Και από το λουκουμά βγάζουμε ξίγκι

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προτείνω μπανάρισμα του Ζάζουλα τις μεσημεριανές ώρες, όταν μου πέφτει το ζάχαρο.
Μπανάρισμα ή μπανιάρισμα σε καυτή λιωμένη σοκολάτα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπανάρισμα ή μπανιάρισμα σε καυτή λιωμένη σοκολάτα;
Και το μπανιάρισμα καλή ιδέα είναι. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι στον ελεύθερο χρόνο του δουλεύει για το Ωνάσειο. :inno:
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ααχ, τα απλά πράγματα ομορφαίνουν τη ζωή:

 

SBE

¥
Οι φωτογραφίες μου θύμησαν το τσουρέκι με κομματάκια σοκολάτας, γεμιστό με μερέντα, σιροπιασμένο, βουτηγμένο στη σοκολάτα γάλακτος και διακοσμημένο με άχνη που είχα δει σε ένα ζαχαροπλαστείο, μου προσφέρανε να δοκιμάσω και δυστυχώς το δοκίμασα.

Νομίζω έχω στείλει το σάιτ από τα παλιά χρόνια του ιντερνέτ (πριν το κάνει φανταιζί, τότε που οι φωτογραφίες καναν μια ώρα να φορτώσουν), gallery of regrettable food. Δυστυχώς δεν βρίσκω μερικά φανταστικά που είχε παλιότερα, αλλά έχει ακόμα τις συνταγές για φαγητά με σεβενάπ και ένα στο κεφάλαιο ΚΡΕΑΣ που ξεκινάει φυσιολογικά με συνταγές για λουκάνικα και χοιρομέρια και στην τρίτη-τέταρτη σελίδα έχει μάθημα πως να σφάξεις το ζώο. Αμ, πως, οι παπούδες μας ένα βήμα μετά το κυνηγι της τροφής τους ήταν...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Σ' άλλους βέβαια αρέσει πιο πολύ η διαδικασία. Σαν βγεις στον πηγαιμό για το γλυκάκι, να εύχεσαι να 'ναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος σοκολάτα, γεμάτος ζάχαρη, χάρη θεϊκή:

 

daeman

Administrator
Staff member
...
Απ' την ανάποδη του γλυκού, το αλμυρό, απλό και τραγανό:

 

daeman

Administrator
Staff member
...
Κι επειδή ξέχασα το ξίγκι, topper toppings:



Τηγανίτες μπεϊκονκαμπούμ. Pancakes for bacon boomers.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Από το σημερινό κρουασανολουκουμαδομαφινομπισκοτοηλεδελτίο του Κουίνιον:

Out of the blender
Talking of combining things, you may have heard of the cronut, this summer’s artery-hardening comestible, a cross between a croissant and a doughnut, which was invented by the French-born New York chef Dominique Ansel. A second such blend was created a couple of years ago in her London tearooms by an American, Bea Vo. This is a doughnut-muffin hybrid called the duffin, which was in the news this week because the name has allegedly been trademarked by Starbucks without consulting Ms Vo. The Guardian covered this story and went on to celebrate other cross-bred delicacies that it rather neatly called “portmanteau patisseries”. The story mentioned the fauxnut, a false doughnut which is low-fat and baked rather than fried, and the crookie, a commingling of croissant and cookie. I suspect most of these will survive about as long as the Menurkey.


Baconut for baconuts, bacomuffin* for those who stop at nuthin', bacroissant for those who go back for more bacon, baconookie for bacon-cookie monsters. :p


* There's already some lard in muffin, specifically in muffin top. :whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Άκου εκεί «wavy». «Schizo» θα έπρεπε να λέγονται.
 

SBE

¥
Άμα οι πατάτες είναι ανάλατες, δεν βλέπω σε τι διαφέρει το προιόν από το ψωμί με σοκολάτα.
Άντε, και στα Πρινγκλ με σοκολάτα!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είναι πολύ μπροστά εκείνος ο φίλος που έτρωγε πριν δεκαπέντε χρόνια πατατάκι βουτηγμένο στη σοκολάτα του κρουασάν. Αναμένω πότε θα κυκλοφορήσει κρέπα με μερέντα και ζαμπόν, να του πω ότι του έκλεψαν κι άλλη ιδέα :D
 
Έτσι που τα πάτε, σας βλέπω να σας βουτάει κανένα υγιεινοδικείο και να σας χώνει βεγκανισόβια.
 

nickel

Administrator
Staff member
να σας χώνει βεγκανισόβια.
Στα βεγκαναστικά έργα υποθέτω θα σε υποχρεώνουν να τρως βέγκαν γιαούρτι με βέγκαν μέλι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πω πω, δεν έχουν υποκατάστατα; Καλά λέω ότι χορτοφάγος θα μπορούσα να είμαι (δεμένος χειροπόδαρα), αλλά βέγκαν ούτε δεμένος χειροπόδαρα.
 
Top