metafrasi banner

ΣΜΕΔ: Δύο μέτρα και δύο σταθμά;

bernardina

Moderator
Ελπίζω επίσης να μη βλέπω μόνο εγώ ένα προβληματάκι στη λογική της ανάθεσης, του τύπου "λύστε μου το (δικό μου, κλαδικό) ασφαλιστικό-συνταξιοδοτικό-φορολογικό-μισθολογικό κλπ., και θα σας ψηφίζω αιώνια". Πόσο μάλλον όταν η λογική αυτή αυτή απευθύνεται σε σωματεία, τα οποία, κι αν ακόμα υποθέσουμε ότι έκαναν ή θα μπορούσαν να κάνουν, σήμερα, όλες τις πιθανές και απίθανες συμφωνίες με τον διάβολο και έλυναν κάτι από τα παραπάνω για τον κλάδο τους και μόνο, θα κατηγορούνταν μετά (δίκαια ή άδικα, ας μην το εξετάσουμε τώρα) ότι υπέκυψαν στον συντεχνιασμό και τη συναλλαγή με το κράτος για να βολέψουν την πάρτη τους.
Σε ό,τι με αφορά, από σωματεία σφραγίδες δεν περιμένω απολύτως τίποτα. Και παρακαλώ να μην υποτιμηθεί η νοημοσύνη κανενός με ερωτήσεις του τύπου: τι κάνετε εσείς για να μην είναι σωματεία σφραγίδες. Κοιταχτείτε πρώτα στον καθρέφτη και μετά ελάτε να μας κουνήσετε δάχτυλο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα παρακαλέσω να μείνει έξω από τη συζήτηση όποιος σκοπεύει να την κάνει με συγκρουσιακούς και όχι εποικοδομητικούς όρους. Καλημέρα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Επομένως, επανέρχεται η ερώτησή μου: «Άσχετα από την κατανομή του ετήσιου εισοδήματός σου, ποιο ποσοστό του ετήσιου εισοδήματός σου θεωρείς ότι θα έπρεπε να είναι το ασφάλιστρό σου;»

Εγώ δεν γνωρίζω από αναλογισμό. Ωστόσο, η απλή λογική μού λέει ότι οι νεοεισερχόμενοι σε ένα επάγγελμα και για όσο τα έσοδά τους βρίσκονται κάτω από ένα ποσό (για να ζουν) θα μπορούν να αποφασίζουν οι ίδιοι πόσο θέλουν να επενδύσουν για τη μελλοντική τους κάλυψη. Όταν θα έρθει η ώρα της σύνταξης, θα πάρουν ανάλογα με όσα έχουν δώσει. (Συν-πλην όσα θα τους έχουν προσθαφαιρέσει παιχνίδια με χρηματιστήρια ή ομόλογα.) Τώρα που ανακαλύψαμε και τους υπολογιστές και θα έχουμε και το σύστημα Τιτάν να μας δίνει την ασφαλιστική μας εικόνα, θα μπορούμε ίσως να παίζουμε και παιχνίδια, να βλέπουμε πόσα θα πάρουμε πότε ανάλογα με το πόσα θα βάλουμε τώρα ή/και αργότερα. Μόνο που δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα προβλέπεται η αγοραστική αξία σε 10, 20 ή 30 χρόνια. :-(
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μόνο που δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα προβλέπεται η αγοραστική αξία σε 10, 20 ή 30 χρόνια. :-(
Βλέπε τα ομόλογα 10ετούς, 20ετούς ή 30ετούς διάρκειας. ;)

Για τα υπόλοιπα, δεν θέλω να απαντήσω ακόμη λεπτομερώς, αλλά γενικά δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ επί της ουσίας. Αρκεί να υπάρχει η κοινωνική συμφωνία ότι δεν θα έρθεις μετά να μου ζητήσεις να καλύψω τη μη συμμετοχή σου πέρα από το όριο του κοινωνικά συμφωνημένου ελάχιστου εισοδήματος. Να μη γίνει, δηλαδή, όπως έγινε με την ένταξη του ΤΣΑ και του Ταμείου Εμπόρων στο ΤΕΒΕ και, στη συνέχεια την εξίσωση των συντάξεων των χαμηλών ταμείων, ΤΣΑ, Εμπόρων στα υψηλότερα επίπεδα του ΤΕΒΕ με «εγγύηση του Δημοσίου» -- που μάθαμε πια πόση αξία έχει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αρκεί να υπάρχει η κοινωνική συμφωνία ότι δεν θα έρθεις μετά να μου ζητήσεις να καλύψω τη μη συμμετοχή σου πέρα από το όριο του κοινωνικά συμφωνημένου ελάχιστου εισοδήματος.

