Γρίπη κοκτέιλ

SBE

¥
Πού το είπε αυτό ο Κόμης; Ο Κόμης δεν είπε τίποτα τέτοιο. Μη μου βάζετε λόγια, αγαπητή μου [τώρα είμαι τσαντισμένος].
ΟΚ, δεν το είπες, δεν κατάλαβα εγώ τι διάβαζα.
Τι είναι αυτό το 3-20-πολλά;


Και στις δύο περιπτώσεις μετέφερα απλώς τι μου ειπώθηκε. Οι υπέρ είπαν αυτά, οι κατά είπαν αυτά. Δεν είπα ότι δεν έχουν επιχειρήματα, είπα απλώς τι είπαν σε μένα. Και κανένας υπέρ δεν μίλησε περί υψηλού κινδύνου θνησιμότητας. Ούτε ρώτησα τίποτα παραπάνω, ούτε τους μεν ούτε τους δε. Να μην μπλέκεται η γιαλαντζί "δημοσιογραφική" μου αντιμετώπιση με έκφραση γνώμης.

Μα δεν υπάρχει κίνδυνος θνησιμότητας. Στην αρχή που πέθαιναν στο Μεξικό υπήρξε πανικός, αλλά τελικά μια γρίπη σαν τις άλλες είναι, που αντί να περιμένει τη σειρά της αποφάσισε να ερθεί μαζί με την κανονική ετήσια γρίπη. Κι αντί να κολλάνε όλοι, κολλάνε κυρίως νέοι (Ηρώδη ζεις, εσύ μας οδηγείς!).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σε τι αναφερονται; Περιστατικά θανατου; Γρίπης; Στατιστικά γενικότερα;
Αναφέρονται στη σχέση θετικών και αρνητικών γνωμών που πήρε από τους γιατρούς που ρώτησε: τρεις θετικές και εικοσιφεύγα αρνητικές.
 

SBE

¥
Αναφέρονται στη σχέση θετικών και αρνητικών γνωμών που πήρε από τους γιατρούς που ρώτησε: τρεις θετικές και εικοσιφεύγα αρνητικές.

OK, τώρα το έπιασα (συγγνώμη, χαζεύω το χιόνι).
Κόμη μου, δεν πάει έτσι η στατιστική. Κάνε και λίγη αξιολόγηση της αιτιολόγησης του καθενός.
 
OK, τώρα το έπιασα (συγγνώμη, χαζεύω το χιόνι).
Κόμη μου, δεν πάει έτσι η στατιστική. Κάνε και λίγη αξιολόγηση της αιτιολόγησης του καθενός.

Έκανα. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις, συγγνώμη. Και δεν έχω και χιόνι να χαζέψω.

Δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα.

Κάνε τα εμβόλιά σου εσύ, κι άσε μας εμάς τα μιάσματα να μολυνόμαστε μεταξύ μας.
 

SBE

¥
Από το διάγραμμα της Ελσας περισσότερο βλέπω να πεθαίνουμε εκτός κλίμακας το καλοκαίρι παρά το χειμώνα κι από τη σελίδα 30 του εθνικού σχεδίου πανδημίας βλέπω ότι οι ομάδες προτεραιότητας στον εμβολιασμό είναι οι συνηθισμένες. Ενώ στη σελίδα 39 λέει ποιοι έχουν προτεραιότητα στη χορήγηση φαρμάκων (οι ίδιες ομάδες πάνω κάτω).
Διαβαζω στην Καθημερινή ότι οι ευπαθείς ομάδες στην Ελλάδα είναι περίπου δυο εκατομμύρια άνθρωποι και έχουν εμβολιαστεί 300Κ. Οι υπόλοιποι προτιμούν το ρίσκο.

Υποθέτω ότι οι φίλτατοι συμφορουμιαζόμενοι που είναι κατά του εμβολίου δεν ανήκουν σε ευπαθή ομάδα, οπότε μιλάνε εκ του ασφαλούς και τρομάζουν και τη γιαγιά των 95 ετών ή τον καρδιοπαθή εκ του ασφαλούς.
 
Last edited by a moderator:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, εμένα πάντως δε με διαβάζεις προσεκτικά:
Υποθέτω ότι οι φίλτατοι συμφορουμιαζόμενοι που είναι κατά του εμβολίου δεν ανήκουν σε ευπαθή ομάδα, οπότε μιλάνε εκ του ασφαλούς κια τρομαζουν και τη γιαγια των 95 ετών ή τον καρδιοπαθή εκ του ασφαλούς.

