Αλλιώς "κουρεύονται" στην Κύπρο

Όχι, έχω το δικαίωμα, όπως και όλοι οι άλλοι συνομιλητές, απλώς να ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ τη σύνδεση που θέλω να κάνω. Δεν χρειάζεται να παρενοχλούμαι επειδή δεν έχω το χρόνο ή τη διάθεση να την εξηγήσω αυτή τη στιγμή. Αν, ας πούμε, αντιλαμβάνομαι ότι η άποψη που έχουν οι περισσότεροι συνομιλητές εδώ για την ΕΕ είναι ότι πρόκειται περίπου για έναν φιλανθρωπικό οργανισμό που δημιουργήθηκε για να φέρει την ειρήνη στον κόσμο, και όχι για μια οικονομική ένωση που σχηματίστηκε μεταπολεμικά για να μπορέσουν τα επιμέρους εθνικά κεφάλαια της Ευρώπης να ανταγωνιστούν π.χ. τις ΗΠΑ, ενδέχεται να μην έχω τη διάθεση να μπω σε μια τόσο μεγάλη κουβέντα και να θέλω απλώς να κάνω μια ΣΥΝΔΕΣΗ. Γιατί τόση σιωπή για τον ρόλο της ΕΕ; Αυτό. Όποιος θέλει το κάνει κάτι αυτό το σχόλιο, οι άλλοι το πετάνε, δωρεάν είναι.

Έχεις το δικαίωμα να πεις οτιδήποτε θέλεις, αν δεν προσβάλλει τους άλλους. Οπότε κι εγώ λοιπόν, ισχυρίζομαι σοβαρά ότι για την κρίση φταίνε οι 40+ Κελσίου που έχουμε το καλοκαίρι. Και θέλω αυτή η πρόταση να ληφθεί σοβαρά, όχι ως ανέκδοτο. Αυτό ακριβώς ισοδυναμεί μ' αυτό που λες. Οπότε κι εγώ έχω κάθε δικαίωμα να κατακρίνω την επισήμανσή σου σαν ανώφελη και αστήρικτη.

Επίσης, αυτό είναι αχυράνθρωπος:

"οι περισσότεροι συνομιλητές εδώ για την ΕΕ είναι ότι πρόκειται περίπου για έναν φιλανθρωπικό οργανισμό που δημιουργήθηκε για να φέρει την ειρήνη στον κόσμο, και όχι για μια οικονομική ένωση που σχηματίστηκε μεταπολεμικά για να μπορέσουν τα επιμέρους εθνικά κεφάλαια της Ευρώπης να ανταγωνιστούν π.χ. τις ΗΠΑ"

Το σημείο μετά το "και όχι" είναι μονοσήμαντη, δική σου θεώρηση, που δεν μπαίνεις στον κόπο να την στηρίξεις.
 
Έχεις το δικαίωμα να πεις οτιδήποτε θέλεις, αν δεν προσβάλλει τους άλλους.

Κοίτα, προχώρα εσύ στη συζήτηση με αυτά που θέλεις να πεις και άσε με εμένα να λέω τα ... ανέκδοτα για την ΕΕ, αφού μάλιστα δεν έχω προσβάλει και κανέναν.
 

bernardina

Moderator
Αν, ας πούμε, αντιλαμβάνομαι ότι η άποψη που έχουν οι περισσότεροι συνομιλητές εδώ για την ΕΕ είναι ότι πρόκειται περίπου για έναν φιλανθρωπικό οργανισμό που δημιουργήθηκε για να φέρει την ειρήνη στον κόσμο, και όχι για μια οικονομική ένωση που σχηματίστηκε μεταπολεμικά για να μπορέσουν τα επιμέρους εθνικά κεφάλαια της Ευρώπης να ανταγωνιστούν π.χ. τις ΗΠΑ, ενδέχεται να μην έχω τη διάθεση να μπω σε μια τόσο μεγάλη κουβέντα και να θέλω απλώς να κάνω μια ΣΥΝΔΕΣΗ. Γιατί τόση σιωπή για τον ρόλο της ΕΕ; Αυτό. Όποιος θέλει το κάνει κάτι αυτό το σχόλιο, οι άλλοι το πετάνε, δωρεάν είναι.

