Μαύρο-άσπρο στις δηλώσεις για το Grexit

nickel

Administrator
Staff member
Θα περιμένω κι εγώ να μου αναφέρεις τις προτάσεις για μεταρρυθμίσεις που έχουμε κάνει στους δανειστές μας, του είδους που θα μας κάνουν ΣΕΚ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πώς θα γίνουμε σοβαρό ευρωπαϊκό κράτος:

Harold F. Alderfer

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ «ΕΙΔΙΚΟΣ» ΣΕ ΞΕΝΗ ΧΩΡΑ​

Αυτό! Να εξοριστεί από την Ελλάδα ισοβίως εις το πυρ το εξώτερον οτιδήποτε επιτρέπει και κάνει εφικτό όλο αυτό. Με ένα νόμο, ένα άρθρο, σήμερα κιόλας. Ή έστω χτες. Ή προχτές. Ή από το 1950.
 
Θα περιμένω κι εγώ να μου αναφέρεις τις προτάσεις για μεταρρυθμίσεις που έχουμε κάνει στους δανειστές μας, του είδους που θα μας κάνουν ΣΕΚ.

Γιατί, τι είμαι; Εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γιατί, τι είμαι; Εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ;

Δηλαδή εγώ τι είμαι που μου ζήτησες ακριβώς το ίδιο, ο Βαρουφάκης;

Να πω εδώ επίσης ότι προσωπικά, όταν μιλάω για έλλειψη προτάσεων και μακροχρόνιου σχεδιασμού για την οικονομική ανάκαμψη συμπεριλαμβάνω και τις προηγούμενες κυβερνήσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και πάντως το «έχουμε» στην πρότασή μου αναφέρεται σε όλα τα κόμματα που διαχειρίζονται την κρίση από το 2010. Αλλά βεβαίως, έμμεσα, και στον άλλο που έλεγε ότι θα επανιδρύσει το κράτος.


@Παλάβρα, πιάσε... βυσσινί (το χρώμα του φόρουμ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επειδή πολύ συζητήθηκε εδώ το πρωτογενές πλεόνασμα, ήδη οι προβλέψεις για τη φετινή ανάπτυξη έχουν αναπροσαρμοστεί επί τα χείρω, από 2,3% (που ήταν η προηγούμενη) στο 0,1%. Προφανώς δεν είναι σε ευθεία σχέση ισοδυναμίας τα δύο μεγέθη, αλλά εξίσου προφανώς άλλες δυνατότητες πρωτογενούς πλεονάσματος έχει μια οικονομία που αναπτύσσεται με 2,3% και άλλες μία που καρκινοβατεί να μην επιστρέψει στη συνολική, ετήσια ύφεση.
 
Επειδή πολύ συζητήθηκε εδώ το πρωτογενές πλεόνασμα, ήδη οι προβλέψεις για τη φετινή ανάπτυξη έχουν αναπροσαρμοστεί επί τα χείρω, από 2,3% (που ήταν η προηγούμενη) στο 0,1%. Προφανώς δεν είναι σε ευθεία σχέση ισοδυναμίας τα δύο μεγέθη, αλλά εξίσου προφανώς άλλες δυνατότητες πρωτογενούς πλεονάσματος έχει μια οικονομία που αναπτύσσεται με 2,3% και άλλες μία που καρκινοβατεί να μην επιστρέψει στη συνολική, ετήσια ύφεση.

Αναπροσαρμογή έγινε, όχι όμως γιατί αποφάσισαν ότι είναι λογικότερο να δοθεί περιθώριο ανάσας, αλλά γιατί με όλην αυτήν την ιστορία, τους τελευταίους 5 μήνες η αγορά ασφυκτιά, έχουν φοβηθεί οι πάντες και ως εκ τούτου προβλέπονται μειωμένα έσοδα για το κράτος από όλες τις πηγές.

Δηλαδή εγώ τι είμαι που μου ζήτησες ακριβώς το ίδιο, ο Βαρουφάκης;

Να πω εδώ επίσης ότι προσωπικά, όταν μιλάω για έλλειψη προτάσεων και μακροχρόνιου σχεδιασμού για την οικονομική ανάκαμψη συμπεριλαμβάνω και τις προηγούμενες κυβερνήσεις.

Θα μπορούσα να κοστολογήσω προτάσεις, όμως για μένα δεν έχει σημασία αυτό γιατί η δική μου θέση είναι ότι τα θέλω όλα αυτά, απλά δεν είμαι εγώ που πιστεύω ότι δεν χρειάζονται αρκετά χρήματα για να γίνουν. Η δική μου θέση είναι ότι πρέπει να μας δοθεί περιθώριο ακόμα και για ελλείμματα.
 

SBE

¥
Στην συζήτηση του καφενείου, ναι. Όχι σε επίσημες, δημόσιες δηλώσεις ατόμων που κατέχουν σημαντικές θέσεις. Δεν κάνει ο καθένας ράντομ δηλώσεις πάνω στην συζήτηση. Δεν μπορείς να είσαι υπουργός οικονομικών μιας από τις ισχυρότερες οικονομικά χώρες ή πρόεδρος της παγκόσμιας τράπεζας και να σου ξεφεύγουν τόσο σοβαρές δηλώσεις πάνω στην συζήτηση.

