Ελλάδα 2015

nickel

Administrator
Staff member
Αυτά τα μέτρα που αναφέρει ο κ. Στρατούλης για τη σίτιση, τη στέγαση και την ηλεκτροδότηση των φτωχών θα έπρεπε να είναι πανευρωπαϊκή πολιτική και τα σχετικά κονδύλια να διασφαλίζονται πριν από οτιδήποτε άλλο, ακόμα κι από την παιδεία και την περίθαλψη. Να τη βράσω την Ευρώπη και την όποια Ευρώπη αν δεν μπορεί να φροντίσει τους φτωχούς της. Αν ωστόσο δεν προβλέπεται να έρθουν από την ΕΕ τα σχετικά κονδύλια, να μην τα ζητήσει ο υπουργός με ισοδύναμο τα λεφτά που ΘΑ εισπράξουν από τους φοροφυγάδες. Να τα βρουν με άλλα ισοδύναμα από τα λεφτά που υπάρχουν, έτσι όπως αρέσει στους δανειστές. Και για να λαϊκίσω αφόρητα, ας μοιράσουν τα σάντουιτς των ΔΕΗτζήδων για αρχή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτό με τα νοσοκομεία δεν το κατάλαβα γιατί ένας γνωστός μου φιλοκυβερνητικός πήγε να μου τα εξηγήσει χτες και με μπέρδεψε χειρότερα. Μου έλεγε ότι τα νοσοκομεία έχουν λεφτά, στις τράπεζες, κι ότι με το να κόψει τις περικοπές αναγκάζει τα νοσοκομεία να χρησιμοποιήσουν αυτά τα λεφτά.
Σήμερα άκουγα στο Βήμα FM τον Υπουργό Υγείας που μιλούσε ακριβώς γι' αυτό. Κατ' αρχάς, ήταν πολύ τσαντισμένος με το δημοσιογράφο (το Χιώτη, αν δεν απατώμαι) που τόλμησε ο αναιδέστατος και του ζήτησε λογαριασμό για το πού πάνε τα λεφτά του δημοσίου και τι γίνεται με τα αποθεματικά των νοσοκομείων. Μετά, όταν ο δημοσιογράφος τον ρώτησε τι γίνεται με τα αποθεματικά, έγινε περίπου αυτός ο διάλογος:

-Δηλαδή είχαν τα νοσοκομεία χρήματα τόσον καιρό και δεν τα χρησιμοποιούσαν;
-Ναι.
-Ναι, αλλά ξέρουμε όλοι ότι υπάρχουν νοσοκομεία που δεν έχουν χρήματα και αντιμετωπίζουν προβλήματα.
-Ποια, ξέρετε εσείς ένα;
-Μα εγώ είμαι δημοσιογράφος, δεν είμαι ο προϊστάμενός τους, εσείς που είστε να μας πείτε αν είναι αλήθεια.
-Όχι, να μου πείτε εσείς (σημείωση, αυτό το είπε ο υπουργός στο δημοσιογράφο)
-Α, το ΚΑΤ, ας πούμε.
-Μα τι λέτε, το ΚΑΤ δεν έχει πρόβλημα, να πάρετε τώρα το διευθυντή του να τον ρωτήσετε.

Και τα λοιπά, και τα λοιπά. Κοινώς, εγώ κατάλαβα ότι προσπαθούσε να μπουρδουκλώσει το ζήτημα για να αποφύγει τις περισσότερες ερωτήσεις, έδωσαν μετά ραντεβού για άλλη μέρα και έμεινε εκεί το θέμα. Αλλά τώρα θα ρωτήσω κάτι:

Αν είχε βγει ο Μπουμπούκος πριν 4 μήνες και είχε ανακοινώσει 51% περικοπές στους προϋπολογισμούς των νοσοκομείων, τι ακριβώς θα είχε κάνει η νυν κυβέρνηση και τότε αντιπολίτευση;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έστω :) (Τον ξέχασα αυτόν τον υπερπετυχημένο ανασχηματισμό που έφερε στην τότε κυβέρνηση το Μάκη το Γιακουμάτο)
 
