Γρίπη κοκτέιλ

Elsa

¥
Εγώ πάλι το γέλιο το ρίχνω με τις κατά καιρούς μαμές που νομίζουν ότι ξέρουν καλύτερα από τους γιατρούς (οι οποίοι σε ποσοστό 58% -στον Ερυθρό Σταυρό- δεν το θέλουν). Τι να πεις, ας κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του. Ενήλικες είμαστε με μυαλό και ελεύθερη βούληση. Αυτό που για κάποιον είναι φάρμακο, για κάποιον άλλο είναι δηλητήριο.

(μαμές ή μαμάδες εννοείς; :confused:)

Μα, το αστείο ήταν ακριβώς η (αυθόρμητη και αθέλητη ίσως) παραδοχή ο,τι αυτοί που ξέρουν, αρνούνται να κάνουν το εμβόλιο...:rolleyes:
 
Μαμές, μαμές. Ε τι να πείσεις, τον γιατρό που έχει βγάλει τα συμπεράσματά του να πάρει κάτι που προφανώς θεωρεί δυνητικά επικίνδυνο;
 

Elsa

¥
Έχω την εντύπωση οτι το νοσηλευτικό προσωπικό (εκεί δεν ανήκουν οι μαμές; ) αρνείται να εμβολιαστεί, σε μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με τους γιατρούς!
 

SBE

¥
Υποψιάζομαι ότι οι μαμές ήταν υπονοούμενο για μένα και δεν αναφερόταν, Ελσα, σε μαμάδες.

Τώρα, τι γίνεται με το 42% των γιατρών του Ερυθρού Σταυρού που το θέλουν το εμβόλιο; Δεν είναι λίγοι.
Απο κει και πέρα, το εμβόλιο δεν το χρειάζονται όλοι για άλλο λόγο: η γρίππη δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρή. Αν όμως Αμβρόσιε ήσουν γονιός παιδιού με βαρύ άσθμα, θα το ρισκάριζες; Η αν ήσουν έγκυος με πολλά προβλήματα υγείας ή ρεσεψιονίστας σε κέντρο περίθαλψης βαριά γριπιασμένων;

ΥΓ Και θα το ξαναπώ, στο ΗΒ ΔΕΝ πεθαίνει ο κόσμος στους δρόμους από γρίππη, ο λόγος που τα κρούσματα μοιάζουν πολλά είναι ότι οποιοσδήποτε μπορεί να δηλώσει γρίππη Α, δεν γίνονται εξετάσεις για να βρεθεί αν όντως έχει αυτή τη γρίππη ή κάτι άλλο.

ΥΓ2 Εμβόλιο πνευμονίας δεν ακούω ποτέ να το λένε να κάνουμε, κι όμως είναι αποτελεσματικό και ενδείκνυται σε ηλικιωμένους. Το κάνεις μία φορά.
 
Ούτε σε μαμάδες, ούτε σε σένα SBE αναφερόμουν (εκτός κι αν σε λένε Γεωργία Βασιλειάδου). Γι' αυτό και για άλλα εμβόλια έχουν ακουστεί πάρα πολλά. Καλό θα ήταν να ξέραμε ποιες είναι οι πιθανότητες να πεθάνει κάποιος από τη γρίπη των χοίρων (και πριν από 2-3 χρόνια ήταν η γρίπη των πτηνών). Περισσότερες από το να του έρθει ένα κεραμίδι στο κεφάλι για παράδειγμα; Αυτό θα βάλει τα πράγματα στη σωστή σκοπιά.

BTW, στην Αγγλία δεν ήταν που πριν από κάμποσα χρόνια είχε γίνει μεγάλος ντόρος για το τριπλό και πιθανές εγκεφαλικές βλάβες, αυτισμό, learning disabilities κλπ;
 

SBE

¥
Ούτε σε μαμάδες, ούτε σε σένα SBE αναφερόμουν
Ε, τότε συγγνώμη για την παρεξήγηση.

Καλό θα ήταν να ξέραμε ποιες είναι οι πιθανότητες να πεθάνει κάποιος από τη γρίπη των χοίρων (και πριν από 2-3 χρόνια ήταν η γρίπη των πτηνών). Περισσότερες από το να του έρθει ένα κεραμίδι στο κεφάλι για παράδειγμα; Αυτό θα βάλει τα πράγματα στη σωστή σκοπιά.
Σωστή σκοπιά: ένας υγιής άνθρωπος δεν κινδυνεύει να πεθάνει από οποιαδήποτε γρίππη.
Ένας μη-υγιής ή ηλικιωμένος κινδυνεύει σοβαρά. Γι' αυτό προτεραιότητα στον εμβολιασμό έχουν πάντα οι ομάδες υψηλού κινδύνου.

BTW, στην Αγγλία δεν ήταν που πριν από κάμποσα χρόνια είχε γίνει μεγάλος ντόρος για το τριπλό και πιθανές εγκεφαλικές βλάβες, αυτισμό, learning disabilities κλπ;

Είχα την εντύπωση ότι ήταν διεθνές ζήτημα. Όντως, άγγλοι ήταν αυτοί που βρήκαν σχέση μεταξύ εμβολίου και αυτισμού, αλλά άλλες μελέτες με μεγαλύτερο δείγμα αργότερα έδειξαν ότι δεν υπήρχε σχέση. Η περίπτωση να είχε μαγειρέψει τα αποτελέσματά του ο αρχικός ερευνητής εξετάζεται, ακόμα δεν υπάρχουν πορίσματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στη συνέχεια εκεί βλέπω ήδη ένα μεγάλο μαργαριτάρι¨
"Πρόσφατα καταργήθηκε ο όρκος του Ιπποκράτη σε κάποια Ιατρικά Πανεπιστήμια του εξωτερικού και αντικαταστάθηκε με τον όρκο του Μαϊμωνίδη, ενός Εβραίου ιατρού του περασμένου αιώνα."
Του 20ου αιώνα, ή έστω, του 19ου ο Μαϊμωνίδης;
Σε σχέση με τον Όρκο του Μαϊμονίδη (καλύτερα με «ο») και τη διαφορά του από την Προσευχή του Μαϊμονίδη, μια καλή σελίδα είναι αυτή:
http://www.pneuro.com/publications/oaths/#The Physician's Oath and Prayer of Maimonides
 
Σε σχέση με τον Όρκο του Μαϊμονίδη (καλύτερα με «ο») και τη διαφορά του από την Προσευχή του Μαϊμονίδη, μια καλή σελίδα είναι αυτή:
http://www.pneuro.com/publications/oaths/#The Physician's Oath and Prayer of Maimonides

Άλλο ο όρκος του Μαιμωνίδη και άλλο οι προσευχές. Ας μην τα μπλέκουμε, γιατί το κοκτέιλ που θα προκύψει θα είναι θανατηφόρο... :D
 
Κι αυτό για να βλέπουμε και την άλλη πλευρά.

Μια 19χρονη κοπέλα, χωρίς υποκείμενο νόσημα, η οποία είχε βρεθεί θετική στον ιό Η1Ν1, άφησε την τελευταία της πνοή το πρωί της Δευτέρας στο νοσοκομείο «Ιπποκράτειο» της Θεσσαλονίκης. Την ίδια ώρα, σε Μονάδες Εντατικής Θεραπείας νοσηλεύονται συνολικά επτά άνθρωποι, ενώ το πρόγραμμα του εμβολιασμού που ξεκίνησε σήμερα συνεχίζει να διχάζει τους γιατρούς.
 

SBE

¥
Νομίζω ότι για τη 19χρονη οι πιθανές παρενέργειες του εμβολίου γρίππης θα ήταν προτιμότερες.
Οι γιατροί θα δικαιολογήσουν το θάνατό της με κάποια στατιστική, που θα λέει ότι αυτά συμβαίνουν πολύ σπάνια.

Πριν μερικά χρόνια ο αρραβωνιαστικός μιας φίλης μου πέθανε από κρυολόγημα. ήταν χάλια, δεν ήθελε να πάει νοσοκομείο και ξαφνικά τη νύχτα ξύπνησε με δυσκολία να αναπνεύσει, ήταν μόνος στο σπίτι, μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο είχε πεθάνει από ασφυξία. Πρήστηκε ο λαιμός του και έκλεισε τελείως

ΥΓ πρώτες βοήθειες για αυτή την περίπτωση είναι παγάκι στο στόμα για να καταπίνει το κρύο νερό και παγοκύστη στο λαιμό μέχρι να γίνει τραχειοτομή.
Που άμα είσαι Μαγκάιβερ/ Σταλόνε/ Ταρζάν την κάνεις και μόνος σου
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ήταν χωρίς "υποκείμενο νόσημα". Η νεκροτομή έδειξε ότι η κοπέλα έπασχε από βαριά μυοκαρδίτιδα χωρίς να το ξέρει. Η καρδιά της έμοιαζε με 90χρονου ανθρώπου. Εδώ και πολλές μέρες είχε συμπτώματα πνευμονίας και δεν είχε πάει στον γιατρό. Όταν πήγε στο νοσοκομείο ήταν αργά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν υπάρχει τόσο σοβαρό υποκείμενο νόσημα, δεν είναι το εμβόλιο εξίσου επικίνδυνο (αφού περνά τον ιό, έστω και σε εξασθενημένη μορφή, στον οργανισμό);
 

Elsa

¥
Τώρα αρχίζουμε βέβαια τα ανεκδοτολογικά του τύπου ένας φίλος μου είπε κ.λπ., αλλά ίσως μερικές φορές έτσι μαθαίνουμε πράγματα... Ένα φίλος λοιπόν, μου είπε οτι φίλη του στο εξωτερικό που έκανε στα παιδιά της το εμβόλιο, αρρώστησε μετά η ίδια βαρύτατα από την γρίπη, καθώς, όπως λέει ο Ζαζ, τα παιδιά νόσησαν ασυμπτωματικά και της μετέδωσαν τη νόσο.

