Εσιόδοξα μυνήματα

Εμένα το κράτος μού έδωσε 4 δωρεάν. Και σιγά το κόστος να αλλάξεις τις λάμπες σου. Όταν λες "ζεστό φως" τι εννοείς; Οι λάμπες κατατάσσονται σε ψυχρού και θερμού φωτός, όπου το πρώτο είναι μπλε και το δεύτερο είναι κίτρινο. Από άποψη απόδοσης, οι λάμπες φθορισμού είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει, αν και το θεωρητικό μέγιστο των LED είναι αποδοτικότερο. Ωστόσο δεν υπάρχουν LED στο θεωρητικό μέγιστο. Μία 32άρα φθορισμού, κάνει τουλάχιστον όσο φως και μια 100άρα πυρακτώσεως (και μέχρι +70%). Αυτό με το "ανάβουν αμέσως" είναι δικαιολογία. Πες μου τώρα ότι πραγματικά σού κάνει την παραμικρή διαφορά να περιμένεις μισό λεπτό να φτάσει η ένταση του φωτός στο τέρμα...

Υ.Γ.: Καλά, έχεις 17 λάμπες στο σπίτι σου; Σε έπαυλη μένεις;:confused:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ έχω 19 πάντως (με έβαλες και τις μέτρησα :)) και δεν μένω σε έπαυλη... :D
 

SBE

¥
Εμένα ο $%%%%&* ο κατασκευαστής έχει βάλει κρυφό φωτισμό, με αποτέλεσμα να έχω τεσσερεις δυνατές λάμπες στο σαλόνι και να ψάχνω για φακό καθε φορά που πέφτει κάτι κάτω γιατί δεν έχουμε επαρκή φωτισμό.
Και ναι, έχει σημασία σε διαδρόμους και σκάλες να έχεις άμεσο φωτισμό.
 
Έλα τώρα ρε SBE! Ανάβουν στο 80% της έντασής τους μέσα σε 300 ms. Δεν ανοίγουν τέρμα, κατευθείαν, αλλά όχι ότι δεν βλέπεις μια χαρά.
 

SBE

¥
Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε.
Οι λαμπήρες που δεν μου έδωσε το κράτος είναι απο το ΙΚΕΑ και ανάβουν με το πάσο τους. Ξέρεις τι είναι 300-τόσα οταν σε κυνηγάει το φάντασμα και πατάς το διακόπτη; Χρειάζεται ακαριαίο φως.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αλήθεια είναι για τις λάμπες του ΙΚΕΑ - θέλουν κάνα 5λεπτο μέχρι να πάρουν μπρος.
 
Ε, μην παίρνετε λάμπες απ' το ΙΚΕΑ. Πάντως οι τελευταίες λάμπες που πήρα απ' τα Tesco, με £1, ανάβουν αμέσως. Οκ, ήταν σε προσφορά, αλλά έτερον εκάτερον.

Ξέρεις τι είναι 300-τόσα οταν σε κυνηγάει το φάντασμα και πατάς το διακόπτη; Χρειάζεται ακαριαίο φως.

Τσκ, τσκ! Άγιο φως. Άγιο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ε, μην παίρνετε λάμπες απ' το ΙΚΕΑ. Πάντως οι τελευταίες λάμπες που πήρα απ' τα Tesco, με £1, ανάβουν αμέσως. Οκ, ήταν σε προσφορά, αλλά έτερον εκάτερον.
Κανόνισε, γιατί θα σου στέλνουμε παραγγελίες!
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Η 6η Μαΐου ήταν η Κυριακή του Παραλύτου — και μας πρόκοψε. Την Κυριακή 17 Ιουνίου διαβάζω στο Εορτολόγιο ότι γιορτάζει ο άγιος Φήλιξ. (Εκεί γράφει «ΦΙΛΗΞ (1) (Φίληξ, Φήλιξ, Φίληκας, Φίληξα, Φιλήκη, Φιληξ, Φηλιξ, Φιληκας, Φιληξα, Φιληκη)». Έχουμε κι εμείς προβλήματα μεταγραφής, αλλά όχι τέτοια χαλαρότητα.) Το σημαντικό είναι ότι, όπως θυμόμαστε όλοι, felix σημαίνει τυχερός και ευτυχισμένος. Λέτε;
 

bernardina

Moderator
Καλημέρα. Η 6η Μαΐου ήταν η Κυριακή του Παραλύτου — και μας πρόκοψε. Την Κυριακή 17 Ιουνίου διαβάζω στο Εορτολόγιο ότι γιορτάζει ο άγιος Φήλιξ. (Εκεί γράφει «ΦΙΛΗΞ (1) (Φίληξ, Φήλιξ, Φίληκας, Φίληξα, Φιλήκη, Φιληξ, Φηλιξ, Φιληκας, Φιληξα, Φιληκη)». Έχουμε κι εμείς προβλήματα μεταγραφής, αλλά όχι τέτοια χαλαρότητα.) Το σημαντικό είναι ότι, όπως θυμόμαστε όλοι, felix σημαίνει τυχερός και ευτυχισμένος. Λέτε;
Αν στις μεταγραφές υπήρχε και κάνα φελέκι μπορεί και να πειθόμουν ευκολότερα για το συμβολισμό της μέρας :s
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν στις μεταγραφές υπήρχε και κάνα φελέκι μπορεί και να πειθόμουν ευκολότερα για το συμβολισμό της μέρας :s

:)
Το οποίο φελέκι (πρέπει να) προέρχεται από το τούρκικο felek, «το σύμπαν, το ουράνιο στερέωμα» και, κατ' επέκταση, «το άστρο, η μοίρα, το ριζικό (κάποιου)» — για να μπορούμε να ερμηνεύσουμε την προέλευση νεοελληνικών εκφράσεων.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το οποίο φελέκι (πρέπει να) προέρχεται από το τούρκικο felek, «το σύμπαν, το ουράνιο στερέωμα» και, κατ' επέκταση, «το άστρο, η μοίρα, το ριζικό (κάποιου)» — για να μπορούμε να ερμηνεύσουμε την προέλευση νεοελληνικών εκφράσεων.
Να υποθέσω ξέχασες πώς μπαίνουν τα λινκ, ε; :p http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?2528-%CE%95%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AE-%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CE%BA%CE%AC%CE%B6%CE%B9&p=25964&viewfull=1#post25964
 

nickel

Administrator
Staff member
Και όταν μάλιστα, αυτές οι τάσεις αυτονόμησης μάς έχουν φέρει σ' αυτή την κατηφόρα, κύριέ μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αναλυτές υποστηρίζουν ότι η πολιτική αστάθεια στην Ελλάδα και τα ερωτήματα που προκύπτουν για το εάν θα είναι η πρώτη χώρα που θα αποχωρήσει από την ευρωζώνη συνέβαλλαν [sic] στην πτώση της τιμής του πετρελαίου. Η εκτίμησή τους αυτή στηρίζεται στην θεωρία που αναφέρει ότι οι οικονομικές αναταραχές μειώνουν την ζήτηση πετρελαίου.
http://www.skai.gr/news/finance/art...imes-petrelaiou-logo-astatheias-stin-ellada-/

Βάστα, Αλέξη!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ωραία, όταν δεν θα έχουμε λεφτά να αγοράσουμε πετρέλαιο, τουλάχιστον θα ξέρουμε ότι οι γείτονές μας το αγοράζουν φτηνά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εσύ μπορεί να χαίρεσαι επειδή δεν μετακινείσαι με αυτοκίνητο, αλλά οφείλεις να ξέρεις ότι:
1. Όταν πέφτει η τιμή της βενζίνης, μεγαλώνει δυσανάλογα ο χρόνος των ενδοαθηναϊκών διαδρομών. :(
2. Αν η τιμή πέσει πιο κάτω από ένα κατώφλι, ξανανεβαίνει μέσω της επιβολής μεγαλύτερου ειδικού φόρου. :(:(:(
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καμιά ανάλυση για τη διαφαινομένη παράδοση της ολυμπιακής φλόγας υπό βροχή έχουμε πρόχειρη;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είναι προφανές: Όσο δεν επιστρέφουν οι Άγγλοι τα μάρμαρα του Παρθενώνα, εύνοια του Διός δεν πρόκειται ν' αξιωθούν να δουν. Οι μπούκηδες δίνουν 4 προς 1 ότι θα χτυπήσει κεραυνός το αεροπλάνο του Μπέκαμ — και 12 προς 1 ότι αυτό θα γίνει πάνω ακριβώς από κάποιο λονδρέζικο αξιοθέατο. :)
 
Top