ad
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 90

Thread: Μεταφράσεις και πτυχιακές, από ειδικούς, με απόλυτη εχεμύθεια

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Δηλαδή, SBE, πιστεύεις ότι μπήκε αγγελία με ειδικότητες κάθε λογής για γενικές συμβουλές; Εσύ, τουλάχιστον, έχεις αποδείξει ότι είσαι πολύ πιο πονηρεμένη σε αυτές τις περίεργες αγγελίες...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    H αγγελία λέει "συνδρομή στη συγγραφή". Γιατί αμέσως ο νους μας στο κακό; Επί οχτώ χρόνια έκανα κάθε Φεβρουάριο μια διάλεξη με τίτλο "πώς να γράψετε την εργασία σας". Μία ώρα μίλαγα εγώ και μία ώρα απαντούσα ερωτήσεις φοιτητών. Συνδρομή στην εργασία τους, δηλαδή.
    Άσε που αν το θέμα ήταν η μεθοδολογία, δεν θα ζητούσε καθηγητές όλων των ειδικοτήτων. Και επίσης, στα διδακτορικά υποτίθεται ότι σε κατευθύνει ο επιβλέπων, όχι ότι σε βοηθάει κάποιος άλλος με γενική ειδίκευση στο αντικείμενο στο οποίο υποτίθεται ότι εσύ κάνεις πρωτότυπη έρευνα, έτσι δεν είναι;
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member bernardina's Avatar
    Σε ακτίνα πολλών χιλιομέτρων γύρω από το σπίτι μου, κάθε τόσο βλέπω κολλημένες αγγελίες που διαφημίζουν έγκυρη, έγκαιρη και συφερτική συγγραφή πτυχιακών και άλλων εργασιών. Με χαρτάκια που κρέμονται σαν κρόσσια από κάτω, όπου αναγράφεται το τηλέφωνο του τύπου, ο οποίος ισχυρίζεται ότι είναι -και δεν αποκλείεται να είναι πράγματι- αριστούχος απόφοιτος κάποιας οικονομικής σχολής του εξωτερικού.

Φαντάζομαι πως δεν είναι η μοναδική περίπτωση, σωστά;
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Senior Member SBE's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Δηλαδή, SBE, πιστεύεις ότι μπήκε αγγελία με ειδικότητες κάθε λογής για γενικές συμβουλές; Εσύ, τουλάχιστον, έχεις αποδείξει ότι είσαι πολύ πιο πονηρεμένη σε αυτές τις περίεργες αγγελίες...
    Πάντα πάμε με βάση τη διατύπωση. Κι η διατύπωση είναι διπλωματική. Άλλωστε πολύ σπάνια ζητάει κάποιος να του κάνει την εργασία ολόκληρη κάποιος άλλος, τις πιο πολλές φορές του δίνει ο άλλος υλικό και κατεύθυνση ή του καλογράφει την τρισάθλια εργασία. Περιπτώσεις να αγοράσεις έτοιμη την εργασία και να την παραδόσεις όπως είναι, ελάχιστες. Από τελείως ηλίθιους.

Άλλωστε πολύ σπάνια ζητάει κάποιος να του κάνει την εργασία ολόκληρη κάποιος άλλος,
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Παλ, νομίζεις ότι μπορεί κανείς να εξεταστεί σε εργασία που δεν την έχει δουλέψει έστω και λίγο; Χωρίς να το καταλάβει καθηγητής που ενδιαφέρεται και ξέρει τις ικανότητες των φοιτητών του;
    Εγώ που έχω επιβλέψει καμιά εικοσαριά εργασίες μέχρι τώρα πιστεύω πως όχι. Δεν είναι δυνατόν να σου στέλνει ημέιλ με εκατό εκφραστικά λάθη και να υποβάλλει εργασία χωρίς ούτε ένα λάθος. Όπως δεν είναι δυνατόν να είναι κολλημένος στην αρχή της εργασίας έξι μήνες και δυο βδομάδες αργότερα να σου παραδίδει άψογη ολοκληρωμένη εργασία.
    Και ναι, έχω πιάσει φοιτητή για αντιγραφή.

