Λεφτά να φάνε οι κότες και να πιουν οι δανειστές

Και φυσικά οι αρχαίοι τα πρόφεραν όλα όπως εμείς και τις δασείες τις πρόσθεσαν αργότερα έτσι, για γούστο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τι είναι τα μαθηματικά Σιγκαπούρης;
Μια από τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για να δημιουργήσεις στους αφελείς που έχεις απέναντί σου την αίσθηση ότι σε ξεπουλάνε απ' όλες τις μεριές. Οι πατεράδες που βρίσκονται στο κοινό, κάθε φορά που κάνουν το λάθος να ανοίξουν το βιβλίο μαθηματικών των παιδιών τους, έχουν την εντύπωση ότι αντιμετωπίζουν έναν κόσμο εξωτικό — κυρίως επειδή από τα μαθηματικά που έκαναν εκείνοι, ζήτημα είναι αν θυμούνται τη μέθοδο των τριών. Θυμούνται λοιπόν τα ανεξήγητα και εξωτικά που είδαν στο βιβλίο του παιδιού τους, και έρχεται τώρα ο δόκτωρ Λαμπράκης με το κύρος του επιστήμονα που τους έχει (μέχρι στιγμής) αποκαλύψει σαράντα οκτώ άλλες συνωμοσίες σε βάρος της φυλής, και τους αναφέρει, εντελώς αν πασάν, τα «μαθηματικά Σιγκαπούρης» με την άνεση που λέμε «λαχανάκια Βρυξελλών», οπότε εύκολα θα πιστέψουν ότι, αντί να διδάσκονται τα παιδιά μας τα μαθηματικά του Πυθαγόρα και του Ευκλείδη, που φτάνουν και περισσεύουν, κάνουν (οι προδότες που μας κυβερνούν) εισαγωγή μαθηματικά από την Άπω Ανατολή, μαζί με τα έξυπνα τηλέφωνα και τις ηλεκτρονικές γαργαλιέρες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νεότερα σωρραϊκά εδώ από τη Χρ. Ταχιάου. Από το άρθρο της:

Στο μεταξύ, ο Σώρρας και οι συν αυτώ οργώνουν τη χώρα [ζητώντας πληρεξούσια]. Επιστρατεύουν διάφορους ντόπιους και γνωστούς γνωστών των δημάρχων και των αντιδημάρχων. Είναι άγνωστος ο αριθμός όσων έχουν υποκύψει στα θέλγητρα του Σώρρα. [...] Όπως το δημοτικό συμβούλιο του δήμου Αμοργού που έλαβε ομόφωνη απόφαση και εξουσιοδότησε τον Αρτέμη Σώρρα να φέρει χρηματοδότηση με τη μορφή άτοκου δανείου για 50 χρόνια. Μάλιστα, ο δήμαρχος μας θυμίζει τη γνωστή ρήση «δεν είμαστε σίγουροι ότι υπάρχει Θεός αλλά δεν μας πειράζει να ανάβουμε ένα κεράκι πού και πού» λέγοντας ότι «τους εξουσιοδότησα μεν, αλλά είναι πολύ όμορφο για να είναι αληθινό.».

Υπάρχουν κι εκείνοι που βλέπουν τα πράγματα λίγο πιο απλά. Για παράδειγμα, δημοτικός άρχοντας που συναντήθηκε με τον Σώρρα και την κουστωδία του, μου είπε: «Με το που είδα τις φάτσες, ήθελα να φύγω τρέχοντας. Του Σώρρα του λείπουν τρία δόντια. Είναι δυνατόν να πηγαίνεις να πουλήσεις δισ. και να μη φτιάχνεις τα δόντια σου;».
 
Τελευταίο διαμάντι από τον Λαμπράκη:

Ο Αρτέμης ο Σώρρας έχει κάτω από τον έλεγχό του, πάνω από τα τρία τέταρτα του πλούτου της Γης. Όλου του πλανήτη. Έχει μια αποστολή, είναι κάποιες δυνάμεις που έδωσαν μια αποστολή που είναι η απελευθέρωση της Ελλάδος.

