metafrasi banner

semi-tractor trailer

LostVerse

Member
Τι να ξέρω κι εγώ από φορτηγά... Αλλά ανακάλυψα ότι κάποια διαδεδομένη τεχνική ορολογία είναι άγνωστη στα λεξικά, στη νομοθεσία και στο διαδίκτυο. Ένας σκασμός όροι κυκλοφορούν μεταξύ των ανθρώπων μιας πιάτσας λες και είναι τα μυστικά της Σιών.

Θα ήθελα λοιπόν να μου περιγράψετε (δεν λέω καν τις υποψίες μου) τι είναι τα συρόμενα και τι τα επικαθήμενα όταν περιγράφουμε φορτηγά οχήματα. (Ειδικά στο δεύτερο βλέπω και ενδιαφέρουσα γλωσσική απόκλιση.)

Για αρχή αυτά, καθότι έχω κι άλλες τέτοιες απορίες.

Αυτό είναι το επικαθήμενο:



Με λίγα λόγια είναι η μακρόστενη καρότσα που σέρνει από πίσω ο τράκτορας, όπου τράκτορας=το μπροστινό μέρος του φορτηγού που περιλαμβάνει την καμπίνα του οδηγού και τον κινητήρα. Και τα δυο μαζί εκτός από απλά φορτηγό λέγονται και νταλίκα. H δε καρότσα μπορεί να είναι ανοιχτού τύπου όπως στην παραπάνω εικόνα, συνήθως για άμεση φορτοεκφόρτωση με χρήση γερανού, ή και κλειστού τύπου, όπως αυτή: http://i47.tinypic.com/29y3qa.jpg

Δεν έχω ξανακούσει να λέγεται συρόμενο έτσι ξεκάρφωτα. Να σημειώσω επίσης ότι ο διαχωρισμός του brendas στην πράξη δε νομίζω ότι ισχύει. Και η κλειστή καρότσα επικαθήμενο λέγεται. Δεν έχω ακούσει φορτηγατζή να τη λέει «συρόμενο». Και στην άδεια κυκλοφορίας του φορτηγού επικαθήμενο αναφέρεται, αλλά σ' αυτό μπορεί να μην θυμάμαι καλά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
LostVerse, δες τις φωτό όχι τα σκίτσα (τα σκίτσα είναι όντως παραπλανητικά).
 

LostVerse

Member
σωστά, το δεύτερο στη σειρά επικαθήμενο όντως λέγεται συρόμενο, και όντως δεν μπαίνει πάνω σε τράκτορα, αλλά άλλο φορτηγο.

Μια καλύτερη φωτό:

 

nickel

Administrator
Staff member
Αν νομίζετε ότι σας καταλαβαίνω, γελιέστε.
:)
Να σας πω μόνο τι καταλαβαίνω εγώ. Ξέρω ότι επικάθημαι σημαίνει κάθομαι πάνω σε κάτι. Άρα το επικαθήμενο είναι κάτι που κάθεται πάνω σε κάτι άλλο. Κανονικά, γιατί ποιος ξέρει τι θέλει η ορολογία... Είναι λοιπόν το επικαθήμενο το σώμα του φορτηγού που κάθεται πάνω σε συρόμενη καρότσα;
 

LostVerse

Member
Αν νομίζετε ότι σας καταλαβαίνω, γελιέστε.
:)
Να σας πω μόνο τι καταλαβαίνω εγώ. Ξέρω ότι επικάθημαι σημαίνει κάθομαι πάνω σε κάτι. Άρα το επικαθήμενο είναι κάτι που κάθεται πάνω σε κάτι άλλο. Κανονικά, γιατί ποιος ξέρει τι θέλει η ορολογία... Είναι λοιπόν το επικαθήμενο το σώμα του φορτηγού που κάθεται πάνω σε συρόμενη καρότσα;

επικαθήμενο είναι αυτό που κάθεται στον τράκτορα, είναι η καρότσα στον κίτρινο κύκλο, όλο αυτό που βλέπεις μαζί με τις ρόδες, το σασί και το πλαίσιο όπου τοποθετείται το φορτίο.

