Ελλάδα 2015

SBE

¥
Πφ, Σαλαμίνα, μπας κλας. Εμείς αγαπητέ έχουμε κτήματα σε χωριό που προ κρίσεως πουλιόντουσαν μισό εκατομμύριο το στρέμμα (και οι εξοχικές βίλλες πουλιούνται ακόμα ένα δυο εκατομμύρια). Σιγά μη καταδεχτούμε να αφήσουμε όλα αυτά.

Τέσπα, στο πνεύμα της ημέρας, ένα αρθράκι για το τί είδαμε σήμερα. Το καλύτερο:
The Eurogroup gets to have a quiet weekend. Greece gets to work really hard on a set of measures that the troika institutions must approve by Monday evening.

Ορίστε, αυτοί οι κακοί Ευρωπαίοι ζωή και κότα κι εμείς με τη λαγάνα στο στόμα θα τρέχουμε πάλι.

ΥΓ Σήμερα στο μπιμπισί είχαν καλεσμένη την spokesperson of Syriza in London, η οποία μάλλον εμφανιζόταν για πρώτη φορά στην τηλεόραση γιατί δεν είχε στασιό. Όσο μίλαγε κουνιόταν δεξιά κι αριστερά κι έκανε και τα χέρια της στον αέρα και έτσι αντί να προσέχω τί λέει προσπαθούσα να ξεζαλιστώ. Οπότε την έψαξα στο ιντερνέτιο και είδα ότι είναι κι αυτή απόφοιτος του Έσσεξ. Μεγάλο σουξέ το Έσσεξ με την κυβέρνηση. Κατέληξα ότι αδίκως οι γνωστοί μου κι εγώ φάγαμε τα νιάτα μας κάνοντας διδακτορικά σε παρακατιανά αγγλικά πανεπιστήμια (Imperial, UCL, KCL, LSE, Καίμπριτζ, Οξφόρδη κλπ). Στο Έσσεξ έπρεπε να'χουμε πάει να μας βλέπουν κι οι γονείς μας στο γυαλί να μας καμαρώνουν.
 
Αφελής απορία:

Δηλαδή κρίθηκε ότι ο Προκόπης Παυλόπουλος θα είναι καλύτερος πρόεδρος της δημοκρατίας από τον Σταύρο Δήμα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αφελής απορία:

Δηλαδή κρίθηκε ότι ο Προκόπης Παυλόπουλος θα είναι καλύτερος πρόεδρος της δημοκρατίας από τον Σταύρο Δήμα;
Ε, βέβαια. Αν η πρώην συγκυβέρνηση είχε σκεφτεί να προτείνει τον Παυλόπουλο, θα είχαμε αποφύγει τις εκλογές. :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Από την άλλη, δεν πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να σηκώσει η κυβέρνηση τα χέρια ψηλά και να υπαναχωρήσει σε όλες της τις θέσεις.

Εγώ μπορεί να μην το πίστευα, αλλά ευτυχώς έκανα λάθος. Έτσι φαίνεται πήραμε λίγους μήνες διορία για να φτιαχτεί (καινούργιο) πρόγραμμα με πολλά (και, ελπίζουμε, καλά) ισοδύναμα.

Είναι νωρίς για να προβλέψουμε ακόμα και τι θα γίνει από τη Δευτέρα, αλλά από τη στιγμή που αρχίσαμε να βγάζουμε από τη μέση τα ταμπού και τα τοτέμ που εμπόδιζαν την ορατότητα, πιθανότατα θα γίνεται πιο ξεκάθαρα ο διάλογος. Είναι πολύ νωρίς και για απολογισμό, να δούμε π.χ. πόσο μας έχει στοιχίσει ως τώρα αυτό το ταξίδι στο ρεαλισμό. Στα κέρδη θα είναι αν μάθουμε ότι κερδίζεις χρόνο (και όχι μόνο) αν διαπραγματεύεσαι πατώντας στο έδαφος και όχι στα σύννεφα.
 

SBE

¥
Έτσι φαίνεται πήραμε λίγους μήνες διορία για να φτιαχτεί (καινούργιο) πρόγραμμα με πολλά (και, ελπίζουμε, καλά) ισοδύναμα.

