Η χωματερή

bernardina

Moderator
Be my guest. Ειδικά αν μπορείς κιόλας να αναπαραγάγεις ποστικώς την απαραίτητη κίνηση με τα χέρια.

Oι γυναίκες είναι (συνήθως) για κλάματα στο παρκάρισμα, επειδή οι άντρες, χρόνια πίτσι πίτσι, τις έχουν πείσει ότι αυτό




είναι είκοσι εκατοστά. :devil::devil::devil:
 

bernardina

Moderator
Ουπς! Πάλι διακτινιστήκαμε; (Γι' αυτό ένιωσα μια σκοτοδίνη... και νόμιζα πως ήτανε απ' το γρήγορο παρκάρισμα)

Α, κι επειδή αυτό το αίσχος ξεκίνησε από το άλλο, να πω πόσο σκάω στα γέλια κάθε φορά που ακούω για ποδόσφαιρο και FIFA. :devil::devil:
 
Ε, εντάξει... Δεν μπορώ πλέον να μην ποστάρω αυτό και

α. Ελπίζω να μη διακτινιστεί πάλι στο νήμα του ποδοσφαίρου
β. Ελπίζω να μην έχει ήδη ποσταριστεί εδώ μέσα (πάρτε το απόφασή, όμως, παιδιά! Είναι αδύνατον να κρατά κανείς λογαριασμό τι έχει ποσταριστεί εδώ μέσα - και τώρα σκέφτομαι ότι αυτή μου η παρατήρηση μπορεί να οδηγήσει σε δημιουργία νέου νήματος, και πάει λέγοντας)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ είμαι ο πρώτος που αγνοεί (και με τις δύο σημασίες) τι υπάρχει εδώ μέσα αν και είμαι ενδεχομένως και ο μόνος (εκτός από τον γκούγκλη, ίσως ίσως και τον Ζάζουλα) που τα έχει διαβάσει όλα. Με σώζει βέβαια πάντα ο Ζάζουλας.
 
Φύσα, φύσα, πού θα πάει; Θα κρυώσει! :twit:

Να κάνουμε λίγο κάζο, ε; Δεν πιστεύω να παρεξηγείσαι! Έχουμε και τελικούς και ίσως μου ξαναδείξεις τα αυτιά του Σπανούλη... :lol:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ρε συ Άζι, εγώ δεν παραμυθιάζομαι. Και ξέρω, και καταλαβαίνω. Είπα εξαρχής τι θα γίνει επειδή, όσο νάναι, και από φίλαθλη οικογένεια προέρχομαι, και στο Καλλιμάρμαρο ήμουν 12 χρονώ παιδάκι να φωνάζω για την ΑΕΚ, και άρα μπασκετάκι βλέπω από προτού γεννηθείς και καταλαβαίνω πόσο κάνει 1+1. Εσύ (όπως όλοι οι φανατικοί παναθηναϊκοί γνωστοί μου) είχατε πιάσει το «εύκολα, εύκολα, εύκολα» για να φτιάξετε έναν φανταστικό κόσμο στο μυαλό σας και να έρθετε τώρα να κάνετε «κάζο» με ξένα κόλλυβα. Έτσι άρχισε η κατάρρευσή σας και στο ποδόσφαιρο όταν τελείωσε ο καπετάνιος με το ρεβόλβερ.

Καλή διασκέδαση, λοιπόν.

Πότε σου έδειξα τα αυτά του Σπανούλη; Εσύ άνοιξες πάλι, μόνος σου αυτή τη συζήτηση και κανείς δεν έδωσε σημασία.
 
Α, μ' αρέσει να μου παραθέτεις πράγματα... Τρελαίνομαι! Ξέρω κι εγώ όμως: http://lexilogia.gr/forum/archive/index.php?t-2232.html

Είχα την ελπίδα να καταλαβαίνεις από πλάκα και καζούρα, αλλά μάλλον είναι νωπό ακόμα... οπότε σταματάω. Εμένα, όμως, κάνε μου όση θες. Έχω χιούμορ για να τη δεχτώ... :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή, για εσένα δεν υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν ότι σε ορισμένα αθλητικά πλαίσια οι πιθανότητες νίκης είναι περιορισμένες και αποδέχονται τη γνωστή εκ των προτέρων ανωτερότητα του αντίπαλου, παρά μόνο sore losers. Να το κοιτάξεις αυτό, μπορεί να είναι κολλητικό.
 
Ω, μα φυσικά υπάρχουν! Όπως και άνθρωποι με χιούμορ που καταλαβαίνουν από αθλητική πλάκα και δεν παραθέτουν κάθε φορά το βιογραφικό τους για να αποδείξουν τι; Ότι είναι μεγαλύτεροι; Γιατί; Αποδεικνύει κάτι αυτό; Ή μήπως βάζει άλλους στη θέση τους η δική σου λεκτική αυτοπραγμάτωση;

Εσύ έχεις δει την ΑΕΚ στο Καλλιμάρμαρο ή ακόμα και τον Νέισμιθ να εφευρίσκει το μπάσκετ. Αυτό τι μου δείχνει εμένα που έχω παίξει και παίζω μπάσκετ (και σε ερασιτεχνικές ομάδες) και με τους παλιούς και με τους καινούριους κανονισμούς και έχω παρακολουθήσει αμέτρητες προπονήσεις σε τμήματα υποδομής (δίπλα σε προπονητές) και πάμπολλους αγώνες από την τηλεόραση και στο γήπεδο;

Τέλος πάντων, δεν φταις εσύ, αλλά εγώ. Όμως, δόκτορα, αν πίστευα πως δεν σηκώνεις την πλάκα, δεν θα μιλούσα εξαρχής. Συγγνώμη, γράψε λάθος!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σου θυμίζω απλώς ότι αυτός ο αστείος διάλογος ξεκίνησε προχτές, όταν σου είπα ότι η Ρεάλ είναι το ξεκάθαρο αθλητικό φαβορί. Εκεί έχει σημασία το πόσο μπάσκετ καταλαβαίνεις.
 
Δόκτορα, πραγματικά είσαι πολύ βαθιά νυχτωμένος και αυτό φαίνεται από την τελευταία σου πρόταση. Αλλά για τύπους σαν εσένα έχω βάλει τη δεύτερη υπογραφή μου που προέρχεται μάλιστα και από την αγαπημένη σου χώρα κατά σύμπτωση!

Καλή συνέχεια!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, αλλά δεν ακολουθείς καν τις αρχές που (προσ)υπογράφεις. Κι αυτό να το κοιτάξεις. Και με την ευκαιρία, ψάξε να μάθεις και τι ακριβώς σημαίνει το τσιτάτο του Βιτγκενστάιν (εύκολο είναι, γκουγκλίζεται απλά).
 

nickel

Administrator
Staff member
Άζι, φοβάμαι ότι δεν ξέρεις από μπάσκετ ή κάνεις ότι δεν ξέρεις. Αν δεν πρόσεξες αρκετά το τέταρτο δεκάλεπτο, παρακολούθησέ το ξανά και πιο προσεκτικά. Είναι φανερό σε όλες σχεδόν τις φάσεις ότι ο Ολυμπιακός προσποιείται ότι προσπαθεί. Για την ακρίβεια, φάνηκε από τα πρώτα τρία δεκάλεπτα ότι τη Ρεάλ την είχε στο τσεπάκι του και έκανε όποτε ήθελε την ανατροπή που έκανε κάθε τόσο με τους Ρώσους. Μάθε λοιπόν ότι υπήρχε ειδική συμφωνία να πάρει φέτος το ρημάδι το κύπελλο η Ρεάλ για να στηρίξει η Ισπανία τη συμφωνία που έχει προτείνει ο Γιούνκερ. Περίμενε και θα δεις. :-)
 

daeman

Administrator
Staff member
... τι ακριβώς σημαίνει το τσιτάτο του Βιτγκενστάιν (εύκολο είναι, γκουγκλίζεται απλά).

Επικουρικά, επειδή έχουμε νήμα και δεν χρειάζεται καν γκούγκλισμα: Πρώτη και τελευταία φράση του Tractatus.

Εκτός από το γλωσσικό, σε συζητήσεις αντιπαραθέσεις περί πίστης και θρησκευτικών δοξασιών δεν πρόκειται να ανακατευτώ, και επειδή ο διαιτητής τις τρώει και από τις δύο πλευρές και επειδή όταν επικρατεί η πίστη και το θυμικό, η λογική και η αντικειμενικότητα συνήθως πάνε περίπατο. Αυτό μόνο: τα τελευταία ποστ —από το #29 ή το #30 ή το 31#, αν θέλετε, και μετά— κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερα να μην είχαν εμφανιστεί καθόλου στη Λεξιλογία. Από κει και πέρα, ξα σας.

Ακόμα και γι' αυτά όμως, υπάρχει νήμα:

Σ' αυτό το νήμα θα μεταφέρουμε καβγάδες και άλλες διενέξεις που ξεφεύγουν από τον κεντρικό σκοπό ενός νήματος. Μπορείτε πάντα να συνεχίσετε τον καβγά εδώ μέσα και να προσθέσετε στο αρχικό νήμα ένα οποιοδήποτε κείμενο θα προήγε τους σκοπούς του νήματος όπως και την επιθυμία των ιδιοκτητών του φόρουμ να υπάρχει ηρεμία. Ευχαριστώ.
Και ποπκόρν φτιάχνουμε, στο πιτς φιτίλι, φρέσκο. :devil:




Άμ' έπος, άμ' έργον: μετέφερα εδώ τα ποστ από το #45 μέχρι το παρόν, από το νήμα του μπάσκετ, κι ελπίζω να μη χρειαστεί ποπκόρν.
 
Έχεις δίκιο: Εμείς λέμε «Δώστε μας λεφτά γιατί ο λαός ψήφισε τέρμα στη λιτότητα» κι αυτοί απαντάνε «Έχουμε κι εμείς ψηφοφόρους». Άντε να βρεις άκρη.

Όχι, αυτοί λένε "δεν θα δώσουμε λεφτά στον τεμπέλη Έλληνα από τον μόχθο του Χ Ευρωπαίου εργάτη".
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάλι η ίδια επιχειρηματολογία... Εγώ επιμένω να κοιτάω τα δικά μας προβλήματα γιατί μόνο για τα δικά μας ενδιαφέρομαι. Εσύ επιμένεις να σχολιάζεις τα προβλήματα των ξένων. Ας φροντίσει κάθε χώρα τους δικούς της βλάκες.
 
Εγώ ενδιαφέρομαι για τα πάντα, πρώτον γιατί με ενδιαφέρουν ειλικρινά τα προβλήματα των άλλων και δεύτερον γιατί είναι αλληλένδετα. Άλλωστε αν ενθυμούμαι καλώς η αφορμή για τα παραπάνω ήταν εκείνο το "θέλουμε πολύ φροντιστήριο ακόμα για να γίνουμε Ευρωπαίοι". Το αμέσως παραπάνω σου ποστ μού θυμίζει αυτό που μας έλεγαν οι γονείς μας, που η σύγκριση γινόταν με τους άλλους όταν αυτοί ήταν πιο ψηλά. Άμα όλοι ήταν στο ίδιο επίπεδο ή πιο κάτω, η σύγκριση γινόταν με το ιδεατό. Δες λίγο τον παραλληλισμό:

Γονιός: Πάλι μού έφερες 14 στα μαθηματικά; Κοίτα πόσο καλά τα πάει ο Αντωνάκης της Κικίτσας.
Παιδί: Ναι, αλλά εγώ στα αρχαία έβγαλα 18 κι ο Αντωνάκης 10. Εξάλλου η μισή τάξη έγραψε κάτω από 14 στα μαθηματικά.
Γονιός: Δεν με νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι.

Nickel: Θέλουμε πολύ φροντιστήριο ακόμα για να γίνουμε Ευρωπαίοι.
Hellegennes: Εγώ τον ίδιο λαϊκισμό βλέπω από τους Ευρωπαίους.
Nickel: Δεν με νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι.
 
Top