Φορτηγό, τυπικά είναι μόνο αυτό που βλέπεις σ' αυτήν την φωτό: http://i48.tinypic.com/15wmb5u.jpg όπου ουσιαστικά καρότσα και τράκτορας είναι ένα σώμα, κι από πίσω ακολουθεί το συρόμενο. Και τα δυο μαζί, κάνουν μια νταλίκα.
 

nickel

Administrator
Staff member
A semi-trailer truck, also known as a semi, tractor-trailer, truck and trailer, transfer truck, 18-wheeler, mack truck, big rig (US), transport (Canada), artic (UK and Ireland), or lorry (UK), is an articulated vehicle consisting of a towing engine (tractor in the United States, prime mover in Australia or truck in Ireland, the United Kingdom, Canada and New Zealand), and a semi-trailer (plus possible additional trailers) that carries the freight. A semi-trailer does not trail completely behind the towing vehicle, but is attached at a point that is just forward of the rear-most axle of the towing unit, so that some fraction of the weight of the trailer is carried by the prime mover, with most of that at the rear axle(s) of the prime mover, but a small amount at the front axle(s). This arrangement requires both tractor and semi-trailer to be distinct in design from a rigid truck and trailer.
http://en.wikipedia.org/wiki/Semi-trailer_truck

Δεν κάθεται πάνω στον τράκτορα (tractor, towing engine), κάθεται πάνω σε κάποια πλατφόρμα, φαντάζομαι. (Αν ήταν χημεία, δεν θα τολμούσα να κάνω τέτοια ανάκριση. Αλλά τα φορτηγά, είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα τα καταλάβω.)
 

daeman

Administrator
Staff member
Το επικαθήμενο, που δεν έχει άξονα μπροστά ώστε να φέρει το βάρος που του αναλογεί:



επικάθεται (κάθεται πάνω) σε μια τέτοια διάταξη σύνδεσης (έρχεται ο τράκτορας και κουμπώνει στο fifth wheel coupling):


ενσωματωμένη στον τράκτορα:




Side view and underside view of a conventional 18-wheeler semi-trailer truck with an enclosed cargo space. The underside view shows the arrangement of the 18 tires (wheels). Shown in blue in the underside view are the axles, drive shaft, and differentials. The legend for labeled parts of the truck is as follows:
1. tractor unit
2. semi-trailer (detachable)
3. engine compartment
4. cabin
5. sleeper (not present in all trucks)
6. air dam
7. fuel tanks
8. fifth wheel coupling
9. enclosed cargo space
10. landing gear - legs for when semi-trailer is detached
http://tractors.wikia.com/wiki/Semi-trailer_truck

Ενώ το συρόμενο απλώς ρυμουλκείται χωρίς να προσθέτει κατακόρυφα βάρος στους άξονες του τράκτορα, αφού έχει δικό του εμπρόσθιο άξονα.

Τα λέω καλά;
 

LostVerse

Member
Απλώς το συρόμενο δεν είναι βέβαιο ότι θα έχει μπροστά άξονα για να φέρει το βάρος που του αναλογεί, δες π.χ. την εικόνα στο #23 όπου το συρόμενο έχει δυο άξονες μεν, και τους δυο πίσω και προς το μέσο δε. Δεν είναι περίεργο αυτό, εφόσον και αυτό με την σειρά του κουμπώνει πάνω στο φορτηγό, σε υποδοχή αντίστοιχη (όχι όμως εφάμιλλη, εφόσον δεν έχει ίδιες αντοχές) με του τράκτορα.

Δεν κάθεται πάνω στον τράκτορα (tractor, towing engine), κάθεται πάνω σε κάποια πλατφόρμα, φαντάζομαι.

Πάνω στον τράκτορα κάθεται, σ' αυτήν την υποδοχή: http://www.cs-truck.com/uploadfile/2012/0315/20120315012652516.jpg
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο ελκυστήρας επικαθήμενου ή ημιελκυστήρας (κν. τράκτορας) είναι εξοπλισμένος με σύνδεσμο (fifth wheel coupling) για να υποδέχεται και να προσαρμόζεται επ' αυτού ένα επικαθήμενο ρυμουλκούμενο (κν. καρότσα ή ρυμούλκα)· ο προαναφερθείς σύνδεσμος που χρησιμοποιείται για τη ζεύξη (αλλά και για την εμπρόσθια στήριξη, εξ ου και η έννοια της επικάθησης) του επικαθήμενου καλείται πέμπτος τροχός έλξης (κν. πέταλο). Ο συνδυασμός τράκτορα και ρυμουλκουμένου καλείται αρθρωτό φορτηγό (κν. νταλίκα). Το χαρακτηριστικότερο στοιχείο ενός επικαθήμενου ρυμουλκουμένου είναι, όπως προαναφέρθηκε, το γεγονός ότι οι άξονες του ρυμουλκουμένου δεν φέρουν πλήρως το φορτίο τής καρότσας (δομής και μεταφερόμενο), αλλά απαιτείται η στήριξή του και στο πέταλο ώστε να μεταφέρεται ένα μέρος του βάρους και από τους πίσω άξονες του ρυμουλκού (δηλ. του τράκτορα).