A, έτσι σερβιρίστηκε στην Ελλάδα η συμφωνία, ε;
Κι έλεγα κι εγώ, τί θετικό θα βρουν να πούνε στους ψεκασμένους συμπατριώτες. Γιατί βλέπεις από εδώ την μακρινή Εσπερία που η μόνη μου ενημέρωση είναι τα μη-ελληνικά ΜΜΕ και το κείμενο της συμφωνίας, είχα μείνει με άλλη εντύπωση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα σερβιρίσματα εδώ είναι από πολλούς μαγείρους. Αυτό που διάλεξες είναι η πιο γρήγορη και πιο ευγενική περίληψη που σκέφτηκα να κάνω.
 
Το σημαντικό κομμάτι της συμφωνίας ήταν η αναθεώρηση των απαιτήσεων σε πλεονάσματα.
 

SBE

¥
To σημαντικό κομμάτι της συμφωνίας είναι ότι τρεις βδομάδες δημόσιες σχέσεις για εσωτερική κατανάλωση έκαναν ακόμα και αυτούς που δεν ψήφισαν την τωρινή κυβέρνηση να πιστέψει ότι τα μνημονιακά παλούκια συριζοανελικής προέλευσης είναι καλύτερα από τα άλλα. Αν αυτό συνδυαστεί με μια μαζική στροφή του δημόσιου λόγου από την κλάψα που επικρατεί τα τελευταία χρόνια (που φυσικά είναι υπερβολική και ψεύτικη) σε ενθουσιασμό και εθνική περηφάνια (εξίσου υπερβολικά και ψεύτικα), θα περάσουμε στη νιρβάνα ως κράτος. Όποιος τολμάει να παραπονεθεί θα αντιμετωπίζεται ακριβώς όπως όποιος τολμούσε μέχρι τώρα να πει ότι δεν έχει παράπονο (ή ότι δεν έχουμε χούντα κλπ).

Από αυτή την άποψη δεν μπορώ παρά να εκφράσω το θαυμασμό μου για το επικοινωνιακό τμήμα του ΣΥΡΙΖΑ. Σε μια κοινωνία που αποτελείται σε γενικές γραμμές από συντηρητικούς νοικοκυραίους που ο τράχηλός τους και ζυγό υποφέρει κι απ'όλα, είναι ίσως παράδοξο το ότι ξέρουν πώς να την κάνουν ζάφτι οι εξ αριστερών.
 
Βαρουφάκης: Δεν έχω εμπιστοσύνη στους μεταφραστές. Λογικό είναι, θα προσθέσω, συνήθως οι διερμηνείς διερμηνεύουν αυτό που ακούνε.
Κατανοώ την ανάγκη του Βαρουφάκη για λεκτική ακρίβεια (αφού το παιχνίδι παίζεται σε μεγάλο βαθμό με τις λέξεις), αλλά η ατάκα του ήταν πολύ άκομψη (κι ας την είπε τάχα μου μονολογώντας). Ωστόσο, μπορεί οι διερμηνείς να διερμηνεύουν συνήθως αυτό που ακούνε, οι μεταφραστές να μεταφράζουν αυτό που διαβάζουν και οι υποτιτλιστές να υποτιτλίζουν αυτό που βλέπουν/ακούν, αλλά το νήμα της Λεξιλογίας με τις μεταφραστικές γκάφες έχει φτάσει αισίως τα 7453 ποστ...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν έχεις άδικο. Ωστόσο, για να το πω ξεκάθαρα, από χτες έχει δεχτεί μεγάλη κριτική σε διάφορα μέσα, γιατί αυτά που είπε στα αγγλικά και αυτά που είπε στα ελληνικά είχαν διαφορές.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχω μια απορία. Αυτά που είπε στα ελληνικά δεν μεταφράζονταν στα αγγλικά; Δηλαδή κάθονταν οι ξένοι δημοσιογράφοι και ρωτάγανε τους Έλληνες: "what's he sayin' now, re boys?" (Και τανάπαλιν, αλλά φυσικά οι Έλληνες όλο και κάποιο κουτσολόουερ έχουν για να κάνουν και καμιά μετάφραση αν σκουρύνουν τα πράγματα και όλο και κάτι θα πιάνανε.)
 