Το συζήτησα πρόσφατα με γνωστό μου, νευρολόγο, ο οποίος είναι της άποψης ναι το εμβόλιο για τις ομάδες υψηλού κινδύνου (π.χ. καρδιοπαθείς) αλλά όχι για τον υγιή πληθυσμό. Αυτό επειδή οι παρενέργειες του εμβολίου μπορεί να είναι εξαιρετικά σοβαρές, ακόμα και αν συμβαίνουν σε ποσοστό 1 στις 100.000.
 
Υποθέτω ότι οι φίλτατοι συμφορουμιαζόμενοι που είναι κατά του εμβολίου δεν ανήκουν σε ευπαθή ομάδα, οπότε μιλάνε εκ του ασφαλούς και τρομάζουν και τη γιαγιά των 95 ετών ή τον καρδιοπαθή εκ του ασφαλούς.

Για τους υγιείς μιλάμε, φίλτατη. Η γιαγιά και των 65 ακόμα, τι παρενέργειες να βγάλει; Να μη λέμε τα αυτονόητα.
 
Ενώ η συμφορουμίτισσα SBE είναι γιατρός και είναι βέβαιη ότι ΟΛΟΙ οι άλλοι, γιατροί και μη, συνωμοτούν ομαδικά για να ξεπαστρέψουν τον μισό πλανήτη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου χωρίς να το ξέρουν, επειδή είναι αδιάγνωστο το πρόβλημα της καρδιάς τους ή κάποιο άλλο. Επίσης, δεν ξέρω πόσα από τα παχύσαρκα άτομα στη χώρα μας έχουν συνειδητοποιήσει ότι αποτελούν ομάδα υψηλού κινδύνου για να σπεύσουν να εμβολιαστούν. Εν πάση περιπτώσει, δεν ξέρω πόσο κατά του εμβολίου θα μπορούσαν να είναι οι γονείς των δύο παιδιών που πέθαναν τις προάλλες, 18 και 19 ετών, χωρίς να ανήκουν σε καμιά ομάδα υψηλού κινδύνου.
 
Με όλο τον σεβασμό στους εμβολιολάτρες:

ιδίως όσον αφορά τα παιδιά μου, όταν ρωτάω τον πρώτο παιδίατρο λέει όχι, όταν ρωτάω τον δεύτερο παιδίατρο λέει όχι, όταν ρωτάω τρίτο παιδίατρο λέει όχι, επιτρέψτε μου να βασιστώ στη γνώμη του, ιδίως όταν ο νούμερο 2 έχει σώσει το ένα μου παιδί από βέβαιο θάνατο όταν ήταν βρέφος. Τώρα, αν φοβάστε ότι με την άφρονα στάση μου θα συνεισφέρω στη διάδοση της αρρώστιας με αποτέλεσμα να κινδυνεύσετε να κολλήσετε εσείς (γιατί, όμως, αφού θα κάνετε το εμβόλιο, έτσι δεν είναι; ) τότε συγγνώμη, ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΜΕ!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το λάθος σου είναι ότι το παίρνεις προσωπικά. Ποιος είπε ότι εγώ σου λέω να εμβολιαστείς για να μην κολλήσω εγώ; Εγώ είπα μόνο, και εξακολουθώ να το λέω, ότι κανένας δεν έχει αντίρρηση ότι πρέπει να εμβολιαστούν οι ομάδες υψηλού κινδύνου, και συγχρόνως κανένας δεν έχει καμιά σιγουριά ότι ΔΕΝ ανήκει σε κάποια ομάδα υψηλού κινδύνου, μια και υπάρχουν και αδιάγνωστα νοσήματα. Αν πιστέψουμε δε και την επιστημονική ανακοίνωση που ετοιμάζεται να βγάλει το Αττικό Νοσοκομείο (δεν φαντάζομαι να είναι πρωταπριλιάτικο), υπάρχουν και άνθρωποι που κινδυνεύουν γονιδιακά από τη νέα γρίπη, γιατί έχουν προδιάθεση. Πού να ξέρουμε, λοιπόν, αν ο οποιοσδήποτε καλοπροαίρετος παιδίατρος λέγοντας τη γνώμη του εγκληματεί κατά της ζωής της οικογένειάς μας; Αν συμβεί κάτι κακό, τι θα μας πει μετά; Σόρι;
 
Πού να ξέρουμε, λοιπόν, αν ο οποιοσδήποτε καλοπροαίρετος παιδίατρος λέγοντας τη γνώμη του εγκληματεί κατά της ζωής της οικογένειάς μας; Αν συμβεί κάτι κακό, τι θα μας πει μετά; Σόρι;

Δεν έγινα σαφής: η γνώμη των δύο πρώτων ιατρών που αναφέρω ρωτήθηκε επισήμως, στο πλαίσιο της άσκησης των καθηκόντων τους και όχι με την ευκαιρία κάποιας φιλικής συζήτησης μεταξύ τύρου και αχλαδιού. Οπότε και ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Και οι δύο προσωπικά με έπεισαν με τα επιχειρήματά τους, οπότε κάθε κουβέντα περιττεύει. Από αυτή τη στιγμή κάνω ιγκνόρ το συγκεκριμένο νήμα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να μου απαντήσει κανείς.

