metafrasi banner

Τι γίνεται με το multitasking;

Το ενδιαφέρον ερώτημα που προκύπτει από αυτή την ωραία παρατήρηση είναι: ποιο είναι σήμερα το ποσοστό των Ινδών δεύτερης γενιάς στη Βρετανία ή, για να μην μπλέξουμε με αμφισημίες, των Ινδών που γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πήγαν σχολείο στη Βρετανία σε σχέση με τους Ινδούς που γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πήγαν σχολείο στην Ινδία. Θα με ενδιέφερε να βρούμε μια τέτοια στατιστική.

Τα στοιχεία που ζητάς είναι διαθέσιμα στην τελευταία απογραφή (αυτήν του 2001 γιατί η του 2011 είναι ακόμη υπό επεξεργασία). Σύμφωνα μ' αυτήν, λοιπόν, οι Ινδοί που γεννήθηκαν στην Ινδία και μένουν στο ΗΒ, είναι 700,000 ενώ ο συνολικός πληθυσμός τους είναι 1,050,000 (εξαιρουμένων όσων έχουν μεικτή εθνικότητα). Υπολογίζεται ότι ο αριθμός τους σήμερα είναι 1,500,000.

Ένας Ινδός Λονδρέζος που μου έρχεται πάντα στο μυαλό με τέτοιες συζητήσεις είναι ο Naveen Andrews, Κιπ στην ταινία Άγγλος Ασθενής και Σαγίντ στο Lost. Ιδού και πώς μιλάει:


ΥΓ: εν τω μεταξύ κι ο ρεπόρτερ δεν μου φαίνεται και πολύ λευκός.
 

SBE

¥
Ναι, αλλά αυτός είναι ηθοποιός, οπότε θα μιλάει διαφορετικά απο τον μανάβη της γειτονιάς.
Ο ρεπόρτερ μου φαίνεται Κύπριος.

ΥΓ Σε γενικές γραμμές, όσοι έχουν πάει σχολείο εδώ μιλάνε όπως οι συμμαθητές τους.
 

bernardina

Moderator
Τελικά, ρε τρελαμένοι μουλτιτασκεράδες λεξιλόγοι, ύστερα από εξήντα δύο (!!!) μηνύματα καταλήξαμε ως προς το πώς μεταφράζουμε το multitasking ή όχι;
 

bernardina

Moderator
Όχι, δεν μιλάω για υπολογιστές, για άθρωπες μιλάω. Που προσπαθούν να παραστήσουν τη θεά Κάλι και μάλιστα κλωνοποιημένη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμμμ, ξαναπέρασα όλο το νήμα (από τα πιο οφτοπικισμένα του φόρουμ, μάλλον) για να δω τι προτάσεις έχουν γίνει. Όχι πολλές, εδώ που τα λέμε.

Μια ιδέα για το multitasking στην καθημερινότητα είναι, υποθέτω, η πολυπραγμοσύνη.
Ανθρώπους που να θέλουν να παραστήσουν τη θεά Κάλι κλωνοποιημένη φαντάζομαι ότι δεν θα είχε πολλούς στην τρισχιλιετή. Τους εκατόγχειρες, το πολύ πολύ. Αλλά τι ουσιαστικό να φτιάξεις; Εκατογχειροσύνη;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι με όρους καθημερινότητας το multitasking είναι τα πολλά καρπούζια στην ίδια μασχάλη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συμφωνώ, Ζαζ! Κάνε το ουσιαστικό, τώρα. ;) Υπομασχάλια πολυκαρπούζωση;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
μασχαλοπολυκαρπούζωμα, κι έτοιμοι για καρπάζωμα :D
 

Severus

Active member
Λαμβάνοντας υπ όψιν την Ταυτόχρονη Διερμηνεία, η οποία ορίζεται μεταξύ άλλων ως μια μορφή εκτέλεσης διαδικασίας τύπου multitasking, o όρος λοιπόν θα μπορούσε να εκφερθεί περιφραστικά ως σύγχρονη εκτέλεση διαδικασιών γνωστικής-γλωσσικής φύσης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι, δεν μιλάω για υπολογιστές, για άθρωπες μιλάω. Που προσπαθούν να παραστήσουν τη θεά Κάλι και μάλιστα κλωνοποιημένη.

Για τις παράλληλες ασχολίες ανέφερα στο πρώτο μήνυμα και το ζογκλάρισμα. Για ζογκλέρ μιλάμε.
 
Top