Γρίπη κοκτέιλ

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να προσθέσω επίσης ότι ο συγκεκριμένος γιατρός που δουλεύει στο Ιπποκράτειο μου είπε ότι κανένας γιατρός εκεί δεν έχει κάνει το εμβόλιο.

Για τις παρενέργειες του εμβολίου της κοινής γρίππης δε μου είπε, μου είπε μόνο για του συγκεκριμένου, μία από τις οποίες ήταν σκλήρυνση κατά πλάκας και η άλλη ήταν ένα σοβαρό αναπνευστικό σύνδρομο που δε θυμάμαι το όνομά του τώρα, κάτι γαλλικό πάντως.
 
Μη μας το χαλάς Αλεξάνδρα, οι φαρμακευτικές εταιρείες είναι κακές, το λέει και το Χόλυγουντ.

Όχι καλές είναι, απλά όλοι εμείς έχουμε πάθει μαζική υστερία.

Τα πράγματα είναι απλά. Σε κάθε τέτοια επιδημία όπως και με κάθε αρρώστια, υπάρχουν κίνδυνοι. Προφανώς 100% ασφάλεια δεν μπορεί να υπάρχει, για ασθένειες μιλάμε. Από εκεί και πέρα, ο κάθε ένας θα έπρεπε να μπορεί να αποφασίζει για τον εαυτό του, ΑΦΟΥ έχει ενημερωθεί από τον γιατρό του ότι το εμβόλιο μπορεί να έχει αυτές κι αυτές τις παρενέργειες. Όχι αυτό που λένε "είναι απόλυτα ασφαλές και δεν θα πάθετε τίποτα."
 

SBE

¥
Αυτό που δεν αναφέρουν όσοι είναι κατά, είναι ότι υπάρχουν τέσσερα εμβόλια της γρίππης αυτής, τα έχουν φτιάξει διαφορετικές εταιρείες, με διαφορετικές μεθόδους και διαφορετική σύσταση. Το καθένα προτείνεται για διαφορετικές ευπαθείς ομάδες.
Ένα από τα εμβόλια, αυτό της Νοβάρτις περιεχει ουσίες που λέγεται ότι μπορεί να προκαλέσουν λύκωση, σκλήρυνση κατά πλάκας κλπ. Τα πλάγια γράμματα είναι για να τονίσω ότι δεν φταίει ο ανενεργός ιός αλλά τα πρόσθετα. Αυτά τα πρόσθετα χρησιμοποιούνται εδώ και χρόνια σε άλλα εμβόλια και είναι γνωστές οι παρενέργειές τους. Νομίζω διάβαζα κάπου ότι τα εμβόλια που εγκρίθηκαν τελικά για χρήση στις ΗΠΑ ΔΕΝ περιέχουν τίποτα τέτοιο, για λόγους ασφαλείας, παρόλο που κυκλοφορούν εμβόλια για άλλες αρρώστιες με αυτά.

