείο με οπτικοακουστικό υλικό και μουσειακό υλικό κλπκλπ. Πολύ καλή έκθεση, έχουμε την ευκαιρία να δούμε όλες τις δάδες από τις λαμπαδηδρομίες και όλα τα σχέδια των μεταλλίων. Απ'όπου έμαθα ή θυμήθηκα ότι:
- το 1976, στο Μόντρεαλ, η ολυμπιακή φλόγα μεταδόθηκε μέσω δορυφόρου από την Ολυμπία στην Οττάβα
- το 1984 στο Λος Άντζελες χρησιμοποίησαν το ίδιο σχέδιο για τα μετάλλια με το 1932, παρόλο που είχε επιτραπεί από τη ΔΟΕ να φτιάχνει η κάθε πόλη τα δικά της, παρεμπιπτόντως, μέχρι τότε η λαμπαδηδρομία ήταν ευθεία γραμμή από την Ολυμπία κι όχι περιοδεία σε όλη τη χώρα.

Επίσης είχα την ευκαιρία να ακούσω σχόλια από τους άλλους τουρίστες για το 2004 και από τα σχόλια τους φαινόταν ότι δεν τους άρεσε ούτε το σχέδιο του πυρσού, ούτε το σχέδιο των μεταλλίων. Ήταν και μισά από τα φετινά, που έχουν μέγεθος πιάτο του τσαγιού.

Κατά τ' άλλα διαβάζω ότι παραπονιούνται τα μαγαζιά ότι η πόλη είναι τελείως ψόφια, εκτός από τα ολυμπιακά μέρη. Έχουν δίκιο, γιατί οι ντόπιοι έχουν φύγει, αλλά έχω δει να κυκλοφορούν στο δρόμο περισσότεροι αθλητές, περισσότεροι με διαπιστευτήρια κλπ απ΄ο,τι στην Αθήνα και νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο ότι το Λονδίνο έχει άλλη αίγλη, ο άλλος θέλει να πάει να δει την πρωτεύουσα της αυτοκρατορίας και να κάνει και τα ψώνια του (όλοι με σακούλες ήταν), ενώ στην Αθήνα ποιός ξέρει τι ιστορίες τρόμου είχαν ακούσει. Μάλιστα μου θύμισε που μου είχε πει φίλη από το Σίδνεϊ ότι ήταν κάπως έτσι το 2000 εκεί.
Κατά τ'άλλα αύριο θα πάω την ώρα που ανοίγει η Γαλλική αποστολή να αγοράσω κανένα εισιτήριο- πουλάνε όσα τους περισσεύουν σε κανονικό γκισέ κλπ.
 

SBE

¥
Αν ξέρετε πού μπορούμε να βρούμε αυτόν τον αγώνα μπάσκετ (ΗΠΑ-Νιγηρία) ή πότε θα προβληθούν επόμενοι, κάντε μια σημείωση για τους ανοργάνωτους του φόρουμ, γιατί αυτή η αμερικάνικη ομάδα έχει πολύ χάζι.

Δεν σου κάνουν αποσπάσματα στο γιουτιούμπ;
 
Top