Ναι, είναι στον όρο της κοινής λογικής που έβαλα μπροστά για να καλύψω την άγνοιά μου σε σχέση με το αλαλούμ που ονομάζεται κοινωνική ασφάλιση στην Ελλάδα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ελπίζω επίσης να μη βλέπω μόνο εγώ ένα προβληματάκι στη λογική της ανάθεσης, του τύπου "λύστε μου το (δικό μου, κλαδικό) ασφαλιστικό-συνταξιοδοτικό-φορολογικό-μισθολογικό κλπ., και θα σας ψηφίζω αιώνια". Πόσο μάλλον όταν η λογική αυτή αυτή απευθύνεται σε σωματεία, τα οποία, κι αν ακόμα υποθέσουμε ότι έκαναν ή θα μπορούσαν να κάνουν, σήμερα, όλες τις πιθανές και απίθανες συμφωνίες με τον διάβολο και έλυναν κάτι από τα παραπάνω για τον κλάδο τους και μόνο, θα κατηγορούνταν μετά (δίκαια ή άδικα, ας μην το εξετάσουμε τώρα) ότι υπέκυψαν στον συντεχνιασμό και τη συναλλαγή με το κράτος για να βολέψουν την πάρτη τους.

Εγώ στο #7 ζήτησα αυτό:
Ας φροντίσουν τα σωματεία των εργαζομένων που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα με το ασφαλιστικό να συνεργαστούν και να ζητήσουν να εξορθολογιστεί το σύστημα. Αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι καταστροφικό και για το ασφαλιστικό και για τους εργαζόμενους, ασφαλισμένους και ανασφάλιστους.

Δηλαδή, όσα σωματεία των μεταφραστών έχουν την όρεξη να πάνε μαζί με τα σωματεία άλλων ελεύθερων επαγγελματιών που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα (ο νεοεισερχόμενος σε επάγγελμα να καλείται να καταβάλλει πάγια ποσά που είναι αμφίβολο αν θα βγάζει) και να πείσουν αυτούς που κυβερνάνε ότι καλύτερα να νομιμοποιήσεις τον νεοεισερχόμενο με έστω και εικονικά ποσά παρά να τον αφήνεις στην παρανομία και στα μαύρα.

Γιατί εμένα μου φαίνεται αυτό τόσο απλό και λογικό; Πού χάνω την μπάλα;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πρόταση για αναστολή των ασφαλιστικών εισφορών στους νέους

Τι προβλέπει και πόσο κοστίζει η πρόταση που έχει καταθέσει στο υπουργείο Εργασίας ο Ευάγγελος Βενιζέλος
11 Ιουν 2014 - 10:00

Η πρόταση έχει κατατεθεί στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και είναι σχετικά απλή και το σημαντικότερο έχει κοστολογηθεί. Τι προβλέπει: την αναστολή της καταβολής εισφορών, από τους νέους επαγγελματίες, για διάστημα τριών ετών. Των πρώτων δηλαδή από την έναρξη άσκησης της επαγγελματικής τους δραστηριότητας. Ο "θιγόμενος" ασφαλιστικός οργανισμός είναι ο Οργανισμός Ασφάλισης Ελεύθερων Επαγγελμάτων (ΟΑΕΕ) και το κόστος από την εφαρμογή του μέτρου υπολογίζεται σε κάτι λιγότερο από 8 εκατ. ευρώ ετησίως. Εκτιμάται, ωστόσο, ότι δεν είναι απαγορευτικό, για την υλοποίηση του.

Από την άλλη πλευρά, το όφελος για την ανάπτυξη και την αντιμετώπιση της ανεργίας, με την εφαρμογή του, αναμένεται ότι θα είναι πολλαπλάσιο, υπό την έννοια ότι θα βοηθηθούν, για να ξεκινήσουν την επόμενη μέρα τους, χιλιάδες νέοι ηλικίας, κυρίως, μεταξύ 25 και 30 ετών. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η πρόταση έχει προωθηθεί από το γραφείο του κ. Ευάγγελου Βενιζέλου στις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, προκειμένου να εκτιμηθεί. Το θετικό της υπόθεσης έγκειται στο γεγονός ότι ο επικεφαλής υπουργός, Γιάννης Βρούτσης, που ξέρει το θέμα και είναι διατεθειμένος να το προχωρήσει, παρέμεινε αμετακίνητος στη θέση του, κάτι το οποίο αναμένεται να βοηθήσει τις εξελίξεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πρόταση για αναστολή των ασφαλιστικών εισφορών στους νέους
Τι προβλέπει και πόσο κοστίζει η πρόταση που έχει καταθέσει στο υπουργείο Εργασίας ο Ευάγγελος Βενιζέλος
Ελπίζω κάποιοι να αστειεύονται (για εξηγήσεις, βλ. σε προηγούμενα).

Από την άλλη, σκεφτείτε μια πιο δίκαιη κτγμ διατύπωση αυτού του μέτρου: Μειώνονται εξίσου για όλους τους ασφαλισμένους του ΟΑΕΕ οι εισφορές τόσο ώστε να είναι μηδενικές για τους νεοεισερχόμενους και ας μας πουν ποιο είναι το πραγματικό κόστος του μέτρου αν θέλει να είναι ουδέτερο για τον ανταγωνισμό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν υπάρχει μια αναλογικότητα στην εισφορά, δεν θα επηρεάζει σοβαρά τον ανταγωνισμό. Η δική μου πρόταση δεν βλέπει το ζήτημα με τον σχηματικό τρόπο του Βενιζέλου. Για κάποιους το δύσκολο διάστημα μπορεί να είναι ένα έτος, για άλλους πέντε χρόνια. Κάποια χρονιά μπορεί να θέλω να δουλέψω λιγότερο ή καθόλου. Γιατί θα πρέπει να πληρώνω χωρίς να εισπράττω; (Αντιλαμβάνομαι ότι το κράτος που σε φορολογεί με μέτρο το σπίτι που είχες κάποτε τη δυνατότητα να χτίσεις, δυσκολεύεται να καταλάβει απλά μαθηματικά, αλλά μια προσπάθεια δεν βλάπτει.)

Επίσης, ο ανταγωνισμός είναι ένα τεράστιο ζήτημα για όλους σε όλα τα επίπεδα. Οι ανταγωνιστές μας είναι στην Ινδία, στην Κίνα, στην Κύπρο, στο διπλανό μας σπίτι, μέσα στο φόρουμ, και ο ανταγωνισμός δεν επηρεάζεται μόνο από ασφαλιστικές δαπάνες αλλά από χίλιους-δυο άλλους παράγοντες, καθώς (στην περίπτωση των μεταφραστών) και από την ευτυχή συγκυρία ότι δεν είναι τα ελληνικά η γλώσσα του Σουδάν. (Ας υπήρχαν 10 εκατομμύρια ελληνόφωνοι σε χώρα με τα μισά μεροκάματα και θα σας έλεγα...)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό που λέμε συμβατικά ασφαλιστικές δαπάνες περιλαμβάνει τρεις κατηγορίες δαπανών:

(α) Τη συμμετοχή μας στην ιατροφαρμακευτική μας κάλυψη
(β) Τη συμμετοχή μας στο συνταξιοδοτικό μας πρόγραμμα
(γ) Τα λειτουργικά

Οι λογαριασμοί του ΟΑΕΕ, μάλιστα, επεξηγούν το ποσοστό της συμμετοχής που αντιστοιχεί σε καθεμία από τις δύο πρώτες δαπάνες.

Το θέμα είναι, όμως, ότι οι δαπάνες κατά την ανάλυση του ΟΑΕΕ δεν είναι 100% ανταποδοτικές επειδή περιλαμβάνουν και τα διαχειριστικά έξοδα (κατηγορία (γ)) και τα έξοδα κοινωνικής αλληλεγγύης και έτσι δεν υπάρχει διαφάνεια στο τι ακριβώς και πού και πώς.

