Εκλογές ή μπάνιο;

curry

New member
Αμβρόσιε, εννοείται ότι αντιλήφθηκα τι έγραψες, γι'αυτό και η τοποθέτησή μου αφορά το ζήτημα καθ' αυτό, όπως το έθεσες - σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε σένα.

Έξω από το χορό δεν ξέρω αν είμαι... ως κάτοικος αυτής της πόλης και μάλιστα του κέντρου της, (στη γειτονιά μου μένει επίσης πληθώρα μεταναστών, μόνο την ουρά να δεις στο καρτοτηλέφωνο ή τις αντροπαρέες που σχηματίζονται κάθε βράδυ γύρω από το περίπτερο), εντάξει, μπορεί να μην σέρνω το χορό αλλά βαράω τις γυροβολιές μου μια στο τόσο. Όμως, δεν είναι μόνο ο Άγιος Παντελεήμονας, είναι, π.χ. και η φρίκη της Σοφοκλέους: αλλά εκεί δεν είδα κανέναν Χρυσαυγίτη να περιπολεί, μάλλον θα φοβούνται τα σκουρόχρωμα παλικάρια με τις μασέτες (ενδεχομένως και το βουντού...).

Ως προς το θέμα Τσε Γκεβάρα: από το να γίνεις επαναστάτης και να βγεις στους δρόμους ως άλλος Τσε μέχρι το να ψηφίζεις φασίστες ελλείψει καλύτερης λύσης (υπάρχει πιο φτηνή δικαιολογία; Σε μέγεθος βλακείας ξεπερνά και την αποχή της παραλίας) υπάρχει τεράστια απόσταση και πληθώρα θέσεων που μπορεί να λάβει κανείς για να διεκδικήσει τα δικαιώματά του. Το να μην αφήνεις ανεγκέφαλους νοσταλγούς σκοτεινών εποχών (και κατ' εξακολούθηση δολοφόνων) να φρουρούν (άκουσον-άκουσον!!!) την παιδική χαρά της γειτονιάς σου ή το να μην επικροτείς με την ψήφο σου κόμματα τα οποία φλερτάρουν επικινδύνως με τον φασισμό, δεν σε κάνει Τσε Γκεβάρα - μα σε καμία περίπτωση όμως. Σημαίνει απλώς ότι κουβαλάς μια στάλα μυαλό μέσα στο κεφάλι σου. Το γεγονός ότι μαστιζόμαστε από ανίκανους που λυμαίνονται την εξουσία, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ τη στροφή σε κόμματα και στοιχεία τα οποία ΑΙΜΑΤΟΚΥΛΗΣΑΝ όχι μόνο τη χώρα μας αλλά και τον κόσμο ολόκληρο.

Όταν είπα ότι όσοι ψηφίζουν ΛΑΟΣ βάζουν τα χεράκια τους και βγάζουν τα ματάκια τους, τι εννοούσα;
Στην καλύτερη περίπτωση, το ΛΑΟΣ θα στηρίξει τη ΝΔ για σχηματισμό κυβέρνησης και θα ξεχάσει όσα έλεγε προεκλογικά - εξάλλου στο ίδιο καζάνι βράζουν. Κοινώς, το πρόβλημα του Αγίου Παντελεήμονα δεν θα λυθεί ούτε με φασιστικό τρόπο. Τι μένει μετά στους "αγανακτισμένους πολίτες"; Να πάρουν τα όπλα και το παίξουν Κου-Κλουξ-Κλαν;

Στη χειρότερη περίπτωση, αφού πρώτα χάσουν τις έτσι κι αλλιώς αναιμικές ελευθερίες τους οι λαθρομετανάστες, θα έρθει η σειρά μας (ομοφυλόφιλοι, στρέιτ, δημοκράτες, γυναίκες, άντρες, όλοι μπορούν να γίνουν από τη μια στιγμή στην άλλη μειονότητες). Έχει σημασία αν θα γίνει αύριο ή σε 10 χρόνια αυτό; Τρέμω στη σκέψη των γηρατειών που θα έρθουν - γιατί τότε δεν θα μπορώ να υπερασπιστώ ούτε τον εαυτό μου. Τι κόσμο μας ετοιμάζουν; Και γιατί τους λέμε μπράβο ρε γαμώτο; Τα ζώα τουλάχιστον κοιτούν την αυτοσυντήρηση και την επιβίωσή τους - εμείς;
Ας μην ξεχνάμε ότι ενώ στα πρώτα του βήματα ο Χίτλερ είχε δώσει δείγματα γραφής, στην Ευρώπη όλοι κοίταγαν αλλού. Θέλουμε πραγματικά να δούμε το ίδιο έργο;
 
ΟΚ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να έχουμε την απαίτηση απ'όλο τον κόσμο να σκέφτεται. Τα πράγματα είναι απλά. Ο απλός, λαϊκός κόσμος αναγκαστικά θα πιστέψει και θα ψηφίσει αυτόν που του λέει ότι θα του λύσει το πρόβλημά του και θα γεμίσει το στομάχι του. Καλώς ή κακώς. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Αλλού πρέπει να κοιτάξουμε.

Τώρα, όσον αφορά τα άλλα. Δυστυχώς, υπάρχει σε παγκόσμιο επίπεδο μια στροφή προς τα άκρα. Άσπρο-Μαύρο. Σε λίγα χρόνια, γκρίζο άραγε θα έχει μείνει;
 

curry

New member
Κατανοώ απολύτως αυτό που λες και ως έναν βαθμό, με βρίσκεις σύμφωνη, όταν μιλάμε όμως για πιο ελαφρά ζητήματα. Αλλά για τέτοια θέματα, προσωπικά, απαιτώ από τον κόσμο να σκέφτεται - μυαλό (εγκέφαλο) έχει, όχι; Φυσικά, πάνω από όλα απαιτώ να του δίνεται η ευκαιρία να μάθει να χρησιμοποιεί το μυαλό του, ώστε να μην γίνεται έρμαιο - ξέρω ότι ζητάω πολλά.

Αλλά όσοι μπορούμε και σκεφτόμαστε, ας μην δίνουμε δικαιολογίες στις, επιεικώς ατυχείς, αποφάσεις και κρίσεις όσων πιστεύουμε ότι δεν σκέφτονται. Δεν είναι κανένας μωρό και κάποτε, και οι μη σκεπτόμενοι, πρέπει να καταλάβουν (με όποιον τρόπο μπορούν) πέντε πράγματα για τον τρόπο που οι ίδιοι διαμορφώνουν την κοινωνία που ζουν - με δυο λόγια, νισάφι. Είναι κοινωνικό χρέος των σκεπτόμενων να τους ανοίγουν τα μάτια και όχι να λένε "έλα μωρέ, δικαιολογείται, χαζός είναι". Όταν λόγω βλακείας, έστω, επαναφέρεις ζητήματα φασισμού στην κοινωνία, δεν δικαιολογείσαι - ξέρουμε κανέναν που να δικαιολογεί τους Γερμανούς της εποχής του Χίτλερ; Όχι μόνο δεν απαλλάχτηκαν λόγω ... βλακείας, αλλά χτυπήθηκαν ανελέητα, με εκδικητική λύσσα που ξεπέρασε κάθε όριο και για κερασάκι στην τούρτα, έφαγαν κι ένα ωραιότατο τείχος - και όχι μόνο...
 
Είναι κοινωνικό χρέος των σκεπτόμενων να τους ανοίγουν τα μάτια και όχι να λένε "έλα μωρέ, δικαιολογείται, χαζός είναι".

Εγώ δεν λέω ότι δικαιολογείται. Εγώ λέω ότι έτσι είναι. Και δεν πιστεύω ότι αυτό μπορεί να αλλάξει εύκολα. Δηλ. τι να κάνω; Να βγω έξω και να του ανοίξω τα μάτια με το ζόρι (αν υποθέσουμε ότι εγώ βλέπω καθαρά; ) Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει. Η εκπαίδευση του ανθρώπου φτάνει ως ένα σημείο, μέχρι το σημείο που λειτουργεί η λογική. Όταν όμως, αρχίσουν και απειλούνται τα ζωικά ένστικτα (ή μήπως τα εγωιστικά γονίδια), τότε η λογική -πολλές φορές- πάει περίπατο.

Όταν λόγω βλακείας, έστω, επαναφέρεις ζητήματα φασισμού στην κοινωνία, δεν δικαιολογείσαι - ξέρουμε κανέναν που να δικαιολογεί τους Γερμανούς της εποχής του Χίτλερ; Όχι μόνο δεν απαλλάχτηκαν λόγω ... βλακείας, αλλά χτυπήθηκαν ανελέητα, με εκδικητική λύσσα που ξεπέρασε κάθε όριο και για κερασάκι στην τούρτα, έφαγαν κι ένα ωραιότατο τείχος - και όχι μόνο...

Πιστεύω ότι τους Γερμανούς της εποχής του Χίτλερ, τους έχουν δαιμονοποιήσει τα μήντια. Και πάλι, δεν ξέρουμε αν ήμασταν εκεί, τι θα κάναμε και ποιες ήταν οι δυνάμεις εκείνες που οδήγησαν τον κόσμο όλο σε αυτά τα απίστευτα πράγματα. Τώρα θυμήθηκα το The Reader και δυο στίχους του Σαίξπηρ (ή έπρεπε να πω Σέηκσπη(α)ρ). :D

All the world's a stage,
And all the men and women merely players:
 

curry

New member
Μα τι σχέση έχουν τα σύγχρονα media με τα γεγονότα εκείνης της εποχής; Η πέρα από κάθε λογική ισοπέδωση της Δρέσδης και οι φρικαλεότητες των Σοβιετικών (και των δυτικών) είναι δαιμονοποίηση των media; Το τείχος του Βερολίνου και το μοίρασμα της Γερμανίας;
Το παράδειγμα με τη χιτλερική Γερμανία, όμως, το φέρνω μόνο για να πω το εξής: όσοι θεωρούν ότι η λύση είναι το Άουσβιτς, να θυμούνται ότι σύντομα ακολούθησε η Δρέσδη...

Φυσικά και δεν μπορούμε να αναγκάσουμε κάποιον να κάνει κάτι. Μπορούμε όμως να του μιλήσουμε και να δοκιμάσουμε να του δείξουμε ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις και διέξοδοι. Αυτό νομίζω ότι προστάζει η λογική. Κι όσο για την απώλεια της λογικής, άμα δεις έναν άνθρωπο έτοιμο να πηδήξει, δεν θα προσπαθήσεις να τον αποτρέψεις, να του πεις ότι η ζωή είναι ωραία, ακόμα κι αν είσαι βέβαιος ότι αυτό δεν θα αλλάξει την απόφασή του; Κάπως έτσι το βλέπω.
Δυστυχώς, πρέπει να παραδώσω κομμάτι οπότε η συμμετοχή μου στη συζήτηση σταματά κάπου εδώ, προς το παρόν.
 
Μα τι σχέση έχουν τα σύγχρονα media με τα γεγονότα εκείνης της εποχής; Η πέρα από κάθε λογική ισοπέδωση της Δρέσδης και οι φρικαλεότητες των Σοβιετικών (και των δυτικών) είναι δαιμονοποίηση των media; Το τείχος του Βερολίνου και το μοίρασμα της Γερμανίας;
Το παράδειγμα με τη χιτλερική Γερμανία, όμως, το φέρνω μόνο για να πω το εξής: όσοι θεωρούν ότι η λύση είναι το Άουσβιτς, να θυμούνται ότι σύντομα ακολούθησε η Δρέσδη...

Φυσικά, δεν είμασταν εκεί, οπότε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε. Η εικόνα που έχουμε για το τι έγινε τότε είναι κατασκευασμένη από τα μήντια στο μεγαλύτερο βαθμό. Εγώ όμως δεν αναφέρθηκα σ' αυτό. Αναφέρθηκα στις δυνάμεις που υποκίνησαν τους ανθρώπους εκείνης της εποχής να φερθούν έτσι. Οπότε, ας μην τα μπλέκουμε.

Φυσικά και δεν μπορούμε να αναγκάσουμε κάποιον να κάνει κάτι. Μπορούμε όμως να του μιλήσουμε και να δοκιμάσουμε να του δείξουμε ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις και διέξοδοι. Αυτό νομίζω ότι προστάζει η λογική. Κι όσο για την απώλεια της λογικής, άμα δεις έναν άνθρωπο έτοιμο να πηδήξει, δεν θα προσπαθήσεις να τον αποτρέψεις, να του πεις ότι η ζωή είναι ωραία, ακόμα κι αν είσαι βέβαιος ότι αυτό δεν θα αλλάξει την απόφασή του; Κάπως έτσι το βλέπω.

