metafrasi banner

Τι γίνεται με το multitasking;

SBE

¥
Α ναι, η προφορά ποτέ δεν αποτέλεσε εμπόδιο για την προσωπική ανέλιξη ανθρώπων.

Οι υπόλοιποι τον κοροϊδεύαμε πίσω από την πλάτη του πάντως.
 
Μερικά από την λίστα των χειρότερων είναι over the top. Ας πούμε τα expresso, excetera, card shark, είναι τόσο κοινά που θεωρούνται μέρος της γλώσσας (τα πρώτα δύο μόνο προφορικά), το δε spitting image βρίσκεται και στα λεξικά. Το supposably είναι αρκετά κοινό, επίσης (το OED σημειώνει "chiefly in the US"). Δεν βλέπω να υπάρχει η σύγχυση then-than και το "would of" αντί του σωστού "would have".

Αμφιβάλλω επίσης ότι το Heineken remover είναι κάτι που λέγεται συχνά αντί του Heimlich Maneuver, καθώς το google μού δίνει μόλις 135 αποτελέσματα.
 

bernardina

Moderator
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νίκελ, παίζει να 'σαι ο μοναδικός Έλληνας που λέει μάλτι-, το 'χεις καταλάβει ε;
Επόμενο κουίζ: Πόσοι Έλληνες λένε ράουτερ το ρουτεράκι τους — και γιατί πρέπει να σταματήσουμε να τους προσμετρούμε με τους υπόλοιπους ελληνόφωνους. :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Αμερικανός που προφέρει «ράουτ» κάθε route, ουσιαστικό και ρήμα, της αγγλικής γλώσσας γίνεται αμέσως εχθρός μου. Μας χωρίζει ένας ολόκληρος Ατλαντικός, που θα ήθελα να πέσει απάνω του και να τον πνίξει. Σοβαρά: δεν υπάρχουν πολλές αμερικάνικες προφορές στις οποίες να αντιδρώ με τόση αλλεργία. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!

Και σε ευχαριστώ που το ανέφερες. Θα το κάνω pet hate της εβδομάδας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Με πρόλαβες. Δεν υπάρχει μόνο ράουτερ, υπάρχει και ρούτερ για του αγγλόφωνους. Δεν μπορεί να ισχυριστεί κανένας ότι ο Έλληνας πρέπει να το λέει ράουτερ, αφού δεν το λένε έτσι όλοι οι αγγλόφωνοι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα και οι Αμερικανοί αρκεί να μείνουν πιστοί στις ρίζες τους, να μην μπερδεύουν το route με το rout.

 
Ο Αμερικανός που προφέρει «ράουτ» κάθε route, ουσιαστικό και ρήμα, της αγγλικής γλώσσας γίνεται αμέσως εχθρός μου. Μας χωρίζει ένας ολόκληρος Ατλαντικός, που θα ήθελα να πέσει απάνω του και να τον πνίξει. Σοβαρά: δεν υπάρχουν πολλές αμερικάνικες προφορές στις οποίες να αντιδρώ με τόση αλλεργία. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!

Και σε ευχαριστώ που το ανέφερες. Θα το κάνω pet hate της εβδομάδας.

Μεταφέρεις τα αισθήματά μου με απόλυτη ακρίβεια. Όταν κάποιος λέει "ράουτερ" βγάζω μαχαίρι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Α, δεν το 'ξερα ότι ενοχλεί τόσο τους βρετανοτραφείς. Θα το υιοθετήσω μου φαίνεται, αν είναι να έχει τέτοιο αποτέλεσμα στα νεύρα σας! :twit:
 

SBE

¥
Θα λες μετά και αϊράν - αϊράκ; Νιουκουλαρ; Αϊτάλιαν;
 
Σέμαϊ και άνταϊ και μούλταϊ (για να μείνουμε και στο θέμα) // semi-, anti-, multi-.

Εκνευρίστηκα και μόνο που το έγραψα.
 
Πωπω! Δηλαδή άμα έρθω Ελλάδα να δω τους δικούς μου να κάνω καμια προσευχή στον Τουτάτη να μην σας συναντήσουμε εγώ κι άντρας μου!
 

nickel

Administrator
Staff member
Πωπω! Δηλαδή άμα έρθω Ελλάδα να δω τους δικούς μου να κάνω καμια προσευχή στον Τουτάτη να μην σας συναντήσουμε εγώ κι άντρας μου!
Να μας συναντήσετε. Στην πραγματική ζωή είμαστε πολύ πιο προσηνείς άνθρωποι απ' ό,τι στα φόρουμ. Ακόμα και οι γκριμάτσες που κάνουμε όταν ακούμε αμερικάνικες προφορές είναι χαριτωμένες.


 

SBE

¥
Άλλωστε, Ειρήνη, κι εμάς οι Αμερικανοί μας κοιτάνε περίεργα.

Στη Ν.Υόρκη με καταλάβαιναν όλοι.
Στο Λος Άντζελες με ρώταγαν τι είπα και με κοίταζαν περίεργα.
Εγώ από την άλλη δεν καταλάβαινα τα αγγλικά των λατινοαμερικάνων, ενώ δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά των Ισπανών.
 

bernardina

Moderator
Φαίνεται πως κανείς σας δεν έχει προσπαθήσει να συνεννοηθεί με Ινδό ή Πακιστανό στα αγγλικά. Πίκρααααα :s
 
Φαίνεται πως κανείς σας δεν έχει προσπαθήσει να συνεννοηθεί με Ινδό ή Πακιστανό στα αγγλικά. Πίκρααααα :s

Μπα, όχι και τόσο. Εξαρτάται από την περίπτωση, αλλά πιο πιθανό είναι να πετύχεις Ινδό με posh προφορά παρά με σπαστή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπα, όχι και τόσο. Εξαρτάται από την περίπτωση, αλλά πιο πιθανό είναι να πετύχεις Ινδό με posh προφορά παρά με σπαστή.
Το ενδιαφέρον ερώτημα που προκύπτει από αυτή την ωραία παρατήρηση είναι: ποιο είναι σήμερα το ποσοστό των Ινδών δεύτερης γενιάς στη Βρετανία ή, για να μην μπλέξουμε με αμφισημίες, των Ινδών που γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πήγαν σχολείο στη Βρετανία σε σχέση με τους Ινδούς που γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πήγαν σχολείο στην Ινδία. Θα με ενδιέφερε να βρούμε μια τέτοια στατιστική.
 

SBE

¥
Οι στατιστικές λένε ότι το 1/3 των ξένων της Αγγλίας είναι δεύτερη γενιά.
Οπότε λογικά και το 1/3 των Ινδών της Αγγλίας είναι γεννημένοι και μεγαλωμένοι εδώ.
 
Top