Ποιο θα ήταν ένα απόλυτα διαφανές σύστημα; Μα ένα σύστημα που θα διαχώριζε αυτές τις τέσσερις διαφορετικές κατηγορίες δαπανών και, σε συνδυασμό με ένα εγγυημένο ελάχιστο εισόδημα, μια εγγυημένη (ελάχιστη ξενοδοχειακά) ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και μια εγγυημένη ελάχιστη σύνταξη, θα επέτρεπε

(α) Να γνωρίζουμε το πραγματικό λειτουργικό κόστος κάθε ταμείου (το οποίο θα έπρεπε να επιβαρύνει τα μέλη του με κάποιον δίκαιο τρόπο) και
(β) Να πληρώνουμε το μερίδιο που μας αντιστοιχεί για τα πιο πάνω ελάχιστα (αυτό θα μπορούσε να γίνεται απευθείας και από τη φορολογική δήλωση)
(γ) Να πληρώνουμε ό,τι έξτρα θέλουμε για (ξενοδοχειακά περισσότερη) περίθαλψη, για περισσότερη ή πρωιμότερη σύνταξη κ.λπ.

Το θέμα είναι ότι, όπως φαίνεται να δείχνουν οι αριθμοί, αυτά τα πιο πάνω εγγυημένα ελάχιστα είναι πολύ πολύ λίγα. Π.χ. η ελάχιστη εγγυημένη σύνταξη θα είναι από την 1/1/15 τα 360 ευρώ, κάτι ανάλογο με τη σύνταξη ΟΓΑ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για μια πραγματική λύση υπάρχουν ήδη πρότυπα να αντιγράψουμε, όπως αυτό της Γερμανίας (δυνατότητα επιλογής φορέα ασφάλισης + συσχετισμός με έσοδα).

Για την ιστορία με την απαλειφθείσα «ρήτρα ΑΕΠ», βλ. http://lawyalty.wordpress.com/2014/02/16/γνωμοδοτηση-μανιτακη-για-εισφορες-οα/
Επίσης: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26533&subid=2&pubid=113230042
 
Εγώ δεν θα επανέλθω στο νήμα, μια και συν τοις άλλοις έχω κλείσει τα βιβλία μου εδώ και κάποιο καιρό και δεν λογίζω τον εαυτό μου πια μεταφραστή, ούτε έχω σχέση με το επάγγελμα. Βρίσκω όμως σωστό να πω ότι το να υπάρχει μια ακόμα συζήτηση για το ασφαλιστικό κάτω από τον τίτλο «ΣΜΕΔ: Δύο μέτρα και δύο σταθμά» (ελπίζω να μην ακούσω για το ερωτηματικό), τίτλο που άλλωστε βασίζεται σε μια τραβηγμένη κτγμ και προβοκατόρικη συσχέτιση, είναι... χμ... λάθος (ας το πω έτσι, για να μη ρίχνω λάδι στη φωτιά).
 
Διαβάζω με ενδιαφέρον όλα τα υπόλοιπα, αλλά επειδή ο δόκτορας μου απεύθυνε μια ερώτηση ας απαντήσω.

Θα προτιμούσα, δόκτορα, να μην απαντάς με ερωτήσεις αλλά να λες ευθέως τη γνώμη σου και χωρίς περιστροφές αυτό που εγώ πιάνω ότι θέλεις να πεις, αλλά δεν θέλω να εκφράσω για να μην κατηγορηθώ ότι σου βάζω λόγια στο στόμα που δεν είπες.

Πες λοιπόν τι πιστεύεις εσύ ότι πρέπει να πληρώνει ένας ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ και αν θεωρείς δίκαιο ή άδικο το υπάρχον σύστημα (είπες ευτυχώς κάτι για αναλογικότητα και αυτονόητο και το έσωσες λιγάκι) και άσε πόσα πιστεύω εγώ ότι πρέπει να πληρώνω κάθε χρόνο.

Θα σου απαντήσω στην ερώτησή σου, αφού πεις πρώτος τη δική σου γνώμη, σε παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ!
 