Ε, άντε, ας το κάνω εγώ κάτι αυτό το σχόλιο. :) Ας αρχίσω από το τέλος του:
Γιατί τόση σιωπή για τον ρόλο της ΕΕ; Προφανώς, σ' αυτό το ερώτημα μόνο οι συντάκτες του άρθρου θα μπορούσαν να απαντήσουν. Εικάζω πως δεν ήταν ήταν αυτό που τους απασχολούσε, αλλά δεν παίρνω και όρκο.
Και τώρα ας έρθουμε στην αρχή.
Οι τρεις πρώτες (Αν, ας πούμε) λέξεις του σχολίου πόση αλήθεια έχουν; Ρωτάω επειδή αν είναι απλώς μια βολική εισαγωγή και η ουσία ξεκινάει μετά από αυτές ή 1) δεν έχει γίνει σαφής η θέση των "περισσότερων ομιλητών", ενδεχομένως με δική τους υπαιτιότητα ή 2) δεν έχεις αντιληφθεί τη θέση των περισσότερων ομιλητών, προφανώς με δική σου υπαιτιότητα ή 3) την έχεις αντιληφθεί αλλά σκοπίμως την παραποιείς. Προσωπικά δεν έχω δει κανέναν απολύτως εδώ μέσα, ανεξάρτητα από την ιδεολογία και τα πιστεύω του, που να θεωρεί την ΕΕ "περίπου φιλανθρωπικό οργανισμό που δημιουργήθηκε για να φέρει την ειρήνη στον κόσμο". Γι αυτό θα σε παρακαλούσα -και στο λέω με όλη την καλή διάθεση- να μην υποτιμάς τόσο τη νοημοσύνη και τη συγκρότηση των συνομιλητών σου (το αν αδικείς τη δική σου είναι δικό σου δικαίωμα). Παρ' όλ' αυτά είσαι, φυσικά, ελεύθερη να συνεχίσεις με τον τρόπο που γνωρίζεις καλύτερα. :)
 
Οι τρεις πρώτες (Αν, ας πούμε) λέξεις του σχολίου πόση αλήθεια έχουν;

Αν = υπόθεση, υποθετικός λόγος
Ας πούμε = παράδειγμα

Όλο μαζί = υποθετικό παράδειγμα (Βασίζεται σε πραγματικές απόψεις που πραγματικά έχουν διατυπωθεί σε διάφορα νήματα κατά καιρούς, όπως -αναπόφευκτα- τις αντιλαμβάνομαι εγώ -π.χ. πώς ερμήνευσες εσύ ότι θεωρώ προδιαγεγραμμένες κάποιες εξελίξεις από το γεγονός ότι αναφέρθηκα στην ΕΕ ή τον καπιταλισμό; Έτσι, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο -με τη διαφορά ότι εγώ δεν παραπονέθηκα ότι υποτίμησες τη νοημοσύνη μου.)
 
Κοίτα, προχώρα εσύ στη συζήτηση με αυτά που θέλεις να πεις και άσε με εμένα να λέω τα ... ανέκδοτα για την ΕΕ, αφού μάλιστα δεν έχω προσβάλει και κανέναν.

Τι εννοείς να σ' αφήσω; Δεν σε δεσμεύω να απαντήσεις. Λες εσύ, λέω εγώ. Ισότιμο δικαίωμα. Απλό.
 

bernardina

Moderator
Αν = υπόθεση, υποθετικός λόγος
Ας πούμε = παράδειγμα

Όλο μαζί = υποθετικό παράδειγμα (Βασίζεται σε πραγματικές απόψεις που πραγματικά έχουν διατυπωθεί σε διάφορα νήματα κατά καιρούς, όπως -αναπόφευκτα- τις αντιλαμβάνομαι εγώ -π.χ. πώς ερμήνευσες εσύ ότι θεωρώ προδιαγεγραμμένες κάποιες εξελίξεις από το γεγονός ότι αναφέρθηκα στην ΕΕ ή τον καπιταλισμό; Έτσι, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο -με τη διαφορά ότι εγώ δεν παραπονέθηκα ότι υποτίμησες τη νοημοσύνη μου.)