Το σύνδρομο Guillain-Barre, που μάλλον αυτό είπε στην Παλάβρα ο γιατρός, μπορεί να συμβεί με κάθε εμβόλιο γρίππης και τη δεκαετία του '70 είχε αφήσει παράλυτα καμιά πεντακοσιαριά άτομα που είχαν κάνει εμβόλιο για τη γρίππη των χοίρων στις ΗΠΑ (όχι την τωρινή γρίππη των χοίρων). Από τότε κοντεύουν 40 χρόνια και ο κίνδυνος έχει μελετηθεί αρκετά και θεωρείται ρίσκο σε κάθε εμβόλιο γρίππης, αλλά πολύ σπάνιο. Επιπλέον, το πιο κοινό εμβόλιο είναι το εμβόλιο της κανονικής γρίππης με επιπλέον τον ιό της Α, και αφού είπα ότι οι παρενέργειες δεν οφείλονται στον ιό αλλά στα επιπλέον, βγάλτε μόνοι σας συμπέρασμα πόσο πιο επικίνδυνο είναι από το εμβόλιο της κοινής γρίππης. Το οποίο παρεμπιπτόντως έκανα φέτος για δεύτερη χρονιά, με την φοβερή παρενέργεια ότι με πόνεσε η ένεση και μελάνιασα λίγο, γιατί ήταν άτσαλος αυτός που την έκανε.
Όσο για το ότι δεν έχει δοκιμαστεί το εμβόλιο, να πω ότι αυτό το επιχείρημα έστεκε ίσως τον Ιούνιο που ήταν φρέσκο το εμβόλιο. Από τότε έχουν περάσει έξι μήνες και έχουν γίνει δοκιμές. Αν μη τι άλλο, δοκιμάστηκε έμπρακτα στους Αυστραλούς κατά τη διάρκεια του χειμώνα τους. Τα χιλιάδες θύματα του εμβολίου, πού τα κρύψανε;
Αν γκουγκλίσετε το ζήτημα θα δείτε ότι η μεγάλη κατακραυγή κατά του εμβολίου ήταν το καλοκαίρι κι ότι όσο περνάει ο καιρός εμφανίζονται νέες ειδήσεις υπέρ της ασφάλειας του εμβολίου. Οι γιατροί που τρομάζουν τον κόσμο έχουν συνεχή ενημέρωση ή έχουν μείνει στα περσινά;

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ξέρω είναι αν οι γιατροί και οι νοσοκόμες που λένε ότι δεν θα κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο κάνουν το κανονικό εμβόλιο κάθε χρόνο, κι αν όχι γιατί όχι.

Επίσης, κάτι άλλο που δεν συζητάμε ποτέ είναι οι παρενέργειες για οτιδήποτε ιατρικό και φοβόμαστε τον κίνδυνο όταν ακούμε ότι ένας στους 100 000 μπορεί να πάθει κάτι από το εμβόλιο αλλά δεν ξέρουμε τα αντίστοιχα νούμερα για άλλες δραστηριότητές μας.
To εμβόλιο της πολιομυελίτιδας προκαλεί πολιομυελίτιδα σε έναν στο εκατομμύριο.
Το παλιό εμβόλιο του κοκκίτη που το χρησιμοποιούν ακόμα κάποιες χώρες, λέγεται ότι προκαλούσε εγκεφαλοπάθεια σε 1 στους 200 000 (η υπόθεση είχε πάει στα δικαστήρια και έχασαν οι ασθενείς) και επιπλέον το εμβόλιο είχε ισχύ μια δεκαετία.
κλπ κλπ κλπ
 
Last edited by a moderator:
Αυτό που δεν αναφέρουν όσοι είναι κατά, είναι ότι υπάρχουν τέσσερα εμβόλια της γρίππης αυτής, τα έχουν φτιαξει διαφορετικές εταιρείες, με διαφορετικές μεθόδους και διαφορετική σύσταση. Το καθένα προτείνεται για διαφορετικές ευπαθείς ομάδες.
Ένα από τα εμβόλια, αυτό τη Νοβάρτις περιεχει ουσίες που λεγεται ότι μπορέι να προκαλέσουν λύκωση, σκλύρηνση κατά πλάκας κλπ. Τα πλάγια γράμματα έιναι για να τονίσω ότι δεν φταίει ο ανενεργός ιός αλλά τα προσθετα. Αυτά τα πρόσθετα χρησιμοποιούνται εδώ και χρονια σε άλλα εμβόλια και είναι γνωστές οι παρενεργειές τους. Νομίζω διάβαζα καπου ότι τα εμβόλια που εγκρίθηκαν τελικά για χρηση στις ΗΠΑ ΔΕΝ περιέχουν τίποτα τετοιο, για λόγους ασφαλείας, παρόλο που κυκλοφορούν εμβόλια για αλλες αρρώστιες με αυτά.

