Eurovision 2010

Συμπαθητική αλλά βαρετή η Lena. Καλύτερη φωνητικά, εμφανισιακά και σε star potential η 17χρονη Safura.



Μπα, έχει πέσει auto-tune...
(για τα υπόλοιπα συμφωνώ)


Δεν αντέχω άλλο αυτό το ημίαιμο rnb. Λιγότερο θα πονέσω αν τρυπήσω τ' αυτιά μου με βελόνες πλεξίματος.
 

Ulkomaalainen

New member
Ήμουν οπαδός του τραγουδιού της Safura, μα μετά απ' ό,τι άκουσα στις πρόβες, ελπίζω να μην κερδίσει, τύφλα να'χουν οι παραφωνίες της Λετονίας...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ήξερα ποιας χώρας είναι η Safura, αλλά τώρα η Βαγιάνη με πληροφόρησε: τζερμπαϊτζάν. Το είπε όχι μία αλλά πολλές φορές. Πάρτε και καμιά 800αριά *Ατζερμπαϊτζάν από το διαδίκτυο. Σίγουρα θα κατοικείται από τους *Ατζέρους.
 
Δεν ήξερα ποιας χώρας είναι η Safura, αλλά τώρα η Βαγιάνη με πληροφόρησε: τζερμπαϊτζάν. Το είπε όχι μία αλλά πολλές φορές. Πάρτε και καμιά 800αριά *Ατζερμπαϊτζάν από το διαδίκτυο. Σίγουρα θα κατοικείται από τους *Ατζέρους.

Όχι μόνο το "φιλόξενο Ατζερμπαϊτζάν" έχει γίνει πια κλασσικό (το ξανάπε προ δευτερολέπτων), αλλά στη γεωγραφία μόλις προστέθηκε και το "Ίσραελ". Και εις ανώτερα!:)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ήξερα ποιας χώρας είναι η Safura, αλλά τώρα η Βαγιάνη με πληροφόρησε: τζερμπαϊτζάν. Το είπε όχι μία αλλά πολλές φορές. Πάρτε και καμιά 800αριά *Ατζερμπαϊτζάν από το διαδίκτυο. Σίγουρα θα κατοικείται από τους *Ατζέρους.

Και φυσικά, το όνομα αυτό προέρχεται από το εξελληνισμένο όνομα του Πέρση σατράπη Ατροπάτη (κάτι σαν «Πυράντοχος»), τον οποίο εγκατέστησε στην περιοχή ο Μέγας Αλέξανδρος.

Μία εκδοχή για την ετυμολογία του ονόματος το θέλει να προέρχεται από την Ατροπατηνή (Ατροπατήνη τονίζει η αγγλοβίκη εδώ, αλλά νομίζω ότι είναι λάθος) που έγινε Αδραβιγάνων :confused:(αυτό δεν το ήξερα...) από τους Βυζαντινούς και πέρασε με διάφορες μορφές στους γειτονικούς λαούς.
 
Δρ, σκίσατε! Γράψατε Ιστορία!:)

Ποιού ανθρώπου το μυαλό θα μπορούσε να κάνει τη σύνδεση μεταξύ του (μάλλον) Μήδου Ατροπάτη, της πτωχής Ατροπατηνής και του σημερινού Αζερμπαϊτζάν;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δύσκολη χρονιά, δεν θα αποτολμούσα προβλέψεις. Τόσο καλή που πέταξαν έξω όχι μόνο τον κακομοίρη τον Ελβετό (πόσον καιρό είχαμε να ακούσουμε καθωσπρέπει τραγουδάκι από την Ελβετία; ) αλλά και την Κροατία! Είστε σοβαροί; Πετάνε έξω τις τρεις αυτές Κροάτισσες;

Ελβετός


Κροατία


Δεν τα έχω ακούσει τα τραγούδια πάνω από μια, άντε δυο, φορές, αλλά ομολογώ ότι (εξακολουθεί και) μου αρέσει της Γερμανίας. Αλλά, ναι, σύμφωνοι, Lexo: το Αζ-αερικό τραγουδά καλό τραγούδι.
 
Feminnem ονομάζονται οι Κροάτισσες; LOL

(προστίθεται λοιπόν και το esc σε όλους τους υπόλοιπους που δουλεύουν τον Eminem)


Τι θυμήθηκα τώρα: Μια πεντάξινη τύπισσα, ονόματι Pascaline, στον όροφο της εστίας που έμενα στην Αγγλία. Είχε σπάσει τα νεύρα όλων μας με τη γκρίνια της για το παραμικρό και ένας χιλιανός φίλος μας τη βάφτισε Masculine μετά από ένα, ομολογουμένως, εμπνευσμένο drinking session... oh, the memories...
 

Ulkomaalainen

New member
Το Ισραήλ κι η Γεωργία εφέτος δεν άξιζαν για τελικό. Φυσικά οι απανταχού εκπατρισμένοι Ισραηλινοί κι οι γείτονες της Γεωργίας έβαλαν το χεράκι τους. Κρίμα που κόπηκε και το ελαφρώς μελωδικό-χορευτικό της Βουλγαρίας. Μου φάγανε και Πολωνία με Λετονία, Σουηδία και πάει λέγοντας. Εκτός αν το κάνουν για να τερματίσουν και κάποιοι τελευταίοι στον τελικό. Γκρρρρρρρρρρ! :p

Υ.Γ.: Αν δεν έβαζε Ουαλό τραγουδιστή η Κύπρος, πάλι θα την κλαίγαμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα κερδίσει η Γερμανία.
Να το πω πιο σωστά: Είμαι σίγουρος ότι πρέπει να κερδίσει η Γερμανία (δηλαδή, σιγουριά πέρα ως πέρα υποκειμενική). Δεν ξέρω τι λένε τα γραφεία προγνωστικών και δεν ξέρω πώς θα λειτουργήσουν τα μπλοκ. Αλλά και πέρυσι που η Νορβηγία είχε ένα απλό τραγούδι που αμέσως ξεχώριζε δεν φάνηκε να επηρεάζουν / πειράζουν τα μπλοκ. Γιά να δούμε.

(Καλή δουλειά έκανε η Νορβηγία. Μήπως να μετακομίσουμε εκεί αντί για την Ανδόρα;)
 

danae

¥
Τα μόνα που άκουσα είναι αυτά που δημοσιεύσατε εδώ -και μάλιστα όχι ολόκληρα, δεν άντεξα γιατί τα βρήκα φριχτά.

Το μόνο που άντεξα να ακούσω ολόκληρο και μάλιστα το βρήκα πολύ συμπαθητικό -και την τραγουδίστρια γλυκύτατη- είναι το τραγούδι της Γερμανίας. Νίκελ, συμφωνώ με την προτίμησή σου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έβαλα στο Γκουγκλ Eurovision + betting, μπήκα σ' ένα αγγλικό γραφείο στοιχημάτων και από εκεί τσίμπησα το top ten, για να δούμε αν θα επαληθευτούν οι προβλέψεις:

  1. Azerbaijan
  2. Germany
  3. Armenia
  4. Turkey
  5. Israel
  6. Denmark
  7. Sweden
  8. Ireland
  9. Greece
  10. Belgium

Σχόλιο: Το Ισραήλ στην 5η θέση; Παρντόν;
 

efi

¥
Εμένα η Γεωργία με εξέπληξε ευχάριστα πάντως. Πολύ παραπάνω απ' ό, τι την υπολόγιζα. Και δε νομίζω να επαληθευτούν οι προβλέψεις του γραφείου. Για την πεντάδα, τουλάχιστον, 2/5 του δίνω :-)

ΥΓ: Η Σουηδία ήταν στον τελικό;
 
Εμένα η Λένα μού φάνηκε λίγο flat, ήθελα κάτι παραπάνω. Πάντως, προς στιγμή φοβήθηκα ότι υπήρχε πανευρωπαϊκή συνωμοσία με σχεδιασμό Μέρκελ και ΔΝΤ να μας δώσουν την 1η θέση για να χρεωκοπήσουμε... :p :p :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Διασπορά των ψήφων, όπως περίμενα (το ανατολικό μπλοκ είχε πολλά καλά τραγούδια, κανένα ξεχωριστό). Έκπληξη ήταν οι ψήφοι της Γερμανίας — πάτωνε σε κάποιες χώρες. Έστω κι έτσι, 50% πάνω από τη δεύτερη χώρα. Τα παλικάρια του Όπα να είναι πολύ ευχαριστημένα.
Απορία: Στο ΗΒ ψηφίζουν μόνο οι Κύπριοι; (Πολύ πιθανό. Σαν να αδιαφορούν οι υπόλοιποι για τη διοργάνωση.) Η Γερμανία πήρε 4 πόντους στην Ελλάδα, την Κύπρο και το ΗΒ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και τι εννοώ όταν λέω «απλό τραγούδι, που ξεχωρίζει αμέσως»:

 
Ωραίο το τραγουδάκι κι ας ήταν αστεία η προφορά της Λενιώς. Επίσης, πολύ μου άρεσε η δεύτερη θέση της Τουρκίας.
...Κρίμα όμως για τον συμπαθέστατο Ισπανό και την αφάνα του, περίμενα να τα πάει καλύτερα.

Αυτά για τώρα, θ΄ακολουθήσω τους ήχους των βεγγαλικών και τα ποτάμια της μπύρας και θα βγω κι εγώ να πιω μαζί με τους Γότθους. Σας χαιρετώ, zum Wohl... :p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Βλέπω το παραδοσιακό άφτερ πάρτι στη Ρέπερμπαν που δείχνει η γερμανική τηλεόραση (και όπου έχουν σαλτάρει). Το πάρτι είναι κεφάτο κάθε χρονιά, άσχετα από αποτελέσματα, αλλά φέτος είναι -προφανώς- αλλιώς. Αφού θα πρέπει πια να αλλάξει και η παροιμία: «Αν περιμένεις υπομονετικά, θα δεις το ποτάμι να παρασέρνει τον εχθρό σου και τη Γερμανία να κερδίζει τη Γιουροβίζιον».

Μια και πρώτος έθαψα το Όπα εδώ, πρέπει να παραδεχτώ ότι η εμφάνιση ήταν πολύ βελτιωμένη (δεν ξέρω αν ήταν και η καλύτερή μας έβερ με ελληνικό στίχο).

Ήταν εντύπωσή μου επειδή έχει αμβλυνθεί με τα χρόνια τόσο πολύ το μουσικό μου κριτήριο κι έχω συνηθίσει το γιουροβιζιονικό στιλ ή υπήρχαν φέτος αρκετά τραγούδια που δεν ήταν ευθεία προσβολή στ' αυτιά;

Μια υποσημείωση (που θα έπρεπε να συζητήσουμε ίσως αλλού). Οι συντηλεθεατές μου, με ενημέρωσαν ότι το τραγούδι της Λένας δεν έπαιζε καθόλου στην Ελλάδα στα μεσημεριανάδικα. Δεν σας χωνεύουμε, παλιογερμανοί, ούτε εσάς, ούτε το τραγούδι σας. ;)
Θα χώσουμε το κεφάλι μας στην άμμο και θα εξαφανιστείτε.

Κι ένα τετριμμενίδιο: Το τραγούδι ήταν και η πρώτη πετυχημένη ...ΣΔΙΤ της γερμανικής δημοσιας τηλεόρασης με ιδιωτικό κανάλι που διοργάνωσε τον προκριματικό διαγωνισμό.
 

efi

¥
Ολοι ευχαριστημένοι μείναν φέτος. Ακόμη κι αν δεν κέρδισαν. Στην Κύπρο το χρωστάει λίγο η ιστορία όμως. Και στην Πορτογαλία. Α! 12 πουάν και στον ...ακτιβιστή (?) της Ισπανίας από μένα! Άντε και του χρόνου!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ήταν εντύπωσή μου επειδή έχει αμβλυνθεί με τα χρόνια τόσο πολύ το μουσικό μου κριτήριο κι έχω συνηθίσει το γιουροβιζιονικό στιλ ή υπήρχαν φέτος αρκετά τραγούδια που δεν ήταν ευθεία προσβολή στ' αυτιά;

Όχι, μπορούμε να πούμε αρκετά αντικειμενικά ότι ήταν μια καλή χρονιά. Φαίνεται, όπως είπα, και από το φοβερό ανακάτεμα των ψήφων. Μερικά τραγούδια θα ήταν ακόμα καλύτερα αν τα έπιανε στα χέρια του ένας George Martin να τους κόψει τις υπερβολές, κάποιες κορόνες, κάποιους αχρείαστους σαματάδες.

Οι συντηλεθεατές μου, με ενημέρωσαν ότι το τραγούδι της Λένας δεν έπαιζε καθόλου στην Ελλάδα στα μεσημεριανάδικα. Δεν σας χωνεύουμε, παλιογερμανοί, ούτε εσάς, ούτε το τραγούδι σας. ;)

Δεν ξέρω, αλλά εγώ άκουσα τα τραγούδια άπαξ: στα προκριματικά κι απόψε. Και έφτανε το άπαξ για να βγάλω νικητή. Από την άλλη, αν μου είχαν πάρει τ' αφτιά με το τραγούδι της Ρουμανίας, ας πούμε, δεν ξέρω, μπορεί άλλα να λαλούσα.


Και του χρόνου, τέτοιες να 'ναι οι αγωνίες μας...
 
Top