Ο ασθενής πεθαίνει από AIDS αλλά αναλύουμε επί μακρόν τις αιτίες που τον έκαναν να κρυολογήσει: που δεν έβαλε κασκόλ, που δεν έπλυνε τα χέρια, τέτοια. Αυτό μου θυμίζουν αυτές οι αναλύσεις.

Την τελευταία φορά που κοίταξα, ο θάνατος ήταν κάτι προδιαγεγραμμένο και η φράση "ο ασθενής πεθαίνει από AIDS" ό,τι πιο οριστικό και αμετάκλητο μπορεί να φανταστεί κανείς. Το δε "αναλύουμε επί μακρόν τις αιτίες... αυτό μου θυμίζουν αυτές οι αναλύσεις" προσωπικά το ερμήνευσα ως υποτιμητικό της νοημοσύνης όσων προβαίνουν σε αυτές τις αναλύσεις, απλώς και μόνο επειδή δεν χρησιμοποιούν τα εργαλεία που εσύ θα θεωρούσες πρόσφορα.

Όσο για τις "πραγματικές απόψεις που πραγματικά διατυπώθηκαν κατά καιρούς", φοβάμαι πως είναι έτσι όπως τις περιγράφεις μόνο στη δική σου αντίληψη. Εγώ δεν είδα ποτέ κανέναν να ισχυρίζεται ότι η ΕΕ είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα με σκοπό την παγκόσμια ειρήνη. Ακόμα και οι πιο εξωγήινες απόψεις που έχουν εκφραστεί κατά καιρούς εδώ μέσα, αυτό δεν τόλμησαν ποτέ να το ισχυριστούν.

Α, και επειδή μιλάμε για χώρες μέλη της ΕΕ οι οποίες -επίσης την τελευταία φορά που κοίταξα, πριν μερικές ώρες, δηλαδή- με τον καπιταλισμό και τις στρεβλώσεις του βουρλίζονταν, συμπέρανα ότι μιλούσες για την Ευρωπαϊκή Ένωση και τον καπιταλισμό. Αν έσφαλα, ζητώ συγνώμη.

Και θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε σ' αυτό το στυλ χαριτωμένης "επιχειρηματολογίας" επ' άπειρον, αλλά είμαι ψηλή κοπέλα και δεν μπορώ να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, συμπάθα με.
 

bernardina

Moderator
Και, δηλαδή, πού να τολμούσα να βάλω κανένα τέτοιο λίκνο για να δούμε κάποια οικονομικά στοιχεία σε αριθμούς και να τα συγκρίνουμε με όσα έχουμε ακούσει και διαβάσει ως τώρα.

Κάποια στιγμή θα είχε ενδιαφέρον να συζητήσουμε πώς προτιμά να αντλεί ο καθένας μας πληροφορίες --από μια συγκεκριμένη πηγή με συγκεκριμένη οπτική γωνία, κατεύθυνση και ατζέντα (πράγμα που έχει τα καλά του, γιατί μας γλιτώνει από χρόνο και ζαλούρα, άσε που επιβεβαιώνει και τις ήδη εδραιωμένες αντιλήψεις του) ή ψάχνοντας όσες περισσότερες (και αντικρουόμενες) πηγές μπορεί και αντιπαραβάλλοντάς τες όσο πιο εξονυχιστικά του επιτρέπουν τα, πεπερασμένα, χρονικά και άλλα μέσα του;
 
Την τελευταία φορά που κοίταξα, ο θάνατος ήταν κάτι προδιαγεγραμμένο και η φράση "ο ασθενής πεθαίνει από AIDS" ό,τι πιο οριστικό και αμετάκλητο μπορεί να φανταστεί κανείς. Το δε "αναλύουμε επί μακρόν τις αιτίες... αυτό μου θυμίζουν αυτές οι αναλύσεις" προσωπικά το ερμήνευσα ως υποτιμητικό της νοημοσύνης όσων προβαίνουν σε αυτές τις αναλύσεις, απλώς και μόνο επειδή δεν χρησιμοποιούν τα εργαλεία που εσύ θα θεωρούσες πρόσφορα.