SBE

¥
Όλα έχουν απλές εξηγήσεις. Ο Τσόμσκι δεν ήταν που ανάπτυξε τη δεκαετία του '60 την άποψη ότι μιλάμε με έτοιμη φρασεολογία; Ε, αυτό κάνει ο Βαρουφάκης. Όσες φορές τον ακούω να μιλάει αγγλικά είναι λες και μιλάει με λέγκο. Οπότε φυσικό είναι άλλο χρώμα λέγκο στα ελληνικά, άλλο στα αγγλικά. Ο ίδιος νομίζει ότι λέει τα ίδια και στις δύο γλώσσες. :-D

Btw, εγώ δεν παρακολούθησα τη συνέντευξη τύπου του Βαρουφάκη, παρακολούθησα τη συνέντευξη τύπου των τεσσάρων και βλέπω ότι η αντίληψή μου για το τί έγινε διαφέρει από την αντίληψη αυτών που παρακολούθησαν Βαρ. Άρα ναι, μάλλον φταίνε οι μεταφραστές. Τους οποίους έχει ξανακατηγορήσει ο Βαρουφάκης ότι δεν λένε ό,τι λέει (και θα περίμενα κανένα σύλλογο διερμηνέων- μεταφραστών να έχει βγει να υπερασπιστεί τα μέλη του εδώ άλλοι σύλλογοι υπερασπίζονται μέλη τους για ψύλλου πήδημα).
Ή όπως λέει και μια αγγλική παροιμία, ο κακός μάστορας κατηγορεί τα εργαλεία του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Btw, εγώ δεν παρακολούθησα τη συνέντευξη τύπου του Βαρουφάκη, παρακολούθησα τη συνέντευξη τύπου των τεσσάρων και βλέπω ότι η αντίληψή μου για το τί έγινε διαφέρει από την αντίληψη αυτών που παρακολούθησαν Βαρ.
Δεν είσαι η μόνη...
 
Η πρώτη παράγραφος του άρθρου αυτού πράγματι είναι σπαγγετοποίηση της πραγματικότητας. Ελεύθερες εκλογές 40 χρόνια, αλλά στις τελευταίες εκλογές, δυο κόμματα που επισήμως απέκλειαν την συνεργασία, άλλαξαν γνώμη με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, πράγμα που σημαίνει ότι μερίδα των ψηφοφόρων τους που τους πίστευαν εξαπατήθηκαν. Εξαπατήθηκαν επίσης και για το γεγονός ότι όλες οι υποσχέσεις του Σαμαρά, με τα σημεία του, ακυρώθηκαν το ίδιο βράδυ της εκλογής του, όπου ούτε λίγο ούτε πολύ είπε ότι ούτε θα διαπραγματευτεί τίποτα ούτε πρόκειται να κάνει κάτι απ' αυτά που υποσχέθηκε. Και μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα, έτσι; Ακριβέστατα πράγματα.
 
Για ποιες άλλες;

Δεν καταλαβαίνω τι λες.

Δεν μιλάω βέβαια για παροχολογίες και τις σουρεαλιστικές υποσχέσεις του Σαμαρά για 150.000 νέες θέσεις, επενδύσεις που δεν ήρθαν και τα ρέστα. Μιλάω για τα 18, πολύ συγκεκριμένα, σημεία του Σαμαρά. Να θυμίσω τα σημεία και τι έγινε απ' αυτά; Όπως ας πούμε η υπόσχεση να επιστρέψουν τα επιδόματα πολυτέκνων στα επίπεδα του 2009 κι αντ' αυτού καταργήθηκαν τελείως και αντικαταστάθηκαν από ένα υπεργελοία ισχνό επίδομα τέκνων. Η αποκατάσταση των συντάξεων και η αποζημίωση των μικρομολογιούχων, επίσης ανήκουν στο ίδιο, πρώτο σημείο. Βέβαια το μεγάλο ανέκδοτο ήταν το σημείο της κατάργησης του χαρατσιού, που αντικαταστάθηκε από τον ΕΝΦΙΑ, που ήταν ακόμη μεγαλύτερος φόρος από τον προηγούμενο.

Ε, εγώ όλα αυτά τα λέω απάτη. Και ναι, ονομάζω χούντα μια κυβέρνηση που περνάει αλλαγές με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, νομοθετεί με δεκάδες τροπολογίες, διαγράφει βουλευτές γιατί δεν ψήφισαν αυτό που τους είπαν. Δεν είναι δημοκρατική μια κυβέρνηση που όλοι οι βουλευτές του εκλεγμένου κόμματος έχουν ή τους επιβάλλεται να έχουν μια άποψη, να ψηφίζουν τα ίδια. Γιατί έτσι δεν έχεις 151 βουλευτές, έχεις έναν.

Εξίσου απάτη είναι βέβαια να βγαίνεις με το σλόγκαν "λεφτά υπάρχουν" και τρεις μήνες μετά να λες ότι χρεοκοπήσαμε και άρα πάμε να δανειστούμε άλλα τόσα όσα χρωστάμε, για να ξεχρεώσουμε τα προηγούμενα μην ξεχρεώσουμε ποτέ.
 
Top