Όποιος θέλει εφεξής να διαδηλώνει στο κέντρο της Αθήνας

Elsa

¥
Για "έγκαιρης προσέλευσης" το έχω ακούσει κι εγώ, χωρίς να είμαι σίγουρη αν υπάρχει. Αλλά σίγουρα υπάρχει επίδομα "χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή". Φάτε την, κορόιδα, του ιδιωτικού τομέα που όχι μόνο δεν σας δίνουν επίδομα επειδή χρησιμοποιείτε κομπιούτερ, αλλά δεν σας προσλαμβάνουν κιόλας αν δεν ξέρετε.

Χμ... 15% για χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή παίρνουν οι υπάλληλοι γραφείου, σχεδιαστές και μηχανικοί στην ιδιωτική εταιρεία με την οποία συνεργάζομαι. Βέβαια, το σίγουρο είναι οτι τώρα οι συλλογικές συμβάσεις στον ιδιωτικό τομέα θα γίνουν κουρελόχαρτα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εδώ διαβάζουμε για μερικά περίεργα επιδόματα. Δεν ξέρω αν είναι έγκυρη η πηγή, πάντως, γιατί μάλλον έχει κάπως ρατσιστικό :eek: όνομα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χμ... 15% για χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή παίρνουν οι υπάλληλοι γραφείου, σχεδιαστές και μηχανικοί στην ιδιωτική εταιρεία με την οποία συνεργάζομαι.
Εννοείς χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή για κάποια συγκεκριμένα προγράμματα, που λίγοι μπορούν να τα χειριστούν; Ή υπάλληλοι γραφείου που μέσα στην καθημερινή τους δουλειά είναι να στέλνουν email και να δουλεύουν με λογιστικά φύλλα, π.χ.;
 
Χμ... 15% για χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή παίρνουν οι υπάλληλοι γραφείου, σχεδιαστές και μηχανικοί στην ιδιωτική εταιρεία με την οποία συνεργάζομαι. Βέβαια, το σίγουρο είναι οτι τώρα οι συλλογικές συμβάσεις στον ιδιωτικό τομέα θα γίνουν κουρελόχαρτα.

Η εταιρεία σου πρέπει να είναι εξαίρεση, γιατί σε όσες εταιρείες ξέρω, κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Στη διαφήμιση δε, δεν έχω ακούσει να προσλαμβάνουν ποτέ γραφίστα χωρίς να ξέρει Η/Υ, ενώ οι παλιότεροι είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα. Από εκεί και πέρα, αντί να τους δίνουν ειδικό επίδομα μπορούν κάλλιστα και πολύ άνετα να τους εκπαιδεύσουν και να τελειώνει η ιστορία με ελάχιστο κόστος. Δεν ήταν λίγοι αυτοί δε, που έπαιρναν ένα σωρό επιχορηγήσεις για εκπαίδευση στη χρήση και αγορά Η/Υ.
 

daeman

Administrator
Staff member
Στην ιδιωτική εταιρεία όπου εργαζόμουν επί 7,5 χρόνια, το επίδομα χρήσης Η/Υ δινόταν σε όλους όσους χρησιμοποιούσαν υπολογιστή για τη δουλειά τους (τον διευθυντή πρώτα απ' όλους, λογιστές, γραμματείς, μηχανικούς και λοιπούς σχετικούς ή άσχετους με το άθλημα - ακόμη και σε γραμματέα που άνοιγε τον υπολογιστή μία φορά το εξάμηνο, αλλά καθάριζε καθημερινά με μανία πληκτρολόγιο και οθόνη :p), εκτός από τον γράφοντα που είχε γύρω του τέσσερις οθόνες (για να την "ακούει" τετραφωνικά από την ακτινοβολία - μόνο μέσα στην οθόνη δεν είχα μπει) και ήταν καθηλωμένος επί δωδεκάωρα μπροστά τους, γιατί λέει η σύμβαση με την οποία είχε προσληφθεί (τεχνικός υποστήριξης δικτύου Η/Υ - ασχέτως αν στη συνέχεια έγινα το πασπαρτού της εταιρείας) δεν το δικαιολογούσε. :rolleyes:
 