Για μια πραγματική λύση υπάρχουν ήδη πρότυπα να αντιγράψουμε, όπως αυτό της Γερμανίας (δυνατότητα επιλογής φορέα ασφάλισης + συσχετισμός με έσοδα).
Κάτι τέτοιο ετοιμαζόμουν να πω. Για να κάνω μια συγκεκριμένη πρόταση, θα καθόμουν να μελετήσω τα συστήματα άλλων χωρών και θα έβγαζα κάποιο συμπέρασμα. με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση ας πούμε, βλέπω εδώ ένα 12% περίπου. Επίσης θα εξέταζα το κατά πόσον γίνεται πρακτικά να έχει κανείς περίθαλψη αν το ποσό που πληρώνει είναι κάτω από κάποιο όριο. Ίσως αν είσαι κάτω από ένα τάδε όριο να έχεις μεγαλύτερη συμμετοχή ας πούμε. Υποθέτω τα ξένα συστήματα κάτι θα έχουν σκεφτεί. Ένσημα για τη σύνταξη, πάντως, σίγουρα μπορούν να μαζεύονται έστω και λίγο-λίγο.

Το κατανοώ αυτό που λέει ο δόκτωρ για τις αμοιβές που θεωρητικά μπορείς να τις ρίξεις πιο χαμηλά όταν δεν έχεις να πληρώνεις και περίθαλψη. Στην πράξη όμως για μένα πάει ανάποδα: οι αμοιβές έπεσαν πολύ χαμηλά επειδή δεν μπορούσα να τις κρατήσω εκεί που ήθελα (οι πελάτες αραίωσαν επίσης διότι δεν υπήρχε δουλειά γενικώς) και τελικά δεν μπορούσα να πληρώνω την ασφάλιση και έκλεισα βιβλία. Αυτή τη στιγμή προσπαθώ εξίσου με πριν να ανεβάσω τις τιμές, μη σου πω και περισσότερο: διότι μπορεί να μην πληρώνω ασφάλιση, αλλά συνολικά βγάζω πολύ λίγα, που σημαίνει ότι χρειάζομαι περισσότερα για να ζήσω απλώς. Επίσης όταν χρειαστώ γιατρό τον πληρώνω, που σημαίνει ότι πρέπει να μπει κάτι στην άκρη, αν είναι εφικτό.

Επίσης προσπαθώ να μη ρίχνω τις τιμές για να μην καταστρέψω την αγορά, διότι σέβομαι τους συναδέλφους αλλά και διότι έχω αρκετό νιονιό για να καταλαβαίνω ότι το πέσιμο των τιμών δεν με συμφέρει ούτε εμένα. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επιτρέψτε μου δύο σύντομες απαντήσεις επειδή έγραψα πολλά για τα ασφαλιστικά εδώ μέσα.

Είμαι ιδρυτικό μέλος του ΣΜΕΔ, αλλά δεν συμμετέχω στις διαδικασίες και για προσωπικούς και για ουσιαστικούς λόγους. (Θεωρώ π.χ. ότι από τη στιγμή που ως επιμελητής έχω τη δυνατότητα να «κόψω» τη δουλειά από έναν μεταφραστή είμαι εκτός των σημερινών προδιαγραφών του ΣΜΕΔ που απορρίπτει μεταφραστές που είναι εργοδότες μεταφραστών. Ανήκω, επίσης, σε αυτούς που θα μπορούσαν να κατηγορηθούν για «συντεχνιασμό». Είναι ηλίου φαεινότερο, άλλωστε, αναφέρομαι συχνά σε μετρήσεις, σε ποιοτικά στοιχεία, σε ανταγωνισμό, πράγματα που δεν φαίνεται να συμφωνούν με το σκεπτικό του ΣΜΕΔ.) Κατανοώ όμως ότι το σκεπτικό του συλλόγου, όπως διαμορφώθηκε μετά τις πρώτες, αποφασιστικές για το μέλλον του αρχαιρεσίες είναι διαφορετικό και δεν θέλω να έρχομαι σε ρήξη με τις αποφάσεις και τις ενέργειές του, ακόμη και όταν θα μπορούσα να διαφωνώ.

Άλλωστε μού είναι και προσωπικά δύσκολο, καθώς υπάρχουν στο ΔΣ και στα όργανα του ΣΜΕΔ άνθρωποι που εκτιμώ ιδιαίτερα για τις ικανότητες και την ευαισθησία τους, όχι μόνο στα στενά μεταφραστικά αλλά και σε ευρύτερα κοινωνικά θέματα, με κάποιους μάλιστα έχει τύχει να συνεργαστώ και προσωπικά.

