Κι άλλος που φοβάται τις κατσαρίδες...

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Βόρακας (βορικό οξύ) πουλιέται εδώ, από ό,τι βλέπω. Ίσως να έχουν και τα φυτώρια. Το τζελ που γράφω παραπάνω θα το βρεις μόνο σε φυτώρια.
 

Elsa

¥
Σαμιαμίδι και μολυντήρι, εδώ. Τα συμπαθώ πάρα πολύ, τα βρίσκω και πολύ χαριτωμένα μάλιστα! Τη νύχτα όταν έχει ησυχία τα ακούς και να μιλάνε μεταξύ τους, με κάτι σαν γαύγισμα! Κακώς τα σκοτώνετε, τρώνε τα κουνούπια σαν καραμέλες. Διαβάζω μάλιστα ότι τρώνε και τις κατσαρίδες!
Θεωρούνται γούρι και σύμβολο αναγέννησης (εξαιτίας της ουράς τους που ξαναφυτρώνει)

Έλα βρε Αζιμούθιε, όχι και νυχτεριδάκι :cry: Κρίμα, το έρημο. Άσε που κι αυτό θα μπορούσε να σε σώσει από τα κουνούπια (μπορεί να φάει 6.000 σε μια νύχτα!)
Το ξέρατε ότι το 2011 είναι έτος νυχτερίδας; Ούτε γω! Ίσως γιαυτό είναι τόσο σκοτεινό...
 
Έλα βρε Αζιμούθιε, όχι και νυχτεριδάκι

Ενστικτώδης αντίδραση ήταν, Έλσα. :(

@Palavra: δεν νομίζω ότι ήταν βόρακας...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Εκπαιδευτικό, εκδικητικό παιχνίδι: Algebra vs. the Cockroaches.

 
Κι εγώ το α ψήφιζα μέχρι πρότινος, αλλά κάπου διάβασα ότι το β είναι σωστό. Γνωστό και ως μολυντήρι, αλλά και κάτι άλλο που μου διαφεύγει τώρα...

Γουστέρα και γουστερίτσα! Και εγώ τα συμπαθώ! Άμα τα πάρουν χαμπάρι οι γάτες μου όμως, δεν προλαβαίνω να τα σώσω!

Σε όσους φοβόνται τις κατσαρίδες, συστήνω ανεπιφύλακτα γάτες! Εγώ έχω τρεις. :p :wub:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δε σου έχουν φέρει ποτέ κατσαρίδες-δωράκι; Γιατί εμένα μια φιλενάδα μου έχει 5 γάτες, και έχει βρει στο σπίτι της κάθε είδους ζουζούνια, μέχρι και μικρά πουλάκια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αφού δεν μ' αφήνετε να σας φέρω μεζεδάκια στη συνάντηση, δείτε εδώ τι χάνετε: :p
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Και οι κατσαριδοπανηγυρισμοί για το αποπάνω κατόρθωμα (θεριά διάλεξε να φάει, χάθηκαν οι μικροκαμωμένες ξανθιές;):


Real Madrid's Ronaldo has apologised after being criticised for a goal celebration in which he and his Brazilian team-mates imitated a cockroach on its back.
Alaves president Dmitry Piterman had said Ronaldo, Robinho and Roberto Carlos acted "like clowns" and "spoilt kids" when they wiggled their arms and legs while lying on their backs after Ronaldo's second goal in Sunday's 3-0 league win at the Mendizorroza Stadium.
...
Ronaldo explained that the idea for the celebration had come from a journalist and his press officer, David Espinar, who had dared him to imitate a cockroach.
"Now they will have to go to a restaurant dressed as women," Ronaldo said.
September 27, 2005
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
- Γεια σου Δαεμάνε ήρωα, της λεβεντιάς στολίδι
σκορπιοφονιά, και της αντρειάς πανώριο δαχτυλίδι.

Θέμη μεγαλοδύναμε, πόθεν τη μούσα βρίσκεις
και την κατάλληλη στιγμή τη φλέβα τη βαρίσκεις;
Είπα κι εγώ ν' αφηγηθώ, κάτι να ιστορήσω,
της κουκαράτσας τα έλεθρα να διακωμωδήσω,
μα επειδή δεν είναι δα κι ανήμερο θηρίο,
στα σκορπιδάκια έστρεψα τη σάλτσα και το μπρίο.
Αντί να πω "Μία βολά, πάτησα ένα σκορπίδι",
απού θα με κοιτάζατε ωσάν τ' αποκαΐδι,
μια ολιά το εξωράισα να σας διασκεδάσω
κι αν είπα ψέματα ποθές, μέρα να μην προφτάσω.
Τ' ομολογώ, τα φούσκωσα ποιητική αδεία,
για να περάσει η ώρα μας, λέμε καμιά αηδία.
Όμως δεν το περίμενα πως ήθελε να γίνει
τ’ ανέκδοτό μου αφορμή ύμνου στην αντρειοσύνη.
Εκεί ψηλά που έβαλες στον Δαεμάνο πήχη
πρέπει, για ν' ανταποκριθεί, να 'χει μεγάλη τύχη.
Η άτιμη πώς τα 'φερε: το άλλο το Σαββάτο
πάλι σκορπίδια θα πατώ μονάχος πάνω κάτω.
 