Αν θέλεις να δοκιμάσεις να αλλάξεις τα μυαλά αυτών που ψηφίζουν ακροδεξιά κόμματα, καλή τύχη σου εύχομαι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν συμφωνώ με όλα αυτά που γράφει σήμερα ο Χάρης, δεν το έχω αποφασίσει, δεν είναι εύκολα αυτά τα πράγματα, αξίζει να τα συζητήσουμε. Ας δούμε όμως πώς από το εξειδικευμένο («όμως φοβούμαι ότι βασικός, υπόρρητος λόγος είναι η εκ του πλαγίου έκφραση απόψεων και ιδεολογίας των ίδιων των τηλεδημοσιογράφων, σίγουρα των περισσότερων από αυτούς») περνάει στο γενικό, το πρώτο πληθυντικό («μέσα από τα απαλλακτικά για τον κόσμο-που-τι-φταίει-αυτός και να μην τον χαρίζουμε στο ρατσιστικό μπλοκ κτλ. αποκαθαίρουμε τις δικές μας ξενοφοβικές τουλάχιστον ιδέες και στάσεις. Με άλλα λόγια, δίνουμε το λόγο στο ΛΑΟΣ, για ν’ ακουστούν έτσι δικές μας ξενοφοβικές απόψεις· κατανοούμε τους αγανακτισμένους πολίτες, για να αθωώσουμε δικές μας ξενοφοβικές ιδέες»). Μήπως έχει δίκιο όταν χρησιμοποιεί το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο;
 
Δεν ξέρω πώς ακριβώς το εννοεί ο Γ. Χάρης αυτό το πρώτο πληθυντικό του τέλους. Υποθέτω όμως πως δεν βάζει και τον εαυτό του μέσα σ' αυτό το ‘εμείς’, ούτε όσους από πολιτική στάση ή λόγω κοσμοθεωρίας γενικότερα (και όχι επειδή είναι καλύτεροι άνθρωποι) δεν είναι ξενοφοβικοί. (Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι όσοι δεν είμαστε ξενοφοβικοί δεν έχουμε και ευθύνες για την όλη κατάσταση, π.χ. όταν δεν κάνουμε κάτι για να την αποτρέψουμε). Δε νομίζω, δηλαδή, πως εννοεί ότι πρέπει ν' αρχίσουμε όλοι να ψαχνόμαστε, μπας και είμαστε (από τη φύση μας; ) ρατσιστές. Δεν ξέρω αν αυτό εννοούσες, Nickel.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν θα ήθελα να ερμηνεύσω τον Χάρη, αλλά επίσης είναι δύσκολο να τα βάλουμε στο ζύγι και να βρούμε σε ποιο βαθμό η ξενοφοβία είναι στο γονίδιο (για να πω κι εγώ το γνωστό κλισέ) και πόσο στην παιδεία μας (nature or nurture), δηλαδή πόσο σαν είδος έχουμε μάθει να φοβόμαστε το ξένο και πόσο αυτός ο φόβος, στο βαθμό που υπάρχει, ενισχύεται από τον περίγυρο (παιδεία και συνθήκες) καθώς μεγαλώνουμε. Ό,τι κι αν συμβαίνει, είναι εύστοχη η διατύπωση του Χάρη: δεν κάνει κακό να ψαχνόμαστε πότε πότε.
 
Ερώτηση κρίσεως: Το να είναι κάποιος κατά της λαθρομετανάστευσης και υπέρ της εφαρμογής και τήρησης των σχετικών νόμων συνεπάγεται ρατσισμό; Ή μήπως έχουμε μπερδέψει δυο ξεχωριστά πράγματα;

Και κάτι ακόμη. Λένε πολλοί: "δε μ' ενοχλούν οι μετανάστες, φτάνει να αφομοιώνονται στην ελληνική κοινωνία και να μην γκετοποιούνται." Όμως για να έρθει ο μετανάστης να κάτσει δίπλα σου και να γίνετε φίλοι πρέπει να το θέλεις κι εσύ, Έλληνα. Και δε φαίνεται να το θέλεις και πολύ.
 
