Page 6 of 48 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 16 ... LastLast
Results 51 to 60 of 479

Thread: false friends, faux amis, ψευδόφιλες μονάδες, ψευδόφιλες λέξεις, ψευτοφίλες

Administrator Zazula's Avatar
    To static δεν σημαίνει πάντα στατικός (ή, συχνά, πιο συγκεκριμένα στατικός ηλεκτρισμός), αλλά μία σημασία του είναι και τα παράσιτα (σε ραδιοφωνική ή ασύρματη λήψη). Από εδώ.
    Επίσης, μπορεί να αποδίδει και το στάσιμος.

Έπειτα από αυτό, και αφού μ' έβαλε ο nickel να γράψω 100 φορές «scene of a crime είναι ο τόπος, όχι η σκηνή, του εγκλήματος», να το προσθέσουμε κι εδώ όπου είναι η θέση του.

Επομένως: το scene δεν αποδίδεται πάντα με το σκηνή — και το σκηνή (στη σημασία tent) δεν αποδίδεται με το scene.

Άλλο ένα ενδιαφέρον ζευγάρι: graphic και γραφικός.

Το graphic δεν αποδίδεται πάντοτε με το γραφικός:
    • Στη σημασία "giving a clear and effective picture; vivid" αποδίδεται με τα παραστατικός και γλαφυρός — κατά περίπτωση μπορεί να χρειαστείτε και άλλες αποδόσεις τού vivid, όπως λ.χ. φανταχτερός ή ζωηρόχρωμος, ή του striking, όπως λ.χ. χτυπητός ή εντυπωσιακός.
    • Στις σημασίες "depicted in a realistic or vivid manner (graphic sex and violence) | containing graphic descriptions (a graphic movie)", άλλο ένα πεδίον δόξης λαμπρό. Εξαρτάται βέβαια από τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά κάποιες ιδέες είναι: ρεαλιστικός, έντονος, πολύ δυνατός, προκλητικός — μέχρι και τις αποδόσεις τού visceral.
    • Αν έχετε το graphic novel, ελέγξτε πρώτα αν όντως πρόκειται για κάποια από τις δύο προηγούμενες σημασίες τού graphic, ή αν απλώς εννοεί εικονογραφημένο (που είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση ο κανόνας).
    Το γραφικός δεν αποδίδεται πάντοτε με το graphic:
    • Υπάρχει η σημασία "όμορφος, χαριτωμένος, ιδιαίτερος, σα ζωγραφιά (γραφικό τοπίο/χωριό), η οποία αντιστοιχεί στο picturesque.
    • Υπάρχει η σημασία "ιδιόρρυθμος, αξιοπερίεργος | φαιδρός, διασκεδαστικός | που δεν αξίζε να ασχοληθεί κάποιος μαζί του" (που λείπει από το ΛΚΝ!), η οποία αντιστοιχεί (ανάλογα) στο idiosyncratic (χα!), στο zany, στο peculiar, ενίοτε στο queer, άλλοτε στο kook κλπ.
    • Υπάρχει η σημασία "βιβλικός" (που κι αυτή λείπει από το ΛΚΝ), η οποία αντιστοιχεί στο scriptural.
    • Υπάρχει τέλος και ο γραφικός ενεστώτας, ο οποίος όμως αγνοώ πώς λέγεται στα αγγλικά. Διότι το descriptive present tense δεν ξέρω αν εννοεί τον γραφικό ή τον ιστορικό ενεστώτα (historical present).

Senior Member Philip's Avatar
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Υπάρχει τέλος και ο γραφικός ενεστώτας, ο οποίος όμως αγνοώ πώς λέγεται στα αγγλικά.
    vivid present

Η συζήτηση για τον γραφικό ενεστώτα μεταφέρθηκε εδώ.
    Last edited by nickel; 28-06-2011 at 01:15 PM.
    Από μικρόθεν μου έλεγε ο γέρων ο παππούς μου
    παιδίν μου μάθε γράμματα και ωσάν εσέναν έχει

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Το adamant δεν είναι διαμαντένιο (αν και δεν νομίζω ότι κάνουν πολλοί το λάθος αυτό...)
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member Ambrose's Avatar
    Patronize και πατρονάρω. Δεν ταυτίζονται.

Paradigm και παράδειγμα. Το ίδιο.

Quote Originally Posted by Ambrose View Post
    Paradigm και παράδειγμα. Το ίδιο.
    Είμαι 99% σίγουρος ότι ο Β. Κάλφας στη μετάφραση της Δομής των επιστημονικών επαναστάσεων του Κουν αποδίδει τον όρο paradigm με την ελληνική λέξη Παράδειγμα.

Senior Member
    Quote Originally Posted by agezerlis View Post
    Είμαι 99% σίγουρος ότι ο Β. Κάλφας στη μετάφραση της Δομής των επιστημονικών επαναστάσεων του Κουν αποδίδει τον όρο paradigm με την ελληνική λέξη Παράδειγμα.
    Σωστά, και στην αναθεώρηση-αποσαφήνιση του "παραδείγματος" από τον ίδιον τον Κουν έχουμε κατόπιν το ζεύγος disciplinary matrix/κλαδική μήτρα και exemplar/υπόδειγμα, το τελευταίο για την παραδειγματική χρήση του πρώτου (δηλ. τα συγκεκριμένα προβλήματα που έχουν αντιμετωπισθεί αποτελεσματικά στο πλαίσιο της γενικής θεωρίας-μήτρας και προσφέρονται ως υπόδειγμα σε άλλες ιδέες και προσεγγίσεις).

Επίσης, άσχετο (γλωσσλγ.), λέμε παραδειγματικός με την ίδια σημασία, χρήση, του αγγλικού όρου, στην "κατακόρυφη" διάταξη.

Quote Originally Posted by agezerlis View Post
    Μια ατυχής και παραπλανητική (ψευδόφιλη) επιλογή. Κατά τη γνώμη μου πάντα.

Page 6 of 48 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 16 ... LastLast