Έντιτ! ΔΙΑΟΛΕ! Δεν μπορούμε να κάνουμε ιγκνόρ νήματα σε αυτό το φόρουμ; ΜΑΓΑΖΑΤΩΡ!!!!!!!
 

nickel

Administrator
Staff member
Έντιτ! ΔΙΑΟΛΕ! Δεν μπορούμε να κάνουμε ιγκνόρ νήματα σε αυτό το φόρουμ; ΜΑΓΑΖΑΤΩΡ!!!!!!!

Λύση της φωτιάς:
Thread Tools > Unsubscribe from this thread

Και, στη συνέχεια, απλώς το αγνοείς, κάνεις ότι δεν το βλέπεις. (Αλλά να ξέρεις, σε τρία τέρμενα θα γράψω εδώ την απάντηση που δεν είναι 42.)
 
Λύση της φωτιάς:
Thread Tools > Unsubscribe from this thread

Και, στη συνέχεια, απλώς το αγνοείς, κάνεις ότι δεν το βλέπεις. (Αλλά να ξέρεις, σε τρία τέρμενα θα γράψω εδώ την απάντηση που δεν είναι 42.)

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή
Τι να σου κάνω τώρα;;; Θα πρέπει να δοκιμάσεις τις αντοχές σου. Εμβόλιο για νήματα δεν βγάλαμε ακόμα.
 
Εν πάση περιπτώσει, δεν ξέρω πόσο κατά του εμβολίου θα μπορούσαν να είναι οι γονείς των δύο παιδιών που πέθαναν τις προάλλες, 18 και 19 ετών, χωρίς να ανήκουν σε καμιά ομάδα υψηλού κινδύνου.

Κατά δεν θα μπορούσαν να είναι. Επιτρέψτε μου απλά να πω ότι θα μπορούσε να ισχύει και το αντίθετο. Να είχαν κάνει το εμβόλιο δηλ., να είχαν γλιτώσει από τη γρίπη και μετά να είχαν παρουσιαστεί παρενέργειες κι επιπλοκές. Οπότε, πάλι στην ίδια κατάσταση θα βρισκόμασταν.

Με αυτό θέλω να πω ότι δεν υπάρχει σίγουρη και ασφαλής απάντηση και λύση για όλους. Αυτά τα πράγματα τα αποφασίζει ο καθένας για τον εαυτό του με βάση τα δεδομένα της στιγμής. Δυστυχώς.
 

SBE

¥
Το σημαντικότερο πρόβλημα για μένα είναι η συνωμοσιολογία που αναπτύχθηκε γύρω από ζήτημα αυτό, η οποία έχει επιπτώσεις σε όλους τους κλάδους της επιστήμης (global warming, anyone?) και στο πώς την αντιλαμβάνονται οι μη-επιστήμονες.

Ένα σχετικό άρθρο από το Wired
Επίσης, για όσους έχουν χρόνο να το ψάξουν, μια σελίδα με τις παρενέργειες των εμβολίων. Όχι μόνο των εμβολίων της γρίππης αλλά αυτών που κάνουμε όλοι μας μικροί ή όταν πάμε ταξίδια σε εξωτικά μέρη.
Θα δείτε ότι το αντιλυσσικό π.χ. μπορεί να προκαλέσει το ίδιο σύνδρομο με το εμβόλιο της γρίππης, ενώ το εμβόλιο της ευλογιάς μπορεί να σκοτώσει και ένας στους 86Κ παθαίνει εγκεφαλίτιδα από αυτό (τυχεροί είμαστε που εξαλείφτηκε η ευλογιά και δεν κάνουμε πλέον εμβόλιο). Του κίτρινου πυρετού, ίδια χάλια- πάει το ταξίδι στην Αφρική! Και φυσικά ΟΛΑ τα εμβόλια μπορεί να μας σκοτώσουν.

ΥΓ: Δεν απαντάω στον κόμη, κόμη μη διαβάζεις.
 
Top