Eurovision 2010

Πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα επισημαίνει ο Δρας.
Συγχαρητήρια στη νικήτρια! Δεν ξέρω αν σε 10 χρόνια θα θυμόμαστε το τραγούδι της, πάντως ήταν "δροσερό" (για να κρατήσω την εύστοχη νικέλειο ορολογία), όπως κι η ίδια, και στο κάτω-κάτω έχει καλές πιθανότητες για να ακουστεί κι εκτός Γιουροβίζιον.
Όχι, η 8η του ΟΠΑ δεν είναι η καλύτερή μας έβερ με ελληνικό στίχο. Μη ξεχνάτε το θρυλικό "Μάθημα Σολφέζ" και την 5η θέση του. Πάντως, μολονότι θεωρούσα το ΟΠΑ από τις χειρότερες επιλογές (αρχικά πίστευα ότι θα κάνει επιτυχία ανάλογη του αξέχαστου SAGAPO), να αναγνωρίσω ότι και αρκούντως πανηγυρτζίδικο ήταν (σημαντικό για ένα τέτοιο διαγωνισμό) και είχε το ατού να μη ξεχνιέται ο σκοπός του (όπως συνέβαινε με κάτι μπαλλαντερά ή ψευδο-οπερατικά κατασκευάσματα).
;)Τέλος, εύφημη μνεία στις 3 δημοκρατίες του Καυκάσου για τις τραγουδίστριές τους (σόρρυ για το σεξιστικό ύφος).
 

SBE

¥
Εγώ άκουσα όλα τα τραγούδια πρώτη φορά σήμερα και μου άρεσε (μας άρεσε μάλλον, γιατί είχαμε μαζευτεί παρέα σπίτι μου), η Γερμανία, η Γαλλία (εκεί μας έπιασε το ποδοσφαιρικό μας), η Ελλάδα ευχάριστη έκπληξη, δεν ήταν τόσο χάλια όσο μου είχε φανεί αρχικά, και μάλιστα ούτε μία λέξη αγγλικά. Στους κυρίους της ομήγυρης άρεσε η Αρμενία. :D
Πολύ καλό ήταν το ιντερλούδιο το οποίο στην Ελλάδα δεν το είδατε γιατί η ΕΡΤ έδειχνε διαφημίσεις. Οικονομικό, στο πνεύμα λιτότητας, αλλά ξεσηκωτικό.
Γελάσαμε για λίγο με το σέρβικο που είχε το στίχο "εδώ είναι Βαλκάνια" (το BBC υποτιτλίζει με μετάφραση των στίχων). Δυστυχώς μετά δεν έλεγε "δεν είναι παίξε γέλασε".

Σχετικά με το ελληνικό και το ΗΒ, όχι δεν βλέπουν μόνο ο Κύπριοι. Εγώ ψήφισα Ελλάδα δυο φορές, σπίτι- κινητό. Επίσης στον αγγλικό τύπο το ελληνικό είχε πάρει καλή κριτική τις τελευταίες μέρες, ως ιδανικό τραγούδι αντίδοτο στην οικονομική κρίση και με καλή σκηνική παρουσία. Αν είχε και μερικές ημίγυμνες θα ήμασταν πιο πάνω.

Όμως έχω ένα παράπονο με τη Γιουροβίζιον. Φέτος όλα σχεδόν ήταν ποιοτικά καλά, σε σχέση με άλλες χρονιές. δεν υπήρχαν οι ακραίες αηδίες, ούτε εμφανίστηκε κανένας στη σκηνή που να θες να γελάσεις με το χάλι του. ΟΚ, αυτοί με τα φτερά ίσως, αλλά κι αυτό λίγο ήταν. Αν συνεχιστεί έτσι θα πάψει να έχει ενδιαφέρον. Εκτός αν φτάσει στο άλλο άκρο να ξαναγίνει ποιοτικός διαγωνισμός.

Όσο για το σύστημα ψηφοφορίας, την περασμένη εβδομάδα άκουγα εκπομπή στο ραδιόφωνο που είχε μεταξύ άλλων κι έναν νομπελίστα και μερικούς Αμερικανούς καθηγητές πανεπιστημίων και εξηγούσαν πόσο δίκαια ή μη είναι διάφορα εκλογικά συστήματα. Και στο τέλος μας είπαν ότι το σύστημα της Γιουροβίζιον είναι από τα πιο δίκαια και αποτελεσματικό στην εξάλειψη της ψήφου των μπλοκ. Για σκεφτείτε το λίγο, έχουν δίκιο. Αλλιώς δείτε το σύνδεσμο στη Βίκι που έδωσα και θα καταλάβετε γιατί.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια υποσημείωση (που θα έπρεπε να συζητήσουμε ίσως αλλού). Οι συντηλεθεατές μου, με ενημέρωσαν ότι το τραγούδι της Λένας δεν έπαιζε καθόλου στην Ελλάδα στα μεσημεριανάδικα. Δεν σας χωνεύουμε, παλιογερμανοί, ούτε εσάς, ούτε το τραγούδι σας. ;)
Θα χώσουμε το κεφάλι μας στην άμμο και θα εξαφανιστείτε.
Κρίμα, γιατί διαβάζοντας εδώ το βιογραφικό της Lena, έμεινα με το στόμα ανοιχτό, και λυπήθηκα που δεν είχα δώσει καμιά σημασία στο τραγούδι της. Τον διαγωνισμό δεν τον είδα, προτίμησα να βγω από το σπίτι, οπότε είδα μόνο την ψηφοφορία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν κατάλαβα γιατί έμεινες με το στόμα ανοιχτό, αλλά είναι ακόμα νωρίς. Διάβασα πάντως ένα εύστοχο (και διασκεδαστικό) ρεπορτάζ του BBC (το λέω «εύστοχο» γιατί συμφωνεί μαζί μου :) ). Μη χάσετε το «Among them were Greece's tub-thumping machismo-fest OPA! and France's rambunctious Allez Olla Ole. If your bottom didn't wiggle to that one, then your bottom was malfunctioning».
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν κατάλαβα γιατί έμεινες με το στόμα ανοιχτό...
Μάλλον πρέπει να το εξηγήσω.
...she never received any formal acting or vocal training.[13] She attends the IGS Roderbruch Hannover, a comprehensive high school. The exams for her Abitur diploma were held in April 2010.

Despite having had no professional singing experience,[13] Meyer-Landrut decided to take part in the talent show Unser Star für Oslo (Our Star for Oslo), a newly created national television programme to select the German entry for the Eurovision Song Contest 2010 in Oslo.

One day after winning Unser Star für Oslo, all three of the songs performed by her in the final topped the German iTunes Store sales chart,[23] making her the first singer to achieve that.​
Αυτά μ' έκαναν να μείνω με το στόμα ανοιχτό.
 

SBE

¥
Το βιογραφικό της Λένας δεν διαφέρει από αυτό των Άγγλων που στέλνει το BBC κάθε χρόνο.
Εντούτοις, στη Γιουροβίζιον σπάνια στέλνουν τραγουδιστές χωρίς καλή φωνή, οπότε αυτό είναι δεδομένο. Μετά παίζει το τραγούδι και το φετινό Γερμανικό είναι καλό.

Αυτό που μου έκανε εμένα εντύπωση ήταν το ότι παρόλο που το τραγούδι σήκωνε χορό, δεν είχε στη σκηνή χορευτές, δεν ήταν ιδιαίτερα καλοντυμένη η τραγουδίστρια κλπκλπ. Δηλαδή δεν είχαν δώσει σημασία στην εμφάνιση, που απλά λέει ότι άμα είναι καλό το τραγούδι δε χρειάζεται γδύσιμο, ντεκολτέ και ημίγυμνους χορευτές.
Όμως αυτό που έδειχνε ότι δεν είχαν κάνει καλά τη δουλειά τους οι Γερμανοί ήταν οι απαντήσεις της Λένας στο διάλειμμα (που δεν το είδατε μάλλον στην Ελλάδα). Στην κλασσική ερώτηση πώς αισθάνεσαι που είσαι πρώτη στη βαθμολογία μέχρι τώρα η απάντηση ήταν I don't know- awesome- maybe- I don't know κλπκλπ που έκαναν τον Άγγλο σχολιαστή να σχολιάσει ότι δεν ξέρει να μιλήσει. Αυτό διορθώθηκε μέχρι το τέλος, ίσως το τηλέφωνο που την είδαμε να κρατάει να ήταν κανένας που της έλεγε τι να πει όταν θα πάρει το βραβείο.
Για το γαλλικό συμφωνώ, κι εμείς χορεύαμε. Και θα το ακούσουμε κι άλλο σύντομα, αφού είναι το τραγούδι της γαλλικής ομάδας ποδοσφαίρου για το παγκόσμιο.

Από εκεί που λέει ο νίκελ, λίγα λόγια για το τραγούδι που κέρδισε:
Julia Frost, who co-wrote Lena's song, works for RedZone entertainment - the US company responsible for Rihanna's Umbrella and Britney Spears' Me Against The Music. Her writing partner, John Gordon, told the BBC that Satellite was composed three years ago and "wasn't even written for Eurovision".
 

nickel

Administrator
Staff member
Τις ίδιες σκέψεις έκανα, SBE. Ότι βγήκε το κοριτσάκι απλοντυμένο, σχεδόν άλουστο, και κατέκτησε κυριολεκτικά με το σπαθί της, με την τσαχπινιά, την απλότητα, την αστειούλα προφορά. Κι άφηνε τους άλλους να ξεφωνίζουν και να χτυπιούνται επί σκηνής. Τέλειος συνδυασμός τραγουδιού με το σωστό σφυγμό και τραγουδίστριας με λαμπρό ίσως μέλλον.

Όταν σχολίαζα το σόου και το αποτέλεσμα με την κόρη μου, μου είπε ότι της άρεσε η Λένα και της θύμιζε τη Lily Allen. Επειδή είδα το όνομα και στη σελίδα του BBC, έψαξα στο youtube και θυμήθηκα κι εγώ...


 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμμμ, για να δούμε τι γίνεται όταν ένα κοριτσάκι κάνει τέτοια διαδρομή μέσα σε πέντε μήνες και σε πόσες ημέρες μπορεί να την ισοπεδώσει το σταρ σίστεμ. Αυτή την ώρα η γερμανική κρατική τηλεόραση (ναι, η γερμανική, όχι η ΕΡΤ) δείχνει απευθείας την παλλαϊκή υποδοχή στο δημαρχείο του Ανόβερου, όπου αφού υπέγραψε στο βιβλίο των επισήμων (δίπλα της ο τοπικός πρωθυπουργός), βγήκε στη σκηνή όπου την περίμενε ο κόσμος στη βροχή κι αυτή τραγουδούσε απλώς, σαν σύνθημα ich liebe Deutsch-e-land (ο κόσμος αρχικά δεν ενθουσιάστηκε...).

Live stream ξενέρωμα εδώ.
 

pidyo

New member
;)Τέλος, εύφημη μνεία στις 3 δημοκρατίες του Καυκάσου για τις τραγουδίστριές τους (σόρρυ για το σεξιστικό ύφος).
Καθόλου σεξιστικό. Εννοούσες, ασφαλώς, πως χάρηκες που έμαθες ότι η δίμετρη Αρμένισσα (το πραγματικό όνομα της οποίας είναι Βαλέρια Ρεσετνίκοβα-Τσατουριάν) πήρε το καλλιτεχνικό όνομα Εύα από την Ελληνίδα γιαγιά της. Με άλλα λόγια, συγκινήθηκες από την ιστορική παρουσία του ελληνισμού στην περιοχή.

[Το 'σωσα;]
 
Καθόλου σεξιστικό. Εννοούσες, ασφαλώς, πως χάρηκες που έμαθες ότι η δίμετρη Αρμένισσα (το πραγματικό όνομα της οποίας είναι Βαλέρια Ρεσετνίκοβα-Τσατουριάν) πήρε το καλλιτεχνικό όνομα Εύα από την Ελληνίδα γιαγιά της. Με άλλα λόγια, συγκινήθηκες από την ιστορική παρουσία του ελληνισμού στην περιοχή.

[Το 'σωσα;]

Αν το έσωσες λέει!:)
 

daeman

Administrator
Staff member
Μα είναι προφανές, κύριοι! Τώρα που τη βλέπω στο βίδεο, παρατηρώ μια ελληνικότητα στην κατατομή του προσώπου της, στη μύτη ιδίως. Καλά έλεγα πως κάτι μου θυμίζει το... τούτο της.
Ευχαριστώ, π2, για την πληροφορία, μου λύθηκε η απορία. Να σ' έχω υπόψη μου στα δύσκολα; ;)


Όμως, εκείνος ο στίχος στο ρεφρέν (Apricot stone, hidden in my head), γιατί μου θυμίζει το κουκούτσι μυαλό; :D
 

Ulkomaalainen

New member
με λαμπρό ίσως μέλλον.

Και λαμπρό παρελθόν. Να ποια ζήλεψε η Τζούλια. Είχε πάρει μέρος σε σειρά του RTL όπου εμφανίστηκε τσίτσιδη σαφώς (για να τη συγκρίνω με την Τζούλια) και η Γερμανική αποστολή προσπάθησε να το αποκρύψει, αλλά πλάνα του έχουν ήδη διαρρεύσει. Αν είστε τυχεροί θα τα δείτε και στο Star. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Βλέπω ότι υπάρχει και σε
και, όπως διαβάζω εδώ:

Nicolas is 19 years old and still at school in Hamburg. But he wowed his classmates by filming a naked scene in a pool with Lena Meyer-Landrut, the sexy star set to represent Germany at the Eurovision Song Contest in Oslo. The scene has been repeatedly shown on German TV by RTL, and Nicolas remembered filming the shot: “Lena came to me with open arms and said, ‘come on, we’ll just simply do it!’”

And then the pair jumped naked into the pool for the programme ‘Helfen sie mir’, sharing a passionate kiss…


Δεν βλέπω σε τίποτα τη σχέση με την Τζούλια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να ξέρουμε και λίγο background, το RTL (που έπαιξε τον Σεπτέμβρη του '09 την ταινία όπου η Λένα παίζει την κομπάρσα) είναι το αντίπαλο συγκρότημα του ProSiebenSat1 (που συνεργάστηκε με την κρατική τηλεόραση στο πακέτο ...ΣΔΙΤ/Γιουροβίζιον). Το RTL (που είναι ο ιδιοκτήτης και του καθημάς Alpha) έχασε τεράστια λεφτά σε τηλεθεάσεις από αυτή την ιστορία.

Τώρα, το αν είναι θέμα ότι μια κομπάρσα πηδάει στην πισίνα έχοντας βγάλει τα ρούχα της (ενώ θα έπρεπε ίσως να πηδήσει με αυτά...) ήταν τόσο αστεία διαφανές, που έσβησε αμέσως στη Γερμανία (που δεν είναι θεοκρατική δημοκρατία και δεν ενοχλούνται με τσίτσιδους άντρες και γυναίκες, ούτε καν στις διαφημίσεις στην τηλεόραση).
 

SBE

¥
Μου έστειλαν το σχετικό γιουτουμπάκι από το RTL και το μόνο που φαίνεται είναι ο ώμος της νεαράς. Δηλαδή πρόκειται για σκηνές με περιεχόμενο για ενήλικους, αλλά θέαμα για όλη την οικογένεια, όπως είναι το 90% των ερωτικών σκηνών στην τηλεόραση. Το μαγιώ που φόραγε η νεαρά προφανώς ο σκηνοθετικός φακός το έχει κρύψει (δεν ξέρω αν φόραγε, αλλά όλοι φοράνε σε τέτοιες σκηνές).

Το μόνο που μαθαίνουμε δηλαδή είναι ότι η μικρή δεν είναι άγνωστη ερασιτέχνιδα του θεάματος, αλλά επαγγελματίας ηθοποιός-τραγουδίστρια. Που λίγο-πολύ αναμενόμενο είναι, ποιον θα στέλνανε; Επαγγελματία δεν θα στέλνανε;

Νίκελ, η Λίλη Άλεν δεν είναι απλό και απέριττο κοριτσάκι, το ίδιο στυλ τραγουδιού έχει, αλλά είναι το ακριβώς αντίθετο στην εμφάνιση.
 

Ulkomaalainen

New member
Δεν βλέπω σε τίποτα τη σχέση με την Τζούλια.

Σαν την Τζούλια καμιά :p Αλλά μη μας το παίζει αθώο και χαζούλι όταν κάνει και τέτοιες ... τσαχπινιές. Κι η Τζούλια έτσι ξεκίνησε, αν και το απεύχομαι για τη μικρή, χαζή Λένα.
 
Top