Κι άλλος που φοβάται τις κατσαρίδες...

Σοβαρά τώρα, έχουν απομείνει κουνούπια στην Αθήνα, τουλάχιστον στις περισσότερες περιοχές της που ψάχνεις το πράσινο με το τουφέκι;

Υπάρχουν (στην περιοχή μου τουλάχιστον) αλλά είναι μισοριξιές και αρκεί μια ταμπλέτα για να ησυχάσεις (η κιτρονέλα δεν τα πτοεί, δυστυχώς). Θυμάμαι όμως τα μεταλλαγμένα κτήνη της Κέρκυρας που δεν τα έκανες καλά ούτε με φιδάκι, ταμπλέτα κι ένα μπουκάλι Autan μαζί. Κάθε φορά που έβρισκε στόχο η σαγιονάρα, ο τοίχος θύμιζε επεισόδιο του Dexter.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Θυμάμαι όμως τα μεταλλαγμένα κτήνη της Κέρκυρας που δεν τα έκανες καλά ούτε με φιδάκι, ταμπλέτα κι ένα μπουκάλι Autan μαζί. Κάθε φορά που έβρισκε στόχο η σαγιονάρα, ο τοίχος θύμιζε επεισόδιο του Dexter.

Those are the renowned red beret belly mosquitoes:




http://ljmilitaria.com/usafotherpatches/tactical_air_control_and_support_squadrons.htm
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θυμάμαι όμως τα μεταλλαγμένα κτήνη της Κέρκυρας που δεν τα έκανες καλά ούτε με φιδάκι, ταμπλέτα κι ένα μπουκάλι Autan μαζί. Κάθε φορά που έβρισκε στόχο η σαγιονάρα, ο τοίχος θύμιζε επεισόδιο του Dexter.
Πραγματικό σκηνικό: κουνούπι μεγέθους μικρού αεροπλάνου πάει κάθεται πάνω στην ταμπλέτα στην αναμμένη (!) συσκευή, παίρνει τζούρα, και ξαναρχίζει να πετάει στο δωμάτιο, έτοιμο για επίθεση.
 
Εκεί ψηλά που έβαλες στον Δαεμάνο πήχη
πρέπει, για ν' ανταποκριθεί, να 'χει μεγάλη τύχη.
Η άτιμη πώς τα 'φερε: το άλλο το Σαββάτο
πάλι σκορπίδια θα πατώ μονάχος πάνω κάτω.
Δαεμάνε, περιμένω εναγωνίως τα νέα από το σημαδιακό Σάββατο. Και βεβαίως ευελπιστώ να φανείς αντάξιος της Δαεμανιάδας και να περάσεις πάνω απ' τον πήχη, όχι από κάτω...
 
Στο Νέο Φάληρο πάντως ζουν και βασιλεύουν και είναι κάτι καλοφαγωμένα τέρατα που εφόσον έχουν επιζήσει μες το νέφος της μεγαλούπολης και έχουν ως κύρια βάση τους το ευωδιαστό χημικό εργαστήριο γνωστό ως Δέλτα Φαλήρου, φυσικό είναι να μην λογαριάζουν τίποτα. Ταμπλέτες; Αυτά είναι για κουνουπάκια. Φιδάκια; Αυτά είναι για επαρχιωτάκια. Σιτρονέλες; Σιγά τα ωά.
Το μόνο "καλό" είναι ότι αυτές οι κακούργες (διότι μόνο τα θηλυκά σου ρουφούν το αίμα) είναι τόσο βαριές που τις αισθάνεσαι με το πρώτο.
 

crystal

Moderator
Τζελ και πάλι τζελ. Κι επειδή η Έλσα έχει απόλυτο δίκιο στους προβληματισμούς της, αλλά δυστυχώς ταυτίζομαι απόλυτα με τον Κορτώ ("προτιμώ να μπει στο σπίτι μου κλέφτης παρά κατσαρίδα"), αν γίνονται κάπου σεμινάρια καταπολέμησης της φοβίας είμαι κάτι παραπάνω από πρόθυμη να τα παρακολουθήσω. Η ζωή δεν είναι καθόλου ευχάριστη όταν φοβάσαι κάτι μέχρι τρέλας, πιστέψτε με... :(
 

daeman

Administrator
Staff member
Δαεμάνε, περιμένω εναγωνίως τα νέα από το σημαδιακό Σάββατο. Και βεβαίως ευελπιστώ να φανείς αντάξιος της Δαεμανιάδας και να περάσεις πάνω απ' τον πήχη, όχι από κάτω...

