Page 1 of 10 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 94

Thread: Μοιράστε λάπτοπ, αλλά μη σταματήσετε εκεί

Administrator nickel's Avatar

Μοιράστε λάπτοπ, αλλά μη σταματήσετε εκεί

Μια και αποφασίσαμε να σχολιάσουμε (αν όχι και να αναμορφώσουμε ) διάφορα στραβά του εκπαιδευτικού μας συστήματος: εδώ και μέρες θέλω να σχολιάσω την είδηση ότι το φθινόπωρο η κυβέρνηση θα μοιράσει 120.000 λάπτοπ σε μαθητές της Α' γυμνασίου. Επίσης, «περίπου 1.200 σχολικά βιβλία θα διατεθούν σε ηλεκτρονική μορφή».

http://www.in.gr/news/article.asp?ln...8&lngDtrID=252

Έχω πολλά ερωτήματα, πολλές απορίες, αλλά ποιος ξέρει να μου απαντήσει;

Σκόρπια και ενδεικτικά:
    • Θα μάθουν τους μαθητές και να χρησιμοποιούν τους φορητούς;
    • Πόσο θα αξιοποιηθούν;
    • Τις απορίες τους για τη χρήση των υπολογιστών πού θα τις υποβάλλουν οι μαθητές;
    • Τα βιβλία που θα μοιραστούν σε ηλεκτρονική μορφή δεν θα μοιραστούν και τυπωμένα;
    • Αν δεν μοιραστούν τυπωμένα, ο μαθητής που θα του έχει χαλάσει ο υπολογιστής θα είναι δικαιολογημένα αδιάβαστος;
    • Θα μοιραστούν μόνο βιβλία-PDF; Η «διαδραστικότητα» πότε θα ακολουθήσει;
    • Σύνδεση με το διαδίκτυο θα προβλέπεται; Αν προβλέπεται σύνδεση, έχουν σκεφτεί τι ακολουθεί;

Φτάνουν αυτά, έτσι για αρχή...
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Βρε, θα περάσει κι αυτό!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member curry's Avatar
    Σοβαρή απάντηση θέλεις; Ψηφοθηρία και καθάρισες. Ας περάσουμε τώρα σε άλλου είδους απαντήσεις - σου επιτρέπω να με σβήσεις.

Quote Originally Posted by nickel View Post
    [*]Θα μάθουν τους μαθητές και να χρησιμοποιούν τους φορητούς;
    Όχι. Εκτός αν μάθουν μόνοι τους ή αν τους βοηθήσουν γονείς/μεγαλύτερα αδέρφια/κανένας κομπιουτεράκιας δάσκαλος/ η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος.

[*]Πόσο θα αξιοποιηθούν;
    Εκτός σχολείου, πολύ.

[*]Τις απορίες τους για τη χρήση των υπολογιστών πού θα τις υποβάλλουν οι μαθητές;
    Αν είναι τυχεροί, σε κανένα φόρουμ στο διαδίκτυο. Μπορεί και στον Θεό.

[*]Τα βιβλία που θα μοιραστούν σε ηλεκτρονική μορφή δεν θα μοιραστούν και τυπωμένα;
    Ενδέχεται να μοιραστούν τυπωμένα, καθώς ασκούνται πιέσεις ώστε να μην σβήσει το πατροπαράδοτο έθιμο της καύσης των βιβλίων μετά τις εξετάσεις.

[*]Αν δεν μοιραστούν τυπωμένα, ο μαθητής που θα του έχει χαλάσει ο υπολογιστής θα είναι δικαιολογημένα αδιάβαστος;
    Εννοείται ότι οι υπολογιστές θα είναι μονίμως χαλασμένοι.

[*]Θα μοιραστούν μόνο βιβλία-PDF; Η «διαδραστικότητα» πότε θα ακολουθήσει;
    Ποτέ.

[*]Σύνδεση με το διαδίκτυο θα προβλέπεται; Αν προβλέπεται σύνδεση, έχουν σκεφτεί τι ακολουθεί;
    Θα μοιραστούν ηρεμιστικά στους καθηγητές ώστε να αντέχουν να μπαίνουν καθημερινά σε μια τάξη γεμάτη βρομόπαιδα που θα κάνουν ό,τι τους κατέβει μέσα στο διαδίκτυο. Σε μια κίνηση πυγμής, το ΥΠΕΠΘ θα μπλοκάρει την πρόσβαση σε facebook και msn αλλά θα την πατήσει από το gmail.
    "There wanst was two cats of Kilkenny/Each thought there was one cat too many/ So they fought and they fit/ And they scratched and they bit/ 'Til instead of two cats there weren't any."

Senior Member crystal's Avatar
    Εγώ πάλι αναρωτιέμαι πού θα υποβάλλουν τις απορίες τους οι καθηγητές. :Ρ
    Σοβαρά μιλάω, δεν νομίζω πως θα υπάρχουν πολλά παιδιά που δεν θα μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν. Και σίγουρα σε κάθε τάξη θα υπάρχουν ένα-δυο τσακαλάκια, που θα δίνουν τα φώτα τους στους υπόλοιπους.

έντιτ:
    Θα μοιραστούν ηρεμιστικά στους καθηγητές ώστε να αντέχουν να μπαίνουν καθημερινά σε μια τάξη γεμάτη βρομόπαιδα που θα κάνουν ό,τι τους κατέβει μέσα στο διαδίκτυο. Σε μια κίνηση πυγμής, το ΥΠΕΠΘ θα μπλοκάρει την πρόσβαση σε facebook και msn αλλά θα την πατήσει από το gmail.
    Whatever works

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Last time I looked, πριν από μερικά χρόνια που ήμουν εν ενεργεία εκπαιδευτικός, οι μόνοι άνθρωποι σε κάθε σχολείο που ήξεραν, και ήταν πρόθυμοι, να χρησιμοποιούν τα κομπιούτερ του σχολείου ήταν οι καθηγητές πληροφορικής και τεχνολογίας -- κι εγώ. Μου είναι κάπως δύσκολο να φανταστώ μια τάξη γεμάτη λάπτοπ. Εγώ καταλαβαίνω ότι τους τα δίνουν για το σπίτι τους, σαν εργαλείο, για να τα χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν, και κανένας καθηγητής, πλην ελαχίστων, δεν θα τους ζητάει να κάνουν στο σπίτι μια εργασία που θα περιλαμβάνει έρευνα στο Διαδίκτυο και τα τοιαύτα.

Εγώ μάλλον για προεκλογική παροχή το βλέπω.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Ambrose's Avatar
    Ναι (προεκλογικό). Δεν καταλαβαίνω:

1. γιατί μοιράζουν λάπτοπ. Τι εκπαιδευτικούς σκοπούς αυτό εξυπηρετεί.
    2. Ποιος χρηματοδοτεί αυτή την παροχή;
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member Katerina_A's Avatar
    Ή μπορεί να γίνουμε κι εμείς σαν τη Σιγκαπούρη, όπου έχω μια φίλη καθηγήτρια μαθηματικών.

Εκεί, ορισμένα μαθήματα (όπως τα μαθηματικά) γίνονται αποκλειστικά με χρήση υπολογιστών και του διαδικτύου. Ακόμα και η παράδοση του μαθήματος. Ο δάσκαλος δηλαδή δεν χρειάζεται να βρίσκεται μέσα στην τάξη. Οι μαθητές κάνουν τις εργασίες τους στο λάπτοπ και τις ανεβάζουν σε έναν διακομιστή, απ' όπου τις κατεβάζει ο δάσκαλος, τις διορθώνει και τους τις επιστρέφει με διαδραστικές παρατηρήσεις, παραπομπές σε ιστοσελίδες ή σε σελίδες της διδακτέας ύλης, η οποία εννοείται ότι είναι σε ηλεκτρονική μορφή. Άσε που έχουν ψηφιοποιήσει όλη τη βιβλιοθήκη του σχολείου και οι μαθητές «δανείζονται» βιβλία on-line.

Λέτε αυτό να είναι το μακροπρόθεσμο και μακρόπνοο σχέδιο της κυβέρνησης;

Quote Originally Posted by Katerina_A View Post
    Εκεί, ορισμένα μαθήματα (όπως τα μαθηματικά) γίνονται αποκλειστικά με χρήση υπολογιστών και του διαδικτύου. Ακόμα και η παράδοση του μαθήματος. Ο δάσκαλος δηλαδή δεν χρειάζεται να βρίσκεται μέσα στην τάξη.
    Αυτό εμένα πάντως μου φαίνεται σαν εφιαλτικότατη εξέλιξη...