Εγώ φταίω που κάθομαι και σου απαντάω. Μήπως φταίει το ότι δεν τόνισα αρκετά ότι έχω εργαστεί σαν παραγωγός ειδήσεων σε πολύ πολύ μεγάλο ραδιοτηλεοπτικό μη ελληνικό δίκτυο; ΕΙΠΑ και δεν δέχομαι καμία κουβέντα γι' αυτό ότι όταν έρχονται οι ειδήσεις απανωτές με εκατό χιλιάδες δηλώσεις για το ίδιο θέμα νομίζεις ότι έχουν όλες την ίδια βαρύτητα.
 
Που θα τα χρηματοδοτεί ποιος ακριβώς, Χέλλε;

Όποιος τα χρηματοδοτεί σε κάθε χώρα που παρουσιάζει ελλείμματα. Υπενθυμίζω ότι ο βραχυπρόθεσμος δανεισμός μπορεί να καλύψει τέτοιο πράγμα, όπως άλλωστε κάλυψε το τεράστιο έλλειμμα του 2013 ενώ ήμασταν σε πρόγραμμα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όποιος τα χρηματοδοτεί σε κάθε χώρα που παρουσιάζει ελλείμματα.
Βρε παιδί μου, πώς δεν το σκέφτηκε κανένας αυτό; Δηλαδή, χτυπιόμαστε στα πρόθυρα της χρεοκοπίας, ενώ υπάρχει κάποιος που χρηματοδοτεί κάθε χώρα που παρουσιάζει ελλείμματα και δεν έχει δεκάρα τσακιστή για να πληρώσει τα χρέη που έχει συσσωρεύσει από τα προηγούμενα ελλείμματα! Μήπως είναι κανένας τοκογλύφος που θα μας δανείσει με επιτόκιο 25%; Πες ποιος είναι και μη μας κρατάς σε αγωνία. Να σπεύσουμε να τα πάρουμε τα λεφτά του.
 
Δίνετε την εντύπωση ότι δεν ξέρετε πως δεν έχετε απολύτως καμμιά ιδέα για το πώς λειτουργεί ο κρατικός δανεισμός. Έχετε ιδέα τι ποσά έχουμε δανειστεί πλην των πακέτων βοήθειας τα τελευταία πέντε χρόνια; Ας απαντήσει κάποιος από σας, παρακαλώ. Θέλω το νούμερο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Helle, δίνεις την εντύπωση ότι δεν έχεις πάρει χαμπάρι γιατί συζητάμε. Άσ' το λιγάκι, μην το βασανίζεις τόσο. Άσε να δούμε αν θα μας δανείσουν για να μη χρεοκοπήσουμε, να κάνουμε λίγη χαρά, και θα δούμε μετά αν θα χρηματοδοτήσουν και τα ελλείμματα που θέλεις εσύ.
 
Helle, δίνεις την εντύπωση ότι δεν έχεις πάρει χαμπάρι γιατί συζητάμε. Άσ' το λιγάκι, μην το βασανίζεις τόσο. Άσε να δούμε αν θα μας δανείσουν για να μη χρεοκοπήσουμε, να κάνουμε λίγη χαρά, και θα δούμε μετά αν θα χρηματοδοτήσουν και τα ελλείμματα που θέλεις εσύ.

Αν θέλουν όντως την Ελλάδα κανονικό και ισότιμο εταίρο, θα τα χρηματοδοτήσουν. Αν και δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι είπα για την πηγή χρηματοδότησης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αφού είπαμε ότι δεν λειτουργώ στο peak που μπορώ, φρόντισε να μη μιλάς κι εσύ με γρίφους.
 
Νομίζω ότι ήταν αρκετά ξεκάθαρο. Είπα ότι δεν χρειάζεται να χρηματοδοτήσουν οι εταίροι μας τα ενδεχόμενα ελλείμματα για 2-3 χρόνια*. Ρώτησα αν γνωρίζει κανείς σας πόσος ήταν ο συνολικός δανεισμός από την τελευταία έκδοση ομολόγων το 2010 μέχρι σήμερα.


* αν και ακόμα κι αυτό θα ήταν φρόνιμο, δεδομένης της αρκετά ταχύτερης επιστροφής σε πλεονάσματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ε, τότε θα πω τα ίδια με το παραπάνω: κάτσε να δούμε... Και μιλάμε για χρηματοδότηση ελλειμμάτων που θα δημιουργούνται από αναπτυξιακές μεταρρυθμίσεις, έτσι; Άρα θα πρέπει να δούμε τις αναπτυξιακές μεταρρυθμίσεις πρώτα, αυτές που δεν έχουμε δει ακόμα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ρώτησα αν γνωρίζει κανείς σας πόσος ήταν ο συνολικός δανεισμός από την τελευταία έκδοση ομολόγων το 2010 μέχρι σήμερα.
Αφού είναι προφανές ότι δεν γνωρίζουμε, διαφώτισέ μας επιτέλους. Επίσης, κάνε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά και στο πόσα από τα βραχυπρόθεσμα δάνεια πήγαν κατευθείαν στην εξόφληση αντίστοιχων ληγουσών εκδόσεων. Τέλος, αφού εσύ το ανέφερες, πες μας και πόσα αναπτυξιακά προγράμματα χρηματοδοτήθηκαν την τελευταία πενταετία με δανεισμό από τις αγορές, έστω και βραχυπρόθεσμο, όπως δανείζεται «κάθε χώρα στον κόσμο».
 
Top