Τελευταία φορά που ασχολούμαι με τέτοιου είδους παρελκυστικά σχόλια: 1) Στις παρομοιώσεις και μεταφορές η ομοιότητα με την πραγματικότητα αφορά συνήθως ένα στοιχείο, όλα τ' άλλα είναι άσχετα. Καμία σχέση δεν είχε ό,τι είπα με θάνατο. Είπα: ασχολείται το άρθρο με τα δευτερεύοντα και αφήνει απ' έξω τα πρωτεύοντα, τόσο απλά. Δεν ήξερα ότι απαγορεύονται τα σχήματα λόγου στη Λεξιλογία.
2) Καμία σχέση δεν είχε ό,τι είπα με τη νοημοσύνη κανενός. Δε συνηθίζω να κάνω τέτοιες υποθέσεις για τους ανθρώπους. Το σχόλιο αφορούσε διαφωνία με πολιτική θέση και πολιτική οπτική γωνία. Σχόλια, αντίθετα, για τη δική μου νοημοσύνη έχω υποστεί πολλές φορές, και άμεσα και έμμεσα εδώ μέσα. Ήταν ένας από τους λόγους που σταμάτησα για ένα μεγάλο διάστημα να γράφω στην πολιτική ενότητα.

Όσο για τις "πραγματικές απόψεις που πραγματικά διατυπώθηκαν κατά καιρούς", φοβάμαι πως είναι έτσι όπως τις περιγράφεις μόνο στη δική σου αντίληψη. Εγώ δεν είδα ποτέ κανέναν να ισχυρίζεται ότι η ΕΕ είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα με σκοπό την παγκόσμια ειρήνη. Ακόμα και οι πιο εξωγήινες απόψεις που έχουν εκφραστεί κατά καιρούς εδώ μέσα, αυτό δεν τόλμησαν ποτέ να το ισχυριστούν.

Κανείς δε διατύπωσε έτσι ακριβώς αυτό που λέω, ότι δηλ. η ΕΕ είναι «φιλανθρωπικό ίδρυμα» (ένας από τους λόγους που έβαλα υποθετικό πλαίσιο). Όταν όμως κάποιος επαινεί την ΕΕ που «μας δίνει λεφτά» (κι εμείς τα πετάμε -συνήθως έτσι πάει το επιχείρημα), χωρίς συζήτηση για το γιατί και με ποια ανταλλάγματα μας δίνει λεφτά, για μένα αυτό περίπου (όπως είπα εξαρχής) ισοδυναμεί με το η «ΕΕ είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα». Κατανοητό, ελπίζω. Το άλλο για την ειρήνη έχει ειπωθεί και ακριβώς. Να σημειώσω ότι είμαι εδώ απ' το 2008 και είσαι απ' το 2012, άρα είναι πιθανό να έχω παρακολουθήσει πολύ περισσότερες συζητήσεις από σένα.

Α, και επειδή μιλάμε για χώρες μέλη της ΕΕ οι οποίες -επίσης την τελευταία φορά που κοίταξα, πριν μερικές ώρες, δηλαδή- με τον καπιταλισμό και τις στρεβλώσεις του βουρλίζονταν, συμπέρανα ότι μιλούσες για την Ευρωπαϊκή Ένωση και τον καπιταλισμό. Αν έσφαλα, ζητώ συγνώμη.

Ακριβώς, μίλησα και για τα δύο, με διαφορετικό τρόπο για το καθένα. Εξήγησα ad nauseam παραπάνω, δεν έχει νόημα να συνεχίσω.

Επίσης, δεν είπα πουθενά ότι έχω κάποιο πρόβλημα με οικονομικά στοιχεία και αριθμούς, την οπτική γωνία εξέτασής τους σχολίασα, έλεος.

