Όποιος θέλει εφεξής να διαδηλώνει στο κέντρο της Αθήνας

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτοί που υποστηρίζουν ότι χάνουν τη δουλειά τους λόγω των διαδηλώσεων θα έπρεπε να είχαν βγει από τους πρώτους στο δρόμο. Α! Και δεν εννοώ τους μεγαλοκοσμηματοπώληδες της Βουκουρεστίου και τα λοιπά καταστήματα πολυτελείας του κέντρου και του Κολωνακίου. Ποσώς μ' ενδιαφέρει αν χάσουν τη δουλειά τους. Έχουν και υποκαταστήματα στην Κηφισιά και τη Γλυφάδα όπου δεν συμβαίνει ποτέ τίποτε και όλα κυλούν ομαλώς.
Ε να κάτσουμε τότε στ' αβγά μας, Αλεξάνδρα, να μην κάνουμε τίποτα, να δεχόμαστε αγόγγυστα ό,τι μας επιβάλλουν επειδή η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να μη βγει και τίποτα ιδιαίτερο από τις διαμαρτυρίες μας.
Μετά θ' αρχίσουμε να βελάζουμε κιόλας.
Δεν μιλάω για καταστηματάρχες, αν και υπάρχουν και μικρά καταστήματα στο κέντρο, αλλά για υπαλλήλους που χάνουν τη δουλειά τους.

Και το ότι δεν διαδηλώνει κάποιος στον δρόμο δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο συνειδητοποιημένος και ενεργός πολίτης από εκείνον που διαδηλώνει. Το ότι δεν κατεβαίνουμε σε διαδήλωση (δεν ξέρω πολλούς που κατεβαίνουν, παρεμπιμπτόντως), δεν σημαίνει ότι είμαστε πρόβατα, ξέρεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα μυαλά σας έχουν πλυθεί πολύ καλά, δε σας φοβόμαστε που κάνετε διαδηλώσεις.
Ακριβώς. Κι αν δεν έχουν πλυθεί τα μυαλά κάποιων διαδηλωτών, οι υπόλοιποι λειτουργούμε με Άβα και αμονιαζόλ. Το οποίο επίσης είναι δημοκρατικό δικαίωμα.

Γι' αυτό, για να συγκινηθεί ο μέσος καλοπλυμένος εγκέφαλος, μάλλον θα πρέπει και οι διαμαρτυρόμενοι να ανακαλύψουν πιο πρωτότυπους τρόπους διαμαρτυρίας, να μιλήσουν και σε κανέναν διαφημιστή, κανέναν επικοινωνιολόγο. Πόσοι πια συγκινούνται από κάποιους φωνακλάδες με ντουντούκες και πλακάτ που τους περιβάλλουν διακόσιοι βαριεστημένοι;

(Μισοαστεία μισοσοβαρά όλα αυτά.)
 
Εγώ αυτό που βλέπω από όλες αυτές τις διαδηλώσεις είναι "μη μου τους κύκλους τάραττε". Καμιά διαδήλωση για τη διαφθορά και τις απάτες δεν είδα ποτέ. Πέρυσι πήγαν και κλείσαν τη Βουλή για να αποφύγουν κυρώσεις και ενώ σε άλλες εποχές και κοινωνίες θα είχαν πέσει κεφάλια, δεν κουνήθηκε ούτε φύλλο. Πριν από κάποιο καιρό επίσης αποκαλύφθηκε ότι έκλεβαν τα ταμεία. Γι' αυτό διαδήλωση δεν είδα ποτέ.

Αντιθέτως, εκεί που βλέπω πληθώρα διαδηλώσεων είναι όποτε πάει κάποιος να αγγίξει τα κεκτημένα κάποιων συντεχνιών. Εκεί να δεις διαδήλωση και κακό. Όσο θα λειτουργούμε όμως καθαρά ατομικιστικά, δεν θα έχουμε ελπίδα ουσιαστικής προόδου.
 
Δεν μιλάω για καταστηματάρχες, αν και υπάρχουν και μικρά καταστήματα στο κέντρο, αλλά για υπαλλήλους που χάνουν τη δουλειά τους.

Και το ότι δεν διαδηλώνει κάποιος στον δρόμο δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο συνειδητοποιημένος και ενεργός πολίτης από εκείνον που διαδηλώνει. Το ότι επειδή δεν κατεβαίνουμε σε διαδήλωση (δεν ξέρω πολλούς που κατεβαίνουν, παρεμπιμπτόντως), δεν σημαίνει ότι είμαστε πρόβατα, ξέρεις.