Επίσης, ας έχετε υπόψη, οτι πολύ συχνά -ειδικά στα παιδιά- τα συμπτώματα της γρίπης είναι πολύ παρόμοια με γαστρεντερίτιδας και δεν υπάρχει πυρετός!
 

SBE

¥
Αν υπάρχει τόσο σοβαρό υποκείμενο νόσημα, δεν είναι το εμβόλιο εξίσου επικίνδυνο (αφού περνά τον ιό, έστω και σε εξασθενημένη μορφή, στον οργανισμό);

Το αντίθετο, σε τέτοιες περιπτωσεις επιβάλλεται ο εμβολιασμός για γρίππη και για μερικές ακόμα αρρώστιες (ερυθρά κλπ) που μπορεί να επιβαρύνουν την καρδιά.
Βιβλιογραφία για όσους έχουν πρόσβαση εδώ

Το εμβόλιο σε περιπτώσεις τέτοιες είναι αποτελεσματικό κατά 50-70%, σε υγιείς ενήλικες κατά 90% και σε παιδιά και ηλικιωμένους 70%. Δηλαδή μπορεί και να αρρωστήσεις. Ασυμπτωματική γρίππη δεν έχω ακούσει, όμως μια πιθανή εξήγηση για την Ελσα είναι ότι τα εμβολιασμένα παιδιά έφεραν τον ιό στο σπίτι γιατί έπιασαν πχ επιφάνεια μολυσμένη, κόλλησαν οι πάντες, αλλά τα παιδιά δεν κόλλησαν λόγω εμβολίου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στριφογυρίζει στο μυαλό μου από χτες:
Αναρωτιέμαι, αυτοί οι γιατροί (μερικοί άσχετων ειδικοτήτων, κιόλας) που βγήκαν στα κανάλια για να καταγγείλουν την πανδημία ως παγκόσμια συνωμοσία των φαρμακευτικών εταιρειών τι έχουν να πουν στους γονείς των 18χρονων παιδιών που πέθαναν χωρίς να έχουν κανένα "υποκείμενο νόσημα", και που ίσως να ζούσαν σήμερα αν είχαν εμβολιαστεί. Λυπάμαι, αλλά σκασίλα μου αν η τάδε φαρμακευτική εταιρεία πρόκειται να βάλει μερικά δισεκατομμύρια στα ταμεία της, εμένα μ' ενδιαφέρει αν αυτό το εμβόλιο θα σώσει τη ζωή του παιδιού μου.
 

SBE

¥
Μη μας το χαλάς Αλεξάνδρα, οι φαρμακευτικές εταιρείες είναι κακές, το λέει και το Χόλυγουντ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το συζήτησα πρόσφατα με γνωστό μου, νευρολόγο, ο οποίος είναι της άποψης ναι το εμβόλιο για τις ομάδες υψηλού κινδύνου (π.χ. καρδιοπαθείς) αλλά όχι για τον υγιή πληθυσμό. Αυτό επειδή οι παρενέργειες του εμβολίου μπορεί να είναι εξαιρετικά σοβαρές, ακόμα και αν συμβαίνουν σε ποσοστό 1 στις 100.000.

Η άποψή του για τη νέα γρίπη είναι ότι ναι μεν είναι σοβαρή, αλλά τόσο σοβαρή όσο και η «κανονική» γρίπη που σκοτώνει περίπου 1.000.000 ανθρώπους ετησίως αλλά δεν πανικοβάλλεται και κανένας μην τυχόν και αρρωστήσει.
 
Εγώ πάλι, κάνω γκάλοπ σε όποιον γιατρό βρω.

Μετράω μόνο τις καθαρά υπέρ ή κατά γνώμες. Τα "αποφασίστε μόνοι σας" δεν τα λαμβάνω υπόψη.

Μέχρι στιγμής έχω μόνο τρία υπέρ (η παθολόγος μου*, ο παθολόγος ενός φίλου και ένας φίλος μου οδοντίατρος) και διψήφιο νούμερο κατά (έχω χάσει τον λογαριασμό -- πρέπει να ξεπερνούν τους 20). Στα κατά περιλαμβάνονται όλοι οι παιδίατροι που ερωτήθηκαν (συνολικά 5).

*και η άποψή της ήταν ξεκάθαρη: "δεν είναι πιο επικίνδυνη από την κοινή, αλλά είναι πιο μολυσματική, γι' αυτό πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο για να μην διαλυθεί το κράτος". (Εδώ που τα λέμε, ανάλογη άποψη εξέφρασαν και οι άλλοι δύο που τάχθηκαν υπέρ).
 

SBE

¥
Ενδιαφέρον αυτό του κόμη.
Παρεμπ. Παλάβρα, αυτό που σου είπε ισχύει και για το εμβόλιο της κοινής γρίππης
 
Last edited by a moderator:
Top