Κάποια στιγμή θα είχε ενδιαφέρον να συζητήσουμε πώς προτιμά να αντλεί ο καθένας μας πληροφορίες --από μια συγκεκριμένη πηγή με συγκεκριμένη οπτική γωνία, κατεύθυνση και ατζέντα (πράγμα που έχει τα καλά του, γιατί μας γλιτώνει από χρόνο και ζαλούρα, άσε που επιβεβαιώνει και τις ήδη εδραιωμένες αντιλήψεις του) ή ψάχνοντας όσες περισσότερες (και αντικρουόμενες) πηγές μπορεί και αντιπαραβάλλοντάς τες όσο πιο εξονυχιστικά του επιτρέπουν τα, πεπερασμένα, χρονικά και άλλα μέσα του;

Απόλαυση, πραγματικά! Ειδικά εκείνα τα πεπερασμένα χρονικά και άλλα μέσα. Τι αριστοτεχνικό!
 

bernardina

Moderator
Σχόλια, αντίθετα, για τη δική μου νοημοσύνη έχω υποστεί πολλές φορές, και άμεσα και έμμεσα εδώ μέσα. Ήταν ένας από τους λόγους που σταμάτησα για ένα μεγάλο διάστημα να γράφω στην πολιτική ενότητα.

Το πολύ ενδιαφέρον είναι ότι από το 2012 που είμαι όντως εδώ μέσα (τιμή μου που παρακολουθείς από πότε γράφω), σε έχω δει να σχολιάζεις σχεδόν αποκλειστικά και μόνο στην πολιτική ενότητα. Και δεν ξέρεις πόσο θα ήθελα να δω τη συμβολή σου σ' αυτά που μας απασχολούν κατά κύριο λόγο (εννοώ γλωσσικό, φυσικά).
Όσο για τη νοημοσύνη σου, προσωπικά δεν την υποτίμησα ποτέ. Κάθε άλλο.


ΥΓ. Χαίρομαι που βρίσκεις απολαυστικά και αριστοτεχνικά κάποια σχόλιά μου, αφού τα υπόλοιπα σού φαίνονται παρελκυστικά και σε ενοχλούν. Γι' αυτό λέω να μη σε ενοχλήσω περισσότερο. Κρίμα που για την ταμπακιέρα δεν καταφέραμε τελικά να κουβεντιάσουμε.
 
Το πολύ ενδιαφέρον είναι ότι από το 2012 που είμαι όντως εδώ μέσα (τιμή μου που παρακολουθείς από πότε γράφω), σε έχω δει να σχολιάζεις σχεδόν αποκλειστικά και μόνο στην πολιτική ενότητα. Και δεν ξέρεις πόσο θα ήθελα να δω τη συμβολή σου σ' αυτά που μας απασχολούν κατά κύριο λόγο (εννοώ γλωσσικό, φυσικά).

Δεν σε παρακολουθώ από πότε γράφεις, είδα την ημερομηνία εγγραφής σου απλά. Τα γλωσσικά σχόλιά μου θα τα δεις σε πάρα πολλά παλιότερα, κυρίως, νήματα (και είναι περισσότερα απ' τα πολιτικά -όχι ότι σου οφείλω και εξηγήσεις).
 

Πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία του άρθρου. Γενικά, τα επιχειρήματα για «διόγκωση του χρηματοπιστωτικού τομέα» και για «ξέπλυμα βρώμικου χρήματος» που χρησιμοποιούνται τώρα από την ΕΕ για την ισοπέδωση της Κύπρου είναι για γέλια: ο χρηματοπιστωτικός τομέας ήταν μεγάλος αλλά διογκώθηκε ακριβώς μετά την ένταξη της Κύπρου στην ΕΕ, ενώ το ξέπλυμα βρώμικου χρήματος είναι μια απ' τις δουλειές που κάνουν όλες οι τράπεζες (ένα πρόσφατο παράδειγμα).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
[...]ενώ το ξέπλυμα βρώμικου χρήματος είναι μια απ' τις δουλειές που κάνουν όλες οι τράπεζες (ένα πρόσφατο παράδειγμα).
Αυτό είναι σαν να λέμε πως το ένα κακό δικαιολογεί το άλλο: ο Γιάννης κλέβει το Γιώργο, αλλά δεν πειράζει, γιατί και ο Πέτρος κλέβει το Δημήτρη, για να μη σας πω ότι και η Μαρία κλέβει τη Σούλα. Κατά τα λοιπά, οι ολιγάρχες που έχουν τώρα τα λεφτά τους στην Κύπρο δεν τα έχουν αποκτήσει επειδή δουλεύουν σε κολχόζ, μην κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλό μας.

