Η χωματερή

Δε μας είπαν μόνο νεοφιλελέδες, μας είπαν και ακροδεξιούς και «ντιντήδες της Σκομπίας» (κάποιοι που ζουν στα 1945).
 
Όχι, εκτός Λεξιλογίας. Επειδή κατεβήκαμε στο Σύνταγμα με τους Μένουμε Ευρώπη.
 
Οκ, ωστόσο εγώ αναφερόμουν σε όσα διαμείβονται εντός Λεξιλογίας.
(έτσι όπως πάει το πράγμα, σε λίγο θα φτιαχτεί και η χωματερή της χωματερής, ή μάλλον η μετα-χωματερή :))
 

daeman

Administrator
Staff member
...
(έτσι όπως πάει το πράγμα, σε λίγο θα φτιαχτεί και η χωματερή της χωματερής, ή μάλλον η μετα-χωματερή :))

Νομίζεις πως δεν υπάρχει ήδη; :devil: Leximetadump[SUP]©[/SUP].

Τίποτα δεν πετιέται, ιδίως τη σήμερον, μόνο που δεν ξέρουμε πώς να το ανακατεργαστούμε για να ανακυκλωθεί.
Αν και τα ελάχιστα που έχουν συγκεντρωθεί εκεί (επειδή κι εγώ δεν είμαι του σβησίματος) είναι μάλλον τοξικά απόβλητα, οπότε η ανακύκλωσή τους θα ήταν επικίνδυνη, σαν αυτές που γίνονται εκτός Λεξιλογίας κακήν κακώς, κάκιστα, ένθεν κακείθεν.
 
Οκ, ωστόσο εγώ αναφερόμουν σε όσα διαμείβονται εντός Λεξιλογίας.
(έτσι όπως πάει το πράγμα, σε λίγο θα φτιαχτεί και η χωματερή της χωματερής, ή μάλλον η μετα-χωματερή :))

Κατά σύμπτωση έπεσα πάνω σε αυτό τον διάλογο. Και επειδή την έκφραση "ντιντήδες της Σκομπίας" την έχω χρησιμοποιήσει μόνο εγώ σε όλο το απέραντο Διαδίκτυο, αξίζει να παραθέσω όλη την παράγραφο.

Οι αριστεροί φίλοι μου αρέσκονται να χρησιμοποιούν τη μειωτική σύντμηση «φιλελές» (πληθυντικός: οι φιλελέδες) ή λελές ή «νεοφιλελές», ή ακόμα χειρότερα «φιλελέρα», ενώ είδα και το θηλυκό, «φιλελού», σε πρόσφατο σατιρικό άρθρο γραμμένο με αφορμή τη χτεσινή συγκέντρωση των, ας πούμε, φιλοευρωπαϊστών, όπου εξομοιώνονται, όχι εντελώς αβάσιμα αλλά πάντως με μεγάλη δόση υπερβολής, οι φιλελεύθεροι με τους ντιντήδες της Σκομπίας. Υπάρχουν και τέτοιοι, υπάρχουν όμως και φιλελεύθεροι μεροκαματιάρηδες.

Όποιος διαβάσει και το σατιρικό εκείνο άρθρο, θα καταλάβει νομίζω ότι κανέναν δεν αποκάλεσα "ντιντή της Σκομπίας" εκτός από τους ιστορικά προσδιορισμένους ντιντήδες της Σκομπίας, του 1944-45. Αλλά αν είναι να ασκούμε εδώ κριτική για όσα γράφουμε σε άλλα κοινωνικά μέσα, ζήτω που καήκαμε.
 
Σύντροφε Ελληγενή, το βρίσκεις και αυτό διασκεδαστικό;

Είναι εύκολο να συνεχιστεί ο διάλογος εδώ και στα άλλα πολιτικά νήματα χωρίς φτηνές ειρωνείες (στην τελική, ο Ελληγεννής δεν είναι Συριζαίος)...

Έχει γίνει μια παρεξήγηση εδώ και θα ήθελα να διευκρινίσω το ύφος μου.
Δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ τον Ελληγενή, τον οποίον μάλιστα έχω υπερασπιστεί ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν και το ξέρει. Εξάλλου, ο ίδιος δεν φάνηκε να ενοχλείται, οπότε φαντάζομαι πως δεν θεώρησε ότι τον ειρωνεύτηκα. Χρησιμοποιώ συχνά την έκφραση "σύντροφε" με έναν παιγνιώδη, κάπως περιπαικτικό τόνο, κυρίως όταν απευθύνομαι σε φίλους μου (αριστερούς, δεξιούς, αδιάφορο). Το κάνω εδώ και δεκαετίες. Δεν θυμάμαι ποτέ στο παρελθόν να το έχει πάρει κάποιος στραβά.
Αν έχει παρεξηγηθεί κανείς από το ύφος μου, είτε ο Ελληγενής είτε οποιοσδήποτε άλλος, ζητώ συγγνώμη. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.
 
Top