Ελλάδα 2015

nickel

Administrator
Staff member
Κυκλοφορούν, πράγματι, στα ΜΚΔ (κοινώς: μίδια) σενάρια που λένε ότι δεν υπάρχει καθυστέρηση στις διαπραγματεύσεις επειδή δεν ξέρουμε τι θέλουμε ή πώς να το πετύχουμε, αλλά επειδή η κυβέρνηση θέλει σ’ αυτό το διάστημα να σιγουρέψει τα κυβερνητικά πόστα με δικούς της ανθρώπους και να φτάσει έτσι στη ρήξη και τα παρεπόμενά της χωρίς να κινδυνεύει με ανατροπή. Η ρήξη θα αποδοθεί στους δανειστές, που δεν είναι ρεαλιστές, το χρέος θα διαγραφεί ως επονείδιστο, και θα τυπώσουμε δικό μας χρήμα σε δικό μας χαρτί. Συμπληρώνουμε ελεύθερα ανάλογα με τη δημιουργική φαντασία του κάθε σεναριογράφου και το αφήνουμε στο φούρνο για καμιά ώρα μέχρι να φουσκώσει η ζύμη.
 

SBE

¥
Νίκελ, επιλέγεις να απαντήσεις στην τελευταία μου φράση μόνο, αλλά αυτό δεν με βοηθάει να καταλάβω τίποτα. Η απάντηση δεν είναι η συνωμοσιολογία. Χωρίς συνωμοσιολογίες, τί σόι στάση είναι αυτή;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα μπορούσε να είναι εσκεμμένη παρέλκυση των διαπραγματεύσεων, λόγω έλλειψης πειστικής ελληνικής πρότασης μετά την αποτυχία της προσπάθειας για πολιτική διαπραγμάτευση, ούτως ώστε να παρουσιάσουν την τελευταία στιγμή στο εσωτερικό ακροατήριο κάποια ελάχιστα βελτιωμένη πρόταση των δανειστών σαν κάτι που αναγκάστηκαν να δεχτούν υπό την απειλή διαφόρων καταστροφών και καταποντισμών. Αλλά αυτό είναι απλώς άλλο ένα σενάριο.
 
Ωραία τα γράφεις. Νομίζω ότι συμφωνούν και οι εταίροι και γι' αυτό μας δανειοδοτούν μέχρι να στρώσουμε λίγο την κατάσταση. Αλλά να το κάνουμε με λίγη πίεση και κάπως γρήγορους ρυθμούς· αλλιώς, αν έπρεπε να μας πληρώνουν τα ελλείμματα για 15 και 20 χρόνια, τα αναγκαία δανεικά θα έφταναν τα 500 δις. Ε, και κάπου υπήρχαν/υπάρχουν/θα υπάρχουν και δικά τους όρια προφανώς.

Ναι, εδώ είναι το πρόβλημά μου με τον ΣΥΡΙΖΑ. Δεν τους εμπιστεύομαι ότι μπορούν, ακόμα και να θέλουν, να το κάνουν. Αλλά αυτή είναι η αίσθησή μου, θέλω να τους κρίνω κατόπιν εορτής.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κυκλοφορούν, πράγματι, στα ΜΚΔ (κοινώς: μίδια) σενάρια που λένε ότι δεν υπάρχει καθυστέρηση στις διαπραγματεύσεις επειδή δεν ξέρουμε τι θέλουμε ή πώς να το πετύχουμε, αλλά επειδή η κυβέρνηση θέλει σ’ αυτό το διάστημα να σιγουρέψει τα κυβερνητικά πόστα με δικούς της ανθρώπους και να φτάσει έτσι στη ρήξη και τα παρεπόμενά της χωρίς να κινδυνεύει με ανατροπή. Η ρήξη θα αποδοθεί στους δανειστές, που δεν είναι ρεαλιστές, το χρέος θα διαγραφεί ως επονείδιστο, και θα τυπώσουμε δικό μας χρήμα σε δικό μας χαρτί. Συμπληρώνουμε ελεύθερα ανάλογα με τη δημιουργική φαντασία του κάθε σεναριογράφου και το αφήνουμε στο φούρνο για καμιά ώρα μέχρι να φουσκώσει η ζύμη.
Και επειδή λόγω της ανικανότητας της κυρίας που δήλωσε ότι δεν ξέρει να κάνει μόνη της τη φορολογική της δήλωση, έφτασε Ιούνιος και δεν έχουν ακόμα παραλάβει τις φορολογικές μας δηλώσεις, σιγά μην κάνουμε και φορολογική δήλωση σ' ένα κράτος (κυβέρνηση) που φέρεται έτσι. Όχι μόνο δεν θα εισπράξουν φόρους, ούτε δηλώσεις φόρων δεν θα εισπράξουν.
 
Ότι δεν έφτιαχνε η ίδια την φορολογική της δήλωση, είπε, όχι ότι δεν ξέρει να την κάνει. Ούτε εγώ έχω συμπληρώσει ο ίδιος ποτέ την φορολογική μου δήλωση τα τελευταία 16 χρόνια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οκέι, στράικ το "δεν ήξερε να κάνει τη φορολογική της δήλωση", κράτα μόνο την "ανικανότητα της κυρίας που ηγείται του αρμόδιου υπουργείου".
 

pidyo

New member
και δεν υπάρχει ένδειξη ότι μπορεί να λέει ψέμματα ο Γιούνκερ

Γιατί; Μιλάμε για μια παλιά καραβάνα των διαδρόμων των Βρυξέλλων, διάσημη για την ατάκα «όταν τα πράγματα σοβαρεύουν, πρέπεις να λες ψέμματα». Ο μόνος λόγος να θεωρήσουμε ότι λέει αλήθεια είναι η παγιωμένη αντίληψη ότι οι εκπρόσωποι της σοβαρής Ευρώπης δεν μπορούν να λένε ψέμματα όπως οι εκπρόσωποι της ασόβαρης Ελλάδας. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η περιγραφή του δεύτερου σκέλους μπορεί κάλλιστα να είναι αληθής χωρίς να είναι αληθής και η περιγραφή του πρώτου. Κατανοώ τον αυτοματισμό, ίσως και την ηθική επιλογή, να κοιτάμε πρώτα τη δική μας καμπούρα, αλλά στα δικά μου μάτια, τα άμαθα από τις πολιτικάντικες λεπτομέρειες της πολιτικής στις Βρυξέλλες, η οπερέτα της πολύμηνης διαπραγμάτευσης ήταν διαφωτιστική για τα τερτίπια και των δύο πλευρών.

Κι όσο για τα συνωμοσιολογικά σενάρια, εγώ παραμένω σταθερός στο βασικό σενάριο (baseline scenario που λεν και στο χωριό μου, μαθαίνουμε και ορολογία που θα προτιμούσαμε να μη μάθουμε αυτούς τους μήνες) που έχω διατυπώσει από την αρχή: το τελικό αποτέλεσμα θα είναι μια κάποια συμφωνία, επειδή αυτό το σενάριο πρόκριναν εξαρχής και οι δύο πλευρές, μόνο που εξαρχής ήταν φανερό ότι και οι δυο πλευρές είχαν αδήριτη πολιτική ανάγκη η συμφωνία αυτή να έρθει κυριολεκτικά στο παρά ένα.

Σκεφτείτε τι θα πει ο όρος Graccident στην πραγματικότητα: ο όρος περιγράφει ένα ενδεχόμενο που κανείς δεν θέλει. Καμιά φορά οι νεολογισμοί είναι αποκαλυπτικοί.
 
Κατανοώ τον αυτοματισμό, ίσως και την ηθική επιλογή, να κοιτάμε πρώτα τη δική μας καμπούρα, αλλά στα δικά μου μάτια, τα άμαθα από τις πολιτικάντικες λεπτομέρειες της πολιτικής στις Βρυξέλλες, η οπερέτα της πολύμηνης διαπραγμάτευσης ήταν διαφωτιστική για τα τερτίπια και των δύο πλευρών.

Ακριβώς αυτό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Οκέι, στράικ το "δεν ήξερε να κάνει τη φορολογική της δήλωση", κράτα μόνο την "ανικανότητα της κυρίας που ηγείται του αρμόδιου υπουργείου".
Άλεξ, είπε «δεν έκανα ούτε τη φορολογική μου δήλωση και τα μαθαίνω κι εγώ τώρα σιγά σιγά». Ergo, δεν ήξερε να κάνει τη φορολογική της δήλωση.
 
Άλεξ, είπε «δεν έκανα ούτε τη φορολογική μου δήλωση και τα μαθαίνω κι εγώ τώρα σιγά σιγά». Ergo, δεν ήξερε να κάνει τη φορολογική της δήλωση.

Είπε επί λέξει: "...είμαι οικονομολόγος μάκρο, δεν έχω καμμιά σχέση -ούτε τη φορολογική μου δήλωση δεν έφτιαχνα η ίδια- και τα μαθαίνω όλα τώρα με τον πιο δύσκολο τρόπο...", αναφερόμενη στο φορολογικό δίκαιο. Στα δικά μου ελληνικά αυτό δεν μεταφράζεται "δεν ήξερα να κάνω την φορολογική μου δήλωση". Από το όλο πράγμα που λέει εγώ καταλαβαίνω "είμαι θεωρητικός και μάλιστα σε άλλο πεδίο, δεν ασχολήθηκα ποτέ έμπρακτα με τα φοροτεχνικά".
 

pidyo

New member
Ήθελα να προσθέσω επίσης ότι προσωπικά ερμηνεύω την παρακάτω είδηση ως επιβεβαίωση του περιστατικού με το τηλεφώνημα προς Γιούνκερ:
Στις Βρυξέλλες εκτάκτως Παππάς – Τσακαλώτος

Αν αληθεύουν οι δημοσιογραφικές πληροφορίες που μόλις άκουσα στο ραδιόφωνο (στον Σκάι, όχι σε φιλικό προς την κυβέρνηση μέσο), η μετάβαση σχετίζεται με την ολοκλήρωση της συμφωνίας το αργότερο μέχρι την Τετάρτη, πάνω στον καμβά του 47σέλιδου «ελληνικού» κειμένου (με πρόσθετες φυσικά ελληνικές υποχωρήσεις) που πάντοτε αποτελούσε τη βάση της τελικής διαπραγμάτευσης, καθότι συμφωνημένο στο Brussels Group.

Το λέω αυτό απλώς και μόνο για να επισημάνω ότι, αν μείνουμε στο επίπεδο των χειρισμών, οποιαδήποτε εξέλιξη μπορεί να ερμηνευθεί και προς τις δύο κατευθύνσεις. Η λεκτική σκλήρυνση του ενός ή του άλλου, για παράδειγμα, μπορεί να ερμηνευθεί ως ένδειξη αδιεξόδου, αλλά μπορεί κάλλιστα να ερμηνευθεί και ως το αντίθετο του αδιεξόδου, ως η ανάγκη να εμφανιστεί κάποιος σκληρός και άτεγκτος διαπραγματευτής ενόψει της ολοκλήρωσης μιας συμφωνίας.

Για το δικό μου ξυράφι του Όκκαμ, μια κυβέρνηση που θα σκόπευε να προχωρήσει σε ρήξη, ή ακόμη και μια κυβέρνηση που δεν θα φοβόταν να προκύψει μια ρήξη, α) ποτέ δεν αφαιρούσε εκ προοιμίου από τη διαπραγμάτευση το ενδεχόμενο της ρήξης, β) θα φρόντιζε να υπάρχουν εναλλακτικά σενάρια σε περίπτωση ρήξης και γ) θα φρόντιζε να υπάρχουν ταμειακά διαθέσιμα ως μαξιλαράκι για το ενδεχόμενο της ρήξης, διαθέσιμα που υπήρχαν τον Φλεβάρη και δεν υπάρχουν τώρα. Το βασικό σενάριο που έλεγα προηγουμένως σ' αυτά τα τρία δεδομένα στηρίζεται και όχι στους μαιάνδρους της πολιτικής ρητορικής της διαπραγμάτευσης και των αντίστοιχων τακτικών ελιγμών, που προσωπικά μ' αφήνουν όλο και πιο παγερά αδιάφορο.
 

nickel

Administrator
Staff member
γ) θα φρόντιζε να υπάρχουν ταμειακά διαθέσιμα ως μαξιλαράκι για το ενδεχόμενο της ρήξης, διαθέσιμα που υπήρχαν τον Φλεβάρη και δεν υπάρχουν τώρα
Το δικό μου σιγουράκι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για το δικό μου ξυράφι του Όκκαμ, μια κυβέρνηση που θα σκόπευε να προχωρήσει σε ρήξη, ή ακόμη και μια κυβέρνηση που δεν θα φοβόταν να προκύψει μια ρήξη, α) ποτέ δεν αφαιρούσε εκ προοιμίου από τη διαπραγμάτευση το ενδεχόμενο της ρήξης, β) θα φρόντιζε να υπάρχουν εναλλακτικά σενάρια σε περίπτωση ρήξης και γ) θα φρόντιζε να υπάρχουν ταμειακά διαθέσιμα ως μαξιλαράκι για το ενδεχόμενο της ρήξης, διαθέσιμα που υπήρχαν τον Φλεβάρη και δεν υπάρχουν τώρα. Το βασικό σενάριο που έλεγα προηγουμένως σ' αυτά τα τρία δεδομένα στηρίζεται και όχι στους μαιάνδρους της πολιτικής ρητορικής της διαπραγμάτευσης και των αντίστοιχων τακτικών ελιγμών, που προσωπικά μ' αφήνουν όλο και πιο παγερά αδιάφορο.

Ας το προχωρήσουμε λοιπόν ένα βήμα πιο πέρα. Μια κυβέρνηση που (λέει ότι) είναι διατεθειμένη να φτάσει στη ρήξη αφήνει προηγουμένως να αδειάσουν τα ταμεία της και μάλιστα, να το αποδείξει urbi et orbi. Φτάνει λοιπόν στην τελευταία προθεσμία να πληρώσει δεν ξέρω πόσα δις σε πιστωτές και μισθούς/συντάξεις σε 3,5 εκατομμύρια ανθρώπους. Πληρώνει π.χ. τα μισά και σηκώνει τα χέρια ψηλά. Τι κάνεις ως ΕΕ; Στέλνεις δέκα εκατομμύρια ανθρώπους στην πείνα;

Τα πράγματα είναι κτγμ πολύ πιο περίπλοκα. Καταρχήν, έχουμε να κάνουμε με δυο διαφορετικές κουλτούρες διαπραγμάτευσης. Η Ευρώπη (η ΕΕ και όλο της το εποικοδόμημα) είναι βασισμένη σε ατέρμονες και σκληρές διαπραγματεύσεις, με σχεδόν όλα τα δεδομένα και τα χαρτιά ανοιχτά σε μια προσπάθεια αναζήτησης της βέλτιστης κοινά αποδεκτής λύσης και για τα δύο μέρη με στόχο το κοινό όφελος (win-win negotiations). Τέτοιου τύπου διαπραγματεύσεις προϋποθέτουν ότι και τα δύο μέρη συμφωνούν, έστω αδρά, στο ποιο είναι το κοινό πλαίσιο και προς τα πού βρίσκεται το κοινό όφελος.

Αντίθετα, στην Ελλάδα είμαστε εξοικειωμένοι σε διαπραγματεύσεις μηδενικού αθροίσματος (zero sum). Ό,τι κερδίζει ο ένας, το χάνει αναγκαστικά ο άλλος. Η έννοια των θετικών οικονομικών πολλαπλασιαστών εξαιτίας της συμφωνίας και άλλες τέτοιες αμερικανιές βρίσκονται μόνο στα βιβλία θεωρίας. Προσθέτοντας λοιπόν και τη βασική έννοια της διαπραγμάτευσης σύμφωνα με τις προδιαγραφές της ελληνικής αριστεράς, εκεί που η καθοδήγηση σού μαθαίνει ότι ποτέ δεν παίζεις στο γήπεδο του αντιπάλου αλλά τον φέρνεις στο δικό σου, ότι ποτέ δεν απαντάς σύμφωνα με τη δική του λογική σε ένα ερώτημα, αλλά το επαναδιατυπώνεις σύμφωνα με τη δική σου και σ' αυτό απαντάς, διαπιστώνουμε ότι έχουμε σημαντικό πολιτισμικό χάσμα. Γι' αυτό άλλωστε και οι 18 βρέθηκαν συντομότατα όλοι μαζί απέναντι στην κυβέρνησή μας δηλώνοντας ότι «δεν καταλαβαίνουμε τι λένε οι Έλληνες».

Οι Ευρωπαίοι «ορθολογιστές» διαπραγματευτές, συνηθισμένοι στο πρώτο στιλ συζητήσεων, ίσως θεωρούσαν αρχικά ότι ως ασθενέστεροι χάνουμε χρόνο καθώς εξασθενούμε οικονομικά· εκτιμώ ότι η δική μας πλευρά θεωρεί ότι ως ασθενέστεροι κερδίζουμε χρόνο επειδή σε λίγο θα αρχίσει να παίζει και ο παράγοντας της κοινής γνώμης: «Πού εξωθείτε τους Έλληνες; Στην πείνα, στην καταστροφή και στο χάος;» Θυμίζω ότι αμέσως μετά την εκλογή της νέας κυβέρνησης, το επιχείρημα της νωπής λαϊκής εντολής πραγματικά λειτούργησε στην Ευρώπη, σε όλο τον Δυτικό κόσμο. Τα δημοκρατικά και ανθρώπινα δικαιώματα είναι τωόντι ισχυρό χαρτί σε μια κοινότητα δημοκρατιών· όχι όμως όταν μπορεί να θεωρηθεί ότι η επίκλησή τους είναι προσχηματική (και έχουν υπάρξει πολλές αφορμές τις τελευταίες 100 ημέρες για τέτοιες ερμηνείες, αρχίζοντας από την επιλογή κυβερνητικού εταίρου). Και πάλι όμως, η δημοκρατική εντολή για πολύ λίγο κρατάει, μέχρι να υπάρξουν νωπές εντολές στις άλλες δημοκρατικές χώρες, που συνυπολογίζουν και τα ήδη τεχθέντα.

Φοβούμαι ότι η ελληνική πλευρά έχει υποτιμήσει την έσχατη δυνατότητα του ισχυρότερου σε μια διαπραγμάτευση μηδενικού αθροίσματος: να αλλάζει τους κανόνες του παιχνιδιού μέχρι να υποχωρήσει η αδύνατη πλευρά πιο πέρα και από την έσχατη γραμμή της. Ναι μεν δεν θα κλείσουν οι τράπεζες (δεν έχει μείνει άλλωστε και τίποτε εκεί μέσα), αλλά μπορώ να φανταστώ διάφορους τρόπους που θα μπορούσε να παραμείνει η σημερινή κατάσταση, μιας σταδιακής φθοράς, επί πολύ χρόνο ακόμη. Καθόλου καλή εξέλιξη, φυσικά.

Ελπίζω να είναι λάθος η ανάλυσή μου και η εξέλιξη να είναι πιο κοντά στην ανάλυση του π2. Κοντός ψαλμός αλληλούια, πάντως. Οι προθεσμίες υπάρχουν. Ή θα τηρηθούν ή θα αλλάξουν. Και θα δούμε από εκεί και πέρα.
 

SBE

¥
Γιατί; Μιλάμε για μια παλιά καραβάνα των διαδρόμων των Βρυξελλών, διάσημη για την ατάκα «όταν τα πράγματα σοβαρεύουν, πρέπει να λες ψέμματα». Ο μόνος λόγος να θεωρήσουμε ότι λέει αλήθεια είναι η παγιωμένη αντίληψη ότι οι εκπρόσωποι της σοβαρής Ευρώπης δεν μπορούν να λένε ψέμματα όπως οι εκπρόσωποι της ασόβαρης Ελλάδας.

Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι, κι ο βασικός είναι ότι όταν λες ψέμματα στα πολιτικά αυτού του είδους δεν τα λες στα φανερά και χωρίς συνεννόηση με την άλλη πλευρά ότι θα σε καλύψει.
Δηλαδή, μπορεί οι δύο πλευρές να συμφωνήσουν να ανακοινώνουν ότι οι συνομιλίες πάνε ρολόι, ενώ στην πραγματικότητα παίζουν ξύλο κάθε φορά που συναντιούνται. Αυτό είναι στάνταρ ψέμα, αλλά αναμενόμενο.

Τώρα έχουμε το σενάριο στο οποίο η μία πλευρά κατηγορεί την άλλη ότι λέει ψέμματα, κι αυτό μπορεί να το περιμένεις σε συνομιλίες τύπου Κυπριακό, Παλαιστινιακό κλπ με τον ΟΗΕ διαιτητή, όχι στα δικά μας που είναι υποδεέστερα προβλήματα (και επίσης ο Γιούνκερ υποτίθεται ότι είναι φίλος μας).


ΥΓ περί εφορίας: είχαν πει ότι φέτος θα κάναμε φορολογική δήλωση το Φεβρουάριο και ότι ήταν έτοιμοι γι'αυτό. Αν το κράτος ήθελε πραγματικά να μαζέψει τα λεφτά μας, θα έπρεπε να το έχει κάνει εδώ και τρεις μήνες. Με το περσινό σύστημα. Κι οι αλλαγές από του χρόνου. Όπως γίνεται σε όλα τα φυσιολογικά μέρη (δε λέω καν τα πολιτισμένα).
ΥΓ2 Έχω κάνει φορολογική δήλωση και στην Ελλάδα και στο ΗΒ. Και δεν είναι και τίποτα δύσκολο για έναν φυσιολογικό άνθρωπο που μπορεί να διαβάσει οδηγίες. Στην Ελλάδα βέβαια οι μισοί δεν μπορούν να διαβάσουν οδηγίες κι οι άλλοι μισοί φοβούνται ότι δεν θα τις καταλάβουν. Α, και παρεμπιπτόντως, ο λογιστής της γειτονιάς μας παίρνει 20 ευρώ για να σου φτιάξει τη δήλωση, οπότε για πολύπλοκες περιπτώσεις υπαρχειι κι αυτή η εναλλακτική λύση.
 

pidyo

New member
Ελπίζω να είναι λάθος η ανάλυσή μου και η εξέλιξη να είναι πιο κοντά στην ανάλυση του π2.

Μα δεν λέμε κάτι πολύ διαφορετικό ως προς το τελικό αποτέλεσμα. Εγώ επισήμανα απλώς ότι δεν βρίσκω πειστικά τα σενάρια της συνειδητής επιδίωξης της ρήξης, και ότι εξακολουθεί να μου φαίνεται εξαιρετικά πιθανότερο να υπάρξει κάποια συμφωνία. Δεν είπα ότι η συμφωνία αυτή θα είναι «καλή» (με οποιοδήποτε πολιτικό ή οικονομοτεχνικό κριτήριο), ή ότι θα λύσει μια για πάντα το πρόβλημα της ελληνικής εξαίρεσης. Εξ ορισμού εξάλλου η λογική του τρίτου μνημονίου (το οποίο μπήκε στο τραπέζι πρώτα από την ευρωπαϊκή πλευρά, θυμίζω) προϋποθέτει την παράταση της εκκρεμότητας.
 

SBE

¥
Δόχτορα, ενδιαφέρον αυτό που λες για τα στυλ διαπραγμάτευσης, αλλά:
α. όλοι, και οι δικοί μας, και οι δικοί τους, έχουν πάει στα ίδια σχολεία κι έχουν διδαχτεί τα ίδια βιβλία περί διαπραγμάτευσης (κι όποιος θέλει, του στέλνω βιβλιογραφία, γιατί κι εγώ τα έχω διδαχτεί)
β. ακόμα κι αν δεν ίσχυε το (α), είμαστε στην ΕΕ 35 χρόνια, δεν είναι καινούργιο φαινόμενο αυτές οι διαπραγματέυσεις. Δεν υπάρχει υπάλληλος της ελληνικής κυβέρνησης που να θυμάται την εποχή προ ΕΕ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα δεν λέμε κάτι πολύ διαφορετικό ως προς το τελικό αποτέλεσμα. Εγώ επισήμανα απλώς ότι δεν βρίσκω πειστικά τα σενάρια της συνειδητής επιδίωξης της ρήξης, και ότι εξακολουθεί να μου φαίνεται εξαιρετικά πιθανότερο να υπάρξει κάποια συμφωνία. Δεν είπα ότι η συμφωνία αυτή θα είναι «καλή» (με οποιοδήποτε πολιτικό ή οικονομοτεχνικό κριτήριο), ή ότι θα λύσει μια για πάντα το πρόβλημα της ελληνικής εξαίρεσης. Εξ ορισμού εξάλλου η λογική του τρίτου μνημονίου (το οποίο μπήκε στο τραπέζι πρώτα από την ευρωπαϊκή πλευρά, θυμίζω) προϋποθέτει την παράταση της εκκρεμότητας.

Μα τόσο άσχημα τα είπα; Νόμισα ότι έγραψα το αντίθετο.:) Ας το πω λιγότερο περί διαγραμμάτου.

Πιστεύω (από την προεκλογική περίοδο, μάλιστα) ότι υπάρχει συνειδητή επιδίωξη ρήξης, που θα γίνει μάλιστα από όσο το δυνατόν χειρότερες συνθήκες για την ελληνική κοινωνία ώστε να ενισχυθεί διαπραγματευτικά η ελληνική πλευρά από μια γενικότερη διεθνή κατακραυγή. Η στρατηγική αυτή θα είναι δύσκολο να οδηγήσει σε συμφωνία, καθώς η διαρκής επιδείνωση των μεγεθών της οικονομίας θα αναγκάζει τους πιστωτές να ζητούν ακόμη πιο σκληρά μέτρα προκειμένου να τηρηθούν οι προδιαγραφές του «βιώσιμου» χρέους κλπ. Η κυβέρνηση, εφόσον μπορεί να συγκεντρώνει πόρους για τη μισθοδοσία ΔΥ-συνταξιούχων και τις άμεσες ανάγκες, δεν θα έχει λόγο να βιαστεί, αφού θα ενισχύεται το φιλολαϊκό της προφίλ («εμείς δεν κόβουμε τα λεφτά του κόσμου») και η συνολική πολιτική της θέση (καθώς η φιλευρωπαϊκή αντιπολίτευση δεν θα μπορεί σε κανένα σημείο, ιδιαίτερα καθώς θα αυξάνονται τα αιτούμενα των δανειστών, να πει «υπογράψτε επιτέλους, καταστρεφόμαστε»).
 
Top