pidyo

New member
Το κατσαριδοκτόνο τζελ που πολλοί ανέφεραν δεν το βρίσκει κανείς μόνο σε φυτώρια ή σε καταστήματα με ειδική άδεια. Έχουν σχεδόν πάντοτε και οι λαϊκές αγορές στις παρυφές των οποίων πουλούν μικροπράγματα πρόσφυγες της πρώην Σοβιετίας. Για κάποιον μυστήριο λόγο (όχι τόσο μυστήριο· πιθανότατα είναι τόσο τοξικό που απαγορεύεται η κανονική κυκλοφορία του στην ελληνική αγορά :D) βρίσκω πάντοτε στις λαϊκές, και πουθενά αλλού, αλλά μόνο ρώσικα τζελ, σε συσκευασία με μια σύριγγα 30 γραμμαρίων.

Είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό, χρειάζονται ελάχιστες ποσότητες (σε στρατηγικά επιλεγμένα σημεία), διαρκεί μέχρι το επόμενο καλοκαίρι και, αν κρίνω από τις γάτες που συνεχίζουν να κυκλοφορούν ανέμελα στον κήπο του καινούριου μου σπιτικού, μάλλον άκακες για τα υπόλοιπα ζώα. Εξολοθρεύει όλων των ειδών τα έντομα.
 

Elsa

¥
Εξολοθρεύει όλων των ειδών τα έντομα.
Κι αυτό είναι καλό; :eek:mg:
Βρε παιδιά, αυτά τα πολύ τοξικά διαβολοπράματα μου φαίνονται επικίνδυνα, ειδικά αν δεν ξέρεις και τι ακριβώς περιέχουν. Διαβάστε εδώ, για το συστατικό των πιο γνωστών κατσαριδοκτόνων τζελ, το fipronil, που ενοχοποιείται ακόμα και για το φαινόμενο της κατάρρευσης των αποικιών των μελισσών κ.α.
Δεν ξέρω... κι εγώ φοβάμαι τα έντομα, αλλά αν στο τέλος τα ξεπαστρέψουμε όλα και μείνουμε μόνοι μας, δεν θα είναι για πολύ. :cry:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ξέρω... κι εγώ φοβάμαι τα έντομα, αλλά αν στο τέλος τα ξεπαστρέψουμε όλα και μείνουμε μόνοι μας, δεν θα είναι για πολύ. :cry:
Συνένα κι από εδώ (κι ας με έχουν κάνει φαστφουντάδικο φέτος τα αγριοκούνουπα στη γειτονιά...)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για τα κουνούπια, συνιστώ αιθέριο έλαιο κιτρονέλλας. Βάζετε 4-5 σταγονίτσες σε αυτές τις συσκευές που καίνε αρωματικά χώρου, και βρίσκετε την υγειά σας. Υπάρχει και σπρέι με κιτρονέλα, της Apivita. Πολύ αποτελεσματικό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι χτες, σε θερινό σινεμά, μ' έπνιξε η μυρωδιά της κιτρονέλλας. Κάποιες κυρίες προστατεύτηκαν, αλλά για τους γύρω η μυρωδιά μπορεί να είναι αρκετά ενοχλητική.
 

daeman

Administrator
Staff member
Όποτε τα ποτίζω/ταΐζω κιτρονέλα, απλώς μερακλώνουν... :)

Μόνο μερακλώνουν; Εδώ να δεις, που φωνάζουν και τους φίλους τους για πάρτι, with all the bloody drinks on me! :angry:

Σοβαρά τώρα, έχουν απομείνει κουνούπια στην Αθήνα, τουλάχιστον στις περισσότερες περιοχές της που ψάχνεις το πράσινο με τα κιάλια; Την κιτρονέλα σε όλες τις μορφές της την έχω δοκιμάσει εδώ, αλλά τα αποτελέσματά της είναι συγκρίσιμα με το να βάζεις μπροστά στα παράθυρα γλάστρες με βασιλικό. Αρωματίζεται ο χώρος, αλλά η εντομοαπωθητική δράση δεν είναι καθόλου ικανοποιητική.

No me moleste mosquito - The Doors

 
Last edited:

SBE

¥
Περιέργως η κιτρονελλα που έχω δοκιμάσει στο Λονδίνο δούλεψε. Τα ζάλισε όλα τα κουνούπια και κάθισαν στο ταβάνι να περιμένουν πότε θα το σβύσω να έρθουν να μου επιτεθούν :curse::wub:

Στην Ελλάδα το μόνο αποτελεσματικό ήταν τα αυτοκόλλητα αφρολεξάκια. Μόνο που πρέπει να βάλεις καμιά δεκαριά και μετά όταν τα ξεκολλάς σου μένει η κόλλα κλπκλπ.
 
Top