Τούτων λεχθέντων, να σημειώσω ότι διαφωνώ με την τοποθέτηση του Μαρίνου στο #32. Στο νήμα έχουν τεθεί πολλά θέματα και έχουν διατυπωθεί πολλές ερωτήσεις που θα μπορούσαν (και μπορούν ακόμη) να οδηγήσουν το νήμα και σε άλλες κατευθύνσεις. Ακόμη και η προκλητικότητα του τίτλου μπορεί να συζητηθεί και να αποδειχτεί αν έχει νόημα ή είναι αλλαντάλλων.

Το ότι η συζήτηση γύρισε ξανά στα ασφαλιστικά δεν μπορεί να σημαίνει κτγμ τίποτε περισσότερο από το ότι αυτό το θέμα καίει τουλάχιστον κάποια από τα μέλη της Λεξιλογίας. Το εξηγούν, άλλωστε, με τις τοποθετήσεις τους. Το νήμα είναι ανοιχτό, σε κανέναν δεν απαγορεύεται να απαντήσει ή να το οδηγήσει (και) αλλού αν το επιθυμεί.

Ας απαντήσω και στη νέα ερώτηση του Αζιμούθιου, αν και θεωρώ αστείο υπερβολικό να διατυπώνω μια ερώτηση, να μου απαντά θέτοντας αντερώτηση, να απαντώ και να με ξαναρωτάει επειδή δεν κατάλαβε ή επειδή δεν καλύπτεται από αυτό που εννοώ. Θεωρώ λοιπόν ότι:

Με τη φορολογία μας έπρεπε να καλύπτεται το ελάχιστο εισόδημα, η ελάχιστη σύνταξη και η αναγκαία ιατροφαρμακευτική περίθαλψη όλων μας.
Το δικαίωμά μας να εργαστούμε ως ελεύθεροι επαγγελματίες, θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να περιλαμβάνει μια συνδρομή στο ταμείο μας που θα την αποτελούσαν οι εξής συντελεστές:

(α) Υποχρεωτικοί:
(1) Το ποσοστό που μας αναλογεί για τη λειτουργία του ταμείου, τη γραφειοκρατία του.
(2) Το ποσοστό που μας αναλογεί για την κάλυψη απρόβλεπτων αναγκών όλων των μελών (κυρίως ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης ή άλλων κοινωνικών αναγκών π.χ. έντονης ανεργίας, όπως τώρα)

(β) Προαιρετικοί (π.χ. με ετήσια συμφωνία):
(1) Το έξτρα ποσοστό που θέλουμε να συνεισφέρουμε για να πάρουμε περισσότερα από την ελάχιστη σύνταξη.
(2) Το έξτρα ποσοστό που θέλουμε να συνεισφέρουμε για να έχουμε ξενοδοχειακά καλύτερη περίθαλψη, π.χ. μονόκλινο αντί δίκλινο ή τρίκλινο.

Αριθμητικά, δεν ξέρω σε τι αντιστοιχούν αυτά τα πράγματα. Αν κρίνω όμως από την ασφάλιση της εξαρτημένης εργασίας, ίσως είναι κοντά στο 40% (ή και περισσότερο, ενδεχομένως) επί των καθαρών μας εσόδων. Ένα μέρος από αυτά πάγιο, ένα αναλογικό. Με άλλα λόγια, για κάποιον που βγάζει πάνω από 7 χιλιάρικα τον χρόνο (το όριο απορίας και έκτακτου επιδόματος), ίσως τα τρία χιλιάρικα που πληρώνουν κάποιοι με τα χρόνια μου κάθε χρόνο να μην είναι αρκετά. Αλλά ας μη συζητήσουμε εδώ και το γιατί.
 
Δόκτορα, στο 8, στο 11 και στο 15 μόνο ερωτήσεις βλέπω ή επαναφορά σε ερωτήσεις. Δεν ξέρω τι σου φαίνεται αστείο σε αυτό που είπα, αλλά εμένα οι ερωτήσεις σου μου φάνηκαν πολύ σοβαρές και δεν σου κρύβω και κάπως στενάχωρες, δυσάρεστες...

Για την ιστορία, είχα καταλάβει το πνεύμα των ερωτήσεων και αυτού που επιτέλους εξέφρασες εξαρχής, απλώς δεν πίστευα ότι το εννοούσες... ;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για το «αστείο» ζητώ συγγνώμη, ήταν λάθος χαρακτηρισμός και τον διόρθωσα.

Όσο για το δυσάρεστο, το έχουν αυτό το κακό οι αριθμοί. Δεν ενδιαφέρονται για τα αισθήματά μας.
 
