Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

μερικά φιλέτα για το πρήξιμο
Εντάξει δε λέω, αλλά εγώ θα προτιμούσα κάτι πιο διαφανές για τον Έλληνα αναγνώστη, ας πούμε μια παγοκύστη. Μη σας πω ότι εγώ θα του άλλαζα τα φώτα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, ας πούμε "θα χρειαστείτε πάγο στα μούτρα, πλαστική στη μύτη και κηλεπίδεσμο εκεί που ξέρετε."

Κατ' εμέ, μπριζόλες και φιλέτα δεν συγκρίνονται με την γλαφυρότητα τούτης δω της έκφρασης:
θα του κάνει τα μούτρα μπλε μαρέν
 

daeman

Administrator
Staff member
Θα σου κάνω τα μούτρα κρέας.

Εμμμμ, αυτό είναι δίσημο: ΦΡ του έκανε τα μούτρα κρέας: α. τον έδειρε πολύ. β. δεν κατάφερε να τον κάνει να ντραπεί.

Θα μπορούσε δηλαδή να είναι και η απάντηση στην απειλή.

Νομίζω πως επειδή η πρωτότυπη απειλή είναι συγκαλυμμένη, εκφραστικά τουλάχιστον, έτσι πρέπει να είναι και η απόδοσή της, άρα οι διατυπώσεις που δηλώνουν απερίφραστα τι θα του κάνει δεν είναι κατάλληλες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υποθέτω επίσης ότι δεν είναι σκόπιμο να απομακρυνθούμε, αν δεν υπάρχει λόγος, από τον τρόπο που το διατυπώνει «αλλά, αν σας βρω στο δρόμο μου, θα χρειαστείτε...».
 

nickel

Administrator
Staff member
Από την επιστολή 22 βουλευτών προς τον πρωθυπουργό και τους ΥπΕΚΑΚΑ:

Παρακαλούμε όπως κατατεθεί άμεσα προς ψήφιση στην Ολομέλεια της Βουλής το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης για την επαναφορά των ΣΣΕ και του κατώτατου μισθού καθώς και για την μη εφαρμογή των υπαρχόντων μνημονιακών διατάξεων, που προβλέπουν νέες μειώσεις των κύριων και επικουρικών συντάξεων.
http://www.iefimerida.gr/news/211027/22-voyleytes-syriza-vazoyn-fotia-zitoyn-ayxiseis-ohi-mnimonia

Φτου κακά!
 
Από την επιστολή 22 βουλευτών προς τον πρωθυπουργό και τους ΥπΕΚΑΚΑ:

Παρακαλούμε όπως κατατεθεί άμεσα προς ψήφιση στην Ολομέλεια της Βουλής το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης για την επαναφορά των ΣΣΕ και του κατώτατου μισθού καθώς και για την μη εφαρμογή των υπαρχόντων μνημονιακών διατάξεων, που προβλέπουν νέες μειώσεις των κύριων και επικουρικών συντάξεων.
http://www.iefimerida.gr/news/211027/22-voyleytes-syriza-vazoyn-fotia-zitoyn-ayxiseis-ohi-mnimonia

Φτου κακά!

Ayayay! 22 *αγράμματοι* βουλευτές. Από 44 χέρια και μάτια πέρασε( ; ), κανείς δεν το είδε...;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ελπίζω να το είπε για χιούμορ ο Μπογδάνος χθες στον Σκάι, και να ήξερε ότι δεν ισχύει όπως το είπε. Αλλιώς ήταν γκάφα ολκής. Έβαλε ένα κλιπάκι από την αργεντίνικη ταινία Εννέα Βασίλισσες, όπου δυο κομπιναδόροι φεύγουν από ένα σουπερμάρκετ έχοντας γεμίσει τις τσέπες τους με κλοπιμαία. Ο ένας αρχίζει να βγάζει από τις τσέπες του πράγματα και να τα πετάει επειδή τους είναι άχρηστα, αλλά φτάνει σε μια σοκολάτα. Και ακολουθεί ο εξής διάλογος:

Crunchy... made in Greece. This country is going to hell.

Ο Μπογδάνος βρήκε πολύ αστείο ότι η ταινία είχε προφητεύσει από το 2000 ότι η Ελλάδα θα πάει κατά διαόλου. Ενώ φυσικά το νόημα του "This country is going to hell" ήταν ότι η δική τους χώρα πάει κατά διαόλου αφού δεν έχει ούτε σοκολάτες της προκοπής και τις εισάγει από μια εξωτική μικρή χώρα σαν την Ελλάδα.
 
Το είδα κι εγώ -αποκλείω να το είπε για πλάκα. Το τόνιζε: και προσέξτε πότε το λέει, το 2004. Δεν το έχουμε χωνέψει πως όταν λέμε this μιλάμε για τον εαυτό μας :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμ... δίκιο έχετε. Αν έλεγε όμως ο ηθοποιός (με σωστό επιτονισμό και συμφραζόμενα, βέβαια): «Now, this country is going to hell»... ;)
 
Σχετικό-άσχετο: Σκεφτόμουν εχτές το βράδυ ότι πρέπε να πάψω να βλέπω τηλεόραση ή να βάλω σελοτέιπ πάνω στους υπότιτλους να μην τους βλέπω, γιατί θα ξεχάσω και τα λίγα ελληνικά και αγγλικά που ξέρω. Πονάει το μυαλό μου πια μ' αυτά που βλέπω. Αλλά να που δεν είναι μόνο στους υπότιτλους το κακό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Εκτός από το πρόβλημα με την επιθετική μετοχή, έξι σκαλιά πιο πάνω, πρόβλημα είχα και με μια απόλυτη μετοχή χτες. (Ευτυχώς που δεν έχω από τις άλλες μετοχές, γιατί μόνο προβλήματα θα είχα και μ' αυτές.)

Το πλησιάζοντος το χρησιμοποιούσε η καθαρεύουσα με χρονική ή τοπική σημασία: πλησιάζοντος του θέρους, πλησιάζοντος του εχθρού. Δεν το έχω δει σε σύγχρονα κείμενα πάντως.

Μέχρι χτες που έπεσα πάνω στο ακόλουθο τερατώδες:

Η ενθουσιώδης φιλία πέριξ του μαξιμαλιστικού οράματος «να αλλάξουμε την Ευρώπη και τα φώτα τους», τείνει να εξελιχθεί σε ολέθρια σχέση πλησιάζοντος η ώρα να αλλάξουμε τα δικά μας φώτα...
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.politiki&id=41439

Ούτε ο Μποστ δεν τα κατάφερνε τόσο καλά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εντάξει, αλλά επειδή ο Τόλιος κατά κανόνα δεν διαπράττει τέτοια, μπορεί να ήταν απλώς τάιπο ή οτοκορέκτ από ένα «πλησιάζοντας» (οπότε μπαίνει βέβαια θέμα ορθότητας της σύνταξης κλπ).
 

nickel

Administrator
Staff member
Άτομα που αγνοούν τη γαλλική ή τη γαλλική προέλευση της λέξης. Αναρωτιέμαι πώς την προφέρουν τη λέξη έτσι γραμμένη. Δεδομένου ότι το κανονικό είναι γκούρ-μέι, δεν αποκλείεται να μην την έχουν ακούσει καν τη λέξη, γιατί τότε πώς θα την έγραφαν γκουρμντ; Και τι σχέση έχουν όλα αυτά με το ελληνικό σάιτ http://www.gourmed.gr/;
 
Ξέρατε ότι μπορείτε να πάτε στην Ακρόπολη χωρίς να δείτε τον Παρθενώνα; Και αν αυτό σας φαίνεται εύκολο, ότι μπορείτε ενδεχομένως να δείτε τον Παρθενώνα χωρίς να πάτε στην Ακρόπολη; Και όμως:

Αυτά είναι τα 10 καλύτερα αξιοθέατα της Ελλάδας, όπως τα ψήφισαν οι χιλιάδες χρήστες του Trip Advisor.

1. Ακρόπολη

2. Παρθενώνας

...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπας και αρχίσαμε να πουλάμε τώρα ως τουριστικό προϊόν το «Ακρόπολη» = η βόλτα στον πεζόδρομο, ενδεχομένως μαζί με την επίσκεψη στο Νέο Μουσείο και στα αρχαία που έχουν ανοίξει απέναντι, κάτω από τον Βράχο, και το ανέβασμα στην Ακρόπολη ως «Παρθενώνα»;
 

nickel

Administrator
Staff member
To GourMed είναι συνειδητό λογοπαίγνιο, πορτμαντό γκουρμέ & μεντ(ιτεράνιαν).

Αν ήταν GourMed και όχι GOURMED το λογότυπό τους, θα ήταν τόσο πιο σαφές το λογοπαίγνιό τους!
 
Δεν ξέρανε με ποιον άλλον τρόπο να μπει δυο φορές η Αθήνα σ' αυτήν την λίστα.
 

nickel

Administrator
Staff member
«Υπόγραψε» λέει η Μέρκελ στον Τσίπρα. Δύσθυμος αυτός αναγκάζεται να βάλει τη σφραγίδα του. Οι δανειστές φεύγουν γελώντας. Προσπαθούν και οι ψηφοφόροι του να φύγουν, αλλά θυμούνται ότι το πόδι τους είναι δεμένο με σιδερένια μπάλα — μέχρι που έρχεται ένας καλός άνθρωπος (πού ’ν’ τος, πού ’ν’ τος;) και του πετάει το κλειδί να ελευθερωθεί.


Αυτά σε μελλοντικές εξιστορήσεις. Για σήμερα το ντουντλ του Γκουγκλ είναι αφιερωμένο στα 800 χρόνια από τη μέρα (15 Ιουνίου 1215) που ο βασιλιάς Ιωάννης ο Ακτήμων παραχώρησε στους Άγγλους τον Μέγα Καταστατικό Χάρτη Ελευθεριών, τη Μάγκνα Κάρτα. Δεν τον υπέγραψε, αλλά έβαλε τη βούλα του, οπότε το λάθος της σημερινής ιστορίας βρίσκεται στο αναμνηστικό κέρμα των δύο λιρών που κυκλοφόρησε το Βασιλικό Νομισματοκοπείο για την 800ετία της Χάρτας, το οποίο δείχνει τον Ιωάννη να κρατάει ένα φτερό χήνας.

http://www.royalmint.com/discover/u...nd-coin/2015 800th Anniversary of Magna Carta




 
Top