Ἀντίληψη τοῦ πολυτονικοῦ

Συνεχίζεις να επιμένεις ενώ κάνεις λάθος, γιατί αναφέρεσαι στο πότε το αντιλήφθηκες εσύ.

Μπορεί.

Φυσικά και το είπες, εμμέσως πλην σαφώς - δες παραπάνω το μήνυμά σου. Πέραν αυτού, και επειδή βαριέμαι να παίζω πάλι την κολοκυθιά, Παλάβρα άουτ (μη σου στερήσω και την τελευταία λέξη και έχουμε τίποτα εγκεφαλικά βραδιάτικο :twit:)

Ούτε σαφώς ούτε εμμέσως. Η χρονική συσχέτιση δεν σημαίνει αιτιακή σχέση. Μπορεί να υπάρχει σύνδεση τον δύο, μπορεί και όχι.
 

drazen

New member
Παρακολουθώ την συζήτηση και συγκρατιέμαι (δεν γράφω -ούμαι, γιατί αλίμονό μου, φαντάζομαι). Μετράω μέχρι το δέκα και αντιστρόφως, ετοιμάζω τον νιοστό καφέ, αλλά, τί να κάνω, η ρυθμιστική υπερβολή κάποιων είναι ερεθιστική.
Στα χειρόγραφά μου, ακόμα και στα σημειώματα για τα ψώνια, γράφω αυτόματα στο πολυτονικό, δίχως να μισοκλείνω το μάτι στους αλεξανδρινούς γραμματικούς ή να φουσκώνουν τα στήθη μου οι αναμνήσεις περασμένων μεγαλείων της φυλής και η προσμονή θεραπείας της λεξιπενίας των μαθητών μου.
Στον υπολογιστή όχι, γιατί το βρίσκω παρακινδυνευμένο, και όχι επειδή απαιτεί πολύ περισσότερο χρόνο. Το να χαρακτηρίζεις, πάλι, πολιτικά μια μειοψηφία (που, όπως σωστά γράφτηκε, βαίνει αφανιζόμενη) επικρίνοντας ένα προσωπικό γούστο, μού θυμίζει χρυσαυγίτικη νοοτροπία, από την ανάποδη (; ). Δηλαδή, τα πονήματα διαφόρων μπιστοκαψηδοπρετεντέρηδων, επειδή είναι σε μονοτονικό, είναι πολιτικά εντάξει;
Δεν θα απολογηθώ για την πετριά οποιουδήποτε αλλοπαρμένου εθνικο(ή σκέτο)σοσιαλιστή, φασίστα ή νεοφιλελεύθερου. Δεν επιτρέπω, όμως, σε κανέναν να ρυθμίζει παραμέτρους της προσωπικής μου ζωής, τσουβαλιάζοντάς με μαζί με εκείνους που μια ζωή σιχαινόμουν. Στην περίπτωση, πάλι, που ζητηθεί η γνώμη μου για το θέμα (χρήση ή όχι πολυτονικού), θα καταθέσω την επιχειρηματολογία μου από την (αριστερή, θέλω να πιστεύω) γωνιά μου, κάτι που πολλές φορές μού επέσυρε, τουλάχιστον, την ταμπέλα τού λεκτικού επιδειξία.
Ακόμη, θεωρώ ότι το πολυτονικό, έχοντας επιβληθεί, επικρατήσει κι αράξει, ανήκει στον συντηρητικό, πλέον, γλωσσολογικό χώρο: ως απόδειξη αναφέρω την εγκατάλειψη της προσπάθειας να επινοηθεί ένα σημειωτικό σύστημα για την νέα ελληνική απεμπλεγμένο από την ανόητη διαμάχη καθαρευουσιάνων-δημοτικιστών και ως ένδειξη την απαξιωτική έως κακόνοη ρυθμιστική πλειοψηφική λύσσα που στρέφεται κατά ενός ολιγάριθμου και προς εξαφάνιση είδους. "Σώστε τα πάντα(ς), αλλά εξολοθρεύσ(α)τε τους πολυτονιστές".
Κλείνοντας, σας διαβεβαιώνω ότι, στην απευκταία περίπτωση που καρπίσουν οι "δράσεις" των ακροδεξιών για μιαν (αναγκαστική) επάνοδο του πολυτονικού, πάλι απέναντί τους θα με βρούν. Θα ήθελα να έβλεπα από ποιά μεριά θα βρεθούν πολλοί σημερινοί μονοτονικοί μουτζαχεντίν.
Το μονοτονικό θριάμβευσε, αλλά διώκοντας τα αποπαίδια του, απλώς δηλώνεται ιδεολογικά αδύναμο.
Ουφ, πια! :angry:
 
Last edited:
Δηλαδή, τα πονήματα διαφόρων μπιστοκαψηδοπρετεντέρηδων, επειδή είναι σε μονοτονικό, είναι πολιτικά εντάξει;

Λογικό σφάλμα. Επειδή Α μάλλον Β, δεν σημαίνει ότι ΑντιΑ μάλλον ΑντιΒ. Θεωρία συνόλων.
 
Δηλαδή, τα πονήματα διαφόρων μπιστοκαψηδοπρετεντέρηδων, επειδή είναι σε μονοτονικό, είναι πολιτικά εντάξει;

Ο αστυφύλακας είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο, άρα ο αστυφύλακας είναι μπουζούκι.

Ποιος ασχολήθηκε με το αν ο καθένας γράφει τις λίστες για τα ψώνια του ή το προσωπικό του ημερολόγιο σε πολυτονικό ή γραμμική Β;
Ποιος, επίσης, κάκισε όσους είναι κοντά ή πάνω από τα -ήντα και δεν μπορούν να ξεσυνηθίσουν (τουλάχιστον εγώ ήμουν σαφής σε αυτό).
Το πρόβλημα είναι με όσους θέλουν να μας τρίβουν την πολυτονικούρα τους στα μούτρα δημοσίως, σε φόρουμ και εκδόσεις και πάει λέγοντας.

Και, ναι ρε Ντράζεν. Επειδή είμαι γνωστή κοτάρα (δεν κάνω πλάκα), όταν ξανάρθει το πολυτονικό θα τα κάνω γαργάρα και δεν θα πω κουβέντα.
 

Zbeebz

Member
Εγώ γυρνάω ένα κουμπάκι και ξεχνάω ότι διαβάζω πολυτονικό, αλλά στη λειτουργία δεν περιλαμβάνονται το πὼς και το ποὺ (δείτε τα με βαρείες), δηλαδή «ότι» και «ο οποίος»: τα διαβάζω συνέχεια σαν τα τονούμενα της δημοτικής, σαν ερωτηματικό πώς και ερωτηματικό πού. Και άντε κάθε φορά να διορθώνομαι.
Μα γιατί τα μπερδεύεις; :blink: Τα ερωτηματικά ΠΟΥ και ΠΩΣ έπαιρναν περισπωμένη... :whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα γιατί τα μπερδεύεις; :blink: Τα ερωτηματικά ΠΟΥ και ΠΩΣ έπαιρναν περισπωμένη... :whistle:
Ξέρω ότι κάνεις πλάκα, αλλά υπάρχει ουσία στην πλάκα σου. Όταν διαβάζουμε ένα πολυτονισμένο κείμενο, το φιλτράρουμε (όπως συχνά φιλτράρουμε ιστοσελίδες που προσπαθούμε να διαβάσουμε χωρίς να μας εμποδίζουν οι διαφημίσεις, τα κινούμενα τζιφάκια και οτιδήποτε δεν έχει άμεση σχέση με την ουσία αυτού που διαβάζουμε). Στις λέξεις του πολυτονισμένου απορρίπτουμε όλα τα σημαδάκια που ξέρουμε ότι είναι άχρηστα και δεν έχουν καμιά ουσία σε σχέση με το νόημα ή την εκφορά αυτού που διαβάζουμε. Μπορεί να προσέξουμε ότι κάποιο όρος έχει δασεία και θα καταλάβουμε ότι δεν είναι βουνό στην απίθανη περίπτωση που δεν το έχουμε ήδη καταλάβει από τα συμφραζόμενα. Στις λέξεις που έχουν περισπωμένη, η περισπωμένη γίνεται αμέσως τόνος. Τόνος, όχι οξεία — τόνος. Η περίπτωση των πώς και πού με τόνο με αιφνιδιάζει γιατί έχω ξεχάσει ότι διαβάζω πολυτονισμένο και γιατί στις άλλες λέξεις δεν πετάω τον τόνο. Ελπίζω να είναι σαφής η εξήγηση.

Και ελπίζω να είναι επίσης σαφές από την περιγραφή του φιλτραρίσματος ότι για τα ελληνικά, από τον καιρό που χάθηκε η διαφορά ανάμεσα σε μακρά και βραχέα και δασέα, τα σημαδάκια είναι χρήσιμα μόνο για να κουλαντρίσεις τα αρχαία. Στις άλλες περιπτώσεις τα φιλτράρουμε και τα πετάμε σαν άχρηστα.
 

Zbeebz

Member
Ξέρω ότι κάνεις πλάκα, αλλά υπάρχει ουσία στην πλάκα σου. Όταν διαβάζουμε ένα πολυτονισμένο κείμενο, το φιλτράρουμε (όπως συχνά φιλτράρουμε ιστοσελίδες που προσπαθούμε να διαβάσουμε χωρίς να μας εμποδίζουν οι διαφημίσεις, τα κινούμενα τζιφάκια και οτιδήποτε δεν έχει άμεση σχέση με την ουσία αυτού που διαβάζουμε). Στις λέξεις του πολυτονισμένου απορρίπτουμε όλα τα σημαδάκια που ξέρουμε ότι είναι άχρηστα και δεν έχουν καμιά ουσία σε σχέση με το νόημα ή την εκφορά αυτού που διαβάζουμε. Μπορεί να προσέξουμε ότι κάποιο όρος έχει δασεία και θα καταλάβουμε ότι δεν είναι βουνό στην απίθανη περίπτωση που δεν το έχουμε ήδη καταλάβει από τα συμφραζόμενα. Στις λέξεις που έχουν περισπωμένη, η περισπωμένη γίνεται αμέσως τόνος. Τόνος, όχι οξεία — τόνος. Η περίπτωση των πώς και πού με τόνο με αιφνιδιάζει γιατί έχω ξεχάσει ότι διαβάζω πολυτονισμένο και γιατί στις άλλες λέξεις δεν πετάω τον τόνο. Ελπίζω να είναι σαφής η εξήγηση.

Και ελπίζω να είναι επίσης σαφές από την περιγραφή του φιλτραρίσματος ότι για τα ελληνικά, από τον καιρό που χάθηκε η διαφορά ανάμεσα σε μακρά και βραχέα και δασέα, τα σημαδάκια είναι χρήσιμα μόνο για να κουλαντρίσεις τα αρχαία. Στις άλλες περιπτώσεις τα φιλτράρουμε και τα πετάμε σαν άχρηστα.

Εχμ... εχμ... δεν έκανα ακριβώς πλάκα. Όταν αλλάξαμε από πολυτονικό σε μονοτονικό, εγώ πάθαινα το ανάποδο με τα πού και πώς, που τα περνούσα για τα ΜΗ ερωτηματικά... Μη με βλέπετε έτσι ζωηρή και χαριτωμένη (ουάχαχαχα!), τα 'χω τα χρονάκια μου! :-D
 

nickel

Administrator
Staff member
εγώ πάθαινα το ανάποδο με τα πού και πώς, που τα περνούσα για τα ΜΗ ερωτηματικά...
Έτσι κι αλλιώς, στα ιστογραφήματα, με όλους αυτούς τους ζαμανφουτίστες που ξεχνάνε να βάλουν τόνο, πρέπει πια κάθε φορά να κάνουμε εμείς ανάλυση της σημασίας αυτών των λέξεων από τα συμφραζόμενα.
 
O Ντράζεν είπε πολλά, ας μην τα επαναλαμβάνω.

Εγώ τόσα χρόνια και μετά από τόσες συζητήσεις εδώ μέσα, αλλά και εκτός, δεν μπορώ να καταλάβω το μίσος του νίκελ και άλλων φανατικών μουτζαχεντίν του μονοτονικού, που λέει και ο Ντράζεν, για το πολυτονικό.

Τι είναι αυτό που σας ενοχλεί τόσο, ρε παιδιά; Ή τι είναι αυτό που φοβάστε; Και πώς φοβάστε κάτι που έχετε ήδη νικήσει;

Και γιατί δεν αποδέχεστε το γούστο του καθενός μόνο του προσάπτετε κρυφές ατζέντες (που σίγουρα κάποιοι έχουν), ενώ διατείνεστε ότι εσείς δεν έχετε προσωπικές ατζέντες;

Ειλικρινά, θεωρώ πως η μόρφωσή μου θα έπρεπε να με βοηθάει να καταλάβω κάποια πράγματα, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω.

Και επαναλαμβάνω, για ποιο λόγο θίγετε και προσβάλλετε προσωπικά τον συνομιλητή σας αποκαλώντας τον εν δυνάμει φασίστα ή συντηρητικό ή ότι πάσχει από άρρωστο ερωτισμό, ενώ κανείς σε αυτή τη συζήτηση τουλάχιστον δεν πρόσβαλε τα δικά σας πιστεύω με αυτόν τον τρόπο; Η έννοια της δημοκρατίας που καταργήθηκε ήδη στη Βουλή και την κοινωνία, καταργήθηκε και εδώ μέσα; Να μου το πείτε, να φύγω, αν είναι... :(
 

nickel

Administrator
Staff member
Να τα ξαναπώ (μια και βρήκα το χρηστώνυμό μου δίπλα στη λέξη «μίσος»):

  • Δεν μισώ το πολυτονικό. Το θεωρώ άχρηστο, περιττό — κάτι σαν το κόκκυγα στον άνθρωπο. Δεν τον μισώ τον κόκκυγά μου.
  • Δεν μισώ όσους γράφουν με πολυτονικό ούτε τους θεωρώ εκ προοιμίου εθνικιστές. Δεν σπεύδω ποτέ να βγάλω συμπεράσματα για κάποιον που βλέπω να γράφει ή να τυπώνει στο πολυτονικό σύστημα, πέρα από το ότι του αρέσει το πολυτονικό.
  • Θεωρώ ότι είναι λανθασμένα και αστήρικτα όλα τα επιχειρήματα των πολυτονιστών που έχω διαβάσει υπέρ της επαναφοράς του πολυτονικού ή των μειονεκτημάτων του μονοτονικού έναντι του πολυτονικού.
  • Πιστεύω ότι η επίκληση αυτών των επιχειρημάτων γίνεται συνήθως στο πλαίσιο μιας γλωσσικής ιδεολογίας που με βρίσκει πολύπλευρα αντίθετο για λόγους που βαριέμαι να αναλύσω ξανά.
  • Θεωρώ ότι όποιος χρησιμοποιεί το πολυτονικό για λόγους γλωσσικής ιδεολογίας και όχι επειδή κάποτε το έμαθε και δυσκολεύεται να το ξεμάθει σπαταλά το χρόνο του. Αν προσπαθεί να με προσηλυτίσει, σπαταλά και τον δικό μου.
  • Θεωρώ ότι οι εκδοτικοί οίκοι που δεν τυπώνουν τα βιβλία τους με μονοτονικό ασκούν γλωσσική πολιτική διαφορετική από τη γλωσσική πολιτική του κράτους και της λογικής, άρα μου δίνουν το δικαίωμα να λέω ότι είναι εξίσου γραφικοί με τον Δελαπατρίδη.
  • Δεν έχω κανέναν σχετικό φόβο, γιατί είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν πρόκειται να επιστρέψει το πολυτονικό στη ζωή μας ή στην παιδεία μας. Αλλά δεν μπορώ να μην τα χώσω σε κάποιον που ζητά την επαναφορά του πολυτονικού ή γράφει μελέτες για τα πλεονεκτήματά του και πώς μας κάνει πιο έξυπνους: είναι σαν να κλέβω εκκλησία και καμιά φορά έχει κι αυτό τη γλύκα του...


ΥΓ: Τώρα είδα το σχόλιο για τον «άρρωστο ερωτισμό». Ας μη χάνουμε και το χιούμορ μας, έτσι;
 

bernardina

Moderator
O Ντράζεν είπε πολλά, ας μην τα επαναλαμβάνω.

Εγώ τόσα χρόνια και μετά από τόσες συζητήσεις εδώ μέσα, αλλά και εκτός, δεν μπορώ να καταλάβω το μίσος του νίκελ και άλλων φανατικών μουτζαχεντίν του μονοτονικού, που λέει και ο Ντράζεν, για το πολυτονικό.

Τι είναι αυτό που σας ενοχλεί τόσο, ρε παιδιά; Ή τι είναι αυτό που φοβάστε; Και πώς φοβάστε κάτι που έχετε ήδη νικήσει;

Και γιατί δεν αποδέχεστε το γούστο του καθενός μόνο του προσάπτετε κρυφές ατζέντες (που σίγουρα κάποιοι έχουν), ενώ διατείνεστε ότι εσείς δεν έχετε προσωπικές ατζέντες;

Ειλικρινά, θεωρώ πως η μόρφωσή μου θα έπρεπε να με βοηθάει να καταλάβω κάποια πράγματα, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω.

Και επαναλαμβάνω, για ποιο λόγο θίγετε και προσβάλλετε προσωπικά τον συνομιλητή σας αποκαλώντας τον εν δυνάμει φασίστα ή συντηρητικό ή ότι πάσχει από άρρωστο ερωτισμό, ενώ κανείς σε αυτή τη συζήτηση τουλάχιστον δεν πρόσβαλε τα δικά σας πιστεύω με αυτόν τον τρόπο; Η έννοια της δημοκρατίας που καταργήθηκε ήδη στη Βουλή και την κοινωνία, καταργήθηκε και εδώ μέσα; Να μου το πείτε, να φύγω, αν είναι... :(

Άζι, το να κατηγορείς για μίσος τον Νίκελ και να αποκαλείς όσους λειτουργούν σύμφωνα με το μονοτονικό φανατικούς μουτζαχεντίν είναι από μόνο του μια τραγική αντίφαση.

Στο τι είναι Αυτό που μας ενοχλεί τόσο, "ρε παιδιά", μπορώ να απαντήσω μόνο για τον εαυτό μου και το έχω κάνει ήδη. Όσο για το ρήμα φοβόμαστε θα προτιμήσω να το αφήσω ασχολίαστο για να μη χαλάσουμε άλλο τις καρδιές μας. Όμως εκείνο το "έχουμε ήδη νικήσει" τι ακριβώς σημαίνει; Εμείς οι μουτζαχεντίν του μονοτονικού κόντρα στους ιππότες του πολυτονικού; Πες μου, σε παρακαλώ, ότι σου φαίνεται γελοίο ακόμα και σαν εικόνα, γιατί αλλιώς θα χάσω κάθε ιδέα...

Το γούστο του καθενός το έχω αποδεχτεί. Όμως το γούστο του καθενός είναι ενδεικτικό κάποιας νοοτροπίας, έτσι; Αυτή τη νοοτροπία εσύ την αποκαλείς κρυφή ατζέντα, εγώ και ορισμένοι άλλοι την χαρακτηρίσαμε ανοιχτά, φροντίζοντας να επισημάνουμε ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις (ανοιχτομυαλιά την οποία εσύ δεν επιδεικνύεις αντιστοίχως, αφού χαρακτηρίζεις συλλήβδην μουτζαχεντίν του μονοτονικού ένα κάρο κόσμο). Και ποια θα μπορούσε να ήταν η προσωπική μας ατζέντα; Να επιβάλλουμε επί ποινή θανάτου την οξεία;

Ειλικρινά, κι εγώ θεωρώ ότι η μόρφωσή σου θα έπρεπε να σε βοηθάει να καταλάβεις κάποια πράγματα και απορώ γιατί δεν τα καταλαβαίνεις.

Κανείς δεν σε είπε φασίστα ή συντηρητικό ή διεστραμμένο. Εσύ πήρες τα παπούτσια και τα φόρεσες, άνευ λόγου και αιτίας. Είπαμε ότι κατά κανόνα, όταν βλέπουμε πολυτονικό, το μυαλό μας πάει εκεί κι εκεί. Ως πρώτη αντίδραση -και όχι αναίτια ή ατεκμηρίωτη. Κι εγώ, συγκεκριμένα, για να αλαφρύνω κάπως την ατμόσφαιρα, επισήμανα την εξαίρεση της Μελάνης. Ενώ είχα ήδη τονίσει ότι μεγάλωσα με το πολυτονικό, ότι τον πρώτο καιρό μου έλειπε, ότι εκ των πραγμάτων συνήθισα το μονοτονικό και ότι σε ένα βιβλίο δεν με ξενίζει καθόλου, στην οθόνη, όμως, με παραξενεύει.

Για τις έννοιες της δημοκρατίας, για το τι καταργήθηκε και πού, θα αποφύγω να απαντήσω για ευνόητους λόγους. Αν επιμένεις, υπάρχει το κατάλληλο νήμα.

Όσο για το αν θα σου πει κάποιος να φύγεις ή όχι... ε, εδώ η λογική και η ψυχραιμία τραβάνε τα μαλλιά τους. Σου ζήτησε κανείς να φύγεις; Επειδή αγαπάς τους τόνους; Έτσι μου 'ρχεται να σου πω καταρχάς ηρέμησε και σοβαρέψου, αλλά δεν έχω τόσο θάρρος. Γι' αυτό κάνε ό,τι σε φωτίσει ο Θεός. Όμως, σε παρακαλώ, σκέψου ψύχραιμα και καθαρά πριν αποφασίσεις οτιδήποτε. Και, κυρίως, χαμήλωσε τους τόνους (pun unintended), αν έχεις την καλοσύνη. Εγώ δεν σε θεωρώ ούτε αντίπαλο ούτε εχθρό που οφείλω να εξολοθρεύσω γιατί αυτή είναι η αποστολή μου.
Ήμουν αρκετά σαφής;

Edit Μέχρι να στείλω το σεντονάκι μου είχε μπει ο Νίκελ. Δεν έχω προλάβει να διαβάσω το μήνυμά του, αλλά φαντάζομαι πως δεν θα πρέπει να λέμε πολύ διαφορετικά πράγματα...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να επισημάνω απλώς ότι, μαζί με άλλους, κι εγώ μουτζαχεντινοποιήθηκα συλλήβδην ενώ έχω δηλώσει εξαρχής ότι περί ορέξεως, ουδείς λόγος, και ότι η στάση υπέρ του πολυτονικού με ενοχλεί όταν υποκρύπτει συγκεκριμένη ατζέντα. :) Και χωρίς να έχω χαρακτηρήσει ούτε καν αυτούς που υπερασπίζονται τη συγκεκριμένη ατζέντα.
 
Δεν μίλησα για Παλ ή εσένα Μπέρνι. Ξέρω ποιανού του γυρίζουν τα άντερα με το πολυτονικό και τον ονόμασα ανοιχτά.

Λυπάμαι αν νομίσατε ότι γενίκευσα, γιατί δεν το έκανα. Μάλλον φορέσατε κι εσείς έναν μανδύα που δεν σας ανήκει. Η γενίκευση όμως ότι όσοι συμπαθούν το πολυτονικό είναι εν δυνάμει φασίστες έγινε από πολλούς και ευτυχώς όχι από εσάς τις δύο που σας έχω και σε κάποια υπόληψη.

Οι ειρωνείες (γιατί μόνο αυτό ήταν και όχι χιούμορ) του νίκελ περί Ελύτη και άρρωστου ερωτισμού καταγράφηκαν και αδυνατώ να καταλάβω γιατί, ειδικά όταν κανείς δεν ύψωσε τους τόνους, αλλά έγινε μια ακόμα συζήτηση.

Και ψύχραιμος είμαι, Μπερναρντίνα, απλώς δεν μπορώ να καταλάβω πώς ταμπελοποιήθηκαν με τέτοιο προσβλητικό τρόπο κάποιοι άνθρωποι σε μια συζήτηση για κάτι που επιμένω ότι είναι περί ορέξεως, όπως είπες και εσύ και η Παλ και άλλοι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
[...]σε μια συζήτηση για κάτι που επιμένω ότι είναι περί ορέξεως [...]
Επειδή, Άζι, μπορεί για εσένα να είναι περί ορέξεως, για τον Ντράζεν να εμπλέκεται και μια δόση απογοήτευσης από τον ατελή μονοτονισμό (μας τα έχει εξηγήσει άλλωστε, αναλυτικά) και για άλλους, άλλα.

Ε, τα άλλα, τα περισσότερα, τα πλειοψηφικά, είναι που χαρακτηρίζουν τις καταστάσεις, όχι οι ατομικές περιπτώσεις.

Κι εμένα δεν θα με ενοχλούσε καθόλου αν με έλεγε φετιχιστή κάποιος που θα με παρατηρούσε την ώρα που πιάνω στα χέρια μου ένα φρεσκοτυπωμένο βιβλίο, χαϊδεύω το εξώφυλλο του (ιδίως αυτά τα καινούργια, τα ανάγλυφα), το ανοίγω με προσοχή για να μη βλάψω τη ράχη του, νιώθω το χαρτί του στα δάχτυλά μου και σκύβω να το μυρίσω: χαρτί και μελάνι και όλη την αρμονία τους μαζί. Γιατί αλήθεια είναι: Αν δεν είχα (και) αυτή την «ανείπωτη» σχέση με τα βιβλία, πώς θα ήταν γεμάτο κάθε ελεύθερο τετραγωνικό των τοίχων του σπιτιού με μικρά και μεγάλα από δαύτα, πολύχρωμα κι ασπρόμαυρα, δεμένα κι άδετα, ξεπατωμένα από τη χρήση ή τιμωρημένα να μένουν καταχωνιασμένα κι άχρηστα;
 
Σοβαρά: προτείνω να απαγορευτεί από τους κανονισμούς του φόρουμ να ανοίγουν νήματα όπου θα τίθενται ερωτήσεις όπως αυτή, διότι διάφοροι καταντάμε να απολογούμαστε επειδή αναφέραμε ποια είναι η πρώτη μας σκέψη σε κάποιο πράγμα, και μάλιστα προς ανθρώπους που ουσιαστικά δεν μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν τι γράψαμε, αρπάχτηκαν απ' αυτό που ήθελαν να καταλάβουν ότι γράψαμε και μας έλουσαν κατηγορώντας μας ότι τους λούσαμε.
Επίσης προτείνω να μπαναριστεί ο νηματοθέτης με την κατηγορία του τρολαρίσματος (αν και εδώ μέσα γίνεται συνεχώς συγκεκαλυμμένο τρολάρισμα, εκεί θα κολλήσουμε; )
 
Πω πω, ρε παιδιά (sic), μια μέρα έλειψα και ορίστε... μη μου πείτε ότσι τσακώνεστε επί δέκα σελίδες!
ΕΔΙΤ: σας αρέσει όμως, ατιμούλικα... :twit:

Να πω παρεμπιπτόντως, για να αλαφρύνω κι άλλο την ατμόσφαιρα, ότι η προσωπική μου συμπάθεια για το πολυτονικό (και τονίζω το προσωπική, χωρίς ατζέντα και χωρίς ιδεολογία από πίσω), δεν είναι καν θέμα γούστου, αλλά θέμα συνήθειας. Μου αρέσει επειδή μ' αυτό μεγάλωσα. Αν μεγάλωνα με το άλλο, θα μου άρεσε το άλλο. Υποθέτω πως αν είχα μεγαλώσει στην Κίνα, θα μου άρεσαν τα ιδεογράμματα, ταυτόχρονα όμως θα ήμουν υπέρ της κατάργησής τους και της αντικατάστασής τους από κάποιο αλφάβητο, για πρακτικούς λόγους.
 
O Ντράζεν είπε πολλά, ας μην τα επαναλαμβάνω.

Εγώ τόσα χρόνια και μετά από τόσες συζητήσεις εδώ μέσα, αλλά και εκτός, δεν μπορώ να καταλάβω το μίσος του νίκελ και άλλων φανατικών μουτζαχεντίν του μονοτονικού, που λέει και ο Ντράζεν, για το πολυτονικό.

Τι είναι αυτό που σας ενοχλεί τόσο, ρε παιδιά; Ή τι είναι αυτό που φοβάστε; Και πώς φοβάστε κάτι που έχετε ήδη νικήσει;

Και γιατί δεν αποδέχεστε το γούστο του καθενός μόνο του προσάπτετε κρυφές ατζέντες (που σίγουρα κάποιοι έχουν), ενώ διατείνεστε ότι εσείς δεν έχετε προσωπικές ατζέντες;

Ειλικρινά, θεωρώ πως η μόρφωσή μου θα έπρεπε να με βοηθάει να καταλάβω κάποια πράγματα, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω.

