Greek malaka driver -- is it genetic?

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όντως, αυτό μου έκανε εντύπωση από την εικόνα που είδα στις ειδήσεις: ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν πεζοί σ' αυτό το σημείο. Να δείτε που θα αποδειχτεί ότι δεν έφταιγε ο οδηγός του φορτηγού που σκότωσε τη γιαγιά και το εγγόνι, απλώς ήταν θύματα των ανθρωπόμορφων κτηνών που κυκλοφορούν γύρω μας με τα αυτοκίνητά τους και έχουν απαλλοτριώσει κάθε εκατοστό πεζοδρομίου. Το σκέφτομαι κάθε φορά που περπατάω στη Μεσογείων μέσα στον λεωφορειόδρομο, επειδή δεν υπάρχει τρόπος να πατήσω στο πεζοδρόμιο.
 

danae

¥
Μόλις το έμαθα αυτό και δεν θέλω να το σκέφτομαι. Ίσως η συζήτηση να ταιριάζει περισσότερο στο φόρουμ των streetpanthers όπου σύχναζα παλιότερα που δεν είχα χάσει το κουράγιο μου. Είναι γεγονός ότι τα πεζοδρόμια έχουν γίνει πια χώροι στάθμευσης και ότι οι πεζοί αναγκαστικά περπατάμε στη μέση του δρόμου. Μια εποχή περπατούσα πάνω στα σταθμευμένα αυτοκίνητα --με κίνδυνο της ζωής μου, βέβαια, γιατί φανταστείτε τι θα γινόταν αν με έβλεπε ο ιδιοκτήτης. Πόνταρα στη δύναμη της οργής μου. Ότι ήμουν πιο δυνατή γιατί ήμουν πιο δίκαια οργισμένη. Κάποιοι (άνθρωποι με κινητικά προβλήματα) δεν βγαίνουν καν από τα σπίτια τους. Είναι γεγονός αυτό. Ή κυκλοφορούν με ταξί που τους παίρνει από την πόρτα του σπιτιού τους για να τους πάει ακριβώς εκεί όπου θέλουν --ξέρω μια τυφλή γυναίκα που το κάνει αυτό, γιατί είναι πολύ επικίνδυνο να περπατάει στη μέση του δρόμου χωρίς να βλέπει. Όταν τα αυτοκίνητα είναι διπλοπαρκαρισμένα, περπατάμε κυριολεκτικά στη μέση του δρόμου, στη μεσαία λωρίδα. Και με καροτσάκια με τα μωρά μέσα.

Το χειρότερο, όμως, είναι ότι η τροχαία θέλει ειδική πρόσκληση για να... μην έρθει. Πρέπει δηλαδή κάθε φορά που βλέπεις κάποιον να σου κλείνει τη δίοδο από το πεζοδρόμιο, να καλείς την τροχαία. Από το κινητό σου, βέβαια. Σε αριθμό που χρεώνεται. Μια εποχή καλούσα την αστυνομία (το 100 είναι ατελές). Αρχικά παρίσταναν ότι ενδιαφέρονται, ζητούσαν τα στοιχεία μου, έλεγαν ότι θα έρθουν και δεν έρχονταν. Στο τέλος άρχισαν να είναι επιθετικοί και να με παραπέμπουν στην τροχαία. Ε λοιπόν, όχι. Δεν είναι δική μας δουλειά να λέμε στην τροχαία πού να πάει. Ας ορίσουν εκείνοι από πού θα ξεκινήσουν. Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Κι ας αρχίσουν να τους μαζεύουν με τους γερανούς. Τις κλήσεις ακόμα τις σβήνουν. Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και η πλειοψηφία των υπολοίπων έχει αδρανοποιηθεί. Και τίποτα δεν λειτουργεί με το φιλότιμο. Μόνο η περηφάνεια για τη μοναδική λέξη μάς έμεινε. :(:mad::eek:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κάποιοι (άνθρωποι με κινητικά προβλήματα) δεν βγαίνουν καν από τα σπίτια τους. Είναι γεγονός αυτό. Ή κυκλοφορούν με ταξί που τους παίρνει από την πόρτα του σπιτιού τους για να τους πάει ακριβώς εκεί όπου θέλουν --ξέρω μια τυφλή γυναίκα που το κάνει αυτό, γιατί είναι πολύ επικίνδυνο να περπατάει στη μέση του δρόμου χωρίς να βλέπει.
Όταν ήμουν στην Πορτογαλία, απορούσα με το πόσους πολλούς τυφλούς έχει η χώρα. Παντού υπήρχαν άνθρωποι με λευκό μπαστούνι, πολλοί, φαινόταν, είχαν ουλές, προφανώς ανάμνηση του καθεστώτος Σαλαζάρ.

Παρατηρώντας λίγο καλύτερα το πώς ήταν οι δρόμοι, βλέποντας ότι στο μετρό υπήρχαν ειδικοί διάδρομοι και σχέδιο του χώρου σε σύστημα Μπράιγ, συνειδητοποιώντας την πολιτισμένη συμπεριφορά αυτών που εμείς οι τρισχιλιετείς (που λέει και ο sarant) θεωρούμε ουραγούς της Ευρώπης για να περηφανευόμαστε ότι δεν είμαστε οι τελευταίοι, κατάλαβα ότι εκεί υπάρχουν πολλοί τυφλοί επειδή μπορούν να κυκλοφορήσουν.

Επειδή στα οδοστρώματα υπάρχουν οδηγοί, επειδή ο κόσμος δε σε σπρώχνει για να ανέβει στο λεωφορείο, επειδή οι οδηγοί δε σε πατάνε, επειδή, επειδή...
Και ένιωσα πολύ μεγάλη θλίψη.
 
GMD, παράρτημα Κέρκυρας:

http://www.corfunews.eu/corfu-news/corfu/thanatephoro-trokhaio-dustukhema-ste-plateia-san-roko.html

"Θανατηφόρο τροχαίο δυστύχημα έγινε σήμερα στις 11:35 στην Κέρκυρα, όταν νταλίκα παρέσυρε και τραυμάτισε θανάσιμα μια 40χρονη πεζή γυναίκα.
Το τροχαίο σημειώθηκε στην πλατεία Σαν Ρόκο (Σαρόκο δηλαδή) πριν από τα φανάρια της Ιωάννου Θεοτόκη, στο κέντρο της πόλης. Η άτυχη γυναίκα στην προσπάθειά της να διασχίσει το δρόμο παρασύρθηκε από την νταλίκα και βρήκε ακαριαίο θάνατο."


Αυτό που δεν γνωρίζουν όσοι δεν έχουν πάει στην Κέρκυρα είναι πως το Σαρόκο είναι κεντρικότατο σημείο, σα να λέμε η Ομόνοια της Κέρκυρας. Γίνεται της κακομοίρας από κόσμο και κίνηση.

[Επιπλέον, αυτό που δεν γράφτηκε στην είδηση (το έμαθα από κάτοικο αλλά το γράφω με επιφύλαξη καθώς δεν ήμουν εκεί για να ξέρω) είναι ότι η γυναίκα εκείνη είχε πέσει λιπόθυμη προτού την παρασύρει το φορτηγό (φορτηγό, όχι νταλίκα. 4,5 χρόνια στο νησί δεν είδα νταλίκα στην πόλη). Δηλαδή δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με Greek criminally malaka driver αλλά και με Greek criminally malaka people. Τόσος κόσμος περνάει από κει και όλοι στα παπάκια τους; ...]


Επίσης σκέφτομαι σοβαρά ν' ανοίξω μπλογκ με θέμα GMD, παράρτημα Θεσσαλονίκης, με φωτογραφίες κιόλας. Μιλάμε για σκηνικά από GMD που ανήκουν στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας...
 

curry

New member
Να το ανοίξεις το μπλογκ! Μαζί σου!

Όταν έζησα για πρώτη φορά σε ξένη χώρα, ήταν στο Μονπελιέ, στην Γαλλία. Λοιπόν, με τα υπόλοιπα παιδιά είχαμε πάθει την πλάκα μας με το πόσα άτομα με κινητικά προβλήματα (καροτσάκια, πατερίτσες κλπ) αλλά και τυφλοί κυκλοφορούσαν παντού. Στην αρχή, σαν σωστά βλαχάκια εκ Βαλκανίων όπου ο πολιτισμός απαντάται μόνο στα περήφανα μάρμαρα, λέγαμε ότι προφανώς το Μονπελιέ είναι η ευρωπαϊκή πρωτεύουσα των αναπήρων. Σύντομα βέβαια μας έγινε προφανές ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν επέλεξαν όλοι μαζί να μείνουν στο Μονπελιέ, απλά μπορούσαν να βγούν από τα σπίτια τους και να κυκλοφορήσουν χωρίς να κινδυνεύουν να αποκτήσουν κι άλλα προβλήματα -όπως στις πιο πολλές δυτικοευρωπαϊκές (και όχι μόνο) πόλεις!

Όταν αναγκάστηκα να κυκλοφορώ με πατερίτσες για έναν περίπου μήνα, σοκαρίστηκα. Άλλο να στο λένε κι άλλο να σου τύχει... επειδή δεν υπήρχε ιδιωτικό αυτοκίνητο να με πηγαινοφέρνει, έπαιρνα ταξί για να πάω στη δουλειά. Ξεπαραδιάστηκα!!! Όταν χρησιμοποίησα δε μετρό και ηλεκτρικό, δεν μπορούσα να πιστέψω ότι έκαναν πραγματικά ότι δεν έβλεπαν την πατερίτσα!!! Παιδιά αλήθεια, κοίταγαν αλλού! Βέβαια, υπήρχαν και 2-3 εξαιρέσεις, αλλά ειλικρινά, εγώ το βλήμα πίστευα (επειδή το κάνω) ότι άμα μπει ανήμπορο άτομο όλοι τσακίζονται να του παραχωρήσουν τη θέση τους... τεσπά, σεντόνι έγραψα, αλλά είμαστε πολύ πίσω σ' αυτόν τον τόπο και νομίζουμε ότι σκίζουμε κιόλας!
 

Elsa

¥
Δεν είναι τυχαίο ούτε άσχετο το αποτέλεσμα της έρευνας που έγινε πρόσφατα από το Εργατικό Κέντρο Αθηνών (σε συνεργασία με το ΙΚΑ και την Τροχαία) για την εργασιακή κατάσταση στα ταξί.
Από το site του ΕΚΑ:
Σε κοινό έλεγχο, που ζήτησε το Εργατικό Κέντρο Αθήνας, με κλιμάκιο του ΙΚΑ, της Τροχαίας
Αθηνών και εκπροσώπων του Σωματείου Οδηγών Ταξί Αττικής, και πραγματοποιήθηκε την
Τετάρτη 14/01 και Παρασκευή 18/01/2009, αποκαλύφθηκαν τα εξής:
Σε έλεγχο περίπου 1500 ταξί, βρέθηκαν:
• 2 ταξί μαϊμού
• 87% των οδηγών ήταν ανασφάλιστοι
• 15% δεν είχαν δημόσια έγγραφα (δίπλωμα οδήγησης – ειδική άδεια οδήγησης ταξί κ.α.)
• 10% συνταξιούχοι 70 ετών και άνω, που παρανόμως, κατά περίεργο τρόπο κατείχαν
δίπλωμα οδήγησης επαγγελματικό και ειδική άδεια οδηγού ταξί.
Διαπιστώθηκαν επίσης φαινόμενα, εργοδότες να εκμεταλλεύονται οικονομικούς μετανάστες,
αναγκάζοντάς τους να οδηγούν χωρίς τα νόμιμα έγγραφα.

Αυτοί οι άνθρωποι, με όλα τα προβλήματα που κουβαλάνε λόγω της ασυδοσίας και της απληστίας κάποιων και της έλλειψης ελέγχων, είναι όλη μέρα στο τιμόνι και συνδιαμορφώνουν την ζοφερή εικόνα των ελληνικών δρόμων.
Σχόλια από την Καθημερινή και από το TVXS
 
Έτσι πρόχειρα, μερικά περιστατικά του τελευταίου μήνα από τη Θεσσαλονίκη:

1) Χθες, στάση λεωφορείου, περιμένω το λεωφορείο για αεροδρόμιο (περνάει κάθε μισή ώρα και κάνει στάση περίπου ανά χιλιόμετρο). 12 μέτρα, πώς είπατε; Ίσα-ίσα που έχουν αφήσει 3-4 μέτρα στη μέση της στάσης (και προφανώς όχι επειδή τους έπιασε το φιλότιμο, επειδή κάποιος μόλις θα είχε βγάλει το αμάξι του από 'κει). Παντού διπλοπαρκαρισμένα. Στέκομαι λοιπόν μπροστά στη στάση μαζί με τη βαλίτσα. Βλέπω κάφρο να βγάζει αλάρμ και να κάνει όπισθεν για να παρκάρει πάνω στη στάση, εκεί που στεκόμουν. Εγώ δεν το κουνάω φυσικά, αυτός φτάνει στα 10 εκατοστά από το πόδι μου (με κοίταζε, αλλιώς δεν θα έκανα το λάθος) και περιμένει να κάνω πέρα. Επί 3 λεπτά. Μετά κορνάρει. Μετά βγαίνει έξω και μού τη λέει επειδή του κλείνω το πάρκινγκ. Φυσικά απαντώ. Ποιο πάρκινγκ, μεγάλε, σε στάση είσαι, απαγορεύεται you know. Αρχίζει να βρίζει και να απειλεί ότι θα μού φάει χέρια πόδια αν δεν κάνω παρακεί (ναι!!!). Ε, αφού έβγαλα το κινητό (το οποίο είναι με την κάμερα μονίμως σε stand by) και είπα say cheese, παραιτήθηκε από την προσπάθεια και (βρίζοντας) πάρκαρε ΜΠΡΟΣΤΑ από εκεί που καθόμουν, με αποτέλεσμα να διακόψει την κυκλοφορία. Και ξέρετε γιατί; Γιατί ακριβώς πίσω από τη στάση υπήρχε κομμωτήριο και ο κύριος ήθελε να πάει για κούρεμα!!!

2) Διάβαση πεζών ΜΠΡΟΣΤΑ στην είσοδο του Αριστοτέλειου, στην Εθνικής Αμύνης. Τεράστια, παχιά-παχιά, περνάνε εκατοντάδες φοιτητές. Κάθε φορά (μα κάθε φορά) που πάω να περάσω πρέπει να κάνω τάμα στη Μεγαλόχαρη, τον Βούδα, τον Αλλάχ και όλο το δωδεκάθεο. Να διασχίζεις το δρόμο πάνω στη διάβαση και να βλέπεις τον GMD να έρχεται με 80 καταπάνω σου, να αναβοσβήνει φώτα να κάνεις στην πάντα, να κορνάρει και το καλύτερο: Να σταματάει λίγα εκατοστά από σένα, ν' ανοίγει τζάμι και να σε βρίζει!!!

3) Σταθερά μία φορά την εβδομάδα: ΧΑΝΘ, κόκκινο για τα αυτοκίνητα, πράσινο για τους πεζούς, διαβασάρα, ενίοτε και τροχονόμος. Πώς είπατε; Πας να περάσεις σκεπτόμενη ότι αποκλείεται, λίγη τσίπα θα έχουν ή τουλάχιστον θα φοβηθούν τον τροχονόμο αλλά μπααα. Περνάνε οι κάγκουροι με κόκκινο (καθαρό κόκκινο κι ενώ άλλα αυτοκίνητα έχουν σταματήσει), πάνε να σε πατήσουν και σου υψώνουν και το μεσαίο δάχτυλο. Και, αν τολμήσεις να τους πεις κάτι και έχεις την κακή τύχη να βρέχει, έρχονται κοντά σου και γκαζώνουν επίτηδες για να σου πετάξουν λασπόνερα (οι υπόνομοι για τα όμβρια ύδατα σπανίζουν στη Θεσσαλονίκη).

4) Για το παρκάρισμα κάφρων σε γωνίες, πεζοδρόμια, μπροστά από εισόδους ώστε να μην μπορείς να μπεις στο σπίτι σου, υπόσχομαι να ποστάρω φωτό στο μελλοντικό μπλογκ από το πλούσιο αρχείο μου. :(


Τέλος, ένα vintage σκηνικό από Αθήνα, έτσι να μην παραπονιόμαστε:

Στάση λεωφορείου στου Ζωγράφου, τύπος παρκαρισμένος μπροστά από τη ράμπα. Έχει πάει για σουβλάκια (αλήθεια!!!) στο γυράδικο μπροστά στη στάση. Περνάει λεωφορείο, δεν χωράει να περάσει. Περιμένει δέκα λεπτά, έχει πήξει όλη η Παπάγου, κορναρίσματα, χαμός, ο τύπος άφαντος. Αποφασίζει λοιπόν ο οδηγός να προσπαθήσει να κάνει το λεωφορείο Τιραμόλα και να περάσει (γιατί έχουν μαζευτεί 30 άτομα στη στάση και άλλα 30 αυτοκίνητα που κορνάρουν από πίσω), με αποτέλεσμα να του φάει τον καθρέφτη. Εκείνη την ώρα βγαίνει ΑΜΕΣΩΣ από το σουβλατζίδικο έξαλλος ο GMD και αρχίζει να κατεβάζει τα 12 Ευαγγέλια. "Καλά ρε μαλ***, δεν μπορείς να περιμένεις δηλαδή, με τη μπουκιά στο στόμα θα είμαστε"; (ναι, σας λέω, αυτό είπε!!!). Ε, μετά από 40 λεπτά και παρέμβαση της αστυνομίας ξεκουμπίστηκε ο GMD και μπήκαμε στο λεωφορείο.
 

crystal

Moderator
Είχα καταθέσει κι εγώ ένα χαριτωμένο περιστατικό από την Νύμφη του Βορρά στο Τρ., αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Κατά τα άλλα, Porkcastle, μετά από είκοσι χρόνια που κυκλοφορώ πεζή στη Θεσσαλονίκη, ο οδηγός επιβίωσης συμπυκνώνεται στο εξής: περνάς ατάραχη χωρίς να ανοιγοκλείσεις βλέφαρο. Και το πορτοκαλί αυτοκολλητάκι κάνει θαύματα. Όχι πως θα ευαισθητοποιηθεί ο παθών, αλλά την επόμενη φορά θα το σκεφτεί διπλά πριν παρκάρει όπου να 'ναι την κουρσάρα του.
 
στη Θεσσαλονίκη, ο οδηγός επιβίωσης συμπυκνώνεται στο εξής: περνάς ατάραχη χωρίς να ανοιγοκλείσεις βλέφαρο.

...νομίζω πως μετά από τέτοια δήλωση -και τέτοιο επίτευγμα!- πρέπει από δω και στο εξής να σε λέμε "Σεν Σέι". Προσκυνώ!
 
[Επιπλέον, αυτό που δεν γράφτηκε στην είδηση (το έμαθα από κάτοικο αλλά το γράφω με επιφύλαξη καθώς δεν ήμουν εκεί για να ξέρω) είναι ότι η γυναίκα εκείνη είχε πέσει λιπόθυμη προτού την παρασύρει το φορτηγό (φορτηγό, όχι νταλίκα. 4,5 χρόνια στο νησί δεν είδα νταλίκα στην πόλη). Δηλαδή δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με Greek criminally malaka driver αλλά και με Greek criminally malaka people. Τόσος κόσμος περνάει από κει και όλοι στα παπάκια τους; ...]

Λοιπόν, ήμουνα μπροστά και η σκηνή αυτή θα με στοιχειώνει για πάντα: το φορτηγό ήταν σταματημένο στα φανάρια στο βάθος της πλατείας Σαρόκο (εκεί που είναι η τριπλή διάβαση, για όσους γνωρίζουν) και το φανάρι μόλις είχε γίνει πράσινο. Η άτυχη γυναίκα περνούσε τη διάβαση, κάνοντας το λάθος να κινείται ξυστά με το εμπρός μέρος του φορτηγού. Ήταν, λένε αυτοί που ξέρουν, εκτός του οπτικού πεδίου του οδηγού, εκείνος ξεκίνησε και την πάτησε. Της πήρε το κεφάλι κάτω από τη ρόδα. Τόσο απλά. Έμαθα μετά ότι 8 πυροσβέστες προσπαθούσαν να την απεγκλωβίσουν επί 2 ώρες. Μόνο η ίδια θα μπορούσε να έχει αποτρέψει το συμβάν, αν πήγαινε λίγο πιο πέρα, και, φυσικά, ο οδηγός, αν είχε ελέγξει καλύτερα, αν δεν κοιτούσε μόνο το φανάρι. Κανένας άλλος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Το περιστατικό έγινε στιγμιαία. Κανένας δεν λιποθύμησε, κανένας δεν γλίστρησε, κανενός το χέρι δεν θα μπορούσε να έχει σταματήσει το φορτηγό ή να τραβήξει τη γυναίκα. Είναι άδικο να λέμε ότι μια γυναίκα πέθανε και οι συμπολίτες της κάθονταν "στα παπάκια τους".

Αυτό ως παρένθεση στο παρόν νήμα, το οποίο παρακολουθώ από τη δημιουργία του και όπου πολύ εύστοχα έχουν γίνει όλες οι παρατηρήσεις. Είναι γεγονός ότι πολλοί από εμάς (τους Έλληνες εννοώ) δεν νοιαζόμαστε για τους συνανθρώπους μας. Μου έχει συμβεί ως συνοδηγός, ή ως επιβάτης ταξί, να θέλω να ανοίξει η γη να με καταπιεί από τη συμπεριφορά του οδηγού. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη συμπεριφορά Αθηναίου ταξιτζή (καμία 25αριά χρονών) ο οποίος άνοιξε το παράθυρο και "στόλισε" κανονικότατα μεσήλικα πεζό, ο οποίος περνούσε τη διάβαση με κόκκινο. Κάτσε ρε μεγάλε, μπορεί να ήταν και πατέρας σου... Από την άλλη μεριά, ως νέα οδηγός με τεράστιο κόκκινο Ν, και αρκετά αγχωμένη, έχω να πω ότι δεν μου έχουν κορνάρει, δεν μου έχουν "κολλήσει" και δεν έχω αντιμετωπίσει ως τώρα κάποιο πρόβλημα (αλλά, όπως προείπα, είμαι "μικρή" ακόμα...). Ας συνεχίσουμε να διαδίδουμε τα περί GMD στους γνωστούς και τους φίλους μας, μπας και γίνει τελικά προσωπικό το θέμα και αρχίσουμε να φερόμαστε λίγο καλύτερα, προς αποφυγήν του χαρακτηρισμού, τουλάχιστον...
 

danae

¥
Όταν ήμουν στην Πορτογαλία, απορούσα με το πόσους πολλούς τυφλούς έχει η χώρα.
Παρατηρώντας λίγο καλύτερα το πώς ήταν οι δρόμοι, βλέποντας ότι στο μετρό υπήρχαν ειδικοί διάδρομοι και σχέδιο του χώρου σε σύστημα Μπράιγ, συνειδητοποιώντας την πολιτισμένη συμπεριφορά αυτών που εμείς οι τρισχιλιετείς (που λέει και ο sarant) θεωρούμε ουραγούς της Ευρώπης για να περηφανευόμαστε ότι δεν είμαστε οι τελευταίοι, κατάλαβα ότι εκεί υπάρχουν πολλοί τυφλοί επειδή μπορούν να κυκλοφορήσουν.
Επειδή στα οδοστρώματα υπάρχουν οδηγοί, επειδή ο κόσμος δε σε σπρώχνει για να ανέβει στο λεωφορείο, επειδή οι οδηγοί δε σε πατάνε, επειδή, επειδή...
Και ένιωσα πολύ μεγάλη θλίψη.