Τηλεκρήτη
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω πώς γίνεται η ψηφοφορία στο Facebook για το Πρόσωπο της Χρονιάς για το 2013 που ξεκίνησε με πρωτοβουλία του in.gr (εδώ) — και δεν με ενδιαφέρει. Βλέπω κάτι φωτογραφίες γνωστών και λιγότερο γνωστών και σχόλια από κάτω. Πολλά σχόλια είναι οι γνωστοί διαδικτυακοί καβγάδες. Αυτό που ξεχωρίζει σ' αυτή την περίπτωση είναι που κινητοποιήθηκαν οι οπαδοί του Αρτέμη Σώρρα με τα 600 δις, οι διάφορες ομάδες στήριξης του END (End National Debt), και «ψηφίζουν» Σώρρα για πρόσωπο της χρονιάς, διαμαρτυρόμενοι που δεν μπήκε και το δικό του όνομα στην εικοσάδα. Προτείνω στους ευήθεις συμπολίτες μας να κάνουν μια βόλτα από τη λίστα του Forbes με τους πλουσιότερους στον κόσμο:
http://www.forbes.com/billionaires/list/

Να η πρώτη δεκάδα που βλέπω σήμερα:

1 | Carlos Slim Helu & family | $73 δισ. | telecom | Mexico
2 | Bill Gates | $67 δισ. | Microsoft | United States
3 | Amancio Ortega | $57 δισ. | Zara | Spain
4 | Warren Buffett | $53.5 δισ. | Berkshire Hathaway | United States
5 | Larry Ellison | $43 δισ. | Oracle | United States
6 | Charles Koch | $34 δισ. | diversified | United States
7 | David Koch | $34 δισ. | diversified | United States
8 | Li Ka-shing | $31 δισ. | diversified | Hong Kong
9 | Liliane Bettencourt & family | $30 δισ. | L'Oreal | France
10 | Bernard Arnault & family | $29 δισ. | LVMH | France

Τι κρίμα που δεν μπορούν να ψηφίσουν κι εκεί οι καλοί συμπολίτες μας του END, μια και ο Σώρρας έχει περισσότερα δισ. κι από τους δέκα πρώτους μαζί.
 
Τι είναι αυτά τα ψίχουλα; Ο Σώρρας έχει τα 3/4 του παγκόσμιου πλούτου, λέμε. Δηλαδή περίπου $40 τρις (εξαιρουμένης της ακίνητης περιουσίας).
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά, εισαγγελέας για τον απατεώνα τον Σώρρα και την παρέα του θα εμφανιστεί σ' αυτό το κωλοκράτος; Σε τι διαφέρει από εκείνους που μπορούν να πάρουν καρκινοπαθείς στο λαιμό τους με ματζούνια και ψεύτικες ελπίδες; Ξέρω ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη προστασία για τον βλάκα, αλλά ας υπάρχουν κάποια όρια στην αναίδεια της απάτης!
 
Προσωπικά δεν λυπάμαι καθόλου τους ακόλουθους του Σώρρα, ακόμη κι αν τους πάρει η εφορία όλα τους τα υπάρχοντα. Ή μάλλον αυτό εύχομαι.
 
Επειδή το προηγούμενο μήνυμά μου ήταν κάπως απότομο, θα ήθελα να επεκταθώ λιγάκι. Έχω την ατυχία να γνωρίζω οπαδούς του Σώρρα. Φανατικούς. Ίσως το έχω ξαναπεί ότι ο ταχυδρόμος μας είναι τέτοιος άνθρωπος. Από την επαφή μου μαζί τους έχω καταλάβει ότι οι άνθρωποι αυτοί θέλουν να εξαπατηθούν. Δεν κοιτάνε πλέον τα γεγονότα, έχουν γίνει πιστοί θρησκείας. Οι σωρρικοί είναι τόσο φανατισμένοι που ακόμα κι αν βγει βιντεάκι με τον Σώρρα να γελάει μαζί τους θα πιστέψουν ότι είναι προπαγάνδα των "σκοτεινών κέντρων", βιντεομοντάζ των εβραίων. Ακόμη κι όταν η εφορία τούς πάρει τα σπίτια τους, θα συνεχίσουν να κατηγορούν την εφορία.

Λοιπόν, άνθρωποι που στην σύγχρονη εποχή, με την πιο ευρεία δυνατότητα πληροφόρησης, επιλέγουν να ακούσουν αυτό που τους χαϊδεύει τα αφτιά και εξυψώνει τον εγωισμό τους, και κλείνουν τα μάτια τους απέναντι στα στοιχεία, είναι εντελώς άξιοι της μοίρας τους. Κολακεύονται από αρχαιογκαγκά παραληρήματα του αρχηγού τους, για ένδοξες καταγωγές και την μεγάλη αξία που έχουν σαν ανώτερα όντα και αρέσκονται στην ιδέα ότι δικαιούνται χρήματα που "υπάρχουν στο όνομά τους", λες και τους τα χρωστάει κανείς. Δεν τους λυπάμαι καθόλου.

Ο εισαγγελέας φαντάζομαι κάποια στιγμή θα επέμβει, γιατί ο Σώρρας με την δράση του προτρέπει σε μη πληρωμή υποχρεώσεων, αλλά δεν πρόκειται περί απάτης, πρόκειται περί αυταπάτης των πιστών του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η αυταπάτη θα αποδειχτεί από τις κομβικές λέξεις για την εποχή της κρίσης.
 
Top