Senior Member SBE's Avatar
    Quote Originally Posted by Ambrose View Post
    Ναι (προεκλογικό). Δεν καταλαβαίνω:

1. γιατί μοιράζουν λάπτοπ. Τι εκπαιδευτικούς σκοπούς αυτό εξυπηρετεί.
    2. Ποιος χρηματοδοτεί αυτή την παροχή;
    1. Επειδή κι ο ΟΗΕ μοιράζει ένα λάπτοπ ανά παιδί, και δεν είναι δυνατό οι τριτοκοσμικοί να έχουν πράγματα που δεν έχουμε εμείς.

2. Ξέρω ποιος πληρώνει, συ κάνει;
    Σοβαρά πάντως, αν είχατε προσέξει τα ψιλά όταν είχε έρθει ο Γκέιτς στην Ελλάδα ήταν ένα από τα θέματα που είχαν συζητηθεί και συμφωνηθεί νομίζω.

Εγώ ε΄χω άλλη απορία: με τι κριτήρια μοιράζονται οι υπολογιστές; Δηλαδή θα πα΄ρουν όλα τα παιδιά από έναν;
    Βρήκα αυτό εδώ που είναι μεν του 2002 αλλά αναφέρεται στο τι αποτέλεσμα είχε η εισαγωγή λάπτοπ σε αμερικανικά σχολεία. Δεν έχω χρόνο να το διαβάσω λεπτομερώς, αλά με την πρώτη ματιά νομίζω λέει άνθρακες ο θησαυρός.
    Για όσους έχουν πρόσβαση σε βιβλιοθήκη και ενδιαφέρονται, βρήκα και αυτό που λέει ότι δεν υπάρχουν ποσοτικές διαφορές (στους βαθμούς π.χ.) αλλά οι λαπτοπούχοι αισθάνονται καλύτερα και νομίζουν ότι μαθαίνουν περισσότερα (ε, βέβαια!) και το γκουγκλ σκόλαρ έχει κι άλλα πολλά.

Γενικά πάντως στο χώρο της εκπαίδευσης τους έχει πιάσει μια αγωνία όλους μην μείνουν πίσω στην τεχνολογία. Έχω αναγκαστεί να παρακολουθήσω ενημερωτικά σεμινάρια όπου ο ομιλητής εκθείαζε το Τουίτερ ως μέσο διδασκαλίας. Όταν ζήτησα εμβάθυνση στο θέμα είπε ότι ναι μεν δεν μπορείς να στείλεις λύσεις ασκήσεων με το Τουίτερ, αλλά μπορείς να στείλεις υπενθύμιση στους φοιτητές να έρθουν στο μάθημα ή τον τίτλο βιβλίου που τους συστήνεις να διαβάσουν. Α, αυτό σημαίνει διδασκαλία;
    Last edited by nickel; 23-05-2009 at 03:38 AM.

Senior Member Ambrose's Avatar
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member SBE's Avatar
    Δηλαδή οι μαθητές θα μπορούν να επιλέξουν υπολογιστή μεχρι 450 ευρώ από κάποια λίστα;
    Πολύ ακριβοί μου φάινονται, το One laptop per child που το αγνοήσαμε υπέρ της Microsoft είναι πολύ φτηνότερο κι ένα eee πρώτης γενιάς που είναι υπεραρκετό για τις σχολικές ανάγκες κοστίζει τα μισά λεφτά.
    θα περίμενα να μοιράζονται οι υπολογιστές από το ίδιο το σχολείο και να παραμένουν ιδιοκτησία του σχολείου, όπως γίνεται σε άλλες χώρες. Αλλά αν το κάναμε αυτό μετά από δυο-τρία χρονια θα λέγανε οι ενδιαφερόμενοι ότι στα σχολεία έχουν παλιάς τεχνολογίας υπολογιστές, άσχετα από το ότι οι υπολογιστές θα ικανοποιούν όλες τις σχολικές ανάγκες.

Page 1 of 10 1 2 3 4 5 ... LastLast