Χωρίς να το καταλάβει καθηγητής που ενδιαφέρεται και ξέρει τις ικανότητες των φοιτητών του;
    Υποθέτεις ότι ο καθηγητής ενδιαφέρεται στ' αλήθεια. Αντιθέτως, υπάρχουν καθηγητές που α) θέλουν να ξεμπερδεύουν, β) θέλουν να ξεμπερδεύουν και να πάρουν το σχετικό μισθολογικό επίδομα, γ) ξέρουν ότι ο φοιτητής είναι στόκος αλλά δεν τους πειράζει να έχουν στο βιογραφικό τους επίβλεψη καλών εργασιών, ανεξαρτήτως του πώς αυτές γίνονται. Ναι, δεν συμβαίνει συνέχεια, αλλά συμβαίνει, και μάλιστα πολύ εκτεταμένα.
    -Isaak Asimov

Administrator nickel's Avatar
    Οι περισσότεροι καθηγητές ξέρουν πότε έχει δει δεύτερο μάτι την εργασία του φοιτητή και πότε του την έχει γράψει ολόκληρη. Πολλές φορές κάνουν τα στραβά μάτια αν ξέρουν ότι ο φοιτητής έχει γράψει τουλάχιστον το άθλιο πρώτο χέρι. Του ζητούν να διορθώσει κάποια σημεία και, αν η εργασία αλλάξει ριζικά, ξέρουν ότι δεν έμαθε ο φοιτητής καλύτερα αγγλικά μέσα σε δυο εβδομάδες. Προτιμούν ωστόσο να πληρώσουν οι φοιτητές για ένα καλό σουλούπωμα παρά να πρέπει να βάλουν στο αρχείο τους μια εργασία που μπάζει από παντού (και στο επιστημονικό περιεχόμενο και στη γλώσσα). Αλλά δεν δέχονται (απ' όσο γνωρίζω) εργασίες γραμμένες αποκλειστικά από τρίτους. Ασυνείδητοι βέβαια υπάρχουν παντού.
    (Αναφέρομαι σε αγγλικά πανεπιστήμια και μόνο.)
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Παλάβρα, αυτό νόμιζα κι εγώ μέχρι που άρχισα να επιβλέπω φοιτητές. Είναι εύκολο να καταλάβεις ποιός την έχει γράψει την εργασία. Επιπλέον, έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο κάποιος που είναι έξω από το χορό, όσο καλός και να είναι, μπορεί να κάνει καλή εργασία, ειδικά σε εργαστηριακά θέματα, που δεν έχει πρόσβαση στα εργαστήρια. Τα πειράματα πάλι ο φοιτητής θα τα κάνει κι ο απ'έξω θα κάνει ρετουσαρίσματα.
    Όσο για το "καλή εργασία στο βιογραφικό", συγγνώμη, αλλά οι διπλωματικές και οι εργασίες για μάστερ δεν μετράνε στα βιογραφικά των επιβλεπόντων παρά μόνο σαν πείρα στην επίβλεψη. Αυτό που λες είναι το μικρομεσαίο της ελληνικής πραγματικότητας. Επειδή δεν κάνουμε τίποτα από έρευνα νομίζουμε ότι η διπλωματική εργασία ενός φοιτητή είναι σοβαρό επιστημονικό σύγγραμμα. Ενώ στην πραγματικότητα η διπλωματική γίνεται για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους και όπως πολλές πρώτες προσπάθειες συχνά είναι χάλια (μαθαίνει ο φοιτητής να σκέφτεται και να ερευνάει σαν επιστήμονας, κι όχι να είναι παθητικός ακροατής και παπαγάλος).
    Μία στις εκατό μπορεί να οδηγήσει σε δημοσίευση, και επωφελείσαι σαν επόπτης από τη δημοσίευση, αλλά όχι από την εργασία. Γιατί, σοβαρά τώρα, έχεις δει πολλά πέιπερ με προπτυχιακές εργασίες στη βιβλιογραφία τους;

Quote Originally Posted by nickel View Post
    (Αναφέρομαι σε αγγλικά πανεπιστήμια και μόνο.)
    Αυτό έχει σημασία στη συγκεκριμένη περίπτωση, πάντως, διότι η ελληνική πραγματικότητα είναι διαφορετική.

SBE, λίγο βιαστικά, τα εξής: α) δεν ξέρω για πέιπερ, αλλά έχω δει προπτυχιακές εργασίες σε βιογραφικό καθηγητή, αρχής γενομένης από την πτυχιακή μου, β) όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο, ο επιβλέπων πτυχιακής -από ό,τι γνωρίζω- έπαιρνε χρήματα για κάθε πτυχιακή που επέβλεπε. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, βέβαια, και μπορεί αυτό να μην ισχύει πια, αλλά γ) η αγγελία δεν απευθύνεται μόνο σε προπτυχιακούς, αλλά και σε μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς. Μην συγκρίνεις την εμπειρία σου από την Αγγλία με τα της Ελλάδας, γιατί δεν έχει νόημα (φαντάζομαι ότι και το ότι προσπαθώ να σε πείσω δεν έχει νόημα, οπότε θα χρειαστεί να σταματήσω κάπου εδώ ).
    -Isaak Asimov

Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks