Greek malaka driver -- is it genetic?

Τα τροχαία είναι η πρώτη αιτία θανάτου αγοριών, ηλικιών 15-25 ετών, ενώ 80% εξ αυτών, με σοβαρούς τραυματισμούς ατόμων των ίδιων ηλικιών, γίνονται με ταχύτητες μικρότερες των 60 χιλιομέτρων, σε απόσταση όχι μεγαλύτερη από 30 χιλιόμετρα από το σπίτι τους κατά τις πρώτες τέσσερις πρωινές ώρες.
Αυξάνονται τα τροχαία συμβάντα στην Ελλάδα, με θύματα κυρίως άτομα νεαρής ηλικίας που τραυματίζονται από θανατηφόρα (δηλ. θανάσιμα) έως σοβαρά και εισάγονται για νοσηλεία σε μονάδες εντατικής θεραπείας

(EΡΤ)
 
Και μια και το ανακίνησες, τι έχουν δει τα μάτια μου τον τελευταίο καιρό:

1. Τζιπάκι σε έξοδο της Αττικής Οδού να κάνει όπισθεν.
2. Ποδήλατο στο πεζοδρόμιο δίπλα από την λωρίδα εκτάκτου ανάγκης της Αττικής Οδού κόντρα στο ρεύμα.
 
6.11.2009
Πεζός καταδικάστηκε για την πρόκληση θανατηφόρου τροχαίου

Ρεπορτάζ: Χ. Αθανασάτος

Μία από τις σπάνιες περιπτώσεις στα δικαστικά χρονικά καταδίκης πεζού για πρόκληση τροχαίου, καταγράφηκε στην Πάτρα. Ο Γιώργος Κυργιακόπουλος κρίθηκε ένοχος και καταδικάστηκε σε ποινή φυλάκισης 2 ετών, καθώς το δικαστήριο έκρινε, ότι το 2004 παραβίασε ερυθρό σηματοδότη για να περάσει απέναντι σε φανάρι της παραλιακής οδού στην Πάτρα, αιφνιδιάζοντας μοτοσικλετιστή που έχασε τον έλεγχο της μηχανής του και σκοτώθηκε.

Ο 39χρονος πεζός υποστηρίζει, ότι πέρασε με πράσινο από την διάβαση πεζών και ότι ο μοτοσικλετιστής είχε αναπτύξει υπερβολική ταχύτητα. Μάλιστα, αυτό υποστηρίζει ότι αναφέρεται και στην έκθεση αυτοψίας της Τροχαίας. H πλευρα της οικογένειας του άτυχου μοτοσικλετιστή υποστηρίζει, ότι ο πεζός πετάχτηκε ξαφνικά στον δρόμο, με αποτέλεσμα τον θανάσιμο τραυματισμό του παιδιού τους. Σύμφωνα μάλιστα με τον συνήγορο της οικογένειας Φάνη Κατσίνα, ο πεζός παραβίασε τον ΚΟΚ, ενώ τόσο από την δικογραφία όσο και από τις καταθέσεις μαρτύρων, δεν προκύπτει ότι ο μοτοσικλετιστής είχε αναπτύξει ταχύτητα. Η υπόθεση αναμένεται να επανεξεταστεί στο Εφετείο.

Πηγή: ALPHA
http://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=127&news_id=39804
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επι τη ευκαιρία, να πούμε και για τον Greek malaka pedestrian, έτσι; Να μην αρχίσω τώρα τις ιστορίες, το μόνο που θα σας πω είναι ότι έχω δει άνθρωπο να διασχίζει τη Βουλιαγμένης από σημείο χωρίς φανάρι την ώρα που ξεκινούσαν τα αυτοκίνητα από το αμέσως προηγούμενο φανάρι, και μάλιστα να τους κάνει νόημα να σταματήσουν. Οδηγούσα εκείνη την ώρα και τα είδα όλα. Παραλίγο να τον πατήσω και να το έχω και βάρος στη συνείδησή μου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επι τη ευκαιρία, να πούμε και για τον Greek malaka pedestrian, έτσι;
Μα νομίζω ότι είναι το ίδιο γονίδιο: ο πεζός που καβαλάει το κιγκλίδωμα στη Συγγρού ή στην Κηφισίας για να περάσει απέναντι ή τρέχει να διασχίσει τη Μεσογείων νύχτα, φορώντας μαύρα, και μακριά από διαβάσεις· ο ποδηλάτης που κινείται πάνω στο πεζοδρόμιο κι όποιον πάρει ο χάρος· ο μοτοσικλετιστής που πάει αντίθετα σ' όλους τους μονόδρομους και κάνει σφήνες ανάμεσα σε αυτοκίνητα και λεωφορεία -- και μετά διαμαρτύρεται ότι δεν τον προσέχουν.

Αν το έχεις αυτό το γονίδιο, κάνεις συνέχεια μα...ες, είτε πας με τα πόδια σου είτε καβάλα σε κάποιο δίτροχο/τετράτροχο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Α, το θεϊκό δε σας το είπα: χθες, μπαίνει ένας παππούς ανάποδα στο στενό μου, παρκάρει το αυτοκίνητό του στη μέση του δρόμου και σηκώνεται και φεύγει!
 
Ακριβώς. Είναι εξίσου επικίνδυνοι. Το τι έχουν δει τα μάτια μου δεν περιγράφεται. Και όλο αυτό το θράσος συνοδεύεται από την απόλυτη αναισθησία. Δεν φτάνει που υποχρεώνω το αυτοκίνητο να σταματήσει με το έτσι-θέλω, είμαι και βέβαιος ότι θα προλάβει να σταματήσει.
 

SBE

¥
Τώρα μένει να δούμε και καμιά καταδίκη ποδηλάτη, γιατί κι αυτοί είναι επικίνδυνοι καμιά φορά.
Βεβαίως στην Ελλάδα το ποδήλατο είναι σπάνιο είδος, οπότε λιγοστεύει το κακό, αλλά εν Λονδίνω μου έχει τύχει κάμποσες φορές να τα δω όλα με κάτι ποδηλάτες που επιμένουν να κάνουν σφήνα ανάμεσα στο σταματημένο λεωφορείο, το ιχ της διπλανής λωρίδας, τους πεζούς που περπατάνε στο δρόμο και το μηχανάκι που έρχεται από πίσω με ταχύτητα. Επίσης έχω δει ποδήλατο να περνάει ανάμεσα στο σταματημένο λεωφορείο και το πεζοδρόμιο, κατέβαινα από το λεωφορείο και πέρασε ξυστά μπροστά μου. Προφανώς από αποικία των Ελλήνων.
 
Παραλίγο να τον πατήσω και να το έχω και βάρος στη συνείδησή μου.
Ε, όχι και βάρος! Ίσα-ίσα, θα επιτελούσες κοινωνικό έργο: λίγη ευγονική για να καθαρίσει η φυλή από τα γονίδια της @@ιας. Μη σου πω ότι θα ήσουν απλώς το εργαλείο της φυσικής επιλογής.

Πολύ καλό το λεξικό (πάντα μου αρέσουν αυτά που γράφει το ελληνάκι). Κρίμα που μάλλον δεν θα το διαβάσουν εκείνοι που το χρειάζονται.
 

SBE

¥
Κοιτάζοντας τυχάια τα σχόλια του παραπάνω λεξικού βλέπω αναφέρεται κάποιος στην ΖΕΒΡΑ που πήγε να περάσει με τα πόδια, άρτι αφιχθείς εκ της Εσπερίας, όπου εκτός των άλλων ξέχασε και τη λέξη διάβαση. Κάτι τέτοια με μελαγχολούν που και που...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τώρα μένει να δούμε και καμιά καταδίκη ποδηλάτη, γιατί κι αυτοί είναι επικίνδυνοι καμιά φορά.
Βεβαίως στην Ελλάδα το ποδήλατο είναι σπάνιο είδος [...]

...και επειδή από τότε έγιναν πολλά, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου: ο κάγκουρας με το αυτοκίνητο έγινε κάγκουρας με ποδήλατο. Από τότε που άρχισα να ποδηλατώ πιο τακτικά, έχω δει: ποδηλάτες χωρίς φώτα το βράδυ (τάσεις αυτοκτονίας), ποδηλάτες να κάνουν ποδήλατο στο πεζοδρόμιο (α-πα-γο-ρεύ-ε-ται!) και στις αποβάθρες του μετρό (αν δείτε κανέναν, δώστε του μια κλοτσιά, από μένα, πείτε του), να περνάνε με κόκκινο (τάσεις χαλκομανίας), και να κάνουν ποδήλατο αντίθετα στο ρεύμα της κυκλοφορίας, συχνά σε μεγάλους δρόμους (όποιος τον πατήσει, κερδίζει κανονάκι). Φίλοι οδηγοί, κατανόηση. Δεν είναι όλοι οι ποδηλάτες ίδιοι.
 
Για να λέμε όμως και του μαλάκα οδηγού το δίκιο:

Το καλοκαίρι οδηγούσα στο δρόμο από Μαραθώνα προς Καλέτζι (με ηλικιωμένη μαμά και ανήλικη κόρη μέσα). Στις στροφές πήγαινα αργά (κανονικά για μένα, αργά για τον ελληνάρα) και ένα τζιπ μου κολλούσε άσχημα και προσπαθούσε να προσπεράσει, πράγμα που τελικά έκανε πάνω σε μια στροφή χωρίς ορατότητα. Καθώς περνούσε, κορνάρισα επίμονα και έπαιξα τα φώτα. Ο τύπος σταμάτησε λίγο πιο κάτω. Σταμάτησα κι εγώ, κατέβηκα, πλησίασα στην πόρτα του οδηγού ο οποίος μου είπε (έντονα αλλά όχι προσβλητικά ή επιθετικά):
- Γιατί κορνάρετε και παίζετε φώτα;
- Γιατί με προσπεράσατε πάνω στη στροφή, με διπλή γραμμή και χωρίς καθόλου ορατότητα. Είναι επικίνδυνο.
- Έθεσα εγώ εσάς σε κίνδυνο;
- Βεβαίως, διότι αν ερχόταν κάποιος από το άλλο ρεύμα και είχατε μια μετωπική, θα έπαιρνε κι εμένα η μπάλα μαζί σας.
(παύση) - Συγγνώμη αν σας έθεσα σε κίνδυνο.
(σοκαρισμένη παύση) - Δεκτή η συγγνώμη.
Γύρισα στο αμάξι μου και έφυγα.

Τόσα χρόνια στην άσφαλτο, πρώτη φορά μου ζητάει κάποιος συγγνώμη.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εντάξει, θα το πω κι εγώ προς υπεράσπιση του Έλληνα ταξιτζή: τις προάλλες έστριψα με το ποδήλατο σε ένα στενάκι, και παραλίγο να πέσω πάνω σε σταματημένο ταξί. Δεν χωρούσα να περάσω (στην κυριολεξία στενάκι) και κατέβηκα από το ποδήλατο για να το περάσω από το θεόστενο πεζοδρόμιο. «Ωραία σταματήσατε», του λέω φεύγοντας, και μου ζήτησε συγγνώμη. Να σας πω ότι ένιωσα σκουλήκι, λίγο θα είναι :eek:
 

SBE

¥
Δηλαδή υπάρχει και το αντίθετο αυτού που μου είχε περιγράψει φίλος: μητέρα με παιδί στην αγκαλιά και άλλο στο χέρι αφήνει τα φουσκωτά μπρατσάκια του μωρού πάνω στο καπό του διπλανού αυτοκινήτου για να βρει τα κλειδιά της και πετάγεται ο ιδιοκτήτης του γιωταχιού και φωνάζει από μακρυά: ε, τι κάνεις εκεί; Θα μου χαλάσεις το αυτοκίνητο!
 

LostVerse

Member
Ίσως θα ήταν απαραίτητο κι ένα θέμα όσον αφορά τον "Greek malaka pedestrian"... για να μην μιλήσω και για τον Greek malaka bicyclist...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω πόσο γονιδιακό είναι το θέμα, αλλά δεν μπορούμε ν' αφήσουμε απόξω και τον διαβόητο (Ρώσο) водитель кретин:
Μπόλικο road rage: :eek:
Πολύ υλικό από Ρωσία κι εδώ: :(
Και ασκήσεις ακριβείας από νταλίκα στον πάγο: :scared:
[video]http://piter.tv/event/Opublikovano_video_gde_/?PUId=4312[/video]
Η Λεξιλογία σάς εύχεται «καλές διαδρομές»! :)
 
Top