Elsa

¥
Θα το έχουμε ξαναπεί ασφαλώς κάπου, αλλά να μην το ξεχνάμε: Τα επιδόματα είναι ένα κόλπο που δεν συμφέρει τους υπαλλήλους. Εδώ και πολλά χρόνια, κάθε που ζητούσαν αύξηση, τους έδιναν ένα επίδομα. Αυτά δεν μετράνε στον υπολογισμό ασφαλιστικών εισφορών ίσως (δεν ξέρω), αλλά δεν μετράνε και στον υπολογισμό της σύνταξης. Ανέκαθεν οι υπάλληλοι ζητούσαν να ενσωματωθούν τα επιδόματα στον μισθό αλλά η κυβερνήσεις αρνούνταν. Δεν αντιλέγω οτι υπάρχουν και εξωφρενικά επιδόματα ή οτι κάποιοι προνομιούχοι φτάνουν να παίρνουν τεράστιους μισθούς χάρη σε αυτά, αλλά για τους περισσότερους η περικοπή τους είναι σαν να τους παίρνουν πίσω αυξήσεις πολλών ετών.
Από την άλλη, ξέρω για "χαμηλόμισθους" υπαλλήλους γνωστού οργανισμού που έχουν καταφέρει με εκβιαστικά μέσα να παίρνουν με τέτοια επιδόματα πολύ μεγαλύτερο μισθό από τους μηχανικούς προϊσταμένους τους. Μιλάμε για 5.000€ και πάνω...
Ε, πόσο δύσκολο είναι να πιαστούν αυτές οι περιπτώσεις και να κοπούν;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα επιδόματα, το αντίθετο. Αλλά θα πρέπει να λειτουργούν σαν πριμ, σαν επιβράβευση, όχι σαν κεκτημένο. Γιατί όταν κάθεσαι πάνω στις δάφνες σου, κάποια στιγμή δεν μυρίζουν πια δαφνίλα...
 

Elsa

¥
Στην ιδιωτική εταιρεία όπου εργαζόμουν επί 7,5 χρόνια, το επίδομα χρήσης Η/Υ δινόταν σε όλους όσους χρησιμοποιούσαν υπολογιστή για τη δουλειά τους (τον διευθυντή πρώτα απ' όλους, λογιστές, γραμματείς, μηχανικούς και λοιπούς σχετικούς ή άσχετους με το άθλημα - ακόμη και σε γραμματέα που άνοιγε τον υπολογιστή μία φορά το εξάμηνο, αλλά καθάριζε καθημερινά με μανία πληκτρολόγιο και οθόνη :p), εκτός από τον γράφοντα που είχε γύρω του τέσσερις οθόνες (για να την "ακούει" τετραφωνικά από την ακτινοβολία - μόνο μέσα στην οθόνη δεν είχα μπει) και ήταν καθηλωμένος επί δωδεκάωρα μπροστά τους, γιατί λέει η σύμβαση με την οποία είχε προσληφθεί (τεχνικός υποστήριξης δικτύου Η/Υ - ασχέτως αν στη συνέχεια έγινα το πασπαρτού της εταιρείας) δεν το δικαιολογούσε. :rolleyes:

Βλέπεις πόσο χρειάζεται η συλλογική σύμβαση; Άρα, και το σωματείο; Γυρνάμε πολύ πίσω, δυστυχώς! Σημειωτέον οτι το 45% του δικού μου "μισθού" (είμαι οιονεί μισθωτή) είναι επιδόματα.
 

Elsa

¥
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα επιδόματα, το αντίθετο. Αλλά θα πρέπει να λειτουργούν σαν πριμ, σαν επιβράβευση, όχι σαν κεκτημένο. Γιατί όταν κάθεσαι πάνω στις δάφνες σου, κάποια στιγμή δεν μυρίζουν πια δαφνίλα...

Συμφωνώ, αρκεί να έχεις πάρει πρώτα την αύξηση στο βασικό μισθό. Έπειτα, ας παίρνουν επίδομα μόνο όσοι το δικαιούνται λόγω ειδικών συνθηκών, δεν με ενδιαφέρει.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Αυτά δεν μετράνε στον υπολογισμό ασφαλιστικών εισφορών ίσως (δεν ξέρω), αλλά δεν μετράνε και στον υπολογισμό της σύνταξης. [...]

Όχι, τα επιδόματα δεν μετράνε για τον υπολογισμό ούτε των ασφαλιστικών εισφορών ούτε της σύνταξης.

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα επιδόματα, το αντίθετο. Αλλά θα πρέπει να λειτουργούν σαν πριμ, σαν επιβράβευση, όχι σαν κεκτημένο. Γιατί όταν κάθεσαι πάνω στις δάφνες σου, κάποια στιγμή δεν μυρίζουν πια δαφνίλα...

Χαρακτηριστικό παράδειγμα από την παραπάνω εταιρεία: κάποιες χρονιές, οι άρχοντες μοίραζαν εν είδει επιδόματος "παραγωγικότητας" ένα μικρό ποσό στους υπαλλήλους και τους μόνιμους συνεργάτες (τάχα μου στελέχη, αλλά στην ουσία μπλοκάκηδες). Εξίσου σε όλους! Το ίδιο ποσό έδιναν στον λογιστή που ερχόταν 2 ώρες την ημέρα γιατί είχε και γραφείο εκτός, στη γραμματέα που είχε όλη μέρα κολλημένο το τηλέφωνο στο αυτί για κουτσομπολιό, στον διευθυντή που αμειβόταν όσο ήθελε (γιατί αυτός πρότεινε τη μισθοδοσία στο ΔΣ - Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει) και στους σκλάβους που έπρεπε να φέρουν, να διαχειριστούν και να εκτελέσουν τις δουλειές ώστε να επιβιώσει η εταιρεία! Εξού και τα εισαγωγικά στην παραγωγικότητα. Οπότε, πολύ απλά, δεν δέχτηκα να το πάρω.
Εξάλλου, προτιμώ μάλλον το αρισμαρί (δεντρολίβανο) παρά τις δάφνες.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά ξαφνικά μου μύρισε ψάρι σαβόρ... (Αστερίξ - Οι Δάφνες του Καίσαρα).
 

daeman

Administrator
Staff member
Βλέπεις πόσο χρειάζεται η συλλογική σύμβαση; Άρα, και το σωματείο; Γυρνάμε πολύ πίσω, δυστυχώς! [...]

Μα αυτός δεν είναι ο βασικός σκοπός, η συγκαλυμμένη επιδίωξη πίσω απ' όλη αυτή τη φιλολογία της κρίσης;
Η πάλαι ποτέ υπεραξία να διογκωθεί μέχρι σκασμού των εχόντων, στην πλάτη των εργαζομένων, φυσικά.
Κι έλαχε (βάλαμε κι εμείς βουλιμικά το χεράκι μας) σ' εμάς να γίνουμε ένα από τα πειραματόζωα για την εφαρμογή του ύστατου, υπέρτατου καπιταλισμού. Να 'ταν τουλάχιστον δίκαιη η δοκιμή...
 

SBE

¥
Αλεξάνδρα και λοιποί, όπως το εξήγησε κι ο Δαεμάνος, το επίδομα χρήσης υπολογιστή είναι για όσους δέχονται ακτινοβολία από τον υπολογιστή, όχι για όσους ξέρουν να χρησιμοποιήσουν υπολογιστή. Εννοείται ότι ισχύει για υπαλλήλους που δεν είναι μέρος της δουλειάς τους η χρήση υπολογιστή. Βεβαίως, σήμερα που όλοι σχεδόν χρησιμοποιούν υπολογιστή στη δουλειά θα έπρεπε να ενσωματωθεί με το μισθό ή να καταργηθεί. Το ίδιο βέβαια ισχύει με κάθε επίδομα που οφείλεται στο είδος της δουλειάς (π.χ για βαρέα-ανθυγιεινά, γιατί να είναι επίδομα και να μην είναι απλά πιο ψηλός ο μισθός; ). Κάποια άλλα επιδόματα θα μπορούσαν να καταργηθούν εφόσον δεν ισχύουν πλέον οι συνθήκες που τα δημιούργησαν. Για παράδειγμα, οι καθηγητές ακριτικών πανεπιστημίων παίρνουν επίδομα, το οποίο αν λάβουμε υπόψη τον αριθμό αυτών που δεν θα τους ένοιαζε να βρουν μια δουλειά σε ακριτικό πανεπιστήμιο, δεν έχει πλέον νόημα. Κάποτε, ναι, έπρεπε να δώσεις κίνητρα για να τους πείσεις να πάνε στα ακριτικά μέρη.
Το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης είμαστε σίγουροι ότι ξέρουμε για τι είναι; Μήπως είναι επίδομα για όσους είναι εφεδρεία εκτός κανονικού ωραρίου; Και πρέπει μέσα σε Χ ώρα από τη στιγμή που τους καλούν να βρεθούν στη θέση τους;
 

SBE

¥
Το πρόβλημα είναι ότι όσα Λογιστήρια και Τυπογραφεία κι αν καταλάβουν, αυτό δεν θα μπορέσει να σταματήσει το κύμα των φασιστικών μέτρων που ακολουθούν. Κι αρχίζω να σκέφτομαι λίγο συνωμοσιολογικά και ν' αναρωτιέμαι πώς στο καλό ξέσπασαν όλα αυτά τώρα από το πουθενά (με την αλλαγή κυβέρνησης) και αν τελικά γίνονται για να νομιμοποιήσουν τις άθλιες περικοπές και τον (προσοχή ακολουθεί παπανουτσική λέξη) εξανδραποδισμό της Ελλάδας. Δεν είναι λίγοι οι οικονομολόγοι που λένε ότι σε περιόδους οικονομικής ύφεσης δεν κόβεις μισθούς και επιδόματα, γιατί θα την κάνεις χειρότερη.

Επειδή εμένα μ' αρέσουν οι συνωμοσιολογίες, expand Αμβρόσιε! :D
 
SBE, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να πω. Απλά αναρωτιέμαι γιατί έγινε όλος αυτός ο ντόρος έτσι ξαφνικά. Τα ελλείματα δεν δημιουργήθηκαν ολονυχτίς. Αλλά πέρα από αυτό, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται όλο αυτό; Τι θα επιτευχθεί; Με περικοπές μισθών δεν σώζεται η οικονομία. Θέλει κάτι πιο ριζικό, πιο ουσιαστικό, όχι ημίμετρα. Ποιο είναι το σχέδιο; Υπάρχει; Ούτως ή άλλως, έχει πουληθεί η μισή Ελλάδα. Ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του 90 είχε αρχίσει το μεγάλο ξεπούλημα. Τώρα λοιπόν τι; Θα εξυγιανθεί ο δημόσιος τομέας; Θα αναπτυχθεί η επιχειρηματικότητα, η παραγωγικότητα, η δημιουργικότητα; Ή απλά θα γίνουμε όλοι πιο δουλάκια απ' ό,τι είμαστε ήδη για χάρη μιας ισχυρής, υπερεθνικής ελίτ, που δεν είναι ούτε Γερμανική, ούτε Ελληνική, ούτε Εβραϊκή, αλλά ούτε κι Αμερικάνικη;
 

SBE

¥
Κοίτα, κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί αφού τόσα χρόνια κουκουλώναμε τα χρέη, ξαφνικά τους έπιασε να πουν την αλήθεια για την οικονομία, ειδικά αφού λένε ότι δεν χρειαζόμαστε βοήθεια.
Με τις περικοπές μισθών το μόνο που είναι σίγουρο είναι το ποσό που θα εξοικονομήσεις, ομοίως με το ΦΠΑ κλπ. Είναι μέτρο με άμεση ανταπόδοση, ενώ οι φόροι είναι πιο φλου. Αν αυξήσεις τους φόρους απλά ενισχύεις την παραοικονομία.
Τώρα τι θα γίνει; Θα ξεκινήσει σίγουρα μια περίοδος που τα ΜΜΕ θα επιτίθενται στους δημόσιους υπαλλήλους. Για τα επιδόματά τους, για το ένα, για το άλλο. Έτσι θα θυμώσει ο μέσος μη-δημόσιος υπάλληλος, κι ίσως κι ο ΔΥ που δεν έχει προνομιούχα θέση, και θα καταργηθεί η μονιμότητα στο τσάκα τσάκα. Έτσι θα αυξηθεί η εξάρτηση από τα κόμματα, γιατί ακόμα κι οι ΔΥ που δεν διορίστηκαν με μέσο (και υπάρχουν και τέτοιοι), θα τρέξουν να γίνουν οπαδοί για να εξασφαλιστούν.

Αλλά νομίζω ότι αυτά τα μηνύματα πρέπει να μεταφερθούν σε άλλο νήμα.
 
Last edited by a moderator:
Εντολή για επ'αυτοφώρω συλλήψεις σε βάρος των καταληψιών του οδοστρώματος της οδού Πανεπιστημίου, στο ύψος του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, έδωσε ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών της Αθήνας Ιω.Σακελλάκος στην Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αθηνών.

Αφορμή της εισαγγελικής παρέμβασης αποτέλεσε η επί επταήμερο κατάληψη του δρόμου από υπαλλήλους της Ολυμπιακής Αεροπορίας, οι οποίοι διαμαρτύρονται για την μη καταβολή αποζημιώσεων που τους είχε υποσχεθεί η προηγούμενη κυβέρνηση. Δεδομένου ότι τελούνται αυτεπαγγέλτως διωκόμενα αδικήματα -όπως παρακώλυση συγκοινωνιών- ο κ.Σακελλάκος ζήτησε να σχηματιστούν δικογραφίες κατά των υπαιτίων και να οδηγηθούν στην Εισαγγελία της Αθήνας.


http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4564518&ct=1
 

SBE

¥
Άρα η ανοχή στην Ελλάδα είναι μια βδομάδα.
Χρήσιμη πληροφορία, αν και κανονικά εφόσον πρόκειται για αδικήματα θα έπρεπε να είναι ίσως πέντε δευτερόλεπτα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τσεκάρω την ιστοσελίδα του ΘΕΠΕΚ πριν πάρω τους δρόμους, και βλέπω ειδική σημείωση στο τέλος (εκεί που μπαίνουν οι εξωτικές οδοί :p) «Κλειστή η Α. Παπανδρέου Μαρούσι». Πού στον λύκο είναι αυτή; αναρωτήθηκα, καθότι δεν μου 'ρχόταν κάτι αμέσως στο μυαλό. Ένα γκουγκλισματάκι βέβαια αποκάλυψε αμέσως το μακριναρώνυμο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού — οπότε κατάλαβα: Δίπλα απ' το Mall. Mallιστα, κι εγώ που νόμιζα πως εκεί πήγαν για ν' αποφεύγουν τους αποκλεισμούς. :devil:
 
Top