ad
Page 4 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 31 to 40 of 90

Thread: Μεταφράσεις και πτυχιακές, από ειδικούς, με απόλυτη εχεμύθεια

Senior Member Resident's Avatar
    Θα ήθελα να προσθέσω στην συζήτηση, πάντα με βάση την εμπειρία μου, ότι ναι, υπάρχουν στην Ελλάδα γραφεία που "βοηθούν" στην συγγραφή διπλωματικών εργασιών. Αν και τελευταία δεν βλέπω τόσες πολλές καταχωρήσεις/διαφημίσεις. Επίσης γνωρίζω περιπτώσεις βοήθειας στην στατιστική επεξεργασία δεδομένων. Για MSc & PhD είναι λίγο δύσκολο είτε μιλάς για Ελλάδα είτε ΕΕ είτε ΗΠΑ. Αν και προσωπικά δεν τρέφω καμία εκτίμηση για αρκετά ιατρικά διδακτορικά κλινικής φύσεως είτε προέρχονται από το ΕΚΠΑ είτε από το Harvard.

Η παγκόσμια αγορά επιμέλειας επιστημονικών εργασιών Κινέζων, Ιαπώνων, Κορεατών, Ιρανών (η λίστα είναι μακριά) ανθεί και επιπλέον όσοι κάνουν αυτοί την δουλειά διαφημίζουν πέραν της επιμέλειας 1) βοήθεια στην επιλογή περιοδικών ώστε να δημοσιευτεί η εργασία και 2) βοήθεια στην συγγραφή ώστε να "συμμαζευτεί" η εργασία. Το δεύτερο αγγίζει τα όρια συμμετοχής στην εργασία.
    Attached Files Attached Files

Senior Member SBE's Avatar
    Ενδιαφέρον το πέιπερ, Resident. Εγώ ευνοούμαι αλφαβητικά, οπότε σε όσα πειπερ έχω συν-συγγράψει υποστηρίζω σθεναρά την αλφαβητική δικαιοσύνη στην παράθεση των συγγραφέων, σκεφτόμουν μάλιστα να αλλάξω το όνομα σε ASBE, για καλύτερα αποτελέσματα, αλλά η συσχέτιση με το ζωικό βασίλειο δεν μου άρεσε.

Όπως είπα και πιο πάνω, πιο συχνό μου φαίνεται το φαινόμενο σε προπτυχιακό επίπεδο για πολλούς λόγους, ένας είναι ότι πανεπιστήμιο πάνε πολλοί και άσχετοι και έχουν συχνά πίεση από γονείς κλπ. Διδακτορικό κάνουν λίγοι, κυρίως κολλημένοι με το πανεπιστήμιο. Πολύ σπάνια βρίσκεις υποψήφιους διδάκτορες χωρίς κανέναν ενδιαφέρον για το αντικείμενο. Και ναι, έχω γνωρίσει έναν τέτοιο, κι ήταν Έλληνας, και είχε καταφέρει να του κάνουν μέρος της δουλειάς άλλοι, και μάλιστα δωρεάν.
    Για τα ιατρικά διδακτορικά έχω κι εγώ επιφυλάξεις. Ένας φίλος μου γιατρός έκανε διδακτορικό γιατί λέει στην ειδικότητά του χωρίς διδακτορικό δεν έβρισκες δουλειά (στην Αγγλία). Όταν αρχίζει να γίνεται υποχρεωτικό για την εξωπανεπιστημιακή επαγγελματική σου εξέλιξη το διδακτορικό, φυσικό είναι να εμφανίζονται φαινόμενα εξαγοράς του τίτλου. Στην Ελλάδα κάποια εποχή χάσαμε κι αυτό το μέτρο, γιατί με διδακτορικό έμπαινες μπροστά στη λίστα του ΑΣΕΠ. Δεν είναι ξεφτίλα κάτι τέτοια; Δε λέω να μην υπάρχει διαβάθμιση προσόντων, αλλά τελικά το μόνο που κατάφερε το μέτρο ήταν να υποβιβαστεί το διδακτορικό.

Administrator Zazula's Avatar
    Η προσφορά "συνδρομής στη συγγραφή" συνεχίζεται: http://www.facebook.com/DeskNET

Senior Member bernardina's Avatar
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Η προσφορά "συνδρομής στη συγγραφή" συνεχίζεται: http://www.facebook.com/DeskNET
    Ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ....Έλα με τον φίλο/η σου και η μία από τις δύο εργασίες θα γίνει ΔΩΡΕΑΝ!!!!!!!

Κι ύστερα σου λένε ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει επιχειρηματικότητα.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Member
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    Μέχρι και μάστερ κάνεις αντιγραφή. Αλλά πώς γίνεται να σου κάνει άλλος το διδακτορικό ολόκληρο;
    Ευρισκόμενος καθ' οδόν του δικού μου δρ, έχω κι εγώ αυτή την απορία. Βασικά, πιστεύω ότι δε γίνεται. Μπορώ να παραθέσω δέκα σελίδες λόγους γι' αυτό (έχω διαβάσει και τα υπόλοιπα σχετικά μηνύματα). Αλλά αν ο επαγγελματίας λέει ότι το κάνει, θα γίνεται. Τα υπόλοιπα περιττεύουν.

Quote Originally Posted by Earion View Post
    Για μένα αρκεί και μόνο αυτή η σελίδα για να τον καταδικάσει στα Τάρταρα.
    Quote Originally Posted by fotinoula View Post
    Ναι, το καταδικάζω κι εγώ.
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Η εκπόνηση φοιτητικών εργασιών είναι καταδικαστέα...
    Το καταδικάζω λοιπόν κι εγώ. Τώρα τους κάναμε τα μούτρα κρέας.

Μήπως καλύτερα να τους καταδίκαζε κανένα δικαστήριο;

Senior Member bernardina's Avatar
    Quote Originally Posted by Pericles View Post
    Το καταδικάζω λοιπόν κι εγώ. Τώρα τους κάναμε τα μούτρα κρέας.
    Μήπως καλύτερα να τους καταδίκαζε κανένα δικαστήριο;
    Tους κατήγγειλε κανείς; Γιατί χλομό το βλέπω να μπαίνει κανας εισαγγελέας στο φατσαμπούκι και να κινείται αυτεπαγγέλτως --ή όπως αλλιώς λέγεται. Πας στοίχημα ότι θα βρεθούν πολλοί να υπερασπιστούν τον "επιχειρηματία;"
    Δε θα ήταν ενδιαφέρον αν του τράβαγε μια γερή μήνυση κάποιος υποψήφιος δόκτωρ για αθέμιτο ανταγωνισμό; Δηλαδή, τι -άλλοι ξημεροβραδιάζονται για να βγάλουν ένα ρημάδι κι άλλοι το παίρνουν έτοιμο και μάλιστα με σκόντο, το ένα στα δύο τζάμπα περάστε κόσμε εδώ τα φρέσκα διδακτορικά;
    Μέσα στα πλαίσια της καθολικής σιχαμάρας: πληρώνεις "περαστικά" για το δίπλωμα οδήγησης του γιου/της κόρης, για την ηλεκτροδότηση του αυθαιρέτου, για το σβήσιμο της κλήσης... ε, να μην αγοράσεις κι ένα ρημάδι διδακτορικό να βρίσκεται στο παιδί;
    Άραγε οι ντενεκέδες με λάδι εξακολουθούν να αποτελούν έγκυρο αντίτιμο;
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Πόσο πάει μια πτυχιακή;

Εταιρίες που αναλαμβάνουν πτυχιακές και μεταπτυχιακές εργασίες έναντι αμοιβής αποκαλύπτει σημερινό δημοσίευμα των Νέων. Σύμφωνα με την εφημερίδα, ανάλογες υπηρεσίες προσφέρονται και σε καθηγητές πανεπιστημίων. Ο δημοσιογράφος της εφημερίδας παρουσιάστηκε ως φοιτητής σε μία από αυτές τις εταιρείες, και συναντήθηκε με γυναίκα η οποία συνέλεξε τα απαραίτητα στοιχεία του πελάτη: θέμα εργασίας, άξονα, βιβλιογραφία (αν υπάρχει) και αριθμό σελίδων. Το κόστος για την εργασία που ζήτησε ο δημοσιογράφος "φοιτητής" ανέρχεται για 30 σελίδες στα 258 ευρώ μαζί με τον ΦΠΑ, ενώ η εταιρία κόβει απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Σύμφωνα με το δημοσίευμα δεν είναι μόνο αυτή η εταιρία που αναλαμβάνει την εκπόνηση εργασιών. Η συγκεκριμένη είναι καταχωρημένη στον τηλεφωνικό κατάλογο ως κέντρο οικονομικών μελετών, ενώ άλλη παρέχει υπηρεσίες και σε καθηγητές πανεπιστημίου, αναλαμβάνοντας τη βαθμολόγηση φοιτητικών εργασιών.

Πηγή: lifo (το σχετικό άρθρο στα Νέα είναι κλειδωμένο)
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Member
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Πόσο πάει μια πτυχιακή;

[...]

Πηγή: lifo (το σχετικό άρθρο στα Νέα είναι κλειδωμένο)

Μέσα από το λεωφορείο, πήρε το μάτι μου ένα τέτοιο τίτλο στο πρωτοσέλιδο μιας εφημερίδας στο περίπτερο. Δεν πρόλαβα να δω λεπτομέρειες (τελικά ήταν τα Νέα), αλλά η σκέψη μου ήταν: Κοίτα πλάκα, χτες τα λέγαμε και σήμερα, τσουπ!
    Το άρθρο είναι πράγματι κλειδωμένο, αλλά ο τίτλος εμφανίζεται στο πρωτοσέλιδο.
    Πάντως πρέπει να πω ότι τα σχόλια αναγνωστών στη σελίδα της Lifo εκπλήσσουν.

Senior Member SBE's Avatar
    Φτηνό το μαλλί. Εγώ για 30 σελίδες εργασία (δηλαδή περίπου πεντέξι χιλιάδες λέξεις με σχήματα), θα ζητούσα από χιλιάρικο. Βεβαίως η δικιά μου εργασία θα είχε εγγύηση για το βαθμό και μπορεί να ήταν και δημοσιεύσιμη. Και τώρα που έκανα την τσάμπα διαφήμιση, όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει προσωπικό , έχει κανένας κανα τηλέφωνο; Θέλω κάποιον να μου διορθώσει κάτι εργασίες που με βασανίζουν δυο βδομάδες. Είναι τόσο τούβλα οι φοιτητές που ξεκινάω τη διόρθωση και χρειάζομαι διάλειμμα για να συνέρθω και δεν καταφέρνω να τελειώσω εγκαίρως.

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by Pericles View Post
    Μέσα από το λεωφορείο, πήρε το μάτι μου ένα τέτοιο τίτλο στο πρωτοσέλιδο μιας εφημερίδας στο περίπτερο. Δεν πρόλαβα να δω λεπτομέρειες (τελικά ήταν τα Νέα), αλλά η σκέψη μου ήταν: Κοίτα πλάκα, χτες τα λέγαμε και σήμερα, τσουπ!
    Τελικά η Λεξιλογία είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥ μπροστά!

Page 4 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks