Όποιος θέλει εφεξής να διαδηλώνει στο κέντρο της Αθήνας

Με άλλα λόγια, την Τετάρτη το βράδυ αυτά τα 100 άτομα δεν είχαν κανένα λόγο να είναι στο δρόμο... Το ότι τα μέτρα εξαγγέλθηκαν Τετάρτη μεσημέρι, μάλλον δεν παίζει κανένα ρόλο...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι ήταν σαρκαστική η παρατήρηση του Μπουκανιέρου.

Ασχέτως αυτού, μια πρακτική ερώτηση:
Πώς μπορεί να φτάσει κάποιος στο Θησείο με αυτοκίνητο το απόγευμα; Έχουν προγραμματιστεί διαδηλώσεις για όλη την ημέρα στο κέντρο;
 
Ασχέτως αυτού, μια πρακτική ερώτηση:
Πώς μπορεί να φτάσει κάποιος στο Θησείο με αυτοκίνητο το απόγευμα; Έχουν προγραμματιστεί διαδηλώσεις για όλη την ημέρα στο κέντρο;

Έτσι όπως έχει γίνει το κέντρο, μόνο πετώντας.

Bella: όχι, δικαίωμα μια χούφτα άτομα να κλείνουν την Πανεπιστημίου στις 10:00 το βράδυ, όχι δεν έχουν. Έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτή η μικρή ομάδα ανθρώπων, που ανήκαν στην παλιά Ολυμπιακή, έχει κλείσει την Πανεπιστημίου από χθες, απ' ό,τι φαίνεται, και συνεχίζουν να την κρατάνε κλειστή σήμερα, έχοντας βάλει στο οδόστρωμα κάδους και μοτοσικλέτες, γιατί φυσικά είναι τόσο λίγοι που δεν θα μπορούσαν να την κλείσουν οι ίδιοι.
 
Αυτή η μικρή ομάδα ανθρώπων, που ανήκαν στην παλιά Ολυμπιακή, έχει κλείσει την Πανεπιστημίου

Και η επιβεβαίωση από τον τύπο:

"Κλειστή παραμένει από το βράδυ της Τετάρτης, η οδός Πανεπιστημίου στο ύψος του Γενικού Λογιστηρίου του κράτους, από απολυμένους εργαζόμενους της πρώην Ολυμπιακής.

Διαμαρτύρονται για την μη τήρηση των συμφωνηθέντων από την πλευρά της κυβέρνησης. Γίνεται εκτροπή των αυτοκινήτων στην οδό Ρήγα Φεραίου."

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_04/03/2010_326373
 

nickel

Administrator
Staff member
Όταν θα γεμίσει ολόκληρη η Πανεπιστημίου από απολυμένους, να δούμε τι εκτροπή θα έχουμε. :(
 
Άστα. Προς το παρόν, κάτι άκουσα ότι έφαγε ξύλο ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ και ο Μανώλης Γλέζος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Άστα. Προς το παρόν, κάτι άκουσα ότι έφαγε ξύλο ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ και ο Μανώλης Γλέζος.
Ο Γλέζος έφαγε χημικά.
 

Earion

Moderator
Staff member
Οι διαμαρτυρόμενοι της Ολυμπιακής έχουν κάνει κατάληψη στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Κανείς εργαζόμενος σε αυτό δεν επιτρέπεται να μπει. Υποθέτω δεν θα αφήσουν και τους ελεγκτές ("τεχνικούς εμπειρογνώμονες") της Ε.Ε., Δ.Ν.Τ., κλπ. να μπουν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχει και τυπογραφικά ...απόνερα: (Ελευθεροτυπία) :)

Στην κατάληψη του Εθνικού Τυπογραφείου προχώρησαν οι υπάλληλοι του υπουργείου Εσωτερικών, με στόχο να μην τυπωθεί το ΦΕΚ του νόμου με τα νέα μέτρα της κυβέρνησης.

Οι εργαζόμενοι στο υπουργείο Εσωτερικών διαμαρτύρονται για την κατάργηση των επιδομάτων.

Συνάντηση με τους εργαζομένους αναμένεται να έχει ο υφυπουργός Εσωτερικών, προκειμένου να τους μεταπείσει.

Ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες η κυβέρνηση εξετάζει το νομοσχέδιο να τεθεί σε ισχύ με την υπερψήφισή του, δηλαδή σήμερα και όχι με τη δημοσίευσή του στο ΦΕΚ.
 
Το πρόβλημα είναι ότι όσα Λογιστήρια και Τυπογραφεία κι αν καταλάβουν, αυτό δεν θα μπορέσει να σταματήσει το κύμα των φασιστικών μέτρων που ακολουθούν. Κι αρχίζω να σκέφτομαι λίγο συνωμοσιολογικά και ν' αναρωτιέμαι πώς στο καλό ξέσπασαν όλα αυτά τώρα από το πουθενά (με την αλλαγή κυβέρνησης) και αν τελικά γίνονται για να νομιμοποιήσουν τις άθλιες περικοπές και τον (προσοχή ακολουθεί παπανουτσική λέξη) εξανδραποδισμό της Ελλάδας. Δεν είναι λίγοι οι οικονομολόγοι που λένε ότι σε περιόδους οικονομικής ύφεσης δεν κόβεις μισθούς και επιδόματα, γιατί θα την κάνεις χειρότερη.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ πάλι, χθες άκουσα ότι σε οργανισμό του ευρύτερου τομέα υπάλληλος παίρνει επίδομα έγκαιρης προσέλευσης, επίδομα παραγωγικότητας, επίδομα επειδή έχει αποσπαστεί από υπουργείο (δηλαδή από απόσταση περίπου 5 τετραγώνων) κτλ κτλ, με αποτέλεσμα ο μισθός να ξεπερνά τα 1500€, εκ των οποίων φορολογούνται μόνο τα 1100, γιατί τα υπόλοιπα είναι επιδόματα.

Άκουσα επίσης, και δεν ξέρω αν ισχύει, ότι από τον 14ο μισθό των δημοσίων υπαλλήλων δεν παρακρατούνται ασφαλιστικές εισφορές.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι λίγοι οι οικονομολόγοι που λένε ότι σε περιόδους οικονομικής ύφεσης δεν κόβεις μισθούς και επιδόματα, γιατί θα την κάνεις χειρότερη.
Έτσι απλά διατυπωμένο είναι κάτι που κάθε οικονομολόγος θα έλεγε. Αλλά αυτό ανήκει στη συζήτηση για την κρίση, όχι για τους δρόμους.
 
Επίδομα έγκαιρης προσέλευσης!!!! Υπάρχει τέτοιο πράγμα;;;; Απίθανο!

Στα σοβαρά τώρα συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρξει εξυγίανση με διάφορους τρόπους (π.χ. πάγωμα προσλήψεων, άρση μονιμότητας, μετατάξεις κλπ), αλλά δεν συμφωνώ ότι το κόψιμο του 13ου και του 14ου μισθού είναι ο σωστός τρόπος. Δηλαδή, δεν ξέρω αν είναι καν νόμιμο και σίγουρα δεν είναι σωστό. Πέραν τούτου, φοβάμαι ότι έτσι πάνε να ανοίξουν την πόρτα για πολύ χειρότερα. Που θα πιάσουν και τον ιδιωτικό τομέα (αμ, εκεί το πάνε).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μόνο που εγώ το έμαθα από συνάδελφο του/της εν λόγω υπαλλήλου, straight from the horse's mouth, δηλαδή.
Εντωμεταξύ, ισχύει ότι δεν παρακρατούνται εισφορές από το 14ο μισθό των δημοσίων;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες η κυβέρνηση εξετάζει το νομοσχέδιο να τεθεί σε ισχύ με την υπερψήφισή του, δηλαδή σήμερα και όχι με τη δημοσίευσή του στο ΦΕΚ.
Μπορεί να γίνει αυτό; Ρωτάω επειδή: «Νόμος που δεν είναι πράγματι ερμηνευτικός ισχύει μόνο από τη δημοσίευσή του» (Άρθρο 77 §2 του Συντάγματος).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για "έγκαιρης προσέλευσης" το έχω ακούσει κι εγώ, χωρίς να είμαι σίγουρη αν υπάρχει. Αλλά σίγουρα υπάρχει επίδομα "χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή". Φάτε την, κορόιδα, του ιδιωτικού τομέα που όχι μόνο δεν σας δίνουν επίδομα επειδή χρησιμοποιείτε κομπιούτερ, αλλά δεν σας προσλαμβάνουν κιόλας αν δεν ξέρετε.
 
Έγκυρες πηγές μού είπαν ότι το επίδομα έγκαιρης προσέλευσης αληθεύει.
 
Top