ΕΚΕΒΙ

Earion

Moderator
Staff member
να «παραιτήσει» το Δ.Σ.

Με συγχωρείτε για τη διακοπή. Συνεχίστε.
 

Earion

Moderator
Staff member
Για το μεταβατικό, Ζάζουλα. Μέχρι τούτη τη στιγμή που μου το υπέδειξες, το θεωρούσα «μη κανονικό».
 

elimeli

New member
Είναι εδώ και χρόνια γνωστή η αντίθεση μικροεκδοτών και μεγάλων, πολύ πριν δημιουργηθεί ο δεύτερος σύλλογος. Προφανώς με αφορμή το συγκεκριμένο θα βγουν πολλά άπλυτα στη φόρα. Βεβαίως ήταν γνωστό ότι το ΕΚΕΒΙ κατασπαταλούσε χρήματα, ασκούσε επιτυχώς τον ημετερισμό, δεν έπαιρνε θέση (ως όφειλε) σε πολλά προβλήματα του χώρου. Θα ήταν ελπιδοφόρο αν άλλαζε τρόπο λειτουργίας, διάρθρωση και νοοτροπία, αλλά με ποια πολιτική βούληση; Ποιων; Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου και όλα αυτά θυμίζουν (σε άλλη τάξη μεγέθους βέβαια) μεθοδεύσεις και σκάνδαλα σε ΠΑΕ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Λουκέτο στο Εθνικό Κέντρο Βιβλίου βάζει ο Τζαβάρας

Με απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Πολιτισμού Κώστα Τζαβάρα, το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ) θα κλείσει. Οπως μετέδωσε το ΑΠΕ, η ηγεσία του υπουργείου Πολιτισμού οδηγήθηκε σε αυτήν την απόφαση με το σκεπτικό ότι ο επί 19 χρόνια φορέας του έφτασε πλέον «σε σημείο που δεν επιτύγχανε τον στόχο του» και επίσης ότι «δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα να διασπάται η κρατική δράση σε δημόσια νομικά πρόσωπα και σε αυτόνομους θύλακες λήψης αποφάσεων, που μάλλον σύγχυση προκαλούν».


Στο εξής, η κρατική πολιτική για το βιβλίο θα ασκείται από τη σχετική διεύθυνση του υπουργείου Πολιτισμού (Διεύθυνση Γραμμάτων), ενώ, σύμφωνα με πληροφορίες, δεν υπάρχει η πολιτική βούληση για απόλυση εργαζομένου. Αναζητείται μάλιστα η νομοθετική ρύθμιση, προκειμένου οι εργαζόμενοι στο ΕΚΕΒΙ να συνεχίσουν να εργάζονται με την ίδια σχέση εργασίας (π.χ. συμβάσεις αορίστου χρόνου) και να γίνει απορρόφησή τους από άλλους οργανισμούς.

Οι ίδιες πληροφορίες θέλουν να έχουν ληφθεί πρόνοιες για το πρόγραμμα «Φιλαναγνωσία», που όπως είναι γνωστό, προκάλεσε την απομάκρυνση της διευθύντριας του ΕΚΕΒΙ, Κατρίν Βελλισάρη, και του προέδρου του φορέα, Θανάση Βαλτινού, αλλά και τη μήνι του υπουργού Πολιτισμού Κώστα Τζαβάρα.

Το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ) ιδρύθηκε το 1994 από το υπουργείο Πολιτισμού ως νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, με σκοπό την εφαρμογή της εθνικής πολιτικής για την προώθηση του βιβλίου.

Σύμφωνα με τον ιδρυτικό του νόμο, το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ) είχε ως στόχο τον καθορισμό, τον σχεδιασμό και την εφαρμογή της εθνικής πολιτικής για την προώθηση του βιβλίου και της ανάγνωσης και ως προτεραιότητες την ενίσχυση της ανάγνωσης στην Ελλάδα, την προβολή και προώθηση του ελληνικού βιβλίου στο εξωτερικό και την καταγραφή των φαινομένων του χώρου (Παρατηρητήριο του Βιβλίου).


http://www.tanea.gr/politismos/article/?aid=4781213


Κάποιες βάσεις δεδομένων που φιλοξενούνται στον ιστότοπο, ας ελπίσουμε ότι δεν θα εξαφανιστούν.
 

elimeli

New member
Βέβαια, είναι η γνωστή τακτική "Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι". Τώρα το πολυπλόκαμο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Τουρισμού θα ασχοληθεί με τα ζητήματα που αφορούν το βιβλίο. Μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι! Καληνύχτα σε όλους.
 

rogne

¥
Δεν ξέρω κατά πόσο η διάλυση του ΕΚΕΒΙ συνδέεται με αυτή την "εξέλιξη". Ειλικρινά ελπίζω να συνδέονται: προσωπικά θα ήθελα το κράτος μου να διαλύει ό,τι βρίσκει με σχέδιο, όχι στην τύχη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε καιρούς οικονομικά δύσκολους κάποιοι τομείς πλήττονται περισσότερο από άλλους. Ο πολιτισμός είναι το αποπαίδι πολλών κυβερνήσεων και οι φτωχότερες κυβερνήσεις ίσως να μπαίνουν στον πειρασμό να το στείλουν να εκπορνευτεί. Εκεί πάντως που χρειάζεται ένας σούπερ μάνατζερ, με γνώση του χώρου και ευελιξία να βγάλει από τη μύγα ξίγκι και από τη μιζέρια πολιτισμό, σε συνεργασία με κάθε άνθρωπο που μπορεί να έχει ιδέες και όχι ιδεοληψίες, αναθέσανε το υπουργείο σε έναν δικηγόρο που λες και έχει βάλει στόχο να αφήσει το χειρότερο όνομα στον καταταλαιπωρημένο χώρο. Σας παρακαλώ, αν κάνω λάθος στις εκτιμήσεις μου και αν ο υπουργός έχει κάνει εύστοχες, πετυχημένες κινήσεις, να μου τις πείτε γιατί είμαι άτομο καλής προαίρεσης.
 
Εγώ το Βιβλιονέτ το χρησιμοποιώ πολύ. Ελπίζω να μη σταματήσει.
 

SBE

¥
Πάντως διαφωνώ με την άποψη ότι ντε και καλά οι κρατικά χρηματοδοτούμενοι "ανεξάρτητοι" φορείς είναι οπωσδήποτε καλύτεροι από μια υπηρεσία μέσα στο αντίστοιχο υπουργείο. Αντιθέτως, είναι πιο πιθανό να γίνεται σπατάλη στους φορείς, αφού δεν έχουν στη διάθεσή τους το δυναμικό και τις δυνατότητες ενός υπουργείου και πρέπει να προσλαμβάνουν γραμματείς και φαρισαίους έξτρα κλπ κλπ. Σε περιόδους οικονομικής δυσχέρειας η κατάργηση δεν συνεπάγεται ότι δεν θα γίνεται η δουλειά αλλιώς.
Και σε περιόδους οικονομικής άνεσης δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται η έδρα τέτοιων οργανισμών στο κέντρο της Αθήνας ή στη Θεσσαλονίκη. Αντιθέτως, προσφέρονται για αποκέντρωση, κι έχουμε άλλες 20 πρωτεύουσες νομών που έχουν εύκολη πρόσβαση στην Αθήνα.
 
Αυτό που με τρελαίνει εμένα είναι ότι εφαρμόζεται η λογική του "πονάει χέρι, κόψει χέρι".

Edit: δεν πρόλαβα να καλοπατήσω το έντερ εδώ, και πάω στο φέισμπουκ και πέφτω στην ανάρτηση του Ν. Σαραντάκου με τίτλο "Πονάει κεφάλι, κλείσει ΕΚΕΒΙ". Που όμως το λινκ του δεν με στέλνει πουθενά. (Νίκοοοοο!)
 
Ποιοι ακριβώς υπάλληλοι θα απορροφηθούν σε άλλες υπηρεσίες; Οι αορίστου χρόνου στο ΕΚΕΒΙ είναι ελάχιστοι σε σχέση με τους ορισμένου χρόνου που έχει λήξει η σύμβασή τους από το καλοκαίρι και έχουν μείνει απλήρωτοι για μήνες και είτε παίρνουν προκαταβολές είτε τους χρωστάνε όλο το ποσό. Είναι οι ίδιοι υπάλληλοι που πήγαιναν κάθε μέρα στο γραφείο με αυτές τις συνθήκες για να μη χάσουν τη δυνατότητα να διεκδικήσουν και τα δεδουλευμένα και τους κορόιδευε η διεύθυνση με χίλιους δυο τρόπους από πάνω.

Επίσης, δεν σημαίνει ότι η απερχόμενη διεύθυνση επιτελούσε κάποιο έργο και προωθούσε το βιβλίο με τον σωστό τρόπο. Βιβλία προωθούσε σίγουρα, αλλά το θέμα είναι ποιανών και πώς. Το λέω για να μην τα βάψουμε και μαύρα που έφυγε. Το ότι μπορεί να υπάρξουν και χειρότερα, στην Ελλάδα ζούμε, πάντα εκπλησσόμαστε με το πόσο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα κάθε φορά.