Επίσης, επειδή στη Ρωσία παραβιάζεται συστηματικά το άρθρο 17 της ΕΔΑΔ (δικαίωμα στην περιουσία), δηλαδή το κράτος βρίσκει μια πρόφαση, ρίχνει τους επιχειρηματίες στη φυλακή και τους παίρνει τις εταιρείες και τις περιουσίες, υπάρχουν πολλοί πλούσιοι Ρώσοι που έχουν πάρει τα χρήματά τους από τη Ρωσία και τα έχουν πάει στο εξωτερικό - προφανώς για να μη βρεθούν μια μέρα στη φυλακή επειδή το κράτος αποφάσισε να τους πάρει τα χρήματα.

Ο τίτλος του άρθρου επίσης δεν νομίζω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (Repeat After Me, Cyprus Is (Was) Not a Tax Haven). Η Κύπρος έχει flat tax 10%, ή τουλάχιστον είχε μέχρι τώρα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν, ας πούμε, δικηγορικά γραφεία που στεγάζουν τις «έδρες» δεκάδων εταιρειών το καθένα. Σε πολλές από τις εταιρείες αυτές, μέτοχοι είναι άλλες εταιρείες, στις οποίες μέτοχοι είναι άλλες εταιρείες που εδρεύουν στα Κέιμαν και αλλού, και βοηθούν την πλουτοκρατία να κρύψει τον πλούτο της. Και τώρα που μίλησα για πλουτοκρατία, στην Ελλάδα ας πούμε ζητούσε ο λαός την κρίση να πληρώσει η πλουτοκρατία, δηλαδή οι τράπεζες και δη οι μεγαλοκαταθέτες. Δεν καταλαβαίνω πώς έφτασε να θεωρείται ξαφνικά αυτό «ισοπέδωση», ούτε το πώς έφτασε να θεωρείται βιώσιμη εναλλακτική επιλογή να πληρώσουν οι Κύπριοι συνταξιούχοι την κρίση μέσω των ασφαλιστικών ταμείων τους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έστω ότι τυπώναμε 0,38% περισσότερα ευρώ (ο αριθμός είναι εντελώς υποθετικός) για να δώσουμε αυτά τα λεφτά στην κυβέρνηση της Κύπρου να στηρίξει τον τραπεζικό παράδεισο (ή καθαρτήριο ή οτιδήποτε άλλο) της Κύπρου, με συνέπεια να πέσει η αξία του ευρώ και η αγοραστική δύναμη του Ευρωπαίου (που χρησιμοποιεί ευρώ) κατά ένα αντίστοιχο ποσοστό (το εντελώς υποθετικό 0,38%). Δεν θα ήταν λιγότερο οδυνηρό;
 
Μπορεί και όχι. Δεν είμαστε Αμερική, η οικονομική ένωσή μας είναι ακόμη σε νηπιακό στάδιο. Είμαστε εκεί που ήταν η ΗΠΑ το 1834. Για να το πω απλά, δεν είμαστε ικανοί να αντιμετωπίσουμε τις συνέπειες καμμιάς τολμηρής χρηματοοικονομικής κίνησης εντός της ένωσής μας. Και, κακά τα ψέματα, το τύπωμα χρήματος θέλει τόλμη. Κάποιες χώρες της Ευρώπης έχουν κατακαεί απ' τον χυλό με το τύπωμα χρήματος, στο παρελθόν, και φαντάζομαι ότι θα φυσάνε και το κρέας βαθιάς κατάψυξης.
 

SBE

¥
Ενδιαφέρουσα απορία Νίκελ.

Μερικές άλλες σκόρπιες σκέψεις:

Η Κύπρος, όπως κι άλλα μικρά μέρη, δεν έκανε τίποτα εξωφρενικό που στράφηκε στα τραπεζικά. Πως αλλιώς θα εξασφαλίσει ένα καλό βιοτικό επίπεδο και ανάπτυξη μια χώρα με μικρό πληθυσμό και ελάχιστους φυσικούς πόρους; Είναι τυχαίο ότι το ίδιο έκαναν Ισλανδία, Παρθένες Νήσοι, Καϊμάν κλπ Ξέρουν όλοι αυτοί ότι ο τουρισμός δεν είναι βαριά βιομηχανία (παρά το σχετικό σλόγκαν).

