metafrasi banner

Εσείς προτιμάτε μεταφραστή ή μεταφράστρια;

daeman

Administrator
Staff member
...
Σε ποια θέση είσαι αντίθετος;:p
Γενικά, στη στάση που κάνει διακρίσεις βασισμένες στα εκ φύσεως χαρακτηριστικά του ανθρώπου που αναζητά εργασία, ιδίως όταν τα χαρακτηριστικά αυτά δεν έχουν καμία θέση στα εργασιακά καθήκοντα.

Στην πράξη, στη δουλειά, handsome is as handsome does.

...I have an important message to deliver to all the cute people all over the world. If you're out there and you're cute, maybe you're beautiful, I just want to tell you somethin'— there's more of us ugly mother-fuckers than you are, hey-y, so watch out.
Frank Zappa, "Dance Contest", as quoted in Kelly Fisher Lowe, The Words and Music of Frank Zappa (2007), p. 164.
:devil:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το «Να μπορεί να λειτουργήσει αρμονικά και αποδοτικά σε ομαδικό εργασιακό περιβάλλον» αποκτά άλλο νόημα μετά από τα περί εμφάνισης.
Πού ξέρεις, μπορεί να εκδίδουν book-ake. :p
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πού ξέρεις, μπορεί να εκδίδουν book-ake. :p
Καλά, κάνε εσύ πλάκα (:p), αλλά ξέρω μεταφράστρια που είχε απαντήσει σε παρόμοια αγγελία πριν χρονια και ανακάλυψε ότι ζητούσαν συνοδούς όχι-και-τόσο-πολυτελείας.


Μιας και είμαι σε φάση καταγγελιών αυτές τις μέρες, λέω να προωθήσω την αγγελία στη ΓΓ Ισότητας. Να δούμε και τι έχουν να πουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να μην πούμε ότι η σουίτα της Αντόμπι μού θυμίζει βίλα των οργίων...
 

SBE

¥
Ίσως εδώ χρειάζεται να εξηγήσω ότι το ομαδικό εργασιακό περιβάλλον δεν προσδιορίζει το μέγεθος της ομάδας. Η ομάδα μπορεί να αποτελείται από δύο. Μία η γραφίστρια.

Απλά επειδή εδώ στην Εσπερία η στάνταρ φράση good team player εμφανίζεται συνήθως σε αγγελίες που ζητάνε τον μαλάκα του γραφείου*, μου φάνηκε ότι ταίριαζε γάντι στην αγγελία, δεν πήγε ο νους μου σε ομαδικά όργια, με είχε πνίξει ο φεμινισμός.

*(και τώρα αναρωτιέμαι γιατί δεν μπορώ να στεριώσω σε δουλειά, έτσι που εκφράζομαι για εργοδότες και συναδέρφους)
 

Zazula

Administrator
Staff member
*(και τώρα αναρωτιέμαι γιατί δεν μπορώ να στεριώσω σε δουλειά, έτσι που εκφράζομαι για εργοδότες και συναδέρφους)
Α, μπορεί να κόβεσαι και στο «με ευχάριστο χαρακτήρα» που λέει πιο πριν. :twit:
 

SBE

¥
Μπα, σίγουρα κόβομαι στα λεπτή με καλή εμφάνιση, ως 25 ετών.
 
Top