η Εθνική Συνομοσπονδία Ελληνικού Εμπορίου ζητά διεύρυνση της ασφαλιστικής βάσης του ΟΑΕΕ, την κεφαλαιοποίηση και το πάγωμα των οφειλών άνω των 20.000 ευρώ, την άμεση επανέναρξη καταβολής των τρεχουσών εισφορών με δικαίωμα ελεύθερης επιλογής ασφαλιστικής κλάσης και την μετατροπή της κεφαλαιοποιημένης οφειλής σε ασφαλιστικό χρόνο κατά την συνταξιοδότηση. (Το Βήμα)
 

nickel

Administrator
Staff member
http://popaganda.gr/epangelma-metafrastis/
Εδώ διαβάζουμε έξι σύντομες αλλά ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις έξι καλών μεταφραστών και μεταφραστριών. Κοινά τα ερωτήματα. Μου άρεσε πολύ το ερώτημα «Ποιο είναι το μέγιστο χρονικό διάστημα που έχετε διαθέσει για να μεταφράσετε μια λέξη; Ποια είναι αυτή και πώς την αποδώσατε;», τόσο που θα ήθελα να το κάνω νήμα, να δώσουμε κι εμείς τις δικές μας απαντήσεις. Το τελευταίο κοινό ερώτημα: «Ποια είναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι εργαζόμενοι στον κλάδο των μεταφραστών;» Και η πιο κοινή απάντηση;

Γιάννης Καλιφατίδης: τα χαράτσια που έχει επιβάλει το κράτος και τα υπέρογκα ασφάλιστρα για τον ΟΑΕΕ που δεν ανταποκρίνονται ούτε στις παροχές αλλά ούτε και στα έσοδα ενός επαγγελματία μεταφραστή

Αλέξης Καλοφωλιάς: οι πολύ δύσκολες συνθήκες που επικρατούσαν πάντα στο επάγγελμα του μεταφραστή στην Ελλάδα έχουν εξελιχθεί σε συνθήκες ασφυξίας. Είμαστε μπλοκάκηδες, εκ προοιμίου φοροφυγάδες όταν έχουμε δουλειά και ανύπαρκτοι όταν μένουμε άνεργοι. Υπάρχουν πάρα πολλοί εξαιρετικοί μεταφραστές και επιμελητές που έχουν αναγκαστεί να κλείσουν τα βιβλία τους και να βγουν στην ανεργία σ’ αυτή την εποχή απαξίωσης της εργασίας, όπως και ένα πλήθος παιδιά που λατρεύουν τη μετάφραση αλλά το να ασχοληθούν με αυτή με όρους αξιοπρέπειας φαντάζει σαν ένα άπιαστο όνειρο. Από την μία όλο αυτό το αδρανές δυναμικό, και από την άλλη αυτοί που για να επιβιώσουν –οριακά, με όλα τα βάρη από την αυτασφάλιση και τα χαράτσια- καταφεύγουν στην υπερεργασία, με τις διαλυτικές επιπτώσεις που μπορεί να έχει αυτό στην καθημερινότητα, ακόμα και στην υγεία τους.

Έφη Γιαννοπούλου: ότι ο μεταφραστής αντιμετωπίζεται σαν να είναι επιχειρηματίας ή έμπορος. Ότι του επιβάλλεται ένα κόστος ασφάλισης εντελώς δυσανάλογο με το εισόδημά του, ότι πληρώνει ένα σωρό χαράτσια και φόρους, ότι αντιμετωπίζεται όπως οποιοσδήποτε φοροφυγάς (όταν είχαμε πριν από λίγα χρόνια φτάσει στο σημείο να κόβουμε αποδείξεις σε όλες μας τις δουλειές). Τώρα, ακούω πάλι ότι πολλοί συνάδελφοι αναγκάζονται να κλείσουν τα βιβλία τους και μηχανεύονται διάφορους τρόπους για να συνεχίσουν να εργάζονται. Ακόμα και όσοι τα κρατάμε ακόμη ανοιχτά, στην ουσία συσσωρεύουμε χρέη στην εφορία και στα ταμεία.

Δημήτρης Τριανταφυλλίδης: Το καθεστώς της αυτασφάλισης έχει γίνει βραχνάς για πολλούς μεταφραστές.​
 
Top