Παρ' όλα αυτά και άλλα πολλά που γνωρίζω, στενοχωριέμαι που κλείνει το ΕΚΕΒΙ και για τους αξιόλογους υπαλλήλους του (μια μερίδα τους) αλλά και γιατί στα δικά μου μάτια είναι μια ήττα του πολιτισμού αυτό και ως άνθρωπος που θέλω να τον υπηρετώ, δεν μπορώ να μη θλίβομαι.
 

rogne

¥
Οι αορίστου χρόνου στο ΕΚΕΒΙ είναι ελάχιστοι σε σχέση με τους ορισμένου χρόνου που έχει λήξει η σύμβασή τους από το καλοκαίρι και έχουν μείνει απλήρωτοι για μήνες και είτε παίρνουν προκαταβολές είτε τους χρωστάνε όλο το ποσό.

Πιάνομαι από αυτό για να διευκρινίσω προηγούμενο σχόλιό μου που φάνηκε σκοτεινό στον Κώστα, αν και ίσως έχει ήδη φωτιστεί από τα ποστ που ακολούθησα: ισχυρίστηκα απλώς ότι το ΕΚΕΒΙ, μαζί με τη biblionet, πήγαιναν για λουκέτο από το καλοκαίρι, και γι' αυτό (πιθανολογώ) ο ΟΣΔΕΛ άλλαξε το σύστημά του, καθότι το ισχύον μέχρι φέτος προϋπέθετε τη λειτουργία της biblionet. Αυτή η εκτίμηση, βέβαια, παίρνει ως δεδομένο ότι ο ΟΣΔΕΛ ήταν ενήμερος για τις προθέσεις του υπουργείου, πράγμα που δεν μπορώ να το αποδείξω. Δεν μπορώ επίσης να αποδείξω ότι το πρόσφατο θλιβερό "σκανδαλάκι" ήταν η κατάλληλη αφορμή που έψαχνε το υπουργείο για να βάλει σε εφαρμογή το σχέδιό του.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Θέλουν να κλείσει π.χ. η biblionet; Ή θέλουν να τη δώσουν σε ιδιώτες; Τι ξέρετε ή τι υπονοείτε;
 
δεν πρόλαβα να καλοπατήσω το έντερ εδώ, και πάω στο φέισμπουκ και πέφτω στην ανάρτηση του Ν. Σαραντάκου με τίτλο "Πονάει κεφάλι, κλείσει ΕΚΕΒΙ". Που όμως το λινκ του δεν με στέλνει πουθενά. (Νίκοοοοο!)

Είναι σαν το στικάκι, προχρονολογημένο.
 

rogne

¥
Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Θέλουν να κλείσει π.χ. η biblionet; Ή θέλουν να τη δώσουν σε ιδιώτες; Τι ξέρετε ή τι υπονοείτε;

Υπονοώ μόνο ότι, στο δικό μου το μυαλό, δεν μπορεί να μη σχετίζεται η καλοκαιρινή διακήρυξη του ΟΣΔΕΛ, ότι η biblionet, από το 2013 και μετά, δεν θα χρησιμοποιείται από τον Οργανισμό, με το κλείσιμο του ΕΚΕΒΙ, που είναι ο δημιουργός και διαχειριστής της biblionet, στις αρχές του 2013. Ό,τι κι αν συμβεί στο εξής με τη biblionet, είτε κλείσει είτε περάσει σε ιδιώτες, δεν θα έχει από πίσω της το κύρος του ΕΚΕΒΙ ώστε να μπορεί να λειτουργεί σαν οιονεί επίσημη βάση δεδομένων. Νομίζω ότι η τωρινή εξέλιξη δικαιολογεί αναδρομικά την αλλαγή συστήματος του ΟΣΔΕΛ πολύ καλύτερα απ' ό,τι η τότε δήλωση του προέδρου του Οργανισμού. Δεν πρόκειται για καμιά θεωρία συνωμοσίας, ούτε για γνώση κάποιου επτασφράγιστου μυστικού: συνδυάζω τις δύο εξελίξεις και μου φαίνονται αλληλένδετες. Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι προϋποθέτουν ένα σχέδιο μηνών με κατάληξη το κλείσιμο του ΕΚΕΒΙ.
 
Όλα είναι πιθανά, κι εγώ είμαι τελείως αδαής ως προς όλα τούτα. Πάντως, πρόσφατα που πήγα στον ΟΣΔΕΛ για την είσπραξη και ρώτησα την υπάλληλο για το λόγο της αλλαγής, μου είπε, for what it's worth, αφού μια απλή υπάλληλος είναι, πως "αποφασίσαμε έτσι γιατί τα λεφτά δεν τα δίνει η Βιβλιονέτ ούτε το ΕΚΕΒΙ, εμείς τα δίνουμε, οπότε είναι καλύτερο να είμαστε σε άμεση επαφή με τους συμβεβλημένους μας".
 
Top