Εξαιρετική ιδέα! Και πρακτική και διασκεδαστική (και γυμναστική) και με φωτιά για τους σκορπιούς. :up:

Limbo Dance - Tuamanguluka


Πάω να μηχανευτώ την πατέντα για τη φωτιά στον πήχη.
 

Earion

Moderator
Staff member
Τρισέλιδο άρθρο για την αντιμετώπιση των αγρίων αυτών θηρίων με ήπια, μη τοξικά μέσα από το ΟΙΚΟ της Καθημερινής (16.7.2011)
 

Attachments

  • Κατσαρίδες τέλος, &#9.pdf
    446 KB · Views: 349

Earion

Moderator
Staff member
Φυσικό εντομοαπωθητικό

Υλικά
Αμυγδαλέλαιο 100 ml
Αιθέριο έλαιο σιτρονέλας 25 ml
Αιθέριο έλαιο λεβάντας10 ml
Αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου 5 ml
Αιθέριο έλαιο γερανιού 5 ml

Εκτέλεση
Αδειάζετε το αμυγδαλέλαιο σε ένα μπολάκι. Παράλληλα σε ένα ποτήρι αναμιγνύετε τα αιθέρια έλαια της λεβάντας, του ευκαλύπτου και του γερανιού. Ρίχνετε το μείγμα των αιθέριων ελαίων στο αμυγδαλέλαιο και στη συνέχεια προσθέτετε τη σιτρονέλα και ανακατεύετε πολύ καλά. Το φυσικό εντομοαπωθητικό σας είναι έτοιμο.


Αλεξάνδρα Κούκη. Τα μυστικά της γιαγιάς Αλεξάνδρας. Εκδόσεις Ψύχαλος, 2006, σ. 96.
 

SBE

¥
Σχετικά με τη συνταγή αυτή: με ανησυχεί γιατί οι ποσότητες αιθέριων ελαίων είναι πολύ μεγάλες και τόσο μεγάλη συγκέντρωση μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στο δέρμα- ειδικά η κ/σ/ιτρονέλλα και ο ευκάλυπτος. Εκτός αν δεν το πασαλειβόμαστε, το καίμε (δε μας λες τι το κάνουμε).
 

crystal

Moderator
Βρήκαμε και κάτι που δεν εξολοθρεύει το τζελ: τον σκώρο τροφίμων. Το προηγούμενο Σαββατόβραδο το πέρασα καθαρίζοντας τα ντουλάπια της κουζίνας σαν τρελή, επειδή βρήκα δυο-τρία πεταλουδάκια. Πέταξα τρία ράφια τρόφιμα, έπλυνα όλα τα βάζα και για μερικές μέρες βρήκα την ησυχία μου. Μέχρι που προχθές... μπέιμπι μπουμ! Αυτήν τη στιγμή στο ταβάνι της κουζίνας χοροπηδάνε είκοσι πεταλουδάκια και δεν έχω ιδέα πού αλλού μπορεί να έχουν φτιάξει φωλιά. Έλσα και Παλαβρίτα, ξέρουμε κανένα φυσικό σκοροαπωθητικό;

Και φυσικά, όλα αυτά συμβαίνουν δύο μέρες πριν φύγεις για διακοπές...
 

Elsa

¥
Δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ (μάλλον δεν στοκάρω και πολλές προμήθειες, ή είμαστε πολύ φαγανοί!:cool:), αλλά θα έλεγα μια και φεύγεις, βάλε τα ευπαθή (αλεύρια, μακαρόνια, όσπρια κ.λπ.) σε σακούλες στο ψυγείο, αφού πρώτα ελέγξεις ότι είναι καθαρά από μαμούνια, και άσε στο ντουλάπι μόνο κονσέρβες, τετραπάκ και παρόμοια. Η ζέστη είναι πρόβλημα για μερικά τρόφιμα έτσι κι αλλιώς. Εγώ θα άφηνα και μερικά φύλλα δάφνης και λεβάντας κρεμασμένα κάπου στο ντουλάπι. Καλές διακοπές!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα αγοράσεις από το σουπερμάρκετ το ειδικό αυτοκόλλητο που το κολλάς μέσα από το φύλλο της ντουλάπας. Αυτό τα ελκύει και πάνε και κολλάνε όλα εκεί πάνω και φεύγουν από τα τρόφιμα.
Τα ζωύφια πολλές φορές έρχονται απ' έξω και κατευθύνονται σε ντουλάπια που έχουν ελκυστικά πράγματα, π.χ. ένα βάζο με μέλι. Μια φορά κόντεψα να τρελαθώ επειδή είχα αδειάσει όλο το ντουλάπι από τρόφιμα και είχε μείνει μόνο ένα βάζο με μέλι. Τελικά κατάλαβα ότι δεν βγήκαν από άλευρα και τέτοια πράγματα, αλλά έρχονται απ' έξω. Όταν έβαλα το αυτοκόλλητο όμως, μετά από λίγες μέρες ήταν γεμάτο με κολλημένα πτώματα. Υπάρχει το Raid Food Moth Paper, αλλά νομίζω ότι έχει βγει κι άλλη μάρκα.
 