Οφείλω να αναφέρω ότι όλοι οι "κατά" μου ακριβώς σε αυτά τα πρόσθετα αναφέρονται. Χαρακτηριστική υπήρξε η άποψη της παιδιάτρου που εκτιμώ περισσότερο απ' όλους που ανέφερα, η οποία είπε ότι αν κυκλοφορούσε εδώ το αμερικάνικο εμβόλιο θα το έκανε χωρίς δεύτερη σκέψη, και μάλιστα θα το κάνει τώρα που θα πάει για ένα διάστημα στις ΗΠΑ.

(Ωπ! Ρε μπας και οι Αμερικάνοι δεν είναι τόσο κακοί; )
 
Μα φυσικά και το πρόβλημα είναι αυτά που περιέχουν τα εμβόλια. Πολλά από αυτά περιέχουν υδράργυρο, τοξικότατο βαρύ μέταλλο (δεν αποβάλλεται από το σώμα) που έχει πλημμυρίσει το περιβάλλον και που είναι υπεύθυνο για πάρα πολλά κακά (με πρώτο και καλύτερο ότι αναγκάστηκα να κόψω τον τόννο και το σολομό :p) Τέλος, τυχόν παρενέργειες δεν θα φανούν αμέσως, αλλά μετά από καιρό.
 

SBE

¥
Τέλος, τυχόν παρενέργειες δεν θα φανούν αμέσως, αλλά μετά από καιρό.

Αν πάθεις σκλήρυνση κατά πλάκας στα 25 σου, πως θα αποδείξεις ότι οφείλεται στο εμβόλιο που έκανες στα 5 σου;
Οι παρενέργειες των εμβολίων εμφανίζονται σχετικά γρήγορα, αλλιώς δε μετράνε σαν επιπτώσεις των εμβολίων.
 
Οι παρενέργειες των εμβολίων εμφανίζονται σχετικά γρήγορα, αλλιώς δε μετράνε σαν επιπτώσεις των εμβολίων.

Δεν μετράνε;;; Μα το ζήτημα δεν είναι αν μετράνε ή όχι, αλλά αν τις προκαλούνε ή όχι. Αργά ή γρήγορα, η αλήθεια θα φανεί. Αν και δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ σκέψη για να καταλάβει κανείς ότι ενέσεις με υδράργυρο είναι σούπερ τοξικές.
 

SBE

¥
η οποία είπε ότι αν κυκλοφορούσε εδώ το αμερικάνικο εμβόλιο θα το έκανε χωρίς δεύτερη σκέψη, και μάλιστα θα το κάνει τώρα που θα πάει για ένα διάστημα στις ΗΠΑ.
Ποιο απ'όλα τα αμερικάνικα εμβόλια;
Επιπλεόν, η ΕΕ έχει εγκρίνει τα ίδια με το FDA. Το περίφημο αμερικάνικο εμβόλιο το έχουμε κι εμείς.
Οι επιφυλάξεις ήταν για το εμβόλιο της Νοβάρτις, αλλα υπαρχουν κι άλλα και μπορείς να τα ζητήσεις.
Κι όσοι φοβούνται τον υδράργυρο, μπορούν να δούν ποιο εμβόλιο δεν εχει υδράργυρο και να το ζητήσουν. Τα εμβόλιο σε σπρέι δεν περιέχει παράγωγα του υδραργύρου.
Μ'αλλα λόγια υπαρχουν λύσεις για όλους, αλλα αυτό που βλέπω είναι ότι οι ίδιοι οι γιατροί προτιμούν την προχειροενημέρωση.
Το άρθρο της Βίκι αναφέρει και έρευνες και συμπτώματα και μου φάινεται γενικά καλό.
 