Και επαναλαμβάνω, για ποιο λόγο θίγετε και προσβάλλετε προσωπικά τον συνομιλητή σας αποκαλώντας τον εν δυνάμει φασίστα ή συντηρητικό ή ότι πάσχει από άρρωστο ερωτισμό, ενώ κανείς σε αυτή τη συζήτηση τουλάχιστον δεν πρόσβαλε τα δικά σας πιστεύω με αυτόν τον τρόπο; Η έννοια της δημοκρατίας που καταργήθηκε ήδη στη Βουλή και την κοινωνία, καταργήθηκε και εδώ μέσα; Να μου το πείτε, να φύγω, αν είναι... :(

Περίεργο πράγμα, εγώ βλέπω μουτζαχεντίν (ή ίσως ταλιμπάνους) του πολυτονικού, ας πούμε στο περιοδικό που δημοσίευσε τις ιστορίες Μπονζάι, το Πλανόδιον, το οποίο με το ζόρι έβαλε αλεξαντριανά σκουληκάκια σε κείμενα ανθρώπων που γράφουν σε μονοτονικό. Και η εντονότατη τάση των πολυτονιστών (όχι βέβαια όλων) να διακηρύσσουν σε όλους τους τόνους ότι εκείνοι φυλάνε τις Θερμοπύλες της ιστορικής ορθογραφίας, ότι το μονοτονικό προκαλεί δυσλεξία και τριχόπτωση, ότι η γλώσσα έχει πέσει σε παρακμή εξαιτίας του μονοτονικού κτλ. ασφαλώς προσβάλλει τους μονοτονιστές, και προσωπικά.

Ο λόγος που δεν προτιμάμε (ή, που δεν προτιμάω -ας μιλήσω για τον εαυτό μου μόνο) το πολυτονικό δεν είναι επειδή το χρησιμοποιούν οι ακροδεξιοί, (άλλωστε οι περισσότεροι χρυσαυγίτες είναι μονοτονιστές και μιλάνε λαϊκά), είναι ότι είναι άχρηστο και παράλογο σε μια γλώσσα που δεν γνωρίζει μακρά και βραχέα. Ρωτήθηκα τι εντύπωση μου προκαλεί ένα κείμενο πολυτονικό και απάντησα ότι μια πρώτη, πρόχειρη και προσωρινή αντίδραση είναι να κατατάξω τον συντάκτη στην ακροδεξιά, πηγαίνοντας με πιθανότητες, όπως έναν μπρατσαρά και ξυρισμένο θα τον πεις χρυσαυγίτη ενώ μπορεί να είναι συριζαίος. Μόλις του μιλήσεις, τον επανακατατάσσεις. Πάντως θεωρώ προσωπικά προσβλητικό το κείμενο του Άζη στο οποίο απαντάω τώρα, και το λέω επειδή οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

Και χαίρομαι πολύ που πνίγομαι και δεν μπορώ να γράψω περισσότερα.

Προσθήκη: Πάντως με αυτά που λέει ο Ντράζεν συμφωνώ ή τα δέχομαι ή μπορώ να τα συζητήσω, πολύ περισσότερο επειδή δεν βρίζει.
 
Και είναι πολύ σωστό το τελευταίο του Κόμη. Ρωτιέσαι για την ένστικτη (που λέγαν οι παλιοί) αντίδρασή σου σε κάτι και σε βγάζουν μουτζαχεντίν -ε, αυτό δεν είναι τακτική σπίλωσης;
 
Δεν το πιστεύω ότι η Λεξιλογία κράτησε την ψυχραιμία της στα χτεσινά πολιτικά νήματα και την έχασε σε νήμα για τους τόνους. Ή μάλλον, το πιστεύω -τι λεξιλόγοι θα ήμασταν; ;)
 
Κι εγώ θίγομαι από την δημοσίευση του Αζιμούθιου και επειδή είμαι απ' αυτούς που είπαν -που ξεκίνησαν, για την ακρίβεια- τα "εθνικιστές εκ προοιμίου", να επαναλάβω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι η πρώτη εντύπωση είναι σημαντική. Δεν κατηγόρησα όλους τους πολυτονιστές για φασίστες.
 
Top