SBE

¥
Crystal, ή δε καταφέρατε να εξαλείψετε το προβλημα την πρώτη φορά ή το ξαναφέρατε με τις νέες αγορές σας για να αντικαταστήσετε τα πεταμένα. Οι σκώροι περνάνε το πλαστικό, οπότε μόνο γυάλινα δοχεία.
 

crystal

Moderator
Στο ντουλάπι δεν έχω πια, το ανοίγω και δεν βλέπω ούτε φτερό. Κάπου αλλού έχουν φωλιάσει, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πού.
Άλεξ, το ξέρω για τις ταινίες, αλλά διάβασα σε διάφορα σάιτ ότι τις έβαλαν και μετά ήρθαν ακόμη περισσότερα, οπότε επιφυλάσσομαι. :(
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δεν ήρθαν περισσότερα. Στο ένα μου ντουλάπι, εκεί που είχα τα αλεύρια και τα ρύζια, δεν υπήρχε ούτε ένα. Στο άλλο, όπου είχα το βάζο με το μέλι, μαζεύτηκαν όλα.
 

SBE

¥
Οι ταινίες περιέχουν φερομόνες και τραβάνε (και σκοτώνουν) τα αρσενικά. Άμα τις χρησιμοποιείς με μέτρο λογικά δεν θα τραβήξουν όλο τον πληθυσμό του οικοδομικού τετραγώνου. Αν δεν κάνω λάθος δεν δουλεύουν ακαριαία, δηλαδή εξακολουθείς να έχεις έντομα και μετά την εφαρμογή τους μέχρι να σταματήσουν να πολλαπλασιάζονται.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Βρήκαμε και κάτι που δεν εξολοθρεύει το τζελ: τον σκώρο τροφίμων. Το προηγούμενο Σαββατόβραδο το πέρασα καθαρίζοντας τα ντουλάπια της κουζίνας σαν τρελή, επειδή βρήκα δυο-τρία πεταλουδάκια. Πέταξα τρία ράφια τρόφιμα, έπλυνα όλα τα βάζα και για μερικές μέρες βρήκα την ησυχία μου. Μέχρι που προχθές... μπέιμπι μπουμ! Αυτήν τη στιγμή στο ταβάνι της κουζίνας χοροπηδάνε είκοσι πεταλουδάκια και δεν έχω ιδέα πού αλλού μπορεί να έχουν φτιάξει φωλιά. Έλσα και Παλαβρίτα, ξέρουμε κανένα φυσικό σκοροαπωθητικό;

Και φυσικά, όλα αυτά συμβαίνουν δύο μέρες πριν φύγεις για διακοπές...

Ελπίζω να μην έβαλες τζελ στο ντουλάπι, είναι πολύ τοξικό! Κατ' αρχάς, προσωπικά, τα ανοιγμένα αλεύρια τα βάζω σε γυάλινα βαζάκια που κλείνουν αεροστεγώς, και μετά τα βάζω στο ψυγείο. Και το αλεύρι διαρκεί παραπάνω, και δεν έχεις και ανεπιθύμητους επισκέπτες στα ντουλάπια σου. Για ρύζια και ζυμαρικά, ή τα βάζεις πάλι σε βαζάκια, ή σε σακουλάκια πλαστικά, και τα δένεις καλά καλά να μην έχουν πρόσβαση τα διάφορα ζουζούνια.

Όσο για το σκόρο, να κρεμάσεις λεβάντα, που λέει και η Έλσα. Εγώ βάζω στα ρούχα και δεν έχω δει ούτε φτερό. Νομίζω ότι τους διώχνει και η λυγαριά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή το παρόν νήμα ξεκίνησε από κείμενο του Κορτώ, να δηλώσω ότι πολύ λυπάμαι που δεν θα ανοίξω νήμα για το σημερινό του Αυγούστου (που γιορτάζει όλο το μήνα) αφού, μετά από τις προσπάθειες που έκανα να μην ανοίξει η Αλεξάνδρα φάμπρικα με συνταγές εδώ μέσα, θα είναι κρίμα να κολαστώ τώρα.
 
Top