Μαύρο-άσπρο στις δηλώσεις για το Grexit

Αφού είναι προφανές ότι δεν γνωρίζουμε, διαφώτισέ μας επιτέλους. Επίσης, κάνε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά και στο πόσα από τα βραχυπρόθεσμα δάνεια πήγαν κατευθείαν στην εξόφληση αντίστοιχων ληγουσών εκδόσεων. Τέλος, αφού εσύ το ανέφερες, πες μας και πόσα αναπτυξιακά προγράμματα χρηματοδοτήθηκαν την τελευταία πενταετία με δανεισμό από τις αγορές, έστω και βραχυπρόθεσμο, όπως δανείζεται «κάθε χώρα στον κόσμο».

Για να γνωρίζεις δεν χρειάζονται μαντικές ικανότητες ή οικονομολογικές γνώσεις. Τα στοιχεία αυτά είναι διαθέσιμα. Μεγάλο μέρος του βραχυπρόθεσμου δανεισμού γίνεται για λόγους ρευστότητας και για εξόφληση προηγούμενων εκδόσεων, πολύ σωστά το γράφεις. Μπορούν όμως να χρησιμοποιηθούν και χρησιμοποιούνται για χρηματοδότηση έκτακτων αναγκών και του γενικού προϋπολογισμού.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επομένως, Χέλλε, πρώτον δεν ξέρεις αριθμούς ή δεν ξέρεις πού να τους βρεις ή δεν θέλεις να μας διαφωτίσεις.

Δεύτερον, ό,τι περιθώριο βραχυπρόθεσμου δανεισμού είχε η χώρα έχει εξαντληθεί. Οι μόνοι αγοραστές ΕΓΕΔ που είχαν απομείνει ήταν οι ελληνικές τράπεζες (που είναι υπό κρατικό έλεγχο πια) και από τη στιγμή που μπήκαν στο καθεστώς του ELA (δηλαδή παίρνουν επιπλέον ρευστότητα από την ΕΚΤ), απαγορεύεται να αγοράζουν ΕΓΕΔ επειδή θεωρείται έμμεσος δανεισμός του Ελληνικού Δημοσίου από την ΕΚΤ και αυτό απαγορεύεται από το καταστατικό της ΕΚΤ.

Συνεπώς, δεν υπάρχει πλέον αυτή η δυνατότητα, τουλάχιστον μέχρι να κλείσει η τρέχουσα εκκρεμότητα χρηματοδότησης της χώρας, την οποία διαπραγματεύεται η κυβέρνηση.
 
Εγώ έκανα την ερώτηση, εγώ περιμένω απάντηση. Ας μην παίζουμε την κολοκυθιά. Η μη απάντηση που πήρα μού λέει ότι οι συνιδεάτες σου δεν ξέρουν για τι πράγμα μιλάμε. Τώρα, για την έκδοση βραχυπρόθεσμων, θα ξέρεις ότι και φέτος εκδόθηκαν έντοκα γραμμάτια. Δεν έχουμε εξαντλήσει το περιθώριο, αυτό που είναι στα όριά του είναι οι προσυμφωνημένοι οικονομικοί δείκτες βάσει προγράμματος (όπως η εξέλιξη του χρέους ως προς το ΑΕΠ). Υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούμε να κάνουμε, γιατί έτσι έχουμε υπογράψει. Βάσει των πιο επικαιροποιημένων συμφωνιών, θα βρισκόμαστε σε πρόγραμμα επιτήρησης για πολλά χρόνια ακόμη. Για την ακρίβεια, το two pack προβλέπει ότι αν οι προϋπολογισμοί μας είναι εκτός των προδιαγραφών του SGP, στην ουσία θα χρειάζεται υποβολή αναθεωρημένου προϋπολογισμού. Κι επειδή έχουμε μεγάλο χρέος στην ΕΚΤ, βρισκόμαστε στην ζώνη αυστηρής επιτήρησης. Μόνο πολιτικές αποφάσεις μπορούν να χαλαρώσουν αυτούς τους περιορισμούς.
 
Κατά τα άλλα, κάποιοι πιστεύουν ότι το όλο ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε εξορθολογίσει αρκετά τον τρόπο που δουλεύει το κράτος μας. Αυτό είναι το πρόβλημα. Μπορούμε δε να το αλλάξουμε άμεσα και χωρίς έξτρα κόστος. Αρκεί να κάνουμε αξιολογήσεις και εξορκισμ... εξορθολογισμούς, συγγνώμη.

Α, ναι, υπάρχει και το ουτοπικό "μειώνω το δημόσιο και ανακατευθύνω τα λεφτά στην νεανική επιχειρηματικότητα" που δεν κοστίζει λεφτά στο κράτος άμεσα. Δηλαδή δεν κοστίζει τίποτα στο κράτος η άμεση απώλεια εισφορών για τα ταμεία, η μείωση των φορολογικών εσόδων και του ΑΕΠ. Μειώνοντας δε το διαθέσιμο ρευστό στην αγορά, το κράτος θα δώσει χρήματα στην νεανική επιχειρηματικότητα για να φτιαχτούν νέες επιχειρήσεις σε μια βυθισμένη αγορά που μόλις θα έχει δεχτεί νέο πλήγμα μείωσης διαθέσιμου χρήματος. Τι ωραία κι απλά που ακούγονται όλα στην Νομανσλάνδη! Πώς δεν τα σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα;
 

nickel

Administrator
Staff member
κάποιοι πιστεύουν ότι το όλο ζήτημα είναι
Είσαι απαράδεκτος. Δεν ξέρω κανένα να λέει ότι το Α και το Β και το Γ πράγμα που μπορεί να λέμε εδώ μέσα ΑΡΚΕΙ για να γίνουν θαύματα. Υπάρχουν λίστες τεράστιες από πράγματα που πρέπει να γίνουν και λίστες από πράγματα που έγιναν και δεν έπρεπε να γίνουν και και και.

Και υπάρχει και ένα πράγμα που δεν πρέπει να κάνουμε. Να χάνουμε το χρόνο μας να συζητάμε μαζί σου.
 
Ναι, έχεις δίκιο. Είμαι απαράδεκτος που προσπαθώ να εξηγήσω πέντε αυτονόητα πράγματα, ξοδεύοντας περίπου το 95% του ελεύθερου χρόνου μου για να αναλύσω τι λέω, αντί να πετάω μια αράδα-ευχή.

Εντάξει, εμείς 100% αποκλειστικά φταίμε για όλα μας τα προβλήματα (εγώ περισσότερο απ' όλους), όλα αυτά γίνονται για να γίνουμε ΣΕΚ και μας εμποδίζει η έλλειψη εξορθολογισμού και αξιολογήσεων.

Τώρα μπορείς να κοιμηθείς ήσυχος στην ιδέα ότι δεν θα χάσεις άλλο τον χρόνο σου συζητώντας με εμένα τον πληβείο, μιας και όλοι έχουμε την ίδια άποψη πλέον. Είμαστε μια χαρούμενη οικογένεια ομοϊδεατών. Καληνύχτα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και υπάρχει και ένα πράγμα που δεν πρέπει να κάνουμε. Να χάνουμε το χρόνο μας να συζητάμε μαζί σου.
Ναι, έχεις δίκιο. Είμαι απαράδεκτος που προσπαθώ να εξηγήσω πέντε αυτονόητα πράγματα...
Τώρα μπορείς να κοιμηθείς ήσυχος στην ιδέα ότι δεν θα χάσεις άλλο τον χρόνο σου συζητώντας με εμένα τον πληβείο...
Αχ, και να καταλάβαινες τι σημαίνει "να μη χάνουμε τον χρόνο μας συζητώντας μαζί σου"... Μπορεί να σε βολεύει η λέξη "πληβείος", επειδή κάποια άλλη θα πρέπει να σε πληγώσει κατάβαθα. Λοιπόν, κάποια άλλη εννοούσε ο Nickel, όχι τη λέξη "πληβείος" ως χαρακτηρισμό για όλα αυτά που λες εδώ. Σκέψου μόνο πόσο παρανοϊκό ακούγεται ότι "προσπαθείς να εξηγήσεις πέντε αυτονόητα πράγματα". Σε ποιους, ωρέ; Στον Nickel και στον Δόκτορα που έχουν τα διπλάσια χρόνια σου; Αυτοί δεν καταλαβαίνουν τα αυτονόητα και τα ξέρεις εσύ; Με ποια πείρα από τη ζωή και το κουρμπέτι και την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα; Μπορεί όντως να υπάρχουν και γέροντες που λένε ανοησίες, αλλά η γνωριμία σου με τους δύο αυτούς ανθρώπους σού έχει δώσει την εντύπωση ότι χρειάζονται μαθήματα πολιτικής οικονομίας από σένα; Πολύ λυπάμαι.
 
Μπορείς να διαγράψεις την λέξη πληβείος και να βάλεις στην θέση της όποια θες· ποταπός, βλάκας, γελοίος, υποχθόνια σαύρα. Το ίδιο μού κάνει.

Δεν κερδίζεις μπόνους σε κάθε γενέθλια. Αν δεν ασχοληθείς με κάτι δεν το καταλαβαίνεις καλύτερα επειδή μεγάλωσες. Ακόμα κι αν ασχοληθείς με κάτι, ειδικά αν αυτό το κάτι είναι η πολιτική, αν έχεις σχηματίσει μια άποψη που σε βολεύει τα χρόνια μάλλον εμπόδιο σού είναι. Κι εγώ λυπάμαι. Κρίμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Helle, δεν ισχυριστήκαμε ότι έχουμε εμείς τη λύση ή ότι τα ξέρουμε ή τα καταλάβαμε όλα. Σκόρπιες σκέψεις, απόψεις, συμπεράσματα και επιθυμίες καταθέτουμε. Ο καθένας με τα δικά του επιχειρήματα και τα δικά του στοιχεία. Η συζήτηση γίνεται για τη συζήτηση, περισσότερο για να μάθουμε περισσότερα παρά για να διδάξουμε. Ούτε στιγμή δεν τρέφω αυταπάτες για τις γνώσεις μου ή για τον τρόπο που μπορώ να επηρεάσω άλλους ή τις καταστάσεις. Γι' αυτό αδιαφορώ και για θεωρίες που έχουν κατατεθεί, έστω κι αν τις βρίσκω απαράδεκτες, και δεν κάθομαι να σχολιάζω τα πάντα. Ωστόσο, εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν ο άλλος κάνει πλήρως διαστρεβλωτικές περιλήψεις των απόψεών μου. Εκεί δεν έχω ακόμα επίθετο με το οποίο θα ήθελα να σε χαρακτηρίσω, αλλά θετικό δεν θα είναι. Αν λοιπόν καταλαβαίνεις πώς μπορείς να μου πατάς τον κάλο, μην μου τον πατάς αν δεν θέλεις να αντιδρώ άσχημα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να σχολιάσω κι αυτό το εκπληκτικό:
Δηλαδή δεν κοστίζει τίποτα στο κράτος η άμεση απώλεια εισφορών για τα ταμεία, η μείωση των φορολογικών εσόδων και του ΑΕΠ.
Λες δηλαδή ότι τα λεφτά που βγάζει το κράτος από τη μία τσέπη (μισθοί δημοσίου) και τα βάζει στην άλλη (ασφαλιστικές εισφορές και φόροι δημοσίου) υπολογίζονται στα φορολογικά έσοδα. Και ότι τα λεφτά που βγάζει το κράτος από τη μία τσέπη (μισθοί δημοσίου) και τα βάζει στην άλλη (ανακατεύθυνση των πόρων στο δημόσιο μέσω κυκλοφορίας των χρημάτων στην αγορά και κατανάλωσής τους σε εισαγόμενα προϊόντα) δημιουργούν πλούτο και αυξάνουν το ΑΕΠ.

Εγώ φταίω που κάθομαι και σου απαντάω.
 
Ωστόσο, εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν ο άλλος κάνει πλήρως διαστρεβλωτικές περιλήψεις των απόψεών μου.

Το ίδιο έχεις κάνει κι εσύ στα τελευταία 40 ποστ μου. Δεν είναι δε θέμα αν το έχεις αντιληφθεί ότι το έχεις κάνει, σ'το έχω πει ήδη 2-3 φορές. Ας το λήξουμε εδώ, λοιπόν.

Να σχολιάσω κι αυτό το εκπληκτικό:

Λες δηλαδή ότι τα λεφτά που βγάζει το κράτος από τη μία τσέπη (μισθοί δημοσίου) και τα βάζει στην άλλη (ασφαλιστικές εισφορές και φόροι δημοσίου) υπολογίζονται στα φορολογικά έσοδα. Και ότι τα λεφτά που βγάζει το κράτος από τη μία τσέπη (μισθοί δημοσίου) και τα βάζει στην άλλη (ανακατεύθυνση των πόρων στο δημόσιο μέσω κυκλοφορίας των χρημάτων στην αγορά και κατανάλωσής τους σε εισαγόμενα προϊόντα) δημιουργούν πλούτο και αυξάνουν το ΑΕΠ.

Εγώ φταίω που κάθομαι και σου απαντάω.

Δεν έχει σημασία αν τα βγάζει απ' την μια τσέπη και τα βάζει στην άλλη. Σημασία έχει ότι συμμετέχουν στον ίδιο κύκλο. Φαντάζομαι ότι ξέρεις πώς υπολογίζεται το ΑΕΠ και τι περιλαμβάνεται σ' αυτό. Αν τα βγάλει από τον κύκλο, αυτόματα αφαιρούνται σαν άμεσα έσοδα. Σαν έξοδα δεν αφαιρούνται αν δεσμευτούν για κάποιον άλλον σκοπό* ενώ ταυτόχρονα η επένδυσή τους για τον συγκεκριμένο σκοπό που περιγράφεις δεν θα αυξήσει ισάριθμα τα έσοδα. Δεν έχεις ακούσει ποτέ να μιλάνε για θερμοδυναμικές απώλειες στον επενδυτικό κύκλο; Ακόμα κι αν το κράτος καταφέρει να ανακατευθύνει το σύνολο των χρημάτων που έχει βάλει στην άκρη, μέσα στον ίδιο χρόνο, ένα μέρος τους δεν θα μεταφραστεί σε νέους φόρους, εισφορές, κτλ, αφού θα πάει σε άτομα που ήδη πληρώνουν εισφορές, ενώ και το στήσιμο επιχειρήσεων δεν παρέχει άμεσα έσοδα στο κράτος ενώ συχνά σημαίνει έξοδο χρήματος σε εξοπλισμό που δεν παράγουμε. Αυτά πολύ χοντρικά. Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω. Καλό θα ήταν να ξέρεις και πώς υπολογίζεται το ΑΕΠ. Ειδικά απ' αυτό το ποστ σου φαίνεται να έχεις μια πολύ θολή κι αόριστη εικόνα και νιώθεις έκπληκτη για δεδομένα πράγματα.


* απ' την στιγμή που αφαιρείται το Χ ποσό από τα έξοδα και εμφανίζεται ένα ισόποσο έξοδο, το σύνολο των εξόδων δεν επηρεάζεται. Τα δε έξοδα καταγράφονται όχι κατά την εκταμίευση αλλά κατά την δέσμευση. Δηλαδή δεν έχει σημασία αν το κράτος ξοδέψει αυτά τα λεφτά σε προγράμματα που τρέχουν για τρία χρόνια, το έξοδο καταγράφεται την στιγμή που δεσμεύεται το κονδύλιο και κατατίθεται σαν αποθεματικό στον οργανισμό που πρόκειται να το διαθέσει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Helle, μπακαλίστικα, αν το κράτος προσλάβει 100.000 δημόσιους υπαλλήλους και αυξήσει κατά 10% τους μισθούς σε όλο το δημόσιο, ποιες θα είναι οι θετικές και ποιες οι αρνητικές συνέπειες στην οικονομία; Όσο γίνεται πιο μπακαλίστικα, αν γίνεται, για να το καταλάβουμε όλοι. Μπορείς αν θέλεις να πεις και τα θετικά και αρνητικά στην περίπτωση απολύσεων και μειώσεων. Και ελπίζω να καταλήξεις στο ότι δεν θα έπρεπε να είναι εκεί η συζήτηση. Αλλά να μη σου το επιβάλω κιόλας.

(Έκανα εγώ περίληψη των λεγομένων σου; Μα συνήθως αδυνατώ να καταλάβω τι λες... :-) )
 
Άλλο αν προσλάβει. Για να προσλάβει πρέπει εκ των πραγμάτων να αυξήσει τα έξοδά του και το χρήμα που θα επιστρέψει στο κράτος θα είναι μόνο μέρος αυτών των χρημάτων. Είναι διαφορετικό όταν μιλάς για λεφτά που βρίσκονται ήδη στον κύκλο. Είναι ενσωματωμένα στην οικονομία. Επίσης δεν λογίζεις το αντισταθμιστικό έσοδο που θα πρέπει να έχει για κάτι τέτοιο, γιατί με την Παλ συζητούσαμε την πρόταση "αφαιρώ έξοδα από εδώ, τα δίνω εκεί". Τέλος πάντων, δεν έχω άλλο χρόνο να επεκταθώ. Πρέπει να φύγω.

Nickel, περισσότερο με ενοχλεί που λέω κάτι κι αμέσως κάποιοι μυγιάζονται λες και το είπα ειδικά γι' αυτούς. Πάρε παράδειγμα τα παλαμάκια. Η δε Αλεξάνδρα ανέλαβε ρόλο προστατευτικής ασπίδας κι άρχισε να λέει για σένα και τον Δόκτορα, με τον οποίο βέβαια η απόστασή μου δεν είναι μεγάλη. Αλλά όταν ακούω για αυτόματες σοφίες κι εμπειρίες λόγω ετών δεν μπορώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα δεν μπορεί να μην έχεις μεγάλη απόσταση από εμένα και να έχεις από τον Νίκελ, την Αλεξάνδρα ή την Παλ Αύρα. Τα ίδια πράγματα λέμε, συνιδεάτες είμαστε.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δηλαδή λες «όσοι διαβάζουν [Χ] εφημερίδα είναι παλαμάκηδες» κι εγώ που διαβάζω τη [Χ] εφημερίδα δεν πρέπει να παρεξηγηθώ, επειδή δεν το είπες ειδικά για μένα. Ε, τι να σου πω τώρα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
​​Η ιστορία της φιλότιμης και εργατικής πόρνης:

Σε ένα μικρό νησί είχε φθινοπωριάσει κι είχε πέσει αναδουλειά. Είχε και τριάντα μέρες να πιάσει καράβι, ήταν ζόρικα τα πράγματα.

Ξαφνικά πέφτει από τον ουρανό ένα θεωρητικός των παιγνίων (ή άλλο επάγγελμα, δεν έχει σημασία) και αρχίζει να ψάχνει κάπου να φάει. Του δείχνουν το εστιατόριο, καλοτρώει και καλοπίνει, αφήνει ένα κατοστάρικο και φεύγει με το ελικόπτερο που ήρθε στο μεταξύ να τον παραλάβει.

Ο εστιάτορας παίρνει το κατοστάρικο και πηγαίνει στη Λίτσα (από το «Πειναλίτσα»), που της χρωστάει έξι επισκέψεις, και της αφήνει το κατοστάρικο. Η Λίτσα τον ευχαριστεί και πηγαίνει στον μπακάλη να ξοφλήσει τα βερεσέδια (ο μπακάλης είχε σταματήσει από καιρό να πληρώνεται σε είδος επειδή ο χοντρέμπορος έκανε εισαγωγή τα είδη μπακαλικής από τη στεριά και δεν ήταν πρόθυμος να δέχεται πληρωμή με χάρες από τον μπακάλη. Του είχε πει, μάλιστα, ότι για την επόμενη παραγγελία θα έπρεπε ο μπακάλης να τον πληρώσει προκαταβολικά.)

Ο χοντρέμπορος παίρνει το κατοστάρικο και σπεύδει να κλείσει τον λογαριασμό του στη Λίτσα. Η Λίτσα τον ευχαριστεί και κλείνουν ραντεβού για το βράδυ, αφού πάει στο μεταξύ να πληρώσει τον μπάρμπα Κώστα, που της είχε βάψει το σπίτι.

Ο μπάρμπα Κώστας, που καθόταν στο καφενείο χωρίς δουλειά, παίρνει το κατοστάρικο από τη Λίτσα και πάει να κλείσει τα βερεσέδια του στον μπακάλη. Ο μπακάλης παίρνει το κατοστάρικο έναντι και, ευχαριστημένος με την ορατή πια βελτίωση της οικονομίας και των προσωπικών του οικονομικών, κανονίζει ραντεβού με τον μπάρμπα Κώστα για να του βάψει το μπακάλικο και σπεύδει στον χοντρέμπορο να παραγγείλει πραμάτεια. Ο χοντρέμπορος παίρνει το κατοστάρικο, γυρίζει σπίτι του, σενιάρεται και πηγαίνει από τη Λίτσα για να πάνε στο μπαράκι του νησιού.

Στο μπαράκι του νησιού, το ζευγάρι κάνει λογαριασμό ένα κατοστάρικο και φεύγουν χαρούμενοι για τα περαιτέρω. Το βράδυ, ο ιδιοκτήτης κλείνει το μπαράκι και φεύγοντας, ρίχνει το κατοστάρικο στο ΑΤΜ για να εξοφλήσει την 375η δόση της ρύθμισής που είχε κάνει με την εφορία.

Το πρωί, ο θεωρητικός των παιγνίων παίρνει από το ΑΤΜ ένα κατοστάρικο και ξεκινάει την αποστολή του, να κάνει οικονομικά ευτυχισμένο άλλο ένα νησί, πολλαπλασιάζοντας το τοπικό ΑΕΠ επί δέκα, είκοσι, ακόμη και τριάντα φορές αν είναι τυχερός.


Παραλλαγή ιστορίας που κυκλοφορεί γενικώς και χρησιμεύει ως άσκηση στον εντοπισμό οικονομικών μεγεθών και οικονομικών πλανών.
 

Earion

Moderator
Staff member
Αν δεν κάνω λάθος, αυτό που μόλις μας διηγήθηκες είναι παράδειγμα του φαινομένου που ονομάζεται μόχλευση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν δεν κάνω λάθος, αυτό που μόλις μας διηγήθηκες είναι παράδειγμα του φαινομένου που ονομάζεται μόχλευση.

Με πολλά στοιχεία φούσκας και λειτουργιών κεντρικής τράπεζας.
 
Δηλαδή λες «όσοι διαβάζουν [Χ] εφημερίδα είναι παλαμάκηδες» κι εγώ που διαβάζω τη [Χ] εφημερίδα δεν πρέπει να παρεξηγηθώ, επειδή δεν το είπες ειδικά για μένα. Ε, τι να σου πω τώρα.

Quote me. Από τα ποστ μου, όχι από τα συμπεράσματα που βγάζεις απ' αυτά.

Μα δεν μπορεί να μην έχεις μεγάλη απόσταση από εμένα και να έχεις από τον Νίκελ, την Αλεξάνδρα ή την Παλ Αύρα. Τα ίδια πράγματα λέμε, συνιδεάτες είμαστε.

Κινείστε στην ίδια γενική κατεύθυνση, αλλά πρώτον απ' όσο μπορώ να σε ξέρω συμπεραίνω ότι έχεις πολύ καλύτερη εικόνα για το πώς ακριβώς λειτουργεί η οικονομία, τι σημαίνουν οι οικονομικοί δείκτες, κτλ, και δεύτερον δεν λέτε τα ίδια πράγματα. Συμφωνείς δηλαδή με αυτά που έγραψε η Παλ σ' αυτό το νήμα; Συμμερίζεσαι την ιδέα της για το τι είναι cost free σε dt=0;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Quote me. Από τα ποστ μου, όχι από τα συμπεράσματα που βγάζεις απ' αυτά.

Δικαιούμαι με το υποκειμενικό μου κριτήριο -το οποίο μπορώ να αιτιολογήσω, όσο πιο αντικειμενικά πιστεύω ότι γίνεται- να θεωρώ παλαμάκια κάποιον, ο οποίος υποστηρίζει ένα μέσο που, κατά την άποψή μου, είναι τέρμα αναντικειμενικό και προκατειλημμένο, πράγμα που επίσης μπορώ να αιτιολογήσω.

cost free σε dt=0;
Το ξέρω ότι θα το μετανοιώσω που το λέω, αλλά αυτό που γράφεις αποτελεί πλήρη διαστρέβλωση των όσων έχω γράψει. Κατά τα λοιπά, είναι πολύ αστείος ο προτεταμένος δείχτης με τον οποίο αντιμετωπίζεις τους συνομιλητές σου.
 
Top