Μα γι' αυτούς τους υπαλλήλους και τα μικρομάγαζα μιλάω κι εγώ, αλλά όπως αγαπάς.
Την άποψή μου την έκανα σαφή και δεν βρίσκω ότι χρειάζεται να προσθέσω τίποτα παραπάνω ως προς αυτό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Υπάρχει μια βασική αρχή που ισχύει παντού και πάντοτε:
Αν η τακτική σου αποδεικνύεται επί σειρά ετών ότι δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα, άλλαξε τακτική. Πότε είχαν το παραμικρό αποτέλεσμα οι διαδηλώσεις στις αποφάσεις των κυβερνήσεων; Ποτέ. Επειδή αυτοί που διαδηλώνουν καθημερινά δεν ψηφίζουν τα δυο μεγάλα κυβερνητικά κόμματα, και αντίστροφα, αυτοί που ψηφίζουν τα δυο μεγάλα κόμματα και βγάζουν κυβέρνηση, δεν είναι αυτοί που διαδηλώνουν. Συμπέρασμα: αντί να καταναλώνουν ενέργεια διαδηλώνοντας οι συνδικαλιστές του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ, θα έπρεπε να βρουν τρόπο να πείσουν τον λαό να τους ψηφίσει και να βάλουν σε εφαρμογή όλα αυτά που θεωρούν σωστά. Εκτός κι αν ο σκοπός τους είναι μόνο αυτός: να ενοχλούν όλον τον κόσμο και στο τέλος να εισπράττουν ένα 5% στις εκλογές και να λένε και ευχαριστώ. Αλλά, όπως έχω πει και άλλοτε, θα έπρεπε κάποιος κάποτε να βάλει την Αλέκα να κυβερνήσει για μερικούς μήνες. Οι φωνασκίες και οι διαδηλώσεις είναι ο ανέξοδος τρόπος για να κάνεις πολιτική, κάποια στιγμή θα έπρεπε να αναγκάσει κάποιος μερικούς πολιτικούς to put their money where their mouth is.
 
Υπάρχει μια βασική αρχή που ισχύει παντού και πάντοτε:
Αν η τακτική σου αποδεικνύεται επί σειρά ετών ότι δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα, άλλαξε τακτική. Πότε είχαν το παραμικρό αποτέλεσμα οι διαδηλώσεις στις αποφάσεις των κυβερνήσεων; Ποτέ. Επειδή αυτοί που διαδηλώνουν καθημερινά δεν ψηφίζουν τα δυο μεγάλα κυβερνητικά κόμματα, και αντίστροφα, αυτοί που ψηφίζουν τα δυο μεγάλα κόμματα και βγάζουν κυβέρνηση, δεν είναι αυτοί που διαδηλώνουν. Συμπέρασμα: αντί να καταναλώνουν ενέργεια διαδηλώνοντας οι συνδικαλιστές του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ, θα έπρεπε να βρουν τρόπο να πείσουν τον λαό να τους ψηφίσει και να βάλουν σε εφαρμογή όλα αυτά που θεωρούν σωστά. Εκτός κι αν ο σκοπός τους είναι μόνο αυτός: να ενοχλούν όλον τον κόσμο και στο τέλος να εισπράττουν ένα 5% στις εκλογές και να λένε και ευχαριστώ. Αλλά, όπως έχω πει και άλλοτε, θα έπρεπε κάποιος κάποτε να βάλει την Αλέκα να κυβερνήσει για μερικούς μήνες. Οι φωνασκίες και οι διαδηλώσεις είναι ο ανέξοδος τρόπος για να κάνεις πολιτική, κάποια στιγμή θα έπρεπε να αναγκάσει κάποιος μερικούς πολιτικούς to put their money where their mouth is.

Αυτήν τη βασική αρχή που λες ήθελα και να ξερα γιατί δεν συνειδητοποιούν ότι ισχύει και γι' αυτούς όσοι «βγάζουν κυβερνήσεις» από τη μεταπολίτευση και μετά. Θεωρούν ότι έχει αποτέλεσμα η ρουσφετολογική τακτική του πότε ΝΔ και πότε ΠΑΣΟΚ; Ή μήπως επειδή μια στις τόσες αλλάζει ο Μανωλιός και βάζει τα ρούχα του αλλιώς νομίζουν ότι πραγματικά έγινε και τίποτα σημαντικό;
Ο βασιλιάς είναι γυμνός, αλλά ντρέπονται, φοβούνται, δεν τους συμφέρει, τον συνήθισαν έτσι και δεν μπαίνουν στον κόπο να του το πουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πότε είχαν το παραμικρό αποτέλεσμα οι διαδηλώσεις στις αποφάσεις των κυβερνήσεων; Ποτέ.
Δεν θα συμφωνήσω με αυτό το «ποτέ», αλλά, όταν οι διαδηλώσεις είναι πλέον του επιπέδου «ψιχάλα είναι, θα περάσει» για την εξουσία, καταντούν απλώς ενοχλητικές και ουδόλως αποτελεσματικές. Επιτέλους, φαντασία στην αντιπολίτευση! Προφανώς, ο μαγαζάτορας που δεν κάνει τη δουλειά του και ο οδηγός που δεν μπορεί να πάει στη δική του έχουν το δικό τους πρόβλημα με τις διαδηλώσεις αυτές. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι η έκφραση της διαμαρτυρίας και της διεκδίκησης, είτε προέρχεται από νεολαίους με μολότοφ είτε από φιλήσυχους διαδηλωτές, σπάνια μας έχει πάει παρακάτω σαν κοινωνία στα χρόνια που εγώ παρακολουθώ. Ελάχιστα είναι τα οφέλη και για αυτούς που καπελώνουν ή οργανώνουν τέτοιες εκφράσεις διαμαρτυρίας — δεν τους έχει φάει ακόμα η πλήξη; Ή αρκούν πρωτοτυπίες του είδους «τώρα η τεχνολογία μάς δίνει τη δυνατότητα να συνεννοούμαστε και να κάνουμε ντου μέσα σε λίγα λεπτά»; (Και ναι, αυτή η εναλλαγή των ίδιων ψεμάτων κομμάτων στην εξουσία είναι ακόμα μεγαλύτερη πλήξη. Απλώς ο κόσμος προτιμά την πλήξη από τη δυσάρεστη έκπληξη.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα όταν λέω "ποτέ", εννοώ ότι έτσι όπως έχουν καταντήσει στην Ελλάδα, ισοδυναμούν με ποτέ. Αν η διαδήλωση εξέφραζε πραγματικά τη διαμαρτυρία και την οργή του λαού, θα είχε αποτέλεσμα. Τώρα είναι απλώς ψιχάλα, όπως λες.

Θα ήθελα να παρατηρήσω πάντως ότι δεν ψηφίζουν όλοι οι άνθρωποι τα δυο μεγάλα κόμματα λόγω της "ρουσφετολογικής τακτικής" τους, και είναι προσβλητικό να το λέμε. Δηλαδή, αν κάποιος δεν περιμένει κανένα ρουσφέτι από το κυβερνών κόμμα, αποκλείεται να το ψηφίσει; Και ποιος μου λέει ότι θα έχει λιγότερο ρουσφετολογική τακτική το ΚΚΕ, αν βγει στην εξουσία; Μήπως έχει δείξει η ιστορία ότι τα κομμουνιστικά κόμματα διαφέρουν από τα υπόλοιπα στη διαχείριση της εξουσίας;
 
Και ποιος μου λέει ότι θα έχει λιγότερο ρουσφετολογική τακτική το ΚΚΕ, αν βγει στην εξουσία; Μήπως έχει δείξει η ιστορία ότι τα κομμουνιστικά κόμματα διαφέρουν από τα υπόλοιπα στη διαχείριση της εξουσίας;

Παρατηρώ μια εμμονή με το ΚΚΕ.
Περίεργο. Το κόμμα που είναι αυτήν τη στιγμή στην κυβέρνηση επαίρεται ότι είναι σοσιαλιστικό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κατερίνα, δεν χρειάζεται ειρωνεία. Το ΚΚΕ το αναφέρω επειδή θεωρεί ότι λόγω ιστορικού ονόματος δικαιούται να μονοπωλεί το ενδιαφέρον για την τύχη των εργαζομένων, και επειδή η Παπαρήγα έφτασε στο σημείο να αμφισβητήσει το αποτέλεσμα των εκλογών, "ως αναντίστοιχο με το λαϊκό αίσθημα" -- λες και υπήρχε περίπτωση να έχει γίνει νοθεία. Επίσης το αναφέρω επειδή το ΠΑΜΕ διαδηλώνει καθημερινά, και κάθε τρεις και λίγο αποκλείει εισόδους υπουργείων κλπ. Εν ολίγοις, συμβάλλει όσο κανένα άλλο κόμμα στην μετατροπή της καθημερινότητάς μας σε κόλαση. Το τι πραγματικά θέλει η πλειοψηφία, το βλέπουμε πρώτον στο αποτέλεσμα των εκλογών και δεύτερον στις δημοσκοπήσεις, δεν είναι δυνατόν να έρχεται ένα κόμμα και να μας λέει, "Εγώ θα σου πω τι θέλεις, γιατί εσύ δεν ξέρεις".
 
Κατερίνα, δεν χρειάζεται ειρωνεία.

Δεν ήταν ειρωνικό το σχόλιό μου, Αλεξάνδρα. Ήθελα απλώς να δείξω ότι αν το ΠΑΣΟΚ ήταν πραγματικά σοσιαλιστικό κόμμα θα φαινόταν.

Το τι πραγματικά θέλει η πλειοψηφία, το βλέπουμε πρώτον στο αποτέλεσμα των εκλογών και δεύτερον στις δημοσκοπήσεις, δεν είναι δυνατόν να έρχεται ένα κόμμα και να μας λέει, "Εγώ θα σου πω τι θέλεις, γιατί εσύ δεν ξέρεις".

Γιατί πιστεύεις ότι η Παπαρήγα ή το ΠΑΜΕ θέλουν (και μπορούν) να σου επιβάλουν τις απόψεις τους και δεν το κάνουν (ή δεν το έχουν κάνει ήδη) με πιο ύπουλο και ανήθικο τρόπο το εκάστοτε κυβερνών κόμμα και ο εκάστοτε δήθεν αμερόληπτος πρόεδρος της ΓΣΕΕ;

Η πλειοψηφία είναι μια βάρκα που πότε την πάνε από τη μια μεριά και πότε από την άλλη. Με τη ΝΔ το 2004 μπήκαν στη βουλή σχεδόν και τα δέντρα, με το ΠΑΣΟΚ έγινε το ίδιο το 2009. Η πλειοψηφία το κατάφερε αυτό και τις δύο φορές. Εδώ θα είμαστε και θα δούμε τι θ' αλλάξει προς το καλύτερο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξέφυγε η συζήτηση, χάθηκε η εστίαση. Είναι ιερό το δικαίωμα στην εργασία. Είναι ντροπή που υπάρχουν στην πάμπλουτη κοινωνία μας άνθρωποι που δεν έχουν δουλειά, που πεινάνε ή τα φέρνουν πέρα δύσκολα. Είναι ταυτόχρονα απίθανη ντροπή που οι τεράστιες αδικίες της κοινωνίας μπαίνουν στα καλούπια που μπαίνουν σήμερα: διαμαρτυρίες διεκπεραιωτικού χαρακτήρα, μίζερες προσεγγίσεις ή εκρηκτικές με μοναδικό αποτέλεσμα να σπάνε κάτι τζάμια, καβγάδες στα φόρουμ χωρίς να μπορούμε να βρούμε ένα κοινό σημείο ενώ στην πραγματικότητα το ίδιο πράγμα θέλουμε διότι στο κάτω κάτω αποκλείεται να έχουμε εμείς διαφορετικά συμφέροντα... Δεν ξέρω αν μπορούμε να αλλάξουμε κατ' ελάχιστον τον τρόπο λειτουργίας της κοινωνίας, αλλά οπωσδήποτε πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο διεξαγωγής των συζητήσεων. Κάτι πιο δημιουργικό θα πρέπει να υπάρχει, είμαι σίγουρος.
 
Ξέφυγε η συζήτηση, χάθηκε η εστίαση. Είναι ιερό το δικαίωμα στην εργασία. Είναι ντροπή που υπάρχουν στην πάμπλουτη κοινωνία μας άνθρωποι που δεν έχουν δουλειά, που πεινάνε ή τα φέρνουν πέρα δύσκολα. Είναι ταυτόχρονα απίθανη ντροπή που οι τεράστιες αδικίες της κοινωνίας μπαίνουν στα καλούπια που μπαίνουν σήμερα: διαμαρτυρίες διεκπεραιωτικού χαρακτήρα, μίζερες προσεγγίσεις ή εκρηκτικές με μοναδικό αποτέλεσμα να σπάνε κάτι τζάμια, καβγάδες στα φόρουμ χωρίς να μπορούμε να βρούμε ένα κοινό σημείο ενώ στην πραγματικότητα το ίδιο πράγμα θέλουμε διότι στο κάτω κάτω αποκλείεται να έχουμε εμείς διαφορετικά συμφέροντα... Δεν ξέρω αν μπορούμε να αλλάξουμε κατ' ελάχιστον τον τρόπο λειτουργίας της κοινωνίας, αλλά οπωσδήποτε πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο διεξαγωγής των συζητήσεων. Κάτι πιο δημιουργικό θα πρέπει να υπάρχει, είμαι σίγουρος.