Δεν είναι ζήτημα προχειροενημέρωσης, αλλά εμπιστοσύνης. Ένας Θεός ξέρει πόσοι άνθρωποι έχουν πάθει νευρολογικές ασθένειες εξαιτίας των εμβολίων. Εσύ θα εμπιστεύοσουν κάτι που έχει αποδειχτεί τόσο επικίνδυνο;
 

SBE

¥
Δεν μετράνε;;; Μα το ζήτημα δεν είναι αν μετράνε ή όχι, αλλά αν τις προκαλούνε ή όχι. Αργά ή γρήγορα, η αλήθεια θα φανεί. Αν και δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ σκέψη για να καταλάβει κανείς ότι ενέσεις με υδράργυρο είναι σούπερ τοξικές.

Μα δεν πρόκειται για υδράργυρο, είναι παράγωγο του υδραργύρου και επιπλεόν δεν το έχουν όλα τα εμβόλια. ένα απλό γκούγκλισμα και ορίστε
Side effects of a normal vaccine-sized dose of thimerosal are simple allergic reactions, according to the U.S. Food and Drug Administration.
Consumers concerned about the presence of thimerosal within the swine flu vaccine should be aware that the inhaled form of the vaccine is formulated without thimerosal. In addition, single-dose vials made by some manufacturers will not contain thimerosal. Reading the patient insert for the vaccine prior to accepting a shot is the best method of determining whether the injection contains thimerosal or not.


Εγώ κάνω το κανονικό εμβόλιο της γρίππης κάθε χρόνο χωρίς να ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Έχω επίσης κάνει όλα τα εμβόλια που λένε ότι πρέπει να κάνεις και μικρός και μεγάλος.
Έχω φάει τρελές αγελάδες για χρόνια.
Ήμουνα στο Βέλγιο τότε με τις διοξίνες.
Έχω κάνει ό,τι ανθιυγεινό κυκλοφορεί εκτός από το κάπνισμα.
Μπορεί να πεθάνω αύριο, μπορεί να περάσω τη γιαγιά μου σε χρόνια και υγεία.
 
Last edited by a moderator:
Μα δνε πρόκειται για υδράργυρο, είναι παράγωγο του υδραργύρου και επιπλεόν δεν το έχουν όλα τα εμβόλια. ένα απλό γκούγκλισμα

Γκουγκλάρισμα, παρακαλώ. Εμένα το γκούγκλισμα μου θυμίζει σούβλισμα και γουρούνι στη σούβλα. :p
Μπορώ να βρω κι εγώ ένα σωρό τέτοια άρθρα που λένε το αντίθετο. Και την FDA ας μην την πιάσουμε.
 

SBE

¥
Δεν είναι ζήτημα προχειροενημέρωσης, αλλά εμπιστοσύνης. Ένας Θεός ξέρει πόσοι άνθρωποι έχουν πάθει νευρολογικές ασθένειες εξαιτίας των εμβολίων. Εσύ θα εμπιστεύοσουν κάτι που έχει αποδειχτεί τόσο επικίνδυνο;

Αυτό είναι λίγο φλου.
Το εμβόλιο της κοινής γρίππης έχει αποδειχτεί επικίνδυνο και μάλιστα πολύ επικίνδυνο;
Γιατί της τωρινής γρίππης πιο πάνω λες ότι ακόμα δεν ξερουμε.
 
Last edited by a moderator:
Κανένα εμβόλιο δεν έχει αποδειχτεί επικίνδυνο. Αλλά πολλά έχουν κατηγορηθεί. Πριν από κάποια χρόνια, είχε γίνει σάλος στην Αγγλία για το τριπλό και τον αυτισμό. Τώρα, πώς θα μπορούσε να αποδειχτεί η σύνδεση μεταξύ δύο τόσο φευγαλέων πραγμάτων, δεν είμαι γιατρός και δεν το γνωρίζω. Αλλά αν μη τι άλλο, θα μπορούσε να υπάρχει η σχετική ενημέρωση, όπως όταν αγοράζεις ένα κουτάκι ασπιρίνες και μέσα υπάρχει φυλλαδιάκι με τις ποικίλες πιθανές παρενέργειες.
 
Φορ δη ρέκορντ, να πω ότι ανήκω στην κατηγορία εκείνων που λατρεύουν την ιατρική επιστήμη και τα θαύματά της και τους δείχνουν σχεδόν τυφλή εμπιστοσύνη. Τα ωραία φαρμακάκια είναι για να τα παίρνουμε και να μην υποφέρουμε, και άσε τις εναλλακτικές θεραπείες στους εναλλακτικούς.

Οφείλω να ομολογήσω ότι αν η αναλογία υπέρ-κατά ήταν μοιρασμένη ή ακόμα και λίγο υπέρ των κατά θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αυτό το 3-εικοσιπολλά, όμως, με έχει βάλει σε σκέψεις. Μα όλοι βαριούνται να ενημερωθούν; Όλοι είναι συνωμοσιολόγοι; Και οι υπέρ να κάνουν λόγο μόνο για τη μη κατάρρευση του κράτους λόγω μαζικής νόσησης;

Σχωράτε με, αλλά άνθρωπος είμαι, το σκέφτομαι.
 

SBE

¥
Αλλά αν μη τι άλλο, θα μπορούσε να υπάρχει η σχετική ενημέρωση, όπως όταν αγοράζεις ένα κουτάκι ασπιρίνες και μέσα υπάρχει φυλλαδιάκι με τις ποικίλες πιθανές παρενέργειες.

Τα εμβόλια έχουν σχετικό φυλλαδιάκι, όπως όλα τα φάρμακα. Τον Οκτώβριο που έκανα το εμβόλιο της γρίππης, αυτός που μου το έκανε πριν το κάνει μου είπε τις πιθανές παρενέργειες, μου έδωσε το φυλλαδιάκι να το διαβάσω και με έβαλε να υπογράψω ότι το διαβασα.
 
Last edited by a moderator:
Τα εμβόλια έχουν σχετικό φυλλαδιάκι, όπως όλα τα φάρμακα. Τον Οκτώβριο που έκανα το εμβόλιο της γρίππης, αυτός που μου το έκανε πριν το κάνει μου είπε τις πιθανές παρενέργειες, μου έδωσε το φυλλαδιάκι να το διαβάσω και με έβαλε να υπογράψω ότι το διαβασα.

Είπαμε μένει Λόντον εσύ, ε μπουάνα;
 
Τα εμβόλια έχουν σχετικό φυλλαδιάκι, όπως όλα τα φάρμακα. Τον Οκτώβριο που έκανα το εμβόλιο της γρίππης, αυτός που μου το έκανε πριν το κάνει μου είπε τις πιθανές παρενέργειες, μου έδωσε το φυλλαδιάκι να το διαβάσω και με έβαλε να υπογράψω ότι το διαβασα.

Χαίρομαι για σένα. Εδώ είναι Ελλάδα όμως κι εγώ δεν θυμάμαι να μού έχει διαβάσει ποτέ κανείς ή να με έχει προειδοποιήσει ποτέ κανείς για τυχόν παρενέργειες εμβολίων. Ούτε στην Αγγλία, παρεμπιπτόντως, όταν είχα κάνει εμβόλια. Άρα κι εσένα στο Λονδίνο που σού το έκαναν αυτό μάλλον τυχερή ήσουν, και μάλλον έγινε λόγω του ντόρου που είχε προηγηθεί.
 

SBE

¥
Αυτό το 3-εικοσιπολλά, όμως, με έχει βάλει σε σκέψεις. Μα όλοι βαριούνται να ενημερωθούν; Όλοι είναι συνωμοσιολόγοι; Και οι υπέρ να κάνουν λόγο μόνο για τη μη κατάρρευση του κράτους λόγω μαζικής νόσησης;

Εγώ κοιτάζω το πράγμα πιο απλά: όχι στο εμβόλιο για τους σωστούς λόγους κι όχι για λόγους ράδιο-αρβύλα.

Ήδη είδαμε ότι το εμβόλιο που χρησιμοποιείται στις ΗΠΑ είναι το ίδιο με το εμβόλιο της ΕΕ, από την ίδια εταιρεία, οπότε η δικαιολογία στην Αμερική έχουν καλύτερο εμβόλιο δε στέκει.
Υπάρχουν εμβόλια με συντηρητικό παράγωγο ψευδαργύρου και άλλα χωρίς αυτό. Η δικαιολογία ότι το εμβόλιο είναι τοξική ένεση δε στέκει, αλλά για όποιον ανησυχεί υπάρχουν επιλογές.
Από το καλοκαίρι που εμφανίστηκε το εμβόλιο της γρίπης Α έχουν γίνει δόκιμες και δεν έχουν δείξει ότι διαφέρει στις παρενέργειες από το κανονικό εμβόλιο. Να θυμίσω ότι το καλοκαίρι φωνάζανε γιατί αργούν οι εταιρείες να φτιάξουν το εμβόλιο και γιατί θα πάρει έξι εβδομάδες κι όχι αύριο.

Ο Κόμης λέει ότι οι υπέρ δεν έχουν πολλά επιχειρήματα. Έχουν όμως απαντήσει σε όλα τα επιχειρήματα αυτών που είναι κατά. Τι θέλεις δηλαδή; Να σου πουν γιατί τα εμβόλια σώζουν ζωές;

Από ’κει και πέρα κάθε χώρα ακλουθεί διαφορετική πολιτική στο θέμα.
Στο ΗΒ π.χ. αποφασίστηκε να γίνει ενημέρωση για την πρόληψη (καθαριότητα κλπ), να εμβολιαστούν ευπαθείς ομάδες και ιατρικό προσωπικό και να δίνονται αντιγριπικά με συνοπτικές διαδικασίες.
Σε άλλες χώρες που ίσως δεν πιστεύουν στην πρόληψη με καθαριότητα κλπ, αποφασίστηκε να καταπολεμηθεί η αρρώστια με ομαδική ανοσία, με κλείσιμο σχολείων κλπ.
Γιατί οι μεν αποφασίζουν έτσι κι οι δε αλλιώς; Δεν είμαι στις επιτροπές, αλλά δεν είναι θέμα συνωμοσίας, είναι περισσότερο θέμα αντίληψης της πρόληψης.
Αυτό που απασχολεί κάθε χώρα είναι να μην παραλύσει η χώρα από την αρρώστια. Ανάλογα με το πως λειτουργεί η κάθε χώρα καθορίζει τις προτεραιότητές της.
Θεωρώ μεγάλη ανευθυνότητα από τους γιατρούς το να μην εμβολιάζονται οι ίδιοι, πάντως. Αν αρρωστήσουν μπορεί να μεταδώσουν την αρρώστια σε ασθενείς πριν εμφανίσουν συμπτώματα οι ίδιοι. Και φυσικά ενώ θα κάθονται στο σπιτάκι τους και θα πίνουν ζεστά ροφήματα για το λαιμό, στο νοσοκομείο θα υπάρχει ένας γιατρός λιγότερος.
 
Last edited by a moderator:
Ο Κόμης λέει ότι οι υπέρ δεν έχουν πολλά επιχειρήματα.

Πού το είπε αυτό ο Κόμης; Ο Κόμης δεν είπε τίποτα τέτοιο. Μη μου βάζετε λόγια, αγαπητή μου [τώρα είμαι τσαντισμένος].

Και στις δύο περιπτώσεις μετέφερα απλώς τι μου ειπώθηκε. Οι υπέρ είπαν αυτά, οι κατά είπαν αυτά. Δεν είπα ότι δεν έχουν επιχειρήματα, είπα απλώς τι είπαν σε μένα. Και κανένας υπέρ δεν μίλησε περί υψηλού κινδύνου θνησιμότητας. Ούτε ρώτησα τίποτα παραπάνω, ούτε τους μεν ούτε τους δε. Να μην μπλέκεται η γιαλαντζί "δημοσιογραφική" μου αντιμετώπιση με έκφραση γνώμης.