Δεν πιστεύω ότι "έτυχε" όλο το πολιτικό σύστημα στην Ελλάδα συστηματικότατα για χρόνια να "χαρίσει" το αυτονόητο στον Καρατζαφέρη. Και πώς έγινε σήμερα "αυτονόητο" για τον Πρετεντέρη της καραμέλας του ρατσισμού και της ξενοφοβίας;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ερώτηση κρίσεως: Το να είναι κάποιος κατά της λαθρομετανάστευσης και υπέρ της εφαρμογής και τήρησης των σχετικών νόμων συνεπάγεται ρατσισμό; Ή μήπως έχουμε μπερδέψει δυο ξεχωριστά πράγματα;
Όποιος έχει δει έστω και ως τουρίστας χώρες που έχουν τεράστιο πληθυσμό μεταναστών και λαθρομεταναστών, ξέρει την απάντηση: η λαθρομετανάστευση είναι αναπόφευκτη παντού, αλλά η κατάσταση που υπάρχει αυτή τη στιγμή στο κέντρο της Αθήνας είναι δημιούργημα της τερατώδους πραγματικότητας που βιώνουμε όλοι στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια: δεν εφαρμόζονται ούτε τηρούνται οι νόμοι σε κανέναν τομέα της ζωής μας, και κυρίως στον τομέα της ασφάλειας και της τάξης, επειδή η επιβολή τους είναι εκ των πραγμάτων πιο δύσκολη. Η ψήφιση κάθε νόμου είναι απλώς η επανάληψη του συντομότερου ανέκδοτου.
  • Θυμάστε τον νέο ΚΟΚ που προέβλεπε πρόστιμο 700 ευρώ για όποιον περνάει με κόκκινο; Κάποιοι άτυχοι έφαγαν το πρόστιμο την πρώτη εβδομάδα εφαρμογής του νόμου, όλοι οι άλλοι εξακολουθούν να κάνουν αυτό που έκαναν. Και φυσικά η δικαιολογία δεν είναι ότι η Αθήνα έχει πολλή κίνηση και δημιουργεί άγχος και εκνευρισμό. Μόλις γύρισα από τη Νέα Υόρκη, όπου η κίνηση είναι κόλαση, αλλά οι πάντες κοκαλώνουν στο κόκκινο.
  • Υπάρχουν οι πεζόδρομοι ή έχουν μετατραπεί σε πάρκινγκ και καμιά φορά καρμανιόλες άτυχων πεζών, όπως η κυρία που σκοτώθηκε από μηχανάκι στον πεζόδρομο δίπλα στο Πολυτεχενείο;
  • Υπάρχουν πεζοδρόμια για πεζούς ή είναι πάρκινγκ για αυτοκίνητα και μηχανάκια;
  • Τηρούνται οι μονόδρομοι, πλην των κεντρικών; Σ' όλες τις γειτονιές, όποιος βολεύεται να κάνει μερικά μέτρα λιγότερα, πάει αντίθετα στο μονόδρομο. Κι αν του πεις τίποτα, τρως και μια χυδαία βρισιά.
 
Ερώτηση κρίσεως: Το να είναι κάποιος κατά της λαθρομετανάστευσης και υπέρ της εφαρμογής και τήρησης των σχετικών νόμων συνεπάγεται ρατσισμό; Ή μήπως έχουμε μπερδέψει δυο ξεχωριστά πράγματα;

Όχι, δε συνεπάγεται ρατσισμό. Λες όμως «το να είναι κάποιος κατά της λαθρομετανάστευσης…». Υπάρχει δηλαδή και άλλη μετανάστευση; Αυτό τον όρο δεν τον καταλαβαίνω. Ούτε και την «παράνομη μετανάστευση» καταλαβαίνω. Υπάρχει δηλαδή και νόμιμη; Πραγματικά δεν ξέρω το νόμο και διαφωτίστε με όσοι ξέρετε. Μπορεί ο Αφγανός ή ο Μπαγκλαντεσιανός να έρθει με το διαβατήριό του κυριλέ και δεν έρχεται; Γιατί πιο φτηνά θα του 'βγαινε. Και είναι δυνατόν να χαρακτηρίζουμε παράνομη τη μετανάστευση ασυνόδευτων παιδιών; (Προφανώς οι γονείς τους αφελέστατα πιστεύουν πως εμείς οι πολιτισμένοι θα τα πάρουμε και κάπως θα τα φροντίσουμε, έστω και στοιχειωδώς)