Η Κύπρος χρειάστηκε να προσαρμοστεί στις ευρωπαϊκές απαιτήσεις με την είσοδό της στην ΕΕ, δηλαδή να βάλει κάποια όρια στις τράπεζές της. Αυτό δεν το έκανε ακούσια. Οι Κύπριοι δέχτηκαν να ανταλλάξουν ένα μέρος του πλούτου τους και της ποιότητας ζωής τους για να αποκτήσουν τη σιγουριά της ΕΕ στα γεωπολιτικά τους προβλήματα και πραγματικά λειτουργεί υπέρ τους η συμμετοχή στην ΕΕ. Επιτέλους, ας το πει και κανένας (όχι Λεξιλόγος), γιατί κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε.

Τελικά το χειρότερο που πέτυχε το δικό μας κούρεμα ήταν να αποσταθεροποιηθεί η Κυπριακή οικονομία και να χάσουν το αποθεματικό τους διάφορα νομικά πρόσωπα της Ελλάδας. Αυτό το είχε σκεφτεί κανείς όταν φωνάζαμε να μας χαριστούν τα χρέη;

Επειδή δεν το διάβασα αυτό το άρθρο στην αρχή της συζήτησης, ποια ήταν η κεντρική του ιδέα; Ότι η Κύπρος φαλίρισε γιατί έφτιαξε δρόμους και λιμάνια μετά το '08; Εγώ που πήγα στην Κύπρο το 2005 είδα και δρόμους και λιμάνια και όλα να δουλεύουν ρολόι και γενικά μια χώρα που ευημερεί σωστά (όχι σαν την Ελλάδα που ευημερία ήταν το τσιμέντωμα κάθε παραλίας και οι δρόμοι παρέμεναν κατσικόδρομοι), το δημόσιο λειτουργούσε σωστά, η οργάνωση ήταν καλή, οι μισθοί μεγαλύτεροι από της Ελλάδας κλπ κλπ.
 

SBE

¥
Κάποιες χώρες της Ευρώπης έχουν κατακαεί απ' τον χυλό με το τύπωμα χρήματος, στο παρελθόν, και φαντάζομαι ότι θα φυσάνε και το κρέας βαθιάς κατάψυξης.

Έλλη, ποιές δεν έχουν κατακαεί με τον πληθωρισμό ιστορικά; Το ΗΒ; Η Σουηδία;
Όλες οι άλλες έχουν περάσει το σενάριο πολλές φορές.
 
Και τώρα που μίλησα για πλουτοκρατία, στην Ελλάδα ας πούμε ζητούσε ο λαός την κρίση να πληρώσει η πλουτοκρατία, δηλαδή οι τράπεζες και δη οι μεγαλοκαταθέτες. Δεν καταλαβαίνω πώς έφτασε να θεωρείται ξαφνικά αυτό «ισοπέδωση», ούτε το πώς έφτασε να θεωρείται βιώσιμη εναλλακτική επιλογή να πληρώσουν οι Κύπριοι συνταξιούχοι την κρίση μέσω των ασφαλιστικών ταμείων τους.

Καλή η ερώτησή σου, και ακόμα καλύτερο θα ήταν να ακούγαμε την άποψη της αξιωματικής αντιπολίτευσης επ' αυτού.
Όταν όμως ένας πολιτικός σχηματισμός αντί να φροντίζει να οικοδομήσει μια συγκροτημένη και ρεαλιστική εναλλακτική λύση κάνει απλά σημαία του το αντιμνημόνιο, τότε η πολιτική συνέπεια καταρρέει και όλα είναι δυνατά. Ακόμη και η στρατηγική συμμαχία με τον κύριο μας-ψεκάζουν-για-να-μας-πάρουν-το-ουράνιο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μερικές άλλες σκόρπιες σκέψεις:
Ωραία, αλλά θέλω απαντήσεις και σε άλλα ερωτήματα, π.χ.

(α) Δίνει η Ευρώπη τα λεφτά έστω και αν διατηρηθεί το ίδιο μοντέλο ανάπτυξης στο νησί;

(β) Τι κάνεις με τους υπόλοιπους χρεωμένους που αρχίζουν να ζητάνε ίδια μεταχείριση για τα δικά τους χρέη;
 
Top