Ωστόσο, ναι, δεν πα να είναι οι γιατροί μας εδώ στο Ελλάντα σκιτζήδες, δεν πα να είμαστε Μπανανία, βρομιάρηδες και θερντ γουέρλντ, εμένα το 3-εικοσιπολλά μου αρκεί. Αν κάνω λάθος θα τα πούμε στον άλλο κόσμο, φίλτατη, ενδεχομένως μετά από πολλά πολλά χρόνια. Δεν πειράζει, θα σας περιμένω υπομονετικά.
 

SBE

¥
Είπαμε μένει Λόντον εσύ, ε μπουάνα;
Ένα, ένα γιατί είναι πολλά τα θέματα...
Στο ΗΒ φυλλάδιο μέσα σε κουτί φαρμάκων δεν υπήρχε μέχρι που οι φαρμακευτικές φοβήθηκαν τις μηνύσεις, πριν μερικά χρόνια. Μέχρι τότε ο φαρμακοποιός σου έδινε τα φάρμακα όπως τον βόλευαν, χύμα συνήθως και χωρίς κουτί, όχι μόνο χωρίς οδηγίες, κι από παρενέργειες κλπ μην ανησυχείς, ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα.
Οπότε μη νομίζουμε ότι η Ελλάδα υστερεί.

Επίσης, όταν πρωτοήρθα στο ΗΒ με ρώτησαν τι εμβόλια έχω κάνει, και επειδή μετά τα παιδικά τίποτα, με ενημέρωσαν ότι θα χρειαζόμουνα δεύτερη δόση σε μερικά παλιά εμβόλια, και είπα ΟΚ και τα έκανα. Καμία ενημέρωση, ούτε υπογραφές ούτε φυλλαδιάκια. Ίσως να μην είχε σημασία γιατί είχα ήδη κάνει κάτι χρόνια νωρίτερα την πρώτη δόση.

Α, και φυσικά επειδή δεν ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου για το NHS (οι αμερικανοί έχουν άλλη γνώμη), το εμβόλιο με τη μεγάλη ενημέρωση κλπ ήταν ιδιωτικά. Αμφιβάλλω αν οι παππούδες με καρδιοπάθεια κλπ έχουν τόσο λεπτομερή ενημέρωση. Ανήκουν σε ομάδα που συνιστάται ο εμβολιασμός, ακόμα κι αν πάθουν κάτι δεν πάει φυλακή κανένας.

Τίποτα δεν μας εμποδίζει όμως να ρωτάμε και καλό είναι και στην Ελλάδα να αρχίσουμε να ρωτάμε ουσιώδη πράγματα, όχι αοριστολογίες ούτε τι γνώμη έχει ο γιατρός. Ο γιατρός έχει γνώμη, αλλά εμείς οφείλουμε να σχηματίσουμε τη δική μας γνώμη μετά από ενημέρωση του γιατρού. Το πρόβλημα είναι αν ο ασθενής μπορεί να κρίνει αυτά που του λέει ο γιατρός και η εμπειρία μου είναι ότι λίγοι μπορούν, οι πιο πολλοί δεν ξέρουν ότι «σπάνια» σημαίνει 1:10.000, «πολύ σπάνια» σημαίνει 1:100.000, κι αν τους το πεις ακόμα δεν ξέρουν να το αξιολογήσουν Κέα να το συγκρίνουν με κάτι άλλο. Οπότε ζητάνε γνώμη έτοιμη.

Για να το συνδέσουμε με το ζήτημά μας, πήγε κανένας να ρωτήσει για το εμβόλιο της γρίπης; ξέρει κανένας τι ενημέρωση γίνεται στο μέρος που σου κάνουν το εμβόλιο κι αν υπάρχουν επιλογές; Γιατί μπορεί όλα να γίνονται σωστά και να εικάζουμε ότι δεν γίνονται σωστά.
 
Last edited by a moderator:
Top