Από την άλλη, τώρα, ελκυστήρας συρόμενουαπλός ελκυστήρας) μπορεί να είναι οποιοδήποτε φορτηγό (ή, στην περίπτωση των φορτηγών-συρμών road trains, μια νταλίκα) πίσω από το οποίο προσαρμόζεται ένα ρυμουλκούμενο με (αρθρωτή) ράβδο έλξης (κν. συρόμενο). Το χαρακτηριστικότερο στοιχείο ενός συρόμενου είναι, σε αντίθεση με το επικαθήμενο, το γεγονός ότι οι άξονες του συρόμενου φέρουν πλήρως το φορτίο τής καρότσας (κατασκευής και μεταφερόμενο), η δε ράβδος έλξης δεν μεταφέρει (κάθετη προς το επίπεδο κίνησης) τάση στο ρυμουλκό αλλά μόνο (παράλληλη προς το επίπεδο κίνησης) ελκτική τάση προς το συρόμενο.

Έντιτ: Α καλά, μέχρι ν' απαντήσω πρόλαβαν κι έπεσαν ήδη σχετικές απαντήσεις. :)
 

bernardina

Moderator
Να ρωτήσω;:blush::blush:
Επειδή το fifth wheel coupling το έχω βρει και ως έδρανο είναι λάθος;
Επίσης, είναι αυτό που στην αργκό του επαγγέλματος λένε κιθάρα; ή όχι;
 

LostVerse

Member
Ο συνδυασμός τράκτορα και ρυμουλκουμένου καλείται αρθρωτό φορτηγό (κν. νταλίκα).

Επίσης και σούστα, όταν π.χ. βλέπουμε πολλά διαφορετικά φορτηγά και θέλουμε να τα περιγράψουμε-ξεχωρίσουμε, ένα μεγάλο φορτηγό, ακόμα και χωρίς επικαθήμενο μπορεί και να μην ξεχωρίζει από πλευράς όγκου από μια νταλίκα, οπότε «δυο φορτηγά και τρία με σούστα».

(ή, στην περίπτωση των φορτηγών-συρμών road trains, μια νταλίκα)

Nice
http://www.youtube.com/watch?v=tKn1RCohFEM
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπέρνι, το έδρανο παραείναι γενικός όρος.

Συνήθως στην Ελλάδα μια πενταξονική νταλίκα είναι 15μετρη ενώ ένας εξαξονικός συνδυασμός φορτηγού με συρόμενο είναι 18μετρος.

Το συρόμενο δεν έχει υποχρεωτικά εμπρόσθιο άξονα — όταν όμως έχει, αυτός είναι διευθυνόμενος. Το πού θα είναι οι άξονες εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως π.χ. το ειδικό βάρος τού εμπορεύματος (δλδ μεγάλος όγκος με λίγο —αναλογικά—βάρος ή συμπαγής όγκος με μεγάλο βάρος;), η διάμετρος των τροχών που μπορούν να φέρουν ασφαλώς το μεταφερόμενο φορτίο, η επιδιωκόμενη ευελιξία —ακτίνα στροφής κττ— κ.ά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το αρθρωτό φορτηγό, που λέτε, είναι το μόνο που ξέρω: articulated lorry. Για να κάνω αντιστοιχίες για τα άλλα θα φτιάξω πρώτα έναν καφέ. Για να καθαρίσει το μυαλό, όχι για μαντική. Γιατί γράψατε πολλά και σας ευχαριστώ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Επίσης, [ενν. το fifth wheel coupling] είναι αυτό που στην αργκό του επαγγέλματος λένε κιθάρα; ή όχι;
Το fifth wheel coupling είναι το πέταλο, όπως προανέφερα. Δες π.χ. εδώ: http://www.grantex.gr/index.php?lang=gr&table=fifthwheel&field=grantex_number. Η κιθάρα είναι το dust cover: http://www.grantex.gr/index.php?lang=gr&table=dust_cover&field=grantex_number.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκτός από το *επικαθίμενο, είχα βρει και *επικαθύμενο. Θα φταίει που δεν έχουν σχετικό λήμμα τα λεξικά... :)

Το πρώτο που με σύγχισε σήμερα με τα λεξικά και τους νόμους είναι ότι πουθενά δεν βρήκα ακριβή ορισμό για το φορτοταξί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το πρώτο που με σύγχισε σήμερα με τα λεξικά και τους νόμους είναι ότι πουθενά δεν βρήκα ακριβή ορισμό για το φορτοταξί.
Τη σύγχισή σου αυτή δεν την κατανοώ· καθότι τα λεξικά δεν είναι ο ρόλος τους να παραθέτουν νομικώς ακριβείς ορισμούς, ενώ η κείμενη νομοθεσία δεν καλύπτει κατά κανόνα όρους της καθομιλουμένης (γι' αυτό άλλωστε δεν θα βρεις σε αυτήν ούτε την νταλίκα, τη ρυμούλκα, τον τράκτορα ή το πέταλο).

Το φορτοταξί, τώρα, είναι φορτηγό δημόσιας χρήσης (ΦΔΧ) μικτού βάρους (λαϊκιστί: τονάζ· λογιοτατιστί: με μικτοβαρές) μέχρι οχτώ (8) τόνους και με άδεια διενέργειας ενδονομαρχιακών μεταφορών. Η επίσημη ονομασία των φορτοταξί είναι «νομαρχιακά ΦΔΧ» ή «φορτηγά νομαρχιακών μεταφορών» (πρβλ. κείμενα της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Επαγγελματιών Μικρών Φορτηγών Αυτοκινήτων ΔΧ) και αντιδιαστέλλονται με τις άλλες δύο κατηγορίες ΦΔΧ: τα «φορτηγά εθνικών μεταφορών» (E) και τα «φορτηγά διεθνών μεταφορών» (TIR).

Η νομοθεσία με την οποία εισήχθη το κόνσεπτ τού φορτοταξί είναι αφενός μεν το Ν.Δ.531/1970 «Περί αντικαταστάσεως ζωηλάτων οχημάτων, πόλεων, διά φορτηγών αυτοκινήτων δημοσίας χρήσεως» (με τον νόμο αυτό αντικαταστάθηκαν τα κάρα σε πόλεις άνω των 40.000 κατοίκων με ελαφρά ΦΔΧ νομαρχιακών μεταφορών), αφετέρου δε ο Ν.1073/1980 «Περί αντικαταστάσεως των κυκλοφορούντων τριτρόχων φορτηγών οχημάτων δημοσίας χρήσεως (μοτοσυκλεττών) διά φορτηγών αυτοκινήτων δημοσίας χρήσεως και ρυθμίσεως συναφών θεμάτων» (με τον νόμο αυτό αντικαταστάθηκαν τα τρίκυκλα με ελαφρά ΦΔΧ νομαρχιακών μεταφορών).
 

nickel

Administrator
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει στο ΛΚΝ. Δεν το βρήκα στο ΛΝΕΓ. Επίσης υπάρχει το φορτοταξί σε πέντε διοικητικές αποφάσεις χωρίς να ορίζεται πουθενά τι είναι αυτό που περιγράφουν σαν φορτοταξί.

Εντέλει, αν δεν ρωτήσεις στη Λεξιλογία, θα μείνεις στραβάδι. Ευχαριστώ, Ζαζ!


ΥΓ: Να προσθέσω ότι είναι νόμιμα και εκτός νομού πλέον, όπως έμαθα.:
http://www.lamiastar.gr/index.php/topikes-eidiseis/nomoi/fthiotida/9606-2012-05-03-11-35-24.html

Και η μεταφραστική μου πρόταση ήταν (rental) pickup truck.
 

Zazula

Administrator
Staff member
ΥΓ: Να προσθέσω ότι είναι νόμιμα και εκτός νομού πλέον, όπως έμαθα.:
http://www.lamiastar.gr/index.php/topikes-eidiseis/nomoi/fthiotida/9606-2012-05-03-11-35-24.html

Και η μεταφραστική μου πρόταση ήταν (rental) pickup truck.
Ναι, άκουσα κι εγώ για την επέκταση της άδειας των φορτοταξί σε εθνικό επίπεδο, αλλά επί της ουσίας θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τα συνδέουμε με τις ενδονομαρχιακές καταβολές τους, φρονώ.

Πάντως για την απόδοση (rental) pickup truck, δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο... :(
  1. Το pickup truck είναι φορτηγάκι με ανοιχτή καρότσα, όχι ελαφρύ φορτηγό με μουσαμά ή κλούβα (που είναι το φορτοταξί). Το μεν είναι ΦΙΧ κατά κανόνα αγροτικό, το δε είναι ΦΔΧ. Το μεν έχει στην Ελλάδα μικτό κάπου δυόμισι τόνους, το δε φτάνει μέχρι τους οχτώ. Επομένως: light commercial truck.
  2. Ο προσδιορισμός rental είναι εξόχως παραπλανητικός στη συγκεκριμένη περίπτωση· αυτός που βλέπει rental σκέφτεται U-Haul, Penske ή Ryder — for heaven's sake!
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα μπορώ να πω κι άλλη κοτσάνα (αλλά μη διαμαρτύρεσαι): το pickup truck μπορεί να είναι το ημιφορτηγό;


ΥΓ: Τα U-Haul, Penske ή Ryder δεν ξέρω τι είναι, αλλά δεν σκάω και να μάθω.
 
Top