Στην αρχή, σαν σωστά βλαχάκια εκ Βαλκανίων όπου ο πολιτισμός απαντάται μόνο στα περήφανα μάρμαρα, λέγαμε ότι προφανώς το Μονπελιέ είναι η ευρωπαϊκή πρωτεύουσα των αναπήρων. Σύντομα βέβαια μας έγινε προφανές ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν επέλεξαν όλοι μαζί να μείνουν στο Μονπελιέ, απλά μπορούσαν να βγούν από τα σπίτια τους και να κυκλοφορήσουν χωρίς να κινδυνεύουν να αποκτήσουν κι άλλα προβλήματα -όπως στις πιο πολλές δυτικοευρωπαϊκές (και όχι μόνο) πόλεις!

Ακριβώς το ίδιο έπαθα όταν πρωτοπήγα στο Μόναχο. Η αρχική μου σκέψη ήταν ότι έχει πολλούς ανάπηρους, ώσπου με θλίψη συνειδητοποίησα ότι προφανώς δεν είναι περισσότεροι απ' ό,τι εδώ, απλώς εκεί μπορούν να περπατήσουν και δεν αναγκάζονται να μένουν κλεισμένοι στα σπίτια τους. Εδώ τους έχουμε κλείσει μέσα, μην τους βλέπουμε και μας χαλάνε την αισθητική (έχω ακούσει κάτι παρόμοιο να λέγεται στα σοβαρά!).
 
Aeriko, γι' αυτό είπα ότι το γράφω με επιφύλαξη κι επίσης γι' αυτό το έγραψα με γκρίζα. Επειδή δεν ήμουν εκεί και δεν μπορώ να ξέρω τι έγινε, μπορεί και να μην έγινε έτσι.
Στο νησί όμως δεν ήταν λίγες οι φορές που είδα -με τα μάτια μου αυτή τη φορά, επομένως το λέω χωρίς επιφύλαξη- την παγερή αδιαφορία των "συμπολιτών". Μέχρι και πεσμένη γιαγιά φαρδιά-πλατιά έξω από τα Goody's και τον κόσμο απλά να προσπερνά. Άντε να σταματούσαν καναδυό για να κάνουν χάζι και μετά προχωρούσαν λες κι ήταν το σόου της ημέρας. Anyway.

Στο μπλογκ που ανέβασε η Εlsa βρήκα το παρακάτω βιντεάκι και δεν πίστευα στα μάτια μου.
 
Και που το βλέπω, δεν μπορώ να το πιστέψω! Δηλαδή όλοι εμείς εδώ που συζητάμε, έχουμε επιβιώσει από καθαρή τύχη!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πραγματικά. Και ερωτώ: η τροχαία που έχει στήσει και τις κάμερες τον τσάκωσε αυτόν η μπα; Μάλλον μπα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να δείτε που ο κασκαντέρ του βίντεο μπορεί να φοράει κονκάρδα που θα γράφει GMD και αυτός θα νομίζει ότι σημαίνει Greek manga driver.
 
Είναι όντως απίστευτο το συγκεκριμένο. Ασύλληπτο. Πάντως, εγώ έχω δει με τα ματάκια μου στην Αττική Οδό νταλίκα-μακρυνάρι μισή στην έξοδο και μισή στην Αττική Οδό (σαν ανακόντα ένα πράγμα) να κάνει ΟΠΙΣΘΕΝ!
 
Δηλαδή όλοι εμείς εδώ που συζητάμε, έχουμε επιβιώσει από καθαρή τύχη!

Όχι όμως και ο Ian Hibell, ο ποδηλάτης που επί 40 χρόνια γύριζε τον κόσμο με το ποδήλατό του, ο άνθρωπος που αντιμετώπισε αιμοβόρα κουνούπια, ορδές ελεφάντων, λιοντάρια, και που δυστυχώς δεν κατάφερε να γλιτώσει από τα άγρια ζώα τής εθνικής οδού Αθηνών-Λαμίας... Περισσότερα εδώ. Και μετά λέμε ότι λείπουν οι ποδηλατόδρομοι - είναι πολύ πιο ουσιώδη αυτά που λείπουν, αλλά η νοοτροπία δε χτίζεται με μηχανήματα και άσφαλτο, θέλει άλλα υλικά.
 
Top