metafrasi banner

Μεταφράσεις και πτυχιακές, από ειδικούς, με απόλυτη εχεμύθεια

SBE

¥
Εργασία υποσχέθηκαν. Δεν υποσχεθηκαν αξιόλογη εργασία.:D
 
Μου θύμισες γνωστό μου κύριο που όταν ήταν αγοράκι, έβαζε τη μαμά του να του γράφει τις εργασίες στο σχολείο και της έλεγε: γράφε γρήγορα, και με δικά μου γράμματα!!!

Δεν ξέρω τι του χρέωνε η μαμά. :D
 

SBE

¥
Τώρα μου θύμισες ότι όταν ήμουνα στο δημοτικό με έβαλε η δασκάλα να γράψω εκατό φορές "δεν θα ξαναμιλήσω στην τάξη" και έδωσα τη δουλειά υπεργολαβία στη γιαγιά μου. :lol::lol:

ΥΓ ήμουνα φλύαρο από μικρό με αποτέλεσμα τα 10 από τα 12 χρόνια του σχολείου να κάθομαι μόνη μου
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια φορά με ρώτησε ο καθηγητής αν βοήθησα την αδερφή μου να γράψει μια εργασία και του απάντησα όχι. Εκείνος διαπίστωσε όμως ότι του είχα πει ψέματα και μ' έβαλε να γράψω την εξής τιμωρία: "Άλλοτε δεν θα ψεύδομαι, και δη ασυστόλως."
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μια φορά με ρώτησε ο καθηγητής αν βοήθησα την αδερφή μου να γράψει μια εργασία και του απάντησα όχι. Εκείνος διαπίστωσε όμως ότι του είχα πει ψέματα και μ' έβαλε να γράψω την εξής τιμωρία: "Άλλοτε δεν θα ψεύδομαι, και δη ασυστόλως."
Είδες πόσες λέξεις γλίτωσες με την καθαρεύουσα; Υποτιτλιστής ήταν κι απέφευγε τους πολλούς χαρακτήρες; :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Μια φορά με ρώτησε ο καθηγητής αν βοήθησα την αδερφή μου να γράψει μια εργασία και του απάντησα όχι. Εκείνος διαπίστωσε όμως ότι του είχα πει ψέματα και μ' έβαλε να γράψω την εξής τιμωρία: "Άλλοτε δεν θα ψεύδομαι, και δη ασυστόλως."
Είδες πόσες λέξεις γλίτωσες με την καθαρεύουσα; Υποτιτλιστής ήταν κι απέφευγε τους πολλούς χαρακτήρες; :)

Όχι, δάσκαλος, κι απέτρεπε τους κακούς χαρακτήρες. ;)

Άλλοτε δεν θα ψεύδομαι, και δη ασυστόλως. (7 λέξεις, 41 χαρακτήρες με τα κενά)

Δε θα ξαναπώ ψέματα, και μάλιστα ξετσίπωτα. (7 λέξεις, 43 χαρακτήρες με τα κενά)

Δεν ξαναλέω ψέματα, και μάλιστα ξετσίπωτα. (6 λέξεις, 42 χαρακτήρες με τα κενά)

Πριτς που θα ξαναπώ ψέματα, ξεδιάντροπα! (6 λέξεις, 40 χαρακτήρες με τα κενά) :p
 

bernardina

Moderator
Επιτέλους, άρχισαν να κόβονται κώ... κεφάλια.

Πουλούσε πανεπιστημιακές εργασίες μέσω facebook.

Εναν άνδρα, ηλικίας 47 ετών, που εμπορευόταν μέσω facebook πανεπιστημιακές και διπλωματικές εργασίες, συνέλαβε η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία για το αδίκημα της άμεσης συνέργειας σε ψευδή αναφορά στην Αρχή.

Σύμφωνα με την αστυνομία, ο συλληφθείς αναλάμβανε την εκπόνηση και επιμέλεια πανεπιστημιακών εργασιών έναντι αμοιβής. Από την έρευνα προέκυψε ότι ο 47χρονος συνεργαζόταν τουλάχιστον με 108 άτομα, τους οποίους χρησιμοποιούσε ως συντάκτες των εργασιών.

Επιπλέον, διαπιστώθηκε ότι είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον για την εκπόνηση πανεπιστημιακών, πτυχιακών και μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών, τις οποίες και παρέλαβαν, διακόσια άτομα, ενώ το κέρδος και το «πελατολόγιο» θα προκύψει από την περαιτέρω ανάλυση των ψηφιακών πειστηρίων.

Ενδεικτικά, από τα μέχρι στιγμής στοιχεία προκύπτει ότι οι διπλωματικές εργασίες αφορούν στις ειδικότητες των Πανεπιστημιακών Σχολών:

- Διοίκηση Ανθρωπίνου Δυναμικού

- Πνευματικά Δικαιώματα

- Πληροφορική

- Εμπορία- Διαφήμιση

- Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις

- Διοίκηση Επιχειρήσεων

- Τουριστικά

- Νευρολογία- Νευροφυσιολογία

- Ιστορία

- Προσχολική Εκπαίδευση

- Μarketing

- Internet και Γεωργία

- Βιομηχανικά Απόβλητα

- Δυναμική Κατασκευών

- Νεοελληνική Γλώσσα

- Εργασιακό Άγχος

- Φιλολογία

- Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

- Φυσικό Αέριο

Τα κατασχεθέντα ψηφιακά πειστήρια θα αποσταλούν στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών για εργαστηριακή εξέταση.

Το προανακριτικό υλικό στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και ο ονομαστικός κατάλογος των φοιτητών, που αγόρασαν την διπλωματική εργασία τους, αλλά και των συντακτών των εν λόγω εργασιών, θα υποβληθεί στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών.


Καλή αρχή και καλή συνέχεια.
 

SBE

¥
Kαλά όλα αυτά, αλλά σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει λογικά νόμος που να μου απαγορέυει να καθίσω να φτιάξω μια πτυχιακή εργασια για την πλάκα μου, χωρίς να είμαι φοιτητρια. Ούτε υπάρχει ελπίζω νόμος που να μου απαγορεύει να πουλάω τις εργασίες μου όπου θέλω ή να τις μοιράζω στη λαϊκή ή να τις βάζω στο σάιτ μου. Γιατί τότε είναι παράνομο και το βιβλιο που είχα όταν ήμουνα στο γυμνάσιο με υποδείγματα εκθέσεων.
Η ευθύνη είναι κανονικά αυτού που χρησιμοποιεί την υπηρεσία κατά παράβαση των κανόνων του πανεπιστημίου του. Και ελπίζω το πελατολόγιο του τύπου αυτού να οδηγήσει σε καμιά διαγραφή ή κανένα μηδενισμό για να φοβηθεί κανένας.
 

bernardina

Moderator
Το βιβλίο εκθέσεων καθόταν και σ' την έγραφε επ' αμοιβή και την περνούσες λάθρα για δικιά σου; Πού στην οργή ήταν αυτό το βιβλίο όταν το χρειαζόμουνα;
 

SBE

¥
Μπορούσε να μου την έγραφε την έκθεση επ'αμοιβή αυτός που μου έκανε φροντιστηριο έκθεση. Ή να αντέγραφα όλοκληρα αποσπάσματα από το βιβλιο.
Και τα δύο είναι αντιγραφή για μένα, όχι για αυτόν που γράφει την έκθεση- και τιμωρείται αυτός που κάνει την αντιγραφή.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία για το αδίκημα της άμεσης συνέργειας σε ψευδή αναφορά στην Αρχή.
Αν κατάλαβα καλά το κατηγορητήριο είναι για άμεση συνέργεια σε αδίκημα του Άρθρου 225 παρ. 2 ΠΚ: «Με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους ή με χρηματική ποινή τιμωρείται όποιος, σε κάθε άλλη περίπτωση, όταν εξετάζεται από κάποια αρχή ή από εξουσιοδοτημένο όργανο της ή όταν αναφέρεται σε αυτήν, εκθέτει εν γνώσει του ψέματα ή αρνείται ή αποκρύπτει την αλήθεια.»
 

bernardina

Moderator
Κι επίσης θα είχε ενδιαφέρον αν κάποια στιγμή μαθαίναμε πόσες από αυτές τις πτυχιακές εργασίες χρησιμοποιήθηκαν ως ψευδή δικαιολογητικά για τους γνωστούς διορισμούς μέσω ΑΣΕΠ που σκάνε κάθε τόσο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να δεις πόσες θα χρησιμοποιήθηκαν από υποψήφιους διδάκτορες... :rolleyes:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εσύ είσαι ορίτζιναλ ντόκτορ, δεν έχεις ανάγκη. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από τις φωτογραφίες που κυκλοφόρησαν στο Διαδίκτυο, μαθαίνουμε ότι ο κύριος που προσφέρει τις πτυχιακές και τις διπλωματικές δεν έχει και πολύ καλές σχέσεις με την ορθογραφία, αφού γράφει ότι η "εξώφληση" της εργασίας "εκκρεμή". Επίσης μαθαίνουμε ότι ένας από τους πελάτες λέγεται Χρήστος Τάτος. Μάλλον δεν έχει ικανότητες χάκερ ο ρεπόρτερ της Espresso.



 

SBE

¥
Αν κατάλαβα καλά το κατηγορητήριο είναι για άμεση συνέργεια σε αδίκημα του Άρθρου 225 παρ. 2 ΠΚ: «Με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους ή με χρηματική ποινή τιμωρείται όποιος, σε κάθε άλλη περίπτωση, όταν εξετάζεται από κάποια αρχή ή από εξουσιοδοτημένο όργανο της ή όταν αναφέρεται σε αυτήν, εκθέτει εν γνώσει του ψέματα ή αρνείται ή αποκρύπτει την αλήθεια.»

Now it makes sense.

Το πρόβλημα ποιό είναι; Ότι την τύχη των φοιτητών θα την αποφασίσουν (σωστά κατά τη γνώμη μου) τα τμήματά τους, κι εκεί ενώ η συνεδρίαση θα ξεκινήσει με αυστηρότητα και πράσινα άλογα στο τέλος θα τους πιάσει πονοψυχιά και θα την γλυτώσουν οι φοιτητές.
Να εξηγήσω ότι "γλυτώνω" σημαίνει ότι θα τους ζητήσουν να ξαναϋποβάλουν τις εργασίες τους ή θα τους μηδενίσουν, ενώ κανονικά θα έπρεπε να τους διώξουν από το πανεπιστήμιο.
Πριν χρόνια είχαν πιάσει στο ΕΜΠ φοιτητή ο οποίος είχε μπει με τις ειδικές διατάξεις λόγω αναπηρίας, ο οποίος πλαστογραφούσε συστηματικά τις υπογραφές των καθηγητών και πήγαινε στη γραμματεία ψευδείς επιστολές αναθεώρησης της βαθμολογίας του προς τα πάνω. Εκμεταλλευόταν δηλαδή την εμπιστοσύνη που του είχαν οι υπάλληλοι και πήγαινε κάθε φορά σε διαφορετικό υπάλληλο για να μην τον υποψιαστούνε. Έτσι ήταν αριστούχος. Κι όταν τον πιάσανε αντί να τον διαγράψουν από το πανεπιστήμιο, όπως έπρεπε να είχαν κάνει γιατί μιλάμε για ποινικό αδίκημα πλέον, είπαν να του δώσουν άλλη μια ευκαιρία.
Είμαστε ή δεν είμαστε πονόψυχος λαός;
Βεβαίως εγώ ίσως είμαι αυστηρή, γιατί όλοι απειλούν ότι άμα σε πιάσουν θα σε διαγράψουν, αλλά όταν έρθει η ώρα της διαγραφής, όλοι αποφασίζουν να δώσουν άλλη μια ευκαιρία στον εν πολλαίς αμαρτίαις περιπεσόντα φοιτητή. Το ίδιο γίνεται και στο ΗΒ στα πανεπιστήμια.
 
Από τις φωτογραφίες που κυκλοφόρησαν στο Διαδίκτυο, μαθαίνουμε ότι ο κύριος που προσφέρει τις πτυχιακές και τις διπλωματικές δεν έχει και πολύ καλές σχέσεις με την ορθογραφία, αφού γράφει ότι η "εξώφληση" της εργασίας "εκκρεμή"
Άδικα τον κατηγόρησες τον άνθρωπο: η «εξώφληση» δεν «εκκρεμή» αλλά «εκρεμμή», παρότι παραδόθηκε τη σωστή «Ημε/νία» :-D :-D :-D
 
Top