Παράνομη εμένα μου φαίνεται πως είναι η μετανάστευση γενικά, όχι η «λαθρομετανάστευση». Ας κηρύξει τότε η ΕΕ παράνομη και την πείνα, τους λιμούς και τους καταποντισμούς (και τους πολέμους που κάνει η ίδια) για να τελειώνουμε και να’χουμε και ήσυχη τη συνείδησή μας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πραγματικά δεν ξέρω αν αστειεύεσαι ή αν όντως δεν κοιμάσαι τις νύχτες επειδή σκέφτεσαι ότι στο Μπανγκλαντές, στην Αφρική ή οπουδήποτε αλλού κάποιος πεινάει ή κινδυνεύει η ζωή του. Θα ήθελα να παρατηρήσω, πάντως, ότι δεν κάνει η ΕΕ όλους τους πολέμους. Είναι γνωστό ότι και χωρίς την παρέμβαση κανενός ιμπεριαλιστή, από καταβολής κόσμου οι "φυλές" των ανθρώπων πολεμάνε για την επιβίωση του ισχυρότερου.

Όταν δημιουργείται υπερπληθυσμός κάποιου είδους σε ένα οικοσύστημα, είναι γνωστή η κατάληξή του. Βέβαια, το ανθρώπινο είδος είναι ενιαίο. Λέμε, επομένως, ότι θα πρέπει να απασχολεί τον κάτοικο της Ελλάδας των 10 εκατομμυρίων πώς θα επιβιώσουν οι κάτοικοι της χώρας των 300 εκατομμυρίων; Μπορεί να το υποστηρίζεις. Σίγουρα πάντως η λύση δεν είναι να μετακομίσουν όλοι μαζικώς στην Ελλάδα, μόνο και μόνο επειδή έτυχε να είναι η πρώτη χώρα στην οποία αδειάζουν οι Τούρκοι δουλέμποροι την πραμάτεια τους.

Όσο για την κατάσταση "ασυνόδευτα παιδιά", έχω να παρατηρήσω ότι μάλλον αυτοί που το κάνουν δεν υπολογίζουν τη ζωή των παιδιών τους. Ίσως έχουν τόσο πολλά που πρέπει να διώξουν μερικά και να τ' αφήσουν να τα βγάλουν πέρα μόνα τους. Αποκλείεται να έστελναν ασυνόδευτο το παιδί τους σ' αυτές τις συνθήκες, αν είχαν μόνο ένα ή δύο. Ο υπερπληθυσμός που λέγαμε.

Ωραίο ευφυολόγημα η ερώτηση "υπάρχει νόμιμη μετανάστευση;" Αλλά υπάρχει. Πας στο προξενείο μιας χώρας και ζητάς βίζα για να σου επιτρέψουν να πας. Κι αν δεν σου δώσουν τη βίζα, δεν πας. Και, τέλος πάντων, και στην Αμερική έχει λαθρομετανάστες, αλλά εκεί υπάρχουν οι υποδομές ώστε να μη βρεθούν άστεγοι στην Ομόνοια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια απορία σε σχέση με τους ορισμούς: αν έρθουν μερικές χιλιάδες Εγγλέζοι χουλιγκάνοι και κάνουν κατάληψη στο Σύνταγμα και είναι κάθε βράδυ η πλατεία γεμάτη μεθύστακες και εμετούς και η αστυνομία δεν κάνει τίποτα και μαζευτούν μια παρέα Βαλκάνιοι και τους κάνουν του αλατιού και τα μαζέψουν οι χουλιγκάνοι και πάνε σπίτι τους, οι Βαλκάνιοι θα θεωρούνται ρατσιστές; Το πρόβλημα είναι η φυλή; Το χρώμα; Η θρησκεία; Ή κάτι άλλο; Να το λύσει η Χρυσή Αυγή; Ο Καρατζαφέρης; Το αδιόρατο μέλλον;
 

curry

New member
αν έρθουν μερικές χιλιάδες Εγγλέζοι χουλιγκάνοι και κάνουν κατάληψη στο Σύνταγμα και είναι κάθε βράδυ η πλατεία γεμάτη μεθύστακες και εμετούς και η αστυνομία δεν κάνει τίποτα

Κάβος, Φαληράκι, Μάλλια, Χερσόνησος και μερικές Κυκλάδες. Συμβαίνει τώρα!

και μαζευτούν μια παρέα Βαλκάνιοι και τους κάνουν του αλατιού και τα μαζέψουν οι χουλιγκάνοι και πάνε σπίτι τους, οι Βαλκάνιοι θα θεωρούνται ρατσιστές;

Από μένα, με τίποτα, ν'αγιάσει το χέρι τους! Αλλά αν γίνεται, να ξεκινούσαν από τους ντόπιους επιχειρηματίες, που ευθύνονται αποκλειστικά για αυτό το χάλι, προσφέροντας υπηρεσίες (χαχαχα) που μόνο αν είσαι τύφλα δέχεσαι να πληρώσεις κι από πάνω...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια και ρωτάμε για ορισμούς (νόμιμη και παράνομη μετανάστευση), εγώ θα ήθελα να κάνω κι άλλες ερωτήσεις:
Αν υποθέσουμε ότι μένεις σε ένα κτίριο --μονοκατοικία ή πολυκατοικία, δεν έχει σημασία-- με κήπο. Κάποια μέρα, κάποιοι ταλαιπωρημένοι (οι οποίοι, ας μην ξεχνάμε, με κάποιον τρόπο βρήκαν μερικές χιλιάδες δολάρια και τα πλήρωσαν στον δουλέμπορο, δεν τους έφερε κανένας με το ζόρι) κατασκηνώνουν στον κήπο σου. Ταλαίπωροι είναι, ψάχνουν κατάλυμα, δεν λέω, αλλά μπορούν να κατασκηνώσουν επ' άπειρον στον κήπο σου; Και είναι ρατσισμός να θυμώσεις κάποια στιγμή και να θέλεις να τους διώξεις; Τι σημασία θα έχει αν είναι μαύροι ή άσπροι, αν έρχονται από το Μπανγκλαντές ή από το Λονδίνο;

Αν το ελληνικό κράτος, που ούτως ή άλλως είναι ανίκανο να επιβάλει την εφαρμογή των νόμων, έχει κυριολεκτικά πελαγώσει μπροστά σ' αυτό το φαινόμενο, είναι δυνατόν, όπως λέει παραπάνω ο Νίκελ, να χαρίζουμε το αυτονόητο στον Καρατζαφέρη και να χρίζουμε οπαδούς του όποιους ζητάνε να λειτουργήσει η απλή λογική; Εγώ δεν ψηφίζω Καρατζαφέρη ούτε πρόκειται να τον ψηφίσω γι' αυτό το λόγο, αλλά δεν ξέρω τι θα κάνουν αυτοί που έχουν το πρόβλημα μέσα στην αυλή τους και διαπιστώνουν με έκπληξη ότι τα άλλα κόμματα παρίσταναν μέχρι την ημέρω των ευρωεκλογών ότι το πρόβλημα δεν υπάρχει.
 
να ξεκινούσαν από τους ντόπιους επιχειρηματίες, που ευθύνονται αποκλειστικά για αυτό το χάλι, προσφέροντας υπηρεσίες (χαχαχα) που μόνο αν είσαι τύφλα δέχεσαι να πληρώσεις κι από πάνω...
Ακριβώς! Άρα δεν έρχονται κι εντελώς απρόσκλητοι... Κάποιοι πατριώτες μας τους προσκαλούν. Και οι άλλοι, οι λαθραίοι, κι αυτοί δε νομίζω ότι αυτοπροσκλήθηκαν. Τόσα κατασκευαστικά έργα έχουμε με εργολάβους πρόθυμους να τους χρησιμοποιήσουν. Ούτε θα έσκαγαν τα δολάρια για να έρθουν αν δεν ήξεραν ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (οικοδομή, μαύρη αγορά, εμπόριο ναρκωτικών, πορνεία...) θα τα έπαιρναν πίσω διπλά.

Με άλλα λόγια, το λαθρομετανάστη πολλοί εμίσησαν, το φτηνό εργάτη ουδείς. Μήπως αυτοί που ανέβαζαν τα προεκλογικά πανό και κολλούσαν τις αφίσες των εθνικιστών ήταν όλοι Έλληνες;
 
Top