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας, Προφέσορ, θέλω μόνο να πω ότι δεν θεωρώ τη διαφωνία μου με την Αλεξάνδρα και τα υπόλοιπα μέλη καβγά, αλλά ανταλλαγή διαφορετικών απόψεων που καλό είναι να γίνεται γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι ανεξάρτητα από το αν έχουμε τα ίδια επαγγελματικά συμφέροντα.
 

SBE

¥
Αυτοί που υποστηρίζουν ότι χάνουν τη δουλειά τους λόγω των διαδηλώσεων θα έπρεπε να είχαν βγει από τους πρώτους στο δρόμο. Α! Και δεν εννοώ τους μεγαλοκοσμηματοπώληδες της Βουκουρεστίου και τα λοιπά καταστήματα πολυτελείας του κέντρου και του Κολωνακίου. Ποσώς μ' ενδιαφέρει αν χάσουν τη δουλειά τους. Έχουν και υποκαταστήματα στην Κηφισιά και τη Γλυφάδα όπου δεν συμβαίνει ποτέ τίποτε και όλα κυλούν ομαλώς.

Διακρίνω έναν ανάστροφο σνομπισμό, που τον είχα δει και σε μερικά μηνύματα στο νήμα περί ασύλου. Επειδή δηλαδή κάποιος ειναι κοσμηματοπώλης ας του σπάσουμε το μαγαζί γιατί δεν μπορούμε να είμαστε πελατες του, αν ειναι γουναράς, ας του το καψουμε γιατί δεν μπορούμε να αγοράσουμε τις γούνες του κλπ κλπ. Κατα τ'άλλα η πολυεθνική του λαού Ιντιτέξ (Ζάρα, κλπ) ας μείνει γιατί ψωνίζουμε από εκεί.

Ρώτησε κανένας τον ιδιοκτήτη του κάθε κοσμηματοπωλείου πόσες ώρες δουλειάς έχει βάλει στην επιχείρησή του, ποσα ξενύχτια, πόσες υπερωρίες και πόσο ρίσκο εχει πάρει; Κι οι υπαλληλοί του να μείνουν στο δρόμο γιατι δεν πήγαν να δουλεψουν σε ψιλικατζίδικο.

Στο κάτω κάτω κάποιοι από εμάς προτιμούν να δουλεύουν σε κυριλέ περιβάλλον με προμήθεια μόνο, κι όχι να γεμιζουν ράφια στο σούπερ μαρκετ με σταθερό μισθό.

ΥΓ να προσθεσω ότι οι κακοί δεν είναι οι κοσμηματοπώλες της Βουκουρεστίου· αν πραγματικά θέλουμε να δούμε το πράγμα όπως έχει κι όχι ταξικά, οι κακοί είναι το Η&Μ π.χ.
 
Επειδή δηλαδή κάποιος ειναι κοσμηματοπώλης ας του σπάσουμε το μαγαζί γιατί δεν μπορούμε να είμαστε πελατες του, αν ειναι γουναράς, ας του το καψουμε γιατί δεν μπορούμε να αγοράσουμε τις γούνες του κλπ κλπ. Κατα τ'άλλα η πολυεθνική του λαού Ιντιτέξ (Ζάρα, κλπ) ας μείνει γιατί ψωνίζουμε από εκεί.

Ρώτησε κανένας τον ιδιοκτήτη του κάθε κοσμηματοπωλείου πόσες ώρες δουλειάς έχει βάλει στην επιχείρησή του, ποσα ξενύχτια, πόσες υπερωρίες και πόσο ρίσκο εχει πάρει; Κι οι υπαλληλοί του να μείνουν στο δρόμο γιατι δεν πήγαν να δουλεψουν σε ψιλικατζίδικο.

Σ' αυτό SBE, είμαι μαζί σου.
 
Διακρίνω έναν ανάστροφο σνομπισμό, που τον είχα δει και σε μερικά μηνύματα στο νήμα περί ασύλου. Επειδή δηλαδή κάποιος ειναι κοσμηματοπώλης ας του σπάσουμε το μαγαζί γιατί δεν μπορούμε να είμαστε πελατες του, αν ειναι γουναράς, ας του το καψουμε γιατί δεν μπορούμε να αγοράσουμε τις γούνες του κλπ κλπ. Κατα τ'άλλα η πολυεθνική του λαού Ιντιτέξ (Ζάρα, κλπ) ας μείνει γιατί ψωνίζουμε από εκεί.

Ρώτησε κανένας τον ιδιοκτήτη του κάθε κοσμηματοπωλείου πόσες ώρες δουλείας έχει βάλει στην επιχείρησή του, ποσα ξενύχτια, πόσες υπερωρίες και πόσο ρίσκο εχει πάρει; Κι οι υπαλληλοί του να μείνουν στο δρόμο γιατι δεν πήγαν να δουλεψουν σε ψιλικατζίδικο.

Χμμ.... Ψάχνω να δω πού είπα ότι πρέπει να σπάσουμε το μαγαζί του μεγαλοκοσμηματοπώλη. Ψάχνω να δω πού είπα να σπάσουμε ή να κάψουμε οτιδήποτε, δηλαδή, αλλά δεν υπάρχει. Ψάχνω να δω πού έδειξα ότι έχω άχτι που δεν έχω γούνες και διαμαντικά, αλλά, φεύ, δεν υπάρχει ούτε κι αυτό.
Για ξαναδιάβασε, συνάδελφε/συναδέλφισσα, τα λεγόμενά μου κι έλα να μου πεις μετά από πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.
 

SBE

¥
:confused: .............

Άντε να το εξηγήσω: Zαra, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka κλπ ανήκουν στον ισπανικό όμιλο Inditex. Εταιρείες σαν την Ιντιτέξ και το Η&Μ έχουν χίλιες φορές μεγαλύτερη οικονομική δύναμη από όλα τα μαγαζιά της Βουκουρεστίου, γιατί έχουν πολύ ευρύτερο αγοραστικό κοινό χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, έχουν μειώσει το κόστος παραγωγής με ανειδίκευτο προσωπικό, χαμηλή ποιότητα κλπ. Γενικά είναι οι κακοί της παγκοσμιοποίησης. Ο κοσμηματοπώλης από την άλλη πουλάει εξειδικευμένο προϊόν, με υψηλό κόστος παραγωγής (δεν μπορεί να πάει την παραγωγή του στην Κίνα), με ολιγάριθμη απαιτητική και δύσκολη πελατεία, μεγάλο ανταγωνισμό και συνεχή πολυέξοδη προσπάθεια να συγκρατήσει τους πελάτες του.
Και οι πιο πολλοί είναι οικογενειακές επιχειρήσεις. Μπορεί να τους βλέπουμε στις κοσμικές στήλες και να νομίζουμε ότι έχουν λεφτά, αλλά δεν ξέρουμε αν η εμφάνισή δεν είναι για να κολακέψει την πελατεία και να τους θυμίσει ότι υπάρχει, ούτε και αν είναι καταχρεωμένοι.
 

SBE

¥
Χμμ.... Ψάχνω να δω πού είπα ότι πρέπει να σπάσουμε το μαγαζί του μεγαλοκοσμηματοπώλη. Ψάχνω να δω πού είπα να σπάσουμε ή να κάψουμε οτιδήποτε, δηλαδή, αλλά δεν υπάρχει. Ψάχνω να δω πού έδειξα ότι έχω άχτι που δεν έχω γούνες και διαμαντικά, αλλά, φεύ, δεν υπάρχει ούτε κι αυτό.
Για ξαναδιάβασε, συνάδελφε/συναδέλφισσα, τα λεγόμενά μου κι έλα να μου πεις μετά από πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.

Αν πιαστούμε από τις λέξεις, όχι δεν είπες για σπάσιμο, είπες ότι δε σε νοιάζει αν δεν κάνουν δουλειά. Ο σνομπισμός είναι ο ίδιος και είναι ο κλασσικός σνομπισμός αυτουνού που δεν έχει προς αυτόν που έχει.
Ας φάνε παντεσπάνι, από την ανάποδη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member

Άντε να το εξηγήσω: ...

Τότε, παρεξήγησα. Νομισα ότι με το «λαού» εννοούσες κάτι πολιτικό, κομματικό ή τέτοιο. ΟΚ. λήξη απορίας.
 
Top