Αν είχε βγει ο Μπουμπούκος πριν 4 μήνες και είχε ανακοινώσει 51% περικοπές στους προϋπολογισμούς των νοσοκομείων, τι ακριβώς θα είχε κάνει η νυν κυβέρνηση και τότε αντιπολίτευση;

Θα ούρλιαζαν, φυσικά, αλλά δεν έκανε ακριβώς αυτό; Με ποιον τρόπο μείωσε τον προϋπολογισμό του υπουργείου υγείας; Ο ίδιος μάλιστα περηφανευόταν τις προάλλες ότι μείωσε τον προϋπολογισμό του υπουργείου από τα 9 στα 4 δισεκατομμύρια (δεν ξέρω βέβαια πού τα βρίσκει αυτά τα νούμερα. Πάντως όχι από τον προϋπολογισμό του κράτος. Απ' όσο θυμάμαι η μείωση ήταν της τάξης του ενός δις, ίσως και λίγο παραπάνω).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχω πολλές αντιρρήσεις σε αυτά που γράφεις, κυρίως γιατί τα θολομπερδεύεις με τους αριθμούς αλλά και επειδή χρησιμοποιείς το επιχείρημα που έχω σι-χα-θεί να ακούω αυτές τις μέρες (Γιατί, ο Σαμαράς καλύτερος ήταν;), αλλά δε θα υπερασπιστώ και τους Βορίδηδες. Εξάλλου, αυτοί είναι δεξιοί, ενίοτε και τσεκουροφόροι. Δεν είναι πρώτη φορά αριστερά.
 
Δεν είναι αυτό το επιχείρημά μου. Στόχος μου είναι να σε κάνω να υπερασπιστείς τον Άδωνη.:twit:

Σοβαρά τώρα, ποτέ το επιχείρημά μου δεν είναι "γιατί, οι άλλοι καλύτεροι είναι". Ο λόγος που το αναφέρω είναι αποκλειστικά και μόνο γιατί δεν μ' αρέσει η μονόπλευρη κριτική ούτε η κοντή μνήμη. Επειδή ρώτησες πώς θα αντιδρούσαν οι σημερινοί αν η προηγούμενη κυβέρνηση έκανε το ίδιο, αναρωτιέμαι πώς δεν θυμάσαι ότι το έκανε.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έστω ότι μιλάμε για περικοπές της ίδιας τάξης μεγέθους, και όχι ας πούμε για περικοπές διοικητικών δαπανών στο υπουργείο, όπως π.χ. κατανάλωση χαρτιού για εκτυπωτές (ορίστε, ορίστε :angry:) - το οποίο όμως δεν γνωρίζω, οπότε αν έχεις συγκριτικά νούμερα, πες. Το 51% είναι περικοπή επί των ήδη δαπανών που έχουν ήδη περικοπεί, δηλαδή έχουν ήδη συμπιεστεί πολύ προς τα κάτω τα οικονομικά των νοσοκομείων, έρχεται και ο Κουρουπλής και τους κόβει τα μισά (τα μισά!).
 
Βασικά οι περικοπές που έκανε ο Άδωνης αφορούσαν ως επί το πλείστον μισθούς. Όμως επειδή αυτό το λέω από μνήμης και επειδή δεν έχω χρόνο να δω τώρα τον αδώνειο προϋπολογισμό, το αφήνω για αργότερα. Για τις ανακοινώσεις της τωρινής κυβέρνησης κρατάω μικρό καλάθι στα πάντα. Θέλω να δω τι σκοπεύουν να κόψουν κι από πού και μετά να κρίνω. Το ποσοστό προς το παρόν δεν μου λέει τίποτα άλλο απ' το ότι απλά μού φαίνεται μεγάλο. Βέβαια ήταν δεδομένο ότι από κάπου θα κόψουν για να πετύχουν τους πλεονασματικούς στόχους που έχουν θέσει, γιατί κανείς δεν πιστεύει ότι θα τα βγάλουν από την πάταξη της φοροδιαφυγής ή της φοροαποφυγής. Δεν ξέρω τι περικοπές σκόπευε να κάνει η κυβέρνηση Σαμαρά, αντιστοίχως, αλλά μάλλον θα ήταν συνολικά μεγαλύτερες (δεν εννοώ συγκεκριμένα στην υγεία, εννοώ στο σύνολο του προϋπολογισμού).
 

SBE

¥
ΟΚ, μετά διάβασα αυτό και κατάλαβα τί εννοεί ο Δρ περί δεητζίδικου συνδικαλισμού.
Ώστε δηλαδή, 150 ευρώ το μήνα δωράκι για φαγητό. Να υποθέσω ότι θα δίνεται και στους εργαζόμενους στις μονάδες που η ΔΕΗ παρέχει επιδοτούμενο εστιατόριο για το προσωπικό; Όπως π.χ. στην ακριτική ΔΕΗ οδού Πειραιώς που είχα κάνει κάποτε την πρακτική μου;
Ένας συμφοιτητής μου που εργάζεται στη ΔΕΗ, επιτέλους, ο άνθρωπος θα καταφέρει να πάρει μια οικονομική ανάσα. Από 90Κ που είχε δηλώσει στην εφορία το '10 είχε πέσει στα 45Κ καθαρά και όπως και να το κάνουμε ένα σάντουιτς και μια κοκα κόλα που θα τα πηγαίνει στο σπίτι και θα τρώει όλη η οικογένεια για να μην πεθάνουν από την πείνα...
 
Εγώ, αν θέλει το κράτος να μου κάνει μια ανάλογη ψωροεξυπηρέτηση, αρκούμαι και στον καφέ. Δεν θέλω σάντουιτς.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έκτακτη επιχορήγηση των νοσοκομείων του ΕΣΥ όλης της χώρας από τον κρατικό προϋπολογισμό, καθώς οι προϋπολογισμοί των ιδρυμάτων για το 2014 έχουν εξαντληθεί, ζητεί την Κυριακή 9 Νοεμβρίου με γραπτή δήλωσή του από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας και την κυβέρνηση ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας (ΟΕΝΓΕ) Δημήτρης Βαρνάβας.



Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης Βαρνάβας αναφέρει τα εξής στην γραπτή δήλωσή του:



"Οι προϋπολογισμοί των Νοσοκομείων έχουν μηδενίσει προ πολλού. Χειρουργικές και Ορθοπεδικές κλινικές στερούνται κοινά παυσίπονα, Παθολογικές Κλινικές δεν διαθέτουν αντιβιοτικά, ενώ το υγειονομικό υλικό είναι πλέον ανύπαρκτο. Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας, εάν αντιλαμβάνονταν έστω και στοιχειωδώς την τραγικότητα της κατάστασης, όφειλε να απαιτήσει άμεσα και επιτακτικά την πρόσθετη χρηματοδότηση των Νοσοκομείων από τον προϋπολογισμό του κράτους. Κι όμως, πράττει το εντελώς αντίθετο. Ο κ. Βορίδης με δηλώσεις του διαμηνύει πως την επόμενη χρονιά θα περικόψει άλλα 160 εκατ. ευρώ από τις λειτουργικές δαπάνες των Νοσοκομείων. Πρόκειται για προμελετημένο στραγγαλισμό της δημόσιας περίθαλψης.

Διερωτόμαστε:

-Η περίφημη κάλυψη των 3 εκατ. ανασφάλιστων που διατυμπανίζει η κυβέρνηση, θα γίνει άραγε απ΄ αυτούς τους σφαγιασμένους προϋπολογισμούς;

-Οι 4000 προσλήψεις γιατρών που μηρυκάζει σε κάθε εμφάνισή του ο κ. Γρηγοράκος θα γίνουν χωρίς εγγραφή στον κρατικό προϋπολογισμό;

-Οι εφημερίες των Νοσοκομείων που έχουν ολοσχερώς καταρρεύσει θα πραγματοποιηθούν με εθελοντισμό των γιατρών;

Γιατροί και ασθενείς έχουμε πλέον ξεπεράσει κάθε όριο ανοχής στην καταστροφική πολιτική της κυβέρνησης".

https://left.gr/news/d-varnavas-oenge-epitaktiki-i-prostheti-hrimatodotisi-ton-nosokomeion
 

nickel

Administrator
Staff member
Ήταν πολύ καλός ο Γιάνης Βαρουφάκης στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου (Στον Ενικό, Star, 2-3/3/2015), έστω κι αν ο οικοδεσπότης απέφυγε τις πολύ σκληρές ερωτήσεις. Επικοινωνιακός, διατεθειμένος να δώσει απαντήσεις για όλα, ο Υπουργός Οικονομικών κέρδισε πολλούς πόντους και για τον ίδιο και για την κυβέρνηση. Βρείτε την αν βρείτε και το χρόνο (πάνω από μιάμιση ώρα).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν τον είδα (δεν τον αντέχω εδώ και χρόνια από τα δημόσια κείμενά του, όπου έχει στηρίξει τα πάντα και τα αντίθετά τους), αλλά τον είδαν φίλοι που μου στέλνουν διάφορα επιλεγμένα στιγμιότυπα, όπως το επόμενο (που υποθέτω ότι θα του πρόσφερε πολλούς πόντους στο παιχνίδι «εγώ τουρίστας είμαι»):

 
Τα πάντα και τα αντίθετά τους; Εγώ που επίσης τον παρακολουθώ χρόνια δεν έχω σχηματίσει τέτοια εικόνα. Τουναντίον, είναι και πολύ συγκεκριμένα αυτά που λέει και πολύ σταθερά. Θα ήθελα όμως να δω ένα παράδειγμα αντίφασης, γιατί μπορεί να έχω χάσει επεισόδια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τα πάντα και τα αντίθετά τους; Εγώ που επίσης τον παρακολουθώ χρόνια δεν έχω σχηματίσει τέτοια εικόνα.
Έχει προβλέψει, ας πούμε, ότι από το ευρώ δε θα βγει η Ελλάδα αλλά η Γερμανία, επειδή αυτό τη συμφέρει περισσότερο οικονομικά. (Να χαρείς, μην την υπερασπιστείς αυτήν την άποψη - εστίασε απλώς στο ό,τι ο Βαρουφάκης είχε προβλέψει ότι θα γίνει).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γιατί, η επιμονή του για «χρεοκοπία εντός του ευρώ» που οδηγεί σε αχαρτογράφητα νερά και παραγνωρίζει ότι οι υπόλοιποι παίκτες μπορούν (όπως έχουν κάνει πολλές φορές ως τώρα στη διάρκεια της κρίσης) να βγάζουν κάθε λογής μπαλαντέρ από τις τσέπες τους για να οδηγούν τα πράγματα εκεί που προτιμούν; Η επιμονή του να αντιμετωπίζει την τρέχουσα κατάσταση ως παιχνίδι με σταθερούς όρους όπου μπορεί να βγει νικητής ενώ οι όροι δεν είναι (και δεν πρέπει να είναι) σταθεροί -- αλλά να μεταβάλλονται με συναίνεση, την οποία δεν δείχνει να επιδιώκει;
 
Άλλο οι οικονομικές απόψεις κι άλλο οι προβλέψεις. Οι οικονομικές προβλέψεις, όπως έχω ξαναπεί